util-linux 2.39-rc3 - en to tr translation catalogue (3280 entries)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
tr: 
    %6d normal dosya
    %6d dizin
    %6d karakter aygıtı dosyası
    %6d blok aygıtı dosyası
    %6d bağ
    %6d sembolik bağ
    ------
    %6d dosya

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
tr: 
    %6ld indeks düğümü kullanımda (%%%ld)

en: 
    %s: offset = %llu, size = %zu bytes.
tr: 
    %s: ofset = %llu, boyut = %zu bayt.

en: 
    %s: offset = %lu, size = %zu bytes.
tr: 
    %s: ofset = %lu, boyut = %zu bayt.

en: 
    *** %s: directory ***
tr: 
    *** %s: dizin ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
tr: 
    ******** %s: Bir metin dosyası değil ********

en: 
    ***Back***
tr: 
    ***Kalan***

en: 
    ...Skipping
tr: 
    ...Atlanıyor

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
tr: 
    Kullanılabilir çıkarma politikası tipleri (--discard için):
     once    : sadece tek-defa alan çıkarmarı verildi
     pages   : boş sayfalar yeniden kullanılmadan önce çıkarıldı
    Eğer bir politika belirtilmez ise iki tip de etkinleştirilir (varsayılan).

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
tr: 
    Varsayılan olarak sırasıyla -r, -s, -f ve -q'yu başarılı olana kadar dener.

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
tr: 
    Konsola erişim açılamıyor, root hesabı kilitlendi.
    Daha fazla detay için sulogin(8) kılavuz sayfasına bakın.
    
    Devam etmek için Enter'a basın.

en: 
    Commands:
tr: 
    Komutlar:

en: 
    For more details see %s.
tr: 
    Daha fazla bilgi için %s'e bakın.

en: 
    Functions:
tr: 
    Fonksiyonlar:

en: 
    Generic columns:
tr: 
    Genel kolonlar:

en: 
    Help (expert commands):
tr: 
    Yardım (uzman komutları):

en: 
    Help:
tr: 
    Yardım:

en: 
    Known <iflag> names:
tr: 
    Bilinen <ibayrak> isimleri:

en: 
    Known <ldisc> names:
tr: 
    Bilinen <ldisk> isimleri:

en: 
    Last logs:
tr: 
    Son günlük girdileri:

en: 
    Login incorrect
tr: 
    Giriş başarısız

en: 
    Message Queue msqid=%d
tr: 
    İleti Kuyruğu iltkiml=%d

en: 
    Message-queue columns (--queues):
tr: 
    İleti kuyruğu kolonları (--queues):

en: 
    New situation:
tr: 
    Yeni durum:

en: 
    Old situation:
tr: 
    Eski durum:

en: 
    Options:
tr: 
    Seçenekler:

en: 
    Pattern not found
tr: 
    Kalıp bulunamadı

en: 
    Semaphore Array semid=%d
tr: 
    Semafor Dizisi semkiml=%d

en: 
    Semaphore columns (--semaphores):
tr: 
    Semafor kolonları (--semaphores):

en: 
    Session setup problem, abort.
tr: 
    Oturum kurulum sorunu, çıkılıyor.

en: 
    Session terminated, killing shell...
tr: 
    Oturum sonlandırılıyor, kabuk kapatılıyor...

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
tr: 
    Paylaşımlı bellek Bölüt shmid=%d

en: 
    Shared-memory columns (--shmems):
tr: 
    Paylaşılan bellek kolonları (--shmems):

en: 
    Summary columns (--global):
tr: 
    Özet kolonları (--global):

en: 
    Supported log facilities:
tr: 
    Desteklenen sistem günlüğü yetenekleri:

en: 
    Supported log levels (priorities):
tr: 
    Desteklenen sistem günlüğü seviyeleri (öncelikler):

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
tr: 
    <spec> parametreleri:
     -L <etiket>             kullanılacak aygıt ETİKETi
     -U <uuid>              kullanılacak aygıt UUID'si
     LABEL=<etiket>          kullanılaca aygıt ETİKETi
     UUID=<uuid>            kullanılacak aygıt UUID'si
     <aygıt>               kullanılacak aygıt ismi
     <dosya>                 kullanılacak dosya ismi

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
tr: 
    <spec> parametreleri:
     -L <etiket>             LABEL=<etiket> ile aynı anlamda
     -U <uuid>              UUID=<uuid> ile aynı anlamda
     LABEL=<etiket>          aygıtı takas alanı etiketi ile belirt
     UUID=<uuid>            aygıtı takas alanı UUID'si ile belirt
     PARTLABEL=<etiket>      aygıtı disk bölümü etiketi ile belirt
     PARTUUID=<uuid>        aygıtı disk bölümü UUID'si ile belirt
     <aygıt>               kullanılacak aygıtın ismi
     <dosya>                 kullanılacak dosyanın ismi

en: 
    The partition table has been altered.
tr: 
    Disk bölümü tablosu değiştirildi.

en: 
    Type 'help' to get more information.
tr: 
    Daha fazla bilgi için --help' yazınız.

en: 
    Usage:
tr: 
    Kullanım:

en: 
    Usage:
     %s [options]
tr: 
    Kullanım:
     %s [seçenekler]

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
tr: 
    Kullanım:
     %s [başlangıçsütunu [bitişsütunu]]

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
tr: 
    sfdisk (%s)'e hoşgeldiniz.

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
tr: 
    sfdisk yeni bir '%s' disk etiketi oluşturacak.
    Varsayılanın üzerine yazmak için yeni bir ilk disk bölümü
    tanımlamadan önce 'etiket:<isim>' kullanın.

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
tr:                'evet' veya 'hayır' ile işlemi onay/ret yapmalısınız

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
tr:                çünkü bu işlem diskteki veriyi yok edebileceğinden

en:         (%s partition table detected).
tr:         (%s disk bölümü tablosu algılandı).

en:         (compiled without libblkid).
tr:         (libblkid olmadan linklendi).

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
tr:      --4gb                yoksayıldı (sadece geri uyumluluk için)

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
tr:      --btmp-file <yol>   btmp için alternatif bir yok ayarla

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
tr:      --bytes                   BOYUTu okunabilir biçim yerine bayt olarak göster

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
tr:      --bytes               BOYUTu okunabilir format yerine bayt olarak yazdır

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
tr:      --bytes              --show çıktısında takas boyutunu bayt olarak göster

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
tr:      --chdir <dizin>    giriş öncesi dizin değiştir

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
tr:      --date <zamandamgası>   uyanılacak zaman damgası tarihi

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
tr:      --delay <sayı>       girdi öncesi uyuma saniyesi

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
tr:      --delete <dev> [<part> ...]   bütün ya da belirtilen disk bölümlerini sil

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
tr:      --direct-io[=<açık|kapalı>]    O_DIRECT ile yedek dosyasını aç

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
tr:      --erase-chars <karakterdizisi> ek backspace karakterleri

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
tr:      --extract[=<dir>]    açmayı test et, isteğe bağlı olarak <dir>'e çıkarılabilir

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
tr:      --fake              kuru çalış; umount(2) sistem çağrısını atla

en:      --human       show sizes in human-readable format
tr:      --human       boyutları okunabilir biçimde göster

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
tr:      --id[=<kimlik>]          verilen <kimlik> ya da PID'yi kayıt dosyasına yaz

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
tr:      --journald[=<dosya>]  journald girdisini yazdır

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
tr:      --kill-chars <karakterdizisi>  ek sonlandırma karakterleri

en:      --list               list settable architectures, and exit
tr:      --list               ayarlanabilir mimarileri listele ve çık

en:      --list-modes         list available modes
tr:      --list-modes         kullanılabilir kipleri listele

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
tr:      --lock[=<mode>]      ayrı aygıt kilidi kullan (%s, %s veya %s)

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
tr:      --long-hostname        tam nitelikli makina ismi kullan

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
tr:      --move-data[=<typescript>] yeniden konumlandırma sonrası disk bölümü verisini taşı (-N gerektirir)

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
tr:      --msgid <msgid>      rfc5424 ileti kimliği alanını ayarla

en:      --nice <number>        run login with this priority
tr:      --nice <sayı>        login'i bu öncelik ile çalıştır

en:      --no-act             do everything except the write the log
tr:      --no-act             herşeyi yap ancak kayıt dosyasına kaydetme

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
tr:      --no-reread           aygıtın kullanımda olup olmadığını kontrol et

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
tr:      --no-tell-kernel      çekirdeğe değişikliklerden bahsetme

en:      --noheadings         don't print headings
tr:      --noheadings         başlıkları yazdırma

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
tr:      --noheadings         tablo başlıklarını yazdırma (--show ile)

en:      --nohints              do not print hints
tr:      --nohints              ipuçlarını gösterme

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
tr:      --nohostname           hiç makina ismi gösterilmeyecek

en:      --notruncate         don't truncate output
tr:      --notruncate         çıktıyı kırpma

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
tr:      --octet-count        rfc6587 bayt saymayı kullan

en:      --preserve-credentials do not touch uids or gids
tr:      --preserve-credentials uid ya da gid'lere dokunmaz

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
tr:      --prio-prefix        standart girdiden okunan her satır için bir ön ek ara

en:      --raw                     use raw --list output format
tr:      --raw                     ham --list çıktı biçimini kullan

en:      --raw                 use raw status output format
tr:      --raw                 ham durum çıktı biçimi kullan

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
tr:      --raw                ham çıktı biçimini kullan (--show ile)

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
tr:      --reload               girdileri agetty örneklerini çalıştırmadan önce yeniden yükle

en:      --report   print report for specified (or all) devices
tr:      --report   belirtilen veya tüm aygıtlar için rapor yazdır

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
tr:      --rfc3164            eski BSD sistem günlüğü protokolünü kullan

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
tr:      --rfc5424[=<snip>]   sistem günlüğü protokolünü kullan (uzak sunucu için varsayılan);
                                <snip> notime ya da notq ve/veya nohost olabilir

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
tr:      --sd-id <kimlik>         rfc5424 yapılı veri kimliği

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
tr:      --sd-param <veri>    rfc5424 yapılı veri ismi=değer

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
tr:      --show                    aygıt ismini kurulumdan sonra yazdır (-f ile)

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
tr:      --show[=<sütunlar>]   tanılanabilir tablo için özet göster

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
tr:      --sizelimit <sayı>         aygıt dosyanın <sayı> baytı ile sınırlı

en:      --socket-errors[=<on|off|auto>]
                              print connection errors when using Unix sockets
tr:      --socket-errors[=<açık|kapalı|oto>]
                              Unix soketlerini kullanırken bağlantı hatalarını yazdır

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
tr:      --time-format <format>  zaman damgalarını belirtilen <format>ta göster:
                                   zamanyok|kısa|tam|iso

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
tr:      --time-format=<tip> tarihleri kısa, tam ya da iso formatında göster

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
tr:      --uname-2.6          UNAME26'yı açar

en:      --verbose            increase verbosity
tr:      --verbose            ayrıntı seviyesini arttır

en:      --verbose          print more details
tr:      --verbose          daha fazla bilgi yazdır

en:      --verbose          print pids that will be signaled
tr:      --verbose          sinyal olarak gönderilecek pid'leri yazdır

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
tr:      --wtmp-file <yol>   wtmp için alternatif yol ayarla

en:      <device>       path to the device to be used
tr:      <device>       kullanılacak aygıtın yolu

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
tr:      <size>         aygıtta kullanılacak block sayısı

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
tr:      fs-options     gerçek dosya sistemi oluştucu için parametreler

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
tr:    , 4G     Varsayılan başlangıç ofsetinde 4GiB bir disk bölümü oluşturu

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
tr:    <yüklenebilir>  Bir MBR disk bölümünü yüklenebilir olarak işaretlemek için '*'  kullanın.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
tr:    <boyut>   Sektörlerdeki disk bölümünün boyutu ya da 
                <sayı>{K,M,G,T,P,E,Z,Y} formatında belirtilirse baytlar.
                Varsayılan bütün kullanılabilir boşluktur.

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
tr:    <start>  Sektörlerdeki disk bölümlerinin başlangıcı ya da 
                <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y} formatında belirtilirse baytlar.
                Varsayılan ilk kullanılmayan boşluktur.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
tr:    <tip>   Disk bölümü tipi.  Varsayılan bir Linux veri disk bölümüdür.

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
tr:    Ctrl-D    'quit' ile aynı

en:    abort    exit sfdisk shell
tr:    abort    sfdisk kabuğundan çık

en:    help     show this help text
tr:    help     bu yardım metnini göster

en:    print    display the partition table
tr:    print    disk bölümü tablosunu göste

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
tr:    quit     yeni durumu göster ve yazmadan önce kullanıcı geri bildirimini bekle

en:    write    write table to disk and exit
tr:    write    tabloyu diske yaz ve çık

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
tr:   W          Bölüntü tablosunu diske yaz (büyük W karakterini gir);

en:   d          Delete the current partition
tr:   d          Geçerli bölüntüyü sil

en:   h          Print this screen
tr:   h          Bu yardım ekranını göster

en:   hole at %lu (%zu)
tr:   %lu (%zu)'da delik

en:   n          Create new partition from free space
tr:   n          Boş alandan yeni bir bölüntü oluştur

en:   q          Quit program without writing partition table
tr:   q          Bölüntü tablosunu yazmadan programdan çık

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
tr:   r          Geçerli bölüntüyü küçült veya büyüt

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
tr:   s          Bölüntü sırasını düzelt (yalnızca düzensiz olduğunda)

en:   t          Change the partition type
tr:   t          Bölüntü türünü değiştir

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
tr:   u          Disk yerleşimini sfdisk uyumlu betik dosyasına dök

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
tr:   blok %lu, %lu olarak genişletiliyor (%lu)

en:   x          Display/hide extra information about a partition
tr:   x          Bir bölüntü hakkında ek bilgi göster/gizle

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
tr:  %-25s 512 bayt sektörlerindeki boyutu al

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
tr:  %1$s <seçkarakterdizisi> <parametreler>
     %1$s [seçenekler] [--] <seçkarakterdizisi> <parametreler>
     %1$s [seçenekler] -o|--options <seçkarakterdizisi> [seçenekler] [--] <parametreler>

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
tr:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [seçenekler]
     %1$s [seçenekler] <kaynak> | <dizin>

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
tr:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [seçenekler]
     %1$s [seçenekler] [--source] <kaynak> | [--target] <dizin>
     %1$s [seçenekler] <kaynak> <dizin>
     %1$s <işlem> <bağlanmanoktası> [<hedef>]

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
tr:  %1$s [-qd] /dizine/giden/yol
     %1$s -x /dev/aygıt

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
tr:  %1$s [-v|-q] komutlar aygıtlar
     %1$s --report [aygıtlar]
     %1$s -h|-V

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
tr:  %1$s [seçenekler]
     %1$s [seçenekler] <aygıt> | <bağlanmanoktası>
     %1$s [seçenekler] <aygıt> <bağlanmanoktası>
     %1$s [seçenekler] [--source <aygıt>] [--target <yol> | --mountpoint <dizin>]

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
tr:  %1$s [seçenekler]
     %1$s paybel|ile|sem <id>...

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
tr:  %1$s [seçenekler] -p <pid>...
     %1$s [seçenekler] -P <pgid>...
     %1$s [seçenekler] -u <uid>...
     %1$s [seçenekler] <komut>

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
tr:  %1$s [seçenekler] <aygıt> [[-N] <bölüm>]
     %1$s [seçenekler] <komut>

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
tr:  %1$s [seçenekler] <aygıt>
     %1$s -r <aygıt> [...]
     %1$s [seçenekler] -f | <aygıt> -s <boyut>

en:  %1$s [options] <disk>
tr:  %1$s [seçenekler] <disk>

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
tr:  %1$s [seçenekler] <dosya>|<dizin> <komut> [<argüman>...]
     %1$s [seçenekler] <dosya>|<dizin> -c <komut>
     %1$s [seçenekler] <dosya tanımlayıcı sayısı>

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
tr:  %1$s [seçenekler] <satır> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [seçenekler] <baud_rate>,... <satır> [<termtype>]

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
tr:  %1$s [seçenekler] [<loopdev>]
     %1$s [seçenekler] -f | <loopdev> <dosya>

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
tr:  %1$s [kaynak-seçenekleri...] [çıktı-seçenekleri]
     %1$s -m|-q|-s -i <kimlik>

en:  %s <disk device> <partition number>
tr:  %s <disk aygıtı> <bölüntü numarası>

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
tr:  %s <disk aygıtı> <bölüntü numarası> <başlangıç> <uzunluk>

en:  %s <group>
tr:  %s <grup>

en:  %s [-t] timingfile [typescript] [divisor]
tr:  %s [-t] timingfile [müsvedde] [bölücü]

en:  %s [options]
tr:  %s [seçenekler]

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
tr:  %s [seçenekler] -- [fs-seçenekleri] [<filesystem> ...]

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
tr:  %s [seçenekler] /dev/isim [bloklar]

en:  %s [options] <device>
tr:  %s [seçenekler] <aygıt>

en:  %s [options] <expression> <replacement> <file>...
tr:  %s [seçenekler] <ifade> <yerdeğiştirme> <dosya>...

en:  %s [options] <file>
tr:  %s [seçenekler] <file>

en:  %s [options] <file>...
tr:  %s [seçenekler] <dosya>...

en:  %s [options] <filename>
tr:  %s [seçenekler] <dosyaismi>

en:  %s [options] <ldisc> <device>
tr:  %s [seçenekler] <ldisk> <aygıt>

en:  %s [options] <mount point>
tr:  %s [seçenekler] <bağlama noktası>

en:  %s [options] <mountpoint>
tr:  %s [seçenekler] <bağlamanoktası>

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
tr:  %s [seçenekler] <yenikökdizini> <init> <init argümanları>

en:  %s [options] <pathname>...
tr:  %s [kullanım] <yolismi>...

en:  %s [options] <pid>|<name>...
tr:  %s [seçenekler] <pid>|<isim>...

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
tr:  %s [seçenekler] <program> [<argümanlar>...]

en:  %s [options] <program> [arguments ...]
tr:  %s [seçenekler] <program> [argümanlar ...]

en:  %s [options] <string> [<file>...]
tr:  %s [seçenekler] <karakterdizisi> [<dosya>...]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
tr:  %s [seçenekler] <zamandamgası|ayismi>

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
tr:  %s [seçenekler] <kullanıcı> [<ttyname>]

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
tr:  %s [seçenekler] [+satır] [+/desen/] [dosyalar]

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
tr:  %s [seçenekler] [-BMS <dizin>... -f] <isim>

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
tr:  %s [seçenekler] [-] [<user> [<argument>...]]

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
tr:  %s [seçenekler] [-t <type>] [fs-seçenekleri] <device> [<size>]

en:  %s [options] [<device> ...]
tr:  %s [seçenekler] [<aygıt> ...]

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
tr:  %s [seçenekler] [<aygıt>|<bağlamanoktası>]

en:  %s [options] [<file> ...]
tr:  %s [seçenekler] [<dosya> ...]

en:  %s [options] [<file> | <message>]
tr:  %s [seçenekler] [<dosya> | <ileti>]

en:  %s [options] [<file>...]
tr:  %s [seçenekler] [<dosya>...]

en:  %s [options] [<message>]
tr:  %s [seçenekler] [<ileti>]

en:  %s [options] [<namespace>]
tr:  %s [seçenekler] [<isimuzayı>]

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
tr:  %s [seçenekler] [<program> [<argümanlar>...]]

en:  %s [options] [<spec>]
tr:  %s [seçenekler] [<spec>]

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
tr:  %s [seçenekler] [<username>...] [<tty>...]

en:  %s [options] [<username>]
tr:  %s [seçenekler] [<kullanıcıadı>]

en:  %s [options] [[[day] month] year]
tr:  %s [seçenekler] [[[gün] ay] yıl]

en:  %s [options] [file]
tr:  %s [seçenekler] [dosya]

en:  %s [options] [filename]
tr:  %s [seçenekler] [dosyaadı]

en:  %s [options] [tty device]
tr:  %s [seçenekler] [tty aygıtı]

en:  %s [options] [y | n]
tr:  %s [seçenekler] [e | h]

en:  %s [options] new_root put_old
tr:  %s [seçenekler] new_root put_old

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
tr:  %s [seçenekler] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<değer>

en:  %s hard|soft
tr:  %s sert|yumuşak

en:  (core dumped)
tr:  (çekirdek döküldü)

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
tr:  +/desen/   deseni içeren satırdan başla

en:  +number      start at the given line
tr:  +sayı      verilen satırdan başla

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
tr:  -,  --no-underlining    tüm alt çizgileri baskıla

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
tr:  -, -l, --login                  kabuğu giriş kabuğu yap

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
tr:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] disk bölümü özniteliklerini yazdır ya da değiştir

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
tr:  --part-label <dev> <part> [<str>] disk bölümü etiketini yazdır ya da değiştir

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
tr:  --part-type <dev> <part> [<type>] disk bölümü tipini yazdır ya da değiştir

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
tr:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] disk bölümü uuid'sini yazdır ya da değiştir

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
tr:  --session-command <command>     kabuğa -c ile tek bir komut geçir
                                       ve yeni bir oturum oluşturma

en:  -1                      use Minix version 1
tr:  -1                      Minix 1 sürümünü kullan

en:  -1, --one             show only a single month (default)
tr:  -1, --one             sadece bir ay göster (varsayılan)

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
tr:  -1, --onestopbit        durma bitlerini bire ayarla

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
tr:  -2, --half-lines        tüm yarım-satırları yazdır

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
tr:  -2, --twostopbits       durma bitlerini ikiye ayarla

en:  -2, -v                  use Minix version 2
tr:  -2, -v                  Minix 2 sürümünü kullan

en:  -3                      use Minix version 3
tr:  -3                      Minix 3 sürümünü kullan

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
tr:  -3, --3gb                kullanılan adres uzayını azami 3 GB ile sınırlar

en:  -3, --three           show three months spanning the date
tr:  -3, --three           tarihi yayan üç ayı göster

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
tr:  -7, --sevenbits         karakter boyutunu 7 bit olarak ayarla

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
tr:  -8, --8bits                8-bit tty olduğunu varsay

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
tr:  -8, --eightbits         karakter boyutunu 8 bit olarak ayarla

en:  -<number>            how many lines to show
tr:  -<number>            gösterilecek satır sayısı

en:  -A         check all filesystems
tr:  -A         bütün dosya sistemlerini kontrol et

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
tr:  -A, --adjfile <dosya>     ayarlama dosyasının yolunu belirtir
                                varsayılan %s

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
tr:  -A, --all              bütün yerleşik süzgeçleri kapat, bütün dosya sistemlerini göster

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
tr:  -A, --all-targets       mevcut isim uzayındaki verilen aygıt için bütün bağlama
                               noktalarını ayır

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
tr:  -B <dizinler>  ikili dosyaları arama yolunu tanımla

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
tr:  -B, --32bit              ADDR_LIMIT_32BIT'i aç

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
tr:  -B, --protect-boot            yeni bir etiket oluşturuken bookbits'leri silme

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
tr:  -C [<fd>]  ilerleme çubuğunu göster; GUIler için dosya tanımlayıcıları

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
tr:  -C, --canonical           standart hex+ASCII gösterimi

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
tr:  -C, --careful <açık|kapalı>       durum kontrolünü fazladan kontrol et

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
tr:  -C, --cgroup[=<dosya>]     cgrup isim uzayı paylaşımını iptal et

en:  -C, --cgroup[=<file>]  enter cgroup namespace
tr:  -C, --cgroup[=<dosya>]  cgroup isim uzayını gir

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
tr:  -C, --clear                 çekirdek halka tamponunu temizle

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
tr:  -C, --cylinders <number>      silindir sayısını belirtin

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
tr:  -C, --nocanonicalize   yolları karşılaştırırken standartlaştırma

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
tr:  -D, --console-off           iletileri konsola yazdırmayı kapat

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
tr:  -D, --detach-all              kullanılan bütün aygıtları ayır

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
tr:  -D, --df               df(1)'in çıktısını taklit et

en:  -D, --discard        print discard capabilities
tr:  -D, --discard        çıkarma yeteneklerini yazdır

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
tr:  -D, --sched-deadline <ns> DEADLINE için zaman sınırı parametresi

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
tr:  -E, --conflict-exit-code <sayı>  çatışma ya da zaman aşımı olduğunda çıkış kodu

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
tr:  -E, --console-on            iletileri konsola yazmayı etkinleştir

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
tr:  -E, --remote               login(1) için -r <hostname>  kullan

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
tr:  -F, --fdpic-funcptrs     fonksiyon işaretçilerinin tanımlayıcılara işaret etmesini sağlar

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
tr:  -F, --file <dosya>           çekirdek sistem günlüğü tamponu yerine dosyayı kullan

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
tr:  -F, --fulltimes      tüm giriş ve çıkış zamanlarını ve tarihlerini yazdır

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
tr:  -F, --list-free [<dev> ...]       her bir aygıtın bölümlenmeyen boş alanlarını listele

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
tr:  -F, --no-fork            komutu çatallanmadan çalıştır

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
tr:  -F, --no-fork           çifte-çatallanma ile artalan sürece dönüştürme

en:  -F, --no-fork          do not fork before exec'ing <program>
tr:  -F, --no-fork          <program>ı exec'lemeden önce çatallanma

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
tr:  -F, --tab-file <yol>  -s, -m ya da -k seçenekleri için alternatif dosya

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
tr:  -G, --show-pt-geometry    kullanılmayan, --show-geometry ile aynı

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
tr:  -G, --supp-groups        gruplar hakkında bilgi göster

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
tr:  -H, --heads <number>          kafa sayısını belirtin

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
tr:  -H, --host <makinaadı>      giriş makinasını belirt

en:  -H, --human                 human readable output
tr:  -H, --human                 okunabilir çıktı

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
tr:  -I, --include <liste> sadece belirltilen majör numaralardaki aygıları göster

en:  -I, --init-string <string> set init string
tr:  -I, --init-string <karakterdizisi> başlangıç karakter dizisini ayarla

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
tr:  -I, --short-inode        KISA_INODE'u açar

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
tr:  -J, --json                    JSON --list çıktı biçimini kullan

en:  -J, --json               use the JSON output format
tr:  -J, --json               JSON çıktı biçimini kullan

en:  -J, --json             use JSON output format
tr:  -J, --json            JSON çıktı formatını kullan

en:  -J, --json           use JSON output format
tr:  -J, --json           JSON çıktı biçimini kullan

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
tr:  -J, --json <dev>                  disk bölümleme tablosunu JSON formatında aktar

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
tr:  -L, --Linux               kullanılmayan, sadece geri uyumluluk için

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
tr:  -L, --addr-compat-layout sanal belleğin tahsis edilme şeklini değiştirir

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
tr:  -L, --color[=<kip>]      renk biçim belirticilerini yorumla

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
tr:  -L, --color[=<when>]     çıktıyı renklendir (%s, %s, veya %s)

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
tr:  -L, --label <label> yeni bir etiket belirt
     -U, --uuid <uuid>   yeni bir uuid belirt

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
tr:  -L, --last               kullanıcıların son giriş oturumları hakkında bilgi göster

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
tr:  -L, --local-line[=<kip>]  yerel hat bayrağını kontrol et

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
tr:  -L, --nooverlap               aygılar arası muhtemel çakışmalarda uzak dur

en:  -L, --table            list signal names and numbers
tr:  -L, --table            sinyal isimlerini ve numaralarını listele

en:  -M         do not check mounted filesystems
tr:  -M         bağlanmış dosya sistemlerini kontrol etme

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
tr:  -M <dizinler>  klavuz ve bilgi dosyaları arama yolunu tanımla

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
tr:  -M, --mountpoint <dizin> bağlama noktası dizini

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
tr:  -M, --multiplier <mult>   profilleme çarpanını <mult> olarak ayarla

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
tr:  -M, --shmem <boyut>       <boyut> boyutunda paylaşılan bellek dilimi oluştur

en:  -M, --shmem-key <key>      remove shared memory segment by key
tr:  -M, --shmem-key <anahtar>      paylaşılan bellek dilimlerini anahtara göre sil

en:  -N         do not execute, just show what would be done
tr:  -N         yürütme, sadece ne yapılacağını göster

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
tr:  -N, --partno <numara>        disk bölümü numarasını belirt

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
tr:  -N, --task <tid>       alternatif isim uzayını kullan (/proc/<tid>/mountinfo dosyası)

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
tr:  -O, --backup-file <path>  varsayılan yedek dosyası isminin üzerine yaz

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
tr:  -O, --options <liste>   dosya sistemi kümesini bağlama seçeneklerine göre kısıtla

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
tr:  -O, --output <kolon>           --list için gösterilecek kolonları belirt

en:  -O, --output-all     output all columns
tr:  -O, --output-all     bütün sütunları çıktıla

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
tr:  -O, --test-opts <liste>  dosya sistemi kümesini sınırla (-a ile kullan)

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
tr:  -P         kök dizin dahil, dosya sistemlerini paralel olarak kontrol et

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
tr:  -P, --no-pid            pid dosyası oluşturma

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
tr:  -P, --nopager               çıktıyı bir sayfalayıcıya gönderme

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
tr:  -P, --numeric-perms      sayısal izinleri yazdır (PERMS kolonu)

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
tr:  -P, --pairs            anahtar="değer" çıktı biçimini kullan

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
tr:  -P, --pairs          anahtar="değer" çıktı formatını kullan

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
tr:  -P, --partscan                bölümlenmiş döngü aygıtı oluştur

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
tr:  -P, --pgid <pgrp>...   bu gruplarda mevcut çalışan süreçler üzerinde işlem yap

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
tr:  -P, --port <port>        bu portu UDP ya da TCP bağlantıları için kullan

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
tr:  -P, --sched-period <ns>   DEADLINE için periyod parametresi

en:  -Q, --queue              create message queue
tr:  -Q, --queue              ileti kuyruğu oluştur

en:  -Q, --queue-key <key>      remove message queue by key
tr:  -Q, --queue-key <anahtar>      ileti kuyruğunu anahtara göre sil

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
tr:   -Q, --quiet-output           normalde çıktı verilmez

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
tr:  -R         kök dizini atla; sadece '-A' ile kullanışlı

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
tr:  -R, --addr-no-randomize  sanal adres uzayının rastgeleleştirilmesini kapatır

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
tr:  -R, --hangup               tty'de sanal olarak kapatma yap

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
tr:  -R, --nohostname     makine adı alanını gösterme

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
tr:  -R, --recursive         bir kaynağı bütün alt dizinleri ile birlikte ayır

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
tr:  -R, --submounts        eşleşen dosya sistemleri için bütün altbağlamaları yazdı

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
tr:  -S <dizinler>  kaynak dosyalarını arama yolunu tanımla

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
tr:  -S, --scsi           SCSI aygıtları hakkında bilgi göster

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
tr:  -S, --sectors <number>        iz başına sektör sayısını belirtin

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
tr:  -S, --semaphore <sayı> <sayı> kadar öge içeren semafor dizisi oluştur

en:  -S, --semaphore-key <key>  remove semaphore by key
tr:  -S, --semaphore-key <anahtar>  semaforu anahtara göre sil

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
tr:  -S, --size <boyut>        bir ileti için azami boyut

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
tr:  -S, --socket-activation dinleyen soket oluşturma

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
tr:  -S, --source <karakterdizisi>  bağlanacak aygıt (isme göre, en çok:en az, 
                              ETİKET=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
tr:  -S, --span            çoklu ay gösterirken tarihi yay

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
tr:  -S, --syslog                /dev/kmsg yerine syslog(2) kullanmayı zorla

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
tr:  -S, --whole-seconds      TAM_SANİYELER'i açar

en:  -T         do not show the title on startup
tr:  -T         başlığı açılış sırasında gösterme

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
tr:  -T, --ctime                 okunabilir zaman damgasını göster (kusurlu olabilir!)

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
tr:  -T, --list-types                  bilinen tipleri yazdır (-X'i gör)

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
tr:  -T, --sched-runtime <ns>  DEADLINE için çalışma zamanı paramatresi

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
tr:  -T, --sticky-timeouts    YAPIŞKAN_ZAMANAŞIMLARI'nı açar

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
tr:  -T, --target <yol>    kullanılacak dosya sistemi yolu

en:  -T, --tcp                use TCP only
tr:  -T, --tcp                sadece TCP kullan

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
tr:   -T, --test                    getopt(1) sürümü için test

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
tr:  -T, --timeout <sn>     hareketsizlik zaman aşımını belirt

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
tr:  -U, --detect-case          büyük karakter uç birimi algıla

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
tr:  -U, --uniq             birden çok hedefi olan dosya sistemlerini yoksay

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
tr:  -U, --user[=<dosya>]       kullanıcı isim uzayı paylaşımını iptal et

en:  -U, --user[=<file>]    enter user namespace
tr:  -U, --user[=<dosya>]    kullanıcı isim uzayını gir

en:  -V         explain what is being done
tr:  -V         ne yapıldığını açıkla

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
tr:  -V, --verbose      ne yapıldığını açıkla;
                          birden fazla -V belirtilirse uygulama gerçekten çalışmayacak

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
tr:  -V, --verify [<dev> ...]          disk bölümlerinin düzgün olup olmadığını test et

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
tr:  -X, --label <name>        etiket tipini belirt (dos, gpt, ...)

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
tr:  -X, --read-implies-exec  READ_IMPLIES_EXEC'i açar

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
tr:  -Y, --label-nested <name> içiçe etiket tipini belirt (dos, bsd)

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
tr:  -Y, --twelve          sonraki on iki ayı göster

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
tr:  -Z, --context            SELinux içeriğini göster

en:  -Z, --follow-context   set SELinux context according to --target PID
tr:  -Z, --follow-context   SELinux içeriğini --target PID'e göre ayarla

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
tr:  -Z, --mmap-page-zero     MMAP_PAGE_ZERO'yu açar

en:  -a                       for compatibility only, ignored
tr:  -a                       sadece uyumluluk için, yoksayıldı

en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
tr:  -a, --abort <açık|kapalı>         hata durumunda durdur

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
tr:  -a, --acc-expiration     parola zaman aşımı hakkında bilgi göster

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
tr:  -a, --add            belirtilen ya da bütün disk bölümlerini ekle

en:  -a, --all                     list all used devices
tr:  -a, --all                     bütün kullanılan aygıtları listele

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
tr:  -a, --all                 sayı 0 olsa da bütün sembolleri yazdır

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
tr:  -a, --all                /etc/fstab'den bütün takasları etkinleştir

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
tr:  -a, --all               hem çevrimiçi hem çevrimdışı işlemcileri yazdır (-e için varsayılan)

en:  -a, --all               unmount all filesystems
tr:  -a, --all               bütün dosya sistemilerini ayır

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
tr:  -a, --all              /proc/swaps'tan tüm takasları kapat
     -v, --verbose          ayrıntı kipi

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
tr:  -a, --all              isimde-pid'ye dönüşümünü mevcut sürecin uid'si ile aynı
                              olan süreçlerle kısıtlama

en:  -a, --all            print all devices
tr:  -a, --all            bütün aygıtları yazdır

en:  -a, --all         all (default)
tr:  -a, --all         tümü (varsayılan)

en:  -a, --all      query all raw devices
tr:  -a, --all      bütün ham aygıtları sorgula

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
tr:  -a, --all-tasks      verilen pid için bütün görevlerde (iş parçacığı) işlem yap

en:  -a, --all[=shm|msg|sem]    remove all (in the specified category)
tr:  -a, --all[=paybel|ile|sem]    hepsini sil (belirtilen kategoride)

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
tr:  -a, --alternative             tek - ile başlayan uzun seçeneklere izin ver

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
tr:  -a, --alternative        alternatif sözlüğü kullan

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
tr:  -a, --append              disk bölümlerini varolan disk bölüm tablosuna ekle

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
tr:  -a, --ascii            ağaç biçimlendirme için ASCII karakterleri kullan

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
tr:  -a, --auto               ayarlama dosyasından saat kipini okur (varsayılan)

en:  -a, --auto       automatic repair
tr:  -a, --auto       otomatik onarım

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
tr:  -a, --auto <açık|kapalı>         otomatik çıkarma özelliğini açık ya da kapalı konuma getir
     -c, --changerslot <slot>    CD-ROM değiştiricideki diskleri yer değiştir
     -d, --default               varsayılan aygıtı göster
     -f, --floppy                disketi çıkar
     -F, --force                 aygıt tipini umursama
     -i, --manualeject <açık|kapalı>  elle çıkarma korumasını açık/kapalı konuma getir
     -m, --no-unmount            aygıt bağlanmışsa bile bağlantısını koparma
     -M, --no-partitions-unmount diğer disk bölümlerinin bağlantılarını koparma
     -n, --noop                  sadece bulunan aygıtı göster, çıkarma
     -p, --proc                  /etc/mtab yerine /proc/mounts kullan
     -q, --tape                  teybi çıkar
     -r, --cdrom                 CD-ROM'u çıkar
     -s, --scsi                  SCSI aygıtını çıkar
     -t, --trayclose             yuvayı kapat
     -T, --traytoggle            yuvayı değiştir
     -v, --verbose               ayrıntılı çıktıyı etkinleştir
     -x, --cdspeed <hız>       CD-ROM'un en yüksek hızını ayarla
     -X, --listspeed             kullanılabilir CD-ROM hızlarını listele

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
tr:  -a, --autologin <kullanıcı>     belirtilen kullanıcı için otomatik giriş yap

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
tr:  -a, --hostlast       manike isimlerini son sütunda göster

en:  -b         search only for binaries
tr:  -b         sadece ikili dosyaları ara

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
tr:  -b, --backup              yedek disk bölümü tablo sektörleri (-O parametresini gör)

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
tr:  -b, --batch          politikayı SCHED_BATCH olarak ayarla

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
tr:  -b, --blocksize <size>   bu bloksize'ı kullan, sayfa boyutuna ön tanımlanır

en:  -b, --bytes               print sizes in bytes rather than in human readable format
tr:  -b, --bytes               boyutları okunabilir biçim yerine bayt olarak yazdır

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather than in human readable format
tr:  -b, --bytes              BOYUTu okunabilir biçim yerine bayt olarak yazdır

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
tr:  -b, --bytes            boyutları okunabilir biçim yerine bayt olarak yazdır

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
tr:  -b, --bytes          BOYUTu okunabilir format yerine bayt olarak göster

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
tr:  -b, --bytes       boyutu bayt olarak göster

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
tr:  -b, --histbin             her bir histogram kutusunun sayısını yazdır

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
tr:  -b, --one-byte-octal      bir-bayt sekizlik gösterim

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
tr:  -b, --online            sadece çevrimiçi işlemcileri yazdır (-p için varsayılan)

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
tr:  -b, --sector-size <size>      fiziksel ve mantıksal sektör boyutu

en:  -c           clear screen before displaying
tr:  -c           gösterim öncesi ekranı temizle

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
tr:  -c, --canonicalize     yazdırılan yolları standartlaştırma

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
tr:  -c, --chars <sayı>            uyumadan önceki çıktı karaktesi sayısı

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
tr:  -c, --check             aygıtı hatalı bloklar için kontrol et

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
tr:  -c, --class <sınıf>    zamanlama sınıfının ismi ya da numarası,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
tr:  -c, --collapse-range bir aralığı dosyadan çıkar

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
tr:  -c, --colon-separate     veriyi /etc/passwd dosyasındakine benzer biçimde göster

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
tr:  -c, --command <command>         kabuğa -c ile tek bir komut geçir

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
tr:  -c, --command <komut>  tek bir komut karakter dizisini kabukta çalıştır

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
tr:  -c, --compatibility[=<mode>]  'dos' ya da 'nondos' (varsayılan)

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
tr:  -c, --core             oluşturulan çekirdek dosyalarının azami boyutu
     -d, --data             bir sürecin veri diliminin azami boyutu
     -e, --nice             izin verilen azami nice önceliği
     -f, --fsize            süreç tarafından yazılan dosyaların azami boyutu
     -i, --sigpending       bekleyen azami sinyal sayısı
     -l, --memlock          bir sürecin bellekte sabitleyebileceği azami boyut
     -m, --rss              azami kalıcı küme boyutu
     -n, --nofile           azami açık dosya sayısı
     -q, --msgqueue         POSIX ileti kuyruğundaki azami baytlar
     -r, --rtprio           azami gerçek zamanlı zamanlama önceliği
     -s, --stack            azami yığın boyutu
     -t, --cpu              işlemci zamanının saniye olarak azami miktarı
     -u, --nproc            azami kullanıcı süreci sayısı
     -v, --as               sanal bellek boyutu
     -x, --locks            azami dosya kilidi sayısı
     -y, --rttime           gerçek zamanlı zamanlama altında bir sürecin
                           zamanlandığı işlemci zamanı, mikrosaniye olarak

en:  -c, --creator            show creator and owner
tr:  -c, --creator            oluşturucu ve sahibi göster

en:  -c, --creator     show creator and owner
tr:  -c, --creator     oluşturan ve sahibi göster

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
tr:  -c, --ctty     kontrol uç birimini mevcut olan olarak ayarla

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
tr:  -c, --intro-command <karakterdizisi> ldattach'den önce gönderilecek giriş

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
tr:  -c, --no-canonicalize   yolları standartlaştırma

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
tr:  -c, --noreset              kontrol modunu sıfırlama

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
tr:  -c, --offline           sadece çevrimdışı işlemcileri göster

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
tr:  -c, --one-byte-char       bir-bayt karakter gösterimi

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
tr:  -c, --read-clear            bütün iletileri oku ve temizle

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
tr:  -c, --set-capacity <döngüaygıtı>  aygıtı yeniden boyutlandır

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
tr:  -d, --alphanum           sadece boş ve alfanümerik karakterleri karşılaştır

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
tr:  -d, --deadline       politikayı SCHED_DEADLINE olarak ayarla

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
tr:  -d, --debug             standart hata ortamına ayrıntılı mesajları yazdır

en:  -d, --debug             run in debugging mode
tr:  -d, --debug             hata ayıklama kipinde çalıştır

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
tr:  -d, --delete         belirtilen ya da bütün disk bölümlerini sil

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
tr:  -d, --detach <loopdev>...     bir veya daha fazla aygıtı ayır

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
tr:  -d, --detach-loop       eğer döngü aygıtı bağlı ise onu da serbest bırak

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
tr:  -d, --device <aygıt>    rtc aygıtını seç (rtc0|rtc1|...)

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
tr:  -d, --dig-holes      sıfırları algıla ve boşluklarla değiştir

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
tr:  -d, --direction <kelime> arama yönü, 'ileri' ya da 'geri'

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
tr:  -d, --discard[=<politika>] takas çıkarmaları etkinleştir, eğer aygıt destekliyorsa

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
tr:  -d, --divisor=<number>  bayt miktarını <number> ile böl

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
tr:  -d, --dns            IP numarasını geri makine ismine çevir

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
tr:  -d, --dump <dev>                  disk bölümleme tablosunu aktar (daha sonraki girdiler için kullanışlı)

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
tr:  -d, --nodeps         bağımlıları ve tutucuları yazdırma

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
tr:  -d, --show-delta            yazdırılan iletiler arasındaki zaman farkını göster

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
tr:  -d, --two-bytes-decimal   iki-bayt ondalık gösterimi

en:  -d, --udp                use UDP only
tr:  -d, --udp                sadece UDP kullan

en:  -e           do not pause at end of a file
tr:  -e           bir dosyanın sonunda bekleme

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
tr:  -e, --evaluate         etiketleri (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              aygıt isimlerine dönüştür

en:  -e, --evenparity        set parity to even
tr:  -e, --evenparity        pariteyi çift olarak ayarla

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
tr:  -e, --exclude <liste> yagıtları majör numaraları ile dışla (varsayılan: RAM diskler)

en:  -e, --export             display in an export-able output format
tr:  -e, --export             dışa aktarılabilir çıktı formatında göster

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
tr:  -e, --extended[=<liste>] genişletilmiş okunabilir bir biçim yazdır

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
tr:  -e, --format <biçim>     gösterilen veri için kullanılacak biçim karakter dizisi

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
tr:  -e, --ifexists           sessizce varolmayan aygıtları atla

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
tr:  -e, --reltime               yerel zamanı ve zaman farkını okunabilir biçimde göster

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
tr:  -e, --skip-empty         dosyaları işlerken boş satırları kayıt dosyasına yazma

en:  -f           do not split long lines
tr:  -f           uzun satırları bölme

en:  -f         terminate <dirs> argument list
tr:  -f         <dizinler> argüman listesini sonlandır

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
tr:  -f, --facility <liste>       çıktıyı tanımlı yeteneklerle sınırla

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
tr:  -f, --failed             kullanıcıların son başarısız giriş denemeleri hakkında bilgi göster

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
tr:  -f, --fast                      kabuğa -f parametresini geçirin (csh ya da tcsh için)

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
tr:  -f, --fifo           politikayı SCHED_FIFO olarak ayarla

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
tr:  -f, --file <dosya>        bu dosyanın içeriğini kayıt dosyasına yaz

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
tr:  -f, --file <dosya>     dosyayı çerez tohumu olarak kullan

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
tr:  -f, --file <file>    %s yerine belirtilen dosya ismini kullan

en:  -f, --find                    find first unused device
tr:  -f, --find                    kullanılmayan ilk aygıtı bul

en:  -f, --find                find a free device
tr:  -f, --find                boş bir aygıt bul

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
tr:  -f, --first-only       sadece bulunan ilk dosya sistemini yazdır

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
tr:  -f, --fixpgsz            gerekiyorsa takas alanını yeniden başlat

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
tr:  -f, --follow         dosya büyüdükçe eklenen veriyi göster

en:  -f, --force               disable all consistency checking
tr:  -f, --force               tüm tutarlılık kontrollerini kapat

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
tr:  -f, --force             ayırmayı zorla (erişileme NFS sistemi durumunda)

en:  -f, --force      force check
tr:  -f, --force      kontrole zorla

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
tr:  -f, --fork                <program>'ı başlatmadan önce çatalla

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
tr:  -f, --format-file <dosya>  biçim karakter dizilerini içeren dosya

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
tr:  -f, --freeze      dosya sistemini dondur

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
tr:  -f, --from <N>    N izinde başla (öntanımlı 0)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
tr:  -f, --fs             dosya sistemi hakkında bilgi göster

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
tr:  -f, --full-name <tam-isim>  gerçek isim

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
tr:  -f, --ignore-case        karşılaştırıken büyük-küçük harf farklarını yoksay

en:  -g, --global      info about system-wide usage (may be used with -m, -q and -s)
tr:  -g, --global      sistem geneli kullanım hakkında bilgi (-m, -q ve -s ile kullanılabilir)

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
tr:  -g, --group <group>             birincil grubu belirt

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
tr:  -g, --groups=<grouplar>    <grouplar> içindeki gruba dahil olan kullanıcıları göster

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
tr:  -g, --noheadings     --show için başlıkları yazdırma

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
tr:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   bütün ya da belirtilen aygıtların geometrilerini listele

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
tr:  -h, --flow-control         donanım akış kontrolünü etkinleştir

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
tr:  -h, --home-phone <phone>     ev telefon numarası

en:  -i                       log the logger command's PID
tr:  -i                       günlükleyen komutun PID'sini kayıt dosyasına yaz

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
tr:  -i, --ascii          sadece ascii karakterler kullan

en:  -i, --id <id>     print details on resource identified by <id>
tr:  -i, --id <kimlik>     <kimlik> ile tanımlanan kaynağın detaylarını yazdır

en:  -i, --id <id>  print details on resource identified by <id>
tr:  -i, --id <kimlik>  <kimlik> ile tanımlanan kaynak hakkında detay yazdır

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
tr:  -i, --idle           politikayı SCHED_IDLE olarak ayarla

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
tr:  -i, --iflag [-]<gbayrak>  girdi kipi bayrağını ayarla

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
tr:  -i, --indicated              satırların altını çizme ayrı bir satır ile belirtildi

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
tr:  -i, --info                sadece örnekleme adımları için bilgi göster

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
tr:  -i, --inodes <num>      dosya sistemi için inode sayısı

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
tr:  -i, --internal-only     mount.<tip> yardımcı komutlarını çağırma

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
tr:  -i, --internal-only     umount.<tip> yardımcılarını komutlarını çağırma

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
tr:  -i, --invert           işleşme biçimini tersine çevir

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
tr:  -i, --ip             IP numaralasını sayılar-ve-noktalar formatında göster

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
tr:  -i, --ipc[=<dosya>]        System V IPC isim uzayı paylaşımını iptal et

en:  -i, --ipc[=<file>]     enter System V IPC namespace
tr:  -i, --ipc[=<dosya>]     System V IPC isim uzayını gir

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
tr:  -i, --irq <sayı>              paralel port irq belirt

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
tr:  -i, --noinaccessible   okuma izni olmayan kilitleri yoksay

en:  -i, --noissue              do not display issue file
tr:  -i, --noissue              issue dosyasını gösterme

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
tr:  -j, --associated <dosya>       <dosya> ile ilişkili bütün aygıtları listele

en:  -k, --kernel                display kernel messages
tr:  -k, --kernel                çekirdek iletilerini göster

en:  -k, --kernel           search in kernel table of mounted
                              filesystems (default)
tr:  -k, --kernel           bağlı dosya sistemlerinin çekirdek tablosunda
                              ara (varsayılan)

en:  -k, --kill              kill running daemon
tr:  -k, --kill              çalışan artalan sürecini öldür

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
tr:  -l         harici erişimi garantilemek için aygıtı kilitle

en:  -l         output effective lookup paths
tr:  -l         etkili arama yollarını göster

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
tr:  -l, --badblocks <file>  dosyadan hatalı blokların listesi

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
tr:  -l, --lazy              dosya sistemini şimdi ayır, temizleme işlemlerini sonra yap

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
tr:  -l, --length <sayı>   aralık işlemleri için uzunluk, bayt olarak

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
tr:  -l, --length <sayı>  çıkarılmaya ofsetten başlanacak baytların uzunluğu

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
tr:  -l, --level <liste>          çıktıyı belirlenen seviyelerle sınırla

en:  -l, --limits      show resource limits
tr:  -l, --limits      kaynak sınırlarını göster

en:  -l, --list                    display partitions and exit
tr:  -l, --list                    disk bölümlerini göster ve çık

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
tr:  -l, --list                    tamamı ya da belirtilen hakkında bilgi göster (varsayılan)

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
tr:  -l, --list               liste çıktı biçimini zorla (örneğin --id ile)

en:  -l, --list             use list format output
tr:  -l, --list             liste çıktı formatını kullan

en:  -l, --list           use list format output
tr:  -l, --list           liste çıktı biçimini kullan

en:  -l, --list       list all filenames
tr:  -l, --list       bütün dosyaadlarını listele

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
tr:  -l, --list [<dev> ...]            her bir aygıtın disk bölümlerini listele

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
tr:  -l, --list-shells    kabukların listesini yazdır ve çık

en:  -l, --list[=<signal>]  list signal names, or convert a signal number to a name
tr:  -l, --list[=<sinyal>]  sinyal isimlerini listele ya da bir sinyal numarasını isme dönüştür

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
tr:  -l, --local              RTC yerel zaman dilimini kullanır

en:  -l, --login-program <file> specify login program
tr:  -l, --login-program <dosya> giriş programını belirt

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
tr:  -l, --logins=<girişler>    sadece <girişler>den kullanıcıları göster

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
tr:  -l, --longoptions <uzunseç>  kabul edilecek uzun seçenekler

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
tr:  -l, --show-labels       ayrıca dosya sistemi etiketlerini göster

en:  -m         search only for manuals and infos
tr:  -m         sadece klavuzları ve bilgi dosyalarını ara

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
tr:  -m, --extract-baud         bağlantı sırasında baud değerini çıkar

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
tr:  -m, --mapfile <eşlemedosyası>   (varsayılanlar: "%s" ve

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
tr:  -m, --max            en düşük ve en yüksek geçerli öncelikleri göster

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
tr:  -m, --max-size <sayı>  tohum dosyalarındna ne kadar okunacağını sınırla

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
tr:  -m, --mode <kip>        standby|mem|... uyku kipi

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
tr:  -m, --monday          Haftanın ilk günü olarak pazartesi

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
tr:  -m, --mount[=<dosya>]      bağlanamaların isim uzayı paylaşımını iptal et

en:  -m, --mount[=<file>]   enter mount namespace
tr:  -m, --mount[=<dosya>]   mount isim uzayını gir

en:  -m, --perms          output info about permissions
tr:  -m, --perms          izinler hakkında bilgi çıktıla

en:  -m, --shmem-id <id>        remove shared memory segment by id
tr:  -m, --shmem-id <kimlik>        paylaşılan bellek dilimlerini kimliğe göre sil

en:  -m, --shmems      shared memory segments
tr:  -m, --shmems      paylaşılan bellek dilimleri

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
tr:  -m, --uncleared  mod temizlenmedi uyarılarını etkinleştir

en:  -n           terminate command with new line
tr:  -n           komutu yeni satır ile sonlandır

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
tr:  -n, --classdata <sayı>  belirtilen zamanlama sınıfında öncelik (0..7),
                              sadece gerçek zamanlı ve en iyi efor sınıfları

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
tr:  -n, --console-level <seviye> konsola yazılan iletilerin seviyesini ayarla

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
tr:  -n, --dry-run            herşeyi yap ama beklet

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
tr:  -n, --keep-size      dosyanın görünen boyutunu devam ettir

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
tr:  -n, --length <uzunluk>     girdinin sadece uzunluk kadar baytını yorumla

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
tr:  -n, --limit <number> gösterilecek satır sayısı

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
tr:  -n, --months <sayı>    tarih'in ayı ile başlayan sayı kadar ay göster

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
tr:  -n, --name <programismi>         hataların raporlandığı isim

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
tr:  -n, --namelength <num>  dosya isimlerinin alabileceği en uzun değer

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
tr:  -n, --net[=<dosya>]        ağ isim uzayı paylaşımını iptal et

en:  -n, --net[=<file>]     enter network namespace
tr:  -n, --net[=<dosya>]     ağ isim uzayını gir

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
tr:  -n, --newline            her bir bilgi parçasını yeni bir satırda göster

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
tr:  -n, --no-act              her şeyi yap ancak diske yazma

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
tr:  -n, --no-auto             bayt sıralaması otomatik algılanmasını kapat

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
tr:  -n, --no-mtab           /etc/mtab'a yazma

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
tr:  -n, --no-verify   biçimlendirme sonrası doğrulamayı kapat

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
tr:  -n, --nobanner          bannerları yazdırma, sadece root kullanıcısı için

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
tr:  -n, --noheadings              --list çıktısı için başlıkları gösterme

en:  -n, --noheadings          don't print headings
tr:  -n, --noheadings          başlıkları yazdır

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
tr:  -n, --noheadings       sütun başlıklarını yazdırma

en:  -n, --noheadings       don't print headings
tr:  -n, --noheadings       başlıkları yazdırma

en:  -n, --noheadings     don't print headings
tr:  -n, --noheadings     başlıkları yazdırma

en:  -n, --nonblock           fail rather than wait
tr:  -n, --nonblock           beklemek yerine başarısız ol

en:  -n, --noparity          set parity to none
tr:  -n, --noparity          pariteyi yarlama

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
tr:  -n, --nr <n:m>       disk bölümü aralığını belirt (örn. --nr 2:4)

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
tr:  -n, --server <isim>      bu uzak sistem günlüğü sunucusuna yaz

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
tr:  -n, --skip-login           giriş için sorma

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
tr:  -n, --uuids <sayı>       uuid'lerin istek sayısı

en:  -number      lines per page
tr:  -number      sayfa başına satır sayısı

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
tr:  -o, --check-status <açık|kapalı>  yardırmadan önce yazıcı durumunu kontrol et

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
tr:  -o, --close              komutu çalıştırmadan dosya tanımlayıcısını kapat

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
tr:  -o, --login-options <seçenekler> girişe geçilen seçenekler

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
tr:  -o, --oddparity         pariteyi tek olarak ayarlan

en:  -o, --office <office>        office number
tr:  -o, --office <office>        ofis numarası

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
tr:  -o, --offset <numara>            dosya içinde ofset <numara>sında başla

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
tr:  -o, --offset <sayı>   aralık işlemleri için ofset, bayt olarak

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
tr:  -o, --offset <sayı>  çıkarılmaya kendinden başlanacak ofsetin bayt olarak değeri

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
tr:  -o, --options <liste>     takas seçeneklerinin virgülle ayrılmış listesi

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
tr:   -o, --options=sçnkdizgesi     tanınacak kısa seçenekler belirtilir

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
tr:  -o, --other          politikayı SCHED_OTHER olarak ayarla

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
tr:  -o, --output <dosya>  standart çıktı yerine dosyaya yaz

en:  -o, --output <list>           output columns
tr:  -o, --output <list>           çıktı sütunları

en:  -o, --output <list>       columns to use for status output
tr:  -o, --output <liste>       durum çıktısı için kullanılacak sütunlar

en:  -o, --output <list>       output columns
tr:  -o, --output <list>       çıktı sütunları

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
tr:  -o, --output <liste>    kullanılacak çıktı kolonlarını tanımla

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
tr:  -o, --output <list>  hangi çıktı sütunlarının kullanılacağını belirt

en:  -o, --output <list>  output columns
tr:  -o, --output <liste>  çıktı sütunları

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
tr:  -o, --output[=<liste>]    çıktılanacak sütunları tanımla

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
tr:  -o, --two-bytes-octal     iki-bayt sekizlik gösterim

en:  -p <prompt>  specify prompt
tr:  -p <prompt>  bilgi istemeyi belirt

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
tr:  -p, --login-pause          giriş öncesi herhangi bir tuş için bekle

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
tr:  -p, --login-shell        bir giriş kabuğu başlat
     -t, --timeout <saniye>  bir parola için beklenecek en uzun zaman (varsayılan: sınırsız)
     -e, --force              getpwnam(3) başarısız olursa parola dosyalarını doğrudan gözden geçir

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
tr:  -p, --mode <kip>        kaynak için izin (varsayılan 0644)

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
tr:  -p, --office-phone <phone>   ofis telefon numarası

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
tr:  -p, --parse[=<liste>]    ayrıştırılabilir bir biçim yazdır

en:  -p, --paths          print complete device path
tr:  -p, --paths          tam aygıt yolunu yazdır

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
tr:  -p, --pause <saniye>   giriş ve ldattach arasındaki duraklama

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
tr:  -p, --pid              pid'leri onlara sinyal göndermeden yazdır

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
tr:  -p, --pid            verilen varolan pid üzerinde işlem yap

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
tr:  -p, --pid         oluşturan ve son çalıştıranın PID'sini göster

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
tr:  -p, --pid <yol>        pid dosyasının yolu

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
tr:  -p, --pid <pid>        sadece bu süreç tarafından tutulan kilitleri göster

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
tr:  -p, --pid <pid>...     bu zaten çalışan süreçler üzerinde işlem yap

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
tr:  -p, --pid[=<dosya>]        pid isim uzayı paylaşımını iptal et

en:  -p, --pid[=<file>]     enter pid namespace
tr:  -p, --pid[=<dosya>]     pid isim uzayını gir

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
tr:  -p, --poll[=<liste>]    bağlı dosya sistemlerindeki değişiklikleri izle

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
tr:  -p, --present <time> belirtilen zamanda olanı döster

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
tr:  -p, --priority <öncelik>    verilen iletiyi bu öncelik ile işaretle

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
tr:  -p, --priority <öncelik>    takas aygıtı için öncelik belirt

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
tr:  -p, --profile <pro-dosya>  (varsayılan:  "%s")

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
tr:  -p, --punch-hole     bir aralığı bir boşluk ile değiştir (-n anlamına gelir)

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
tr:  -p, --step <sayı>    ofset içerisindeki çıkarma döngülerinin boyutu

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
tr:  -p, --task <pid>       süreç isim uzaylarını göster

en:  -q             quiet mode
tr:  -q             sessiz kip

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
tr:  -q, --print-irq <açık|kapalı>     mevcut irq ayarını göster

en:  -q, --query    set query mode
tr:  -q, --query    sorgulama modunu ayarla

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
tr:  -q, --queue <değer>    kill(2) yerine sigqueue(2) kullan ve veri olarak <değer>i gönder

en:  -q, --queue-id <id>        remove message queue by id
tr:  -q, --queue-id <kimlik>        ileti kuyruğunu kimliğe göre sil

en:  -q, --queues      message queues
tr:  -q, --queues      ileti kuyrukları

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
tr:   -q, --quiet                   getopt(3)'un ürettiği hatalar gösterilmez

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
tr:  -q, --quiet               fazladan bilgi mesajlarını gösterme

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
tr:  -q, --quiet             sessiz modunu aç

en:  -r           disallow shell escape
tr:  -r           kabuk kaçışını engelle

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
tr:  -r [<fd>]  seçili bütün aygıtlar için istatistikleri raporla;
                dosya tanımlayıcı GUI'ler için

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
tr:  -r, --chroot <dizin>         kökü dizine değiştir

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
tr:  -r, --map-root-user       kullanıcıyı root kullanıcısına eşle (--user anlamına gelir)

en:  -r, --random            test random-based generation
tr:  -r, --random            rastgele-tabanlı oluşturmaları test et

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
tr:  -r, --raw                   ham ileti tamponunu yazdır

en:  -r, --raw                display in raw mode
tr:  -r, --raw                ham modda göster

en:  -r, --raw              use raw output format
tr:  -r, --raw              ham çıktı biçimini kullan

en:  -r, --raw              use the raw output format
tr:  -r, --raw              ham çıktı biçimini kullan

en:  -r, --raw            use raw output format
tr:  -r, --raw            ham çıktı formatını kullan

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
tr:  -r, --read-only               salt-okunur döngü aygıtı oluştur

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
tr:  -r, --read-only          cfdisk'i saltokunur kipte zorla aç

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
tr:  -r, --read-only         ayırma başarısız olursa salt okunur olarak yeniden bağla

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
tr:  -r, --reorder <dev>               disk bölümlerinin sırasını düzelt (başlangıç ofseti ile)

en:  -r, --repair     interactive repair
tr:  -r, --repair     etkileşimsel onarım

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
tr:  -r, --repair <N>  doğrulama sırasında başarısız olan
                         izleri onarmayı dene (en fazla N deneme)

en:  -r, --reset                  reset the port
tr:  -r, --reset                  portu sıfırla

en:  -r, --reset               reset all specified devices
tr:  -r, --reset               belirtilen bütün aygıtları sıfırla

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
tr:  -r, --reset               bütün sayıcıları sıfırla (sadece root)

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
tr:  -r, --reverse        dökülen veriyi geri utmp dosyasına yaz

en:  -r, --root[=<dir>]     set the root directory
tr:  -r, --root[=<dizin>]     kök dizini ayarla

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
tr:  -r, --rr             politikayı SCHED_RR (varsayılan) olarak ayarla

en:  -s           print messages to stdout
tr:  -s           iletileri standart çıktıya yazdır

en:  -s         search only for sources
tr:  -s         sadece kaynak dosyalarını ara

en:  -s         serialize the checking operations
tr:  -s         kontrol işlemlerini sıralandır

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
tr:  -s, --buffer-size <boyut>    çekirdek halka tamponu sorgulamak için tampon boyutu

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
tr:  -s, --counters            fonksiyonlardaki her bir sayıcıyı yazdır

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
tr:  -s, --fstab            dosya sistemlerinin statik tablosunda ara

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
tr:  -s, --getsz                   aygıt boyutunu 512-bayt sektör olarak göster [KULLANILMAYAN]

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
tr:  -s, --inverse        bağımlılıkları ters çevir

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
tr:  -s, --keep-baud            baud değerini kırılımdan sonra korumayı dene

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
tr:  -s, --seconds <saniye>  uyunacak saniye

en:  -s, --secure        perform secure discard
tr:  -s, --secure        güvenli çıkarma gerçekleştir

en:  -s, --semaphore-id <id>    remove semaphore by id
tr:  -s, --semaphore-id <kimlik>    semaforu kimliğe göre sil

en:  -s, --semaphores  semaphores
tr:  -s, --semaphores  semaforlar

en:  -s, --shared             get a shared lock
tr:  -s, --shared             paylaşılan bir kilidi al

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
tr:  -s, --shell <kabuk>             /etc/shells izin veriyorsa kabuğu çalıştır

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
tr:  -s, --shell <kabuk>           tırnaklama eğilimlerini <kabuk> ile aynı olacak şekilde ayarla

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
tr:  -s, --shell <shell>  giriş kabuğunu belirt

en:  -s, --show           list partitions
tr:  -s, --show           disk bölümlerini listele

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
tr:  -s, --show-size [<aygıt> ...]       bütün ya da belirtilen aygıtların boyutlarını listeleyiniz

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
tr:  -s, --signal <sinyal>  SIGTERM yerine bu <sinyal>i gönder

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
tr:  -s, --since <zaman>   belirtilen zamandan bu yana olan satırları göster

en:  -s, --size <size>         device size
tr:  -s, --size <boyut>         aygıt boyutu

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
tr:  -s, --skip <ofset>       ofset bayt kadar başlangıçten atla

en:  -s, --socket <path>     path to socket
tr:  -s, --socket <yol>     soketin yolu

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
tr:  -s, --speed <değer>     seri hat hızını ayarla

en:  -s, --status                 query printer status
tr:  -s, --status                 yazıcı durumunu sorgula

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
tr:  -s, --stderr             iletileri standart hataya da yazdır

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
tr:  -s, --summary            kullanılan aygıtlar için özet göster (KULANILMAYAN)

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
tr:  -s, --sunday          Haftanın ilk günü olarak Pazar

en:  -s, --super      output super-block information
tr:  -s, --super      süper-blok bilgisiniz çıktıla

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
tr:  -s, --sysroot <dizin>     belirtilen dizini sistem kökü olarak kullan

en:  -s, --system-accs        display system accounts
tr:  -s, --system-accs        sistem hesaplarını göster

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
tr:  -t <type>  kontrol edilecek dosya sistemi tiplerini belirt;
                <type> virgülle ayrılmış olabilir

en:  -t, --ignore           ignore failures
tr:  -t, --ignore           başarısızlıkları yoksay

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
tr:  -t, --notime                iletilerle birlikte zaman damgası gösterme

en:  -t, --streams <number>    number of compression streams
tr:  -t, --streams <sayı>    sıkıştırma akışlarının sayısı

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
tr:  -t, --tag <etiket>          her satırı bu etiket ile işaretle

en:  -t, --target <pid>     target process to get namespaces from
tr:  -t, --target <pid>     isim uzayının alınacağı hedef süreç

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
tr:  -t, --terminate <karakter>   karakter dizisi-sonlandırma karakterini tanımla

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
tr:  -t, --time               ilişme, kopma ve değişim zamanlarını göster

en:  -t, --time              test time-based generation
tr:  -t, --time              zaman-tabanlı oluşturmaları test et

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
tr:  -t, --time        ilişme, kopma ve değişim zamanlarını göster

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
tr:  -t, --time <ms>              milisaniye olarak sürücü bekleme zamanı

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
tr:  -t, --time <time_t>      uyanma zamanı

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
tr:  -t, --timeout <sayı>     giriş süreci zaman aşımı

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
tr:  -t, --timeout <zamanaşımı> saniye olarak yazma zaman aşımı

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
tr:  -t, --to <N>      N izinde dur

en:  -t, --topology       output info about topology
tr:  -t, --topology       topoloji hakkında bilgi göster

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
tr:  -t, --type <type>             sadece belirilen disk bölümleme tipini algıla

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
tr:  -t, --type=<type>  dosya sistemi tipi; belirtilmediğinde ext2 kullanılır

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
tr:  -t, --types <liste>      dosya sistemi tiplerini sınırla

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
tr:  -t, --types <liste>     dosya sistemi kümesini DS tipleri ile sınırla

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
tr:  -t, --until <time>   belirtilen zamana kadar olan satırları göster

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
tr:  -t, -T, --terminal UÇBİRİM  TERM ortam değişkeninin üzerine yaz

en:  -u         search for unusual entries
tr:  -u         sıradışı girdileri ara

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
tr:  -u, --notruncate       sütunlardaki metinleri daraltma

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
tr:  -u, --socket <soket>    bu Unix soketine yaz

en:  -u, --summary     show status summary
tr:  -u, --summary     durum özetini göster

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
tr:  -u, --uid <uid>...     bu kullanıcıların sahibi olduğu mevcut çalışan süreçler üzerinde işlem yap

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
tr:  -u, --unfreeze    dosya sistemini çöz

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
tr:  -u, --unit S              kullanılmayan, sadeve sektör birimleri desteklenir

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
tr:  -u, --units[=<unit>]          gösterim birimi: 'silindir' ya da 'sektör' (varsayılan)

en:  -u, --unlock             remove a lock
tr:  -u, --unlock             kilidi kaldır

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
tr:   -u, --unquoted                  çıktıyı tırnak içine alma

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
tr:  -u, --update         belirli disk bölümlerini ya da hepsini güncelle

en:  -u, --user-accs          display user accounts
tr:  -u, --user-accs          kullanıcı hesaplarını göster

en:  -u, --userspace             display userspace messages
tr:  -u, --userspace             kullanıcı uzayı iletilerini göster

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
tr:  -u, --utc                RTC UTC kullanır

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
tr:  -u, --uts[=<dosya>]        UTS isim uzayı paylaşımını iptal et (makina adı vb)

en:  -u, --uts[=<file>]     enter UTS namespace (hostname etc)
tr:  -u, --uts[=<dosya>]     UTS isim uzayını gir (makina adı vb)

en:  -v             verbose mode
tr:  -v             ayrıntılı kip

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
tr:  -v, --no-squeezing        aynı satırları göster

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
tr:  -v, --nofsroot         bağlanma ve btrfs bağlamaları için [/dizin] yazdırma

en:  -v, --verbose                 verbose mode
tr:  -v, --verbose                 ayrıntılı kip

en:  -v, --verbose              explain what is being done
tr:  -v, --verbose              ne yapıldığını açıkla

en:  -v, --verbose             print verbose data
tr:  -v, --verbose             ayrıntılı veriyi göster

en:  -v, --verbose            be more verbose
tr:  -v, --verbose            daha fazla ayrıntı göster

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
tr:  -v, --verbose            hangi seçeneklerin açıldığını söyle

en:  -v, --verbose            verbose messages
tr:  -v, --verbose            ayrıntılı iletiler

en:  -v, --verbose            verbose mode
tr:  -v, --verbose            ayrıntılı kip

en:  -v, --verbose           say what is being done
tr:  -v, --verbose           ne yapıldığını söyle

en:  -v, --verbose         explain what is being done
tr:  -v, --verbose         ne yapıldığını açıkla

en:  -v, --verbose        display status information
tr:  -v, --verbose        durum bilgisini göster

en:  -v, --verbose        verbose mode
tr:  -v, --verbose        ayrıntılı mod

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
tr:  -v, --verbose       hizalı uzunluğu ve ofseti göster

en:  -v, --verbose    be verbose
tr:  -v, --verbose    daha ayrıntılı ol

en:  -v, --verbose  explain what is being done
tr:  -v, --verbose  ne yapıldığını açıkla

en:  -w, --follow                wait for new messages
tr:  -w, --follow                yeni iletiler için bekle

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
tr:  -w, --fullnames      tam kullanıcı ve makine isimlerini göster

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
tr:  -w, --rw, --read-write  dosya sistemini okunur-yazılır olarak bağla (varsayılan)

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
tr:  -w, --timeout <sayı>    --poll'un bloklanacağı üst limitin milisaniye cinsinden değeri

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
tr:  -w, --timeout <sn>     kısıtlı bir zaman için bekle

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
tr:  -w, --wait     programın çıkmasını bekle ve aynı geri dönüşü kullan

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
tr:  -w, --wait <mikrasaniye>              mikro saniye cinsinden strobe bekleme zamanı

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
tr:  -w, --wait-cr              carriage-return bekle

en:  -w, --wd[=<dir>]       set the working directory
tr:  -w, --wd[=<dizin>]       çalışma dizinini ayarla

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
tr:  -w, --week[=<sayı>]    US ya da ISO-8601 hafta numaralarını göster

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
tr:  -x, --decode                yetenek ve seviyeyi okunabilir karakter dizisine çöz

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
tr:  -x, --exclusive          ayrıcalıklı bir kilit al (varsayılan)

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
tr:  -x, --hex               işlemci listeleri yerine onaltılık maskeleri yazdır

en:  -x, --sectors           show sector count and size
tr:  -x, --sectors           sector sayısını ve boyutunu göster

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
tr:  -x, --sort <kolon>  çıktıyı <kolon>a göre sırala

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
tr:  -x, --system         sistem kapanış girdilerini ve çalıştırma sevitesi değişikliklerini göster

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
tr:  -x, --two-bytes-hex       iki-bayt onaltılık gösterim

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
tr:  -x, --verify           bağlama tablosu içeriğini doğrula (varsayılan fstab)

en:  -y                       for compatibility only, ignored
tr:  -y                       sadece uyumluluk için, yoksayıldı

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
tr:  -y, --physical          mantıksal kimlikler yerine fiziksel olanları yazdır

en:  -y, --year            show the whole year
tr:  -y, --year            bütün yılı göster

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
tr:  -z, --print0             kullanıcı girdilerini bir boş karakter ile ayır

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
tr:  -z, --zero               sıfırlanmış bölüntü tablosuyla başla

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
tr:  -z, --zero-range     bir aralığı sıfırla ve tahsis edildiğinden emin ol

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
tr:  -z, --zeroout       çıkarmak yerine sıfır ile doldur

en:  ...killed.
tr:  ...kapatıldı.

en:  <dev>                     device (usually disk) path
tr:  <dev>                     aygıt (genellikle disk) yolu

en:  <part>                    partition number
tr:  <part>                    disk bölümü numarası

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
tr:  <type>                    disk bölümü tipi, GPT için GUID, MBR için hex

en:  Commands:
tr:  Komutlar:

en:  Example:
tr:  Örnek:

en:  FAILED
tr:  BAŞARISIZ

en:  Input format:
tr:  Girdi formatı:

en:  OK
tr:  TAMAM

en:  Remove
tr:  Silinsin mi?

en:  This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
tr:  Bu araç tehlikeli olabilir.  Kılavuz dosyasını okuyun ve dikkatli olun.

en:  [Y]es/[N]o:
tr:  [E]vet/[H]ayır:

en:  badsect
tr:  bozukSektör

en:  bytes
tr:  bayt

en:  removable
tr:  silinebilir

en:  typescript file: %s
tr:  müsvedde dosyası: %s

en: "%s" does not exist
tr: "%s" yok

en: "%s" is not executable
tr: "%s" çalıştırılabilir değil

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
tr: "%s", %s içinde listelenmedi.
    Listeyi görmek için %s -l'i kullan.

en: "%s" line %d
tr: "%s" satır %d

en: "none" FS type is recommended for bind or move oprations only
tr: "hiçbiri" DS tipi sadece bağlanma ya da taşıma işlemleri için önerilir

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
tr[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektör, %6ju MB)
tr[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektör, %6ju MB)

en: $TERM is not defined.
tr: $TERM tanımlı değil.

en: %%s requires a precision or a byte count
tr: %%s bir duyarlık ya da bayt sayısı gerektirir

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
tr[0]: %-14s %2i saniye
tr[1]: %-14s %2i saniye

en: %-25s: already mounted
tr: %-25s: zaten bağlı

en: %-25s: ignored
tr: %-25s: yoksayıldı

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
tr: %12s (ofset %5ju, boyut %5ju): %s

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
tr: %%%6.2f (%+ld bayt)	%s

en: %6ld zones used (%ld%%)
tr: %6ld bölge kullanımda (%%%ld)

en: %c: unknown command
tr: %c: bilinmeyen komut

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
tr: %d (%s) eski öncelik %d, yeni öncelik %d

en: %d bad block
     | %d bad blocks
tr[0]: %d hatalı blok
tr[1]: %d hatalı blok

en: %d error detected. | %d errors detected.
tr[0]: %d hata tespit edildi.
tr[1]: %d hata tespit edildi.

en: %d parse error | %d parse errors
tr[0]: %d ayrıştırma hatası
tr[1]: %d ayrıştırma hatası

en: %d user | %d users
tr[0]: %d kullanıcı
tr[1]: %d kullanıcı

en: %ld blocks
tr: %ld blok

en: %ld inodes
tr: %ld düğüm

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
tr[0]: %lu hatalı sayfa
tr[1]: %lu hatalı sayfa

en: %lu block
     | %lu blocks
tr[0]: %lu blok
tr[1]: %lu blok

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
tr: %s %s Telif Hakkı (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. Tüm hakkları saklıdır.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
tr: %s %s: durum %x, asla gerçekleşmemeli.

en: %s (%c-%c, default %c):
tr: %s (%c-%c, öntanımlı %c):

en: %s (%llu-%llu, default %llu):
tr: %s (%llu-%llu, öntanımlı %llu):

en: %s (%lu-%lu, default %lu):
tr: %s (%lu-%lu, öntanımlı %lu):

en: %s (%s) unmounted
tr: %s (%s) ayrıldı

en: %s (%s, default %c):
tr: %s (%s, öntanımlı %c):

en: %s (%s, default %llu):
tr: %s (%s, öntanımlı %llu):

en: %s (%s, default %lu):
tr: %s (%s, öntanımlı %lu):

en: %s (bytes) =
tr: %s (bayt) =

en: %s (kbytes) =
tr: %s (kbayt) =

en: %s (mounted)
tr: %s (bağlı)

en: %s (n/y)?
tr: %s (e/h)?

en: %s (y/n)?
tr: %s (e/h)?

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
tr[0]: %s ve %d sonraki UUID
tr[1]: %s ve %d sonraki UUID

en: %s and %s are mutually exclusive
tr: %s ve %s karşılıklı dışlanandır

en: %s cache:
tr: %s önbelleği:

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
tr: %s kolon istendi ancak --poll kullanılabilir değil

en: %s does not match with on-disk %s
tr: %s, disk-üzerindeki %s ile eşleşmiyor

en: %s failed
tr: %s başarısız

en: %s failed.
tr: %s başarısız oldu.

en: %s from %s
tr: %2$s deki %1$s

en: %s has messages disabled
tr: iletiler %s için kapalı

en: %s has messages disabled on %s
tr: %s için %s'de iletiler engellendi

en: %s is a mountpoint
tr: %s bir bağlantı noktasıdır.

en: %s is already mounted
tr: %s zaten bağlı

en: %s is clean, no check.
tr: %s temiz, denetim gereksiz.

en: %s is deprecated in favour of --part-type
tr: %s artık kullanılmıyor, yerine --part-type kullanın

en: %s is logged in more than once; writing to %s
tr: %s birden fazla giriş yapmış; %s'e yazıyor

en: %s is mounted
tr: %s bağlı

en: %s is mounted.
tr: %s bağlı.

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
tr: %s bağlı; burada bir dosya sistemi yapılmayacak!

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
tr: %s bir blok aygıtı değil ve stat(2) başarısız mı?

en: %s is not a mountpoint
tr: %s bir bağlama noktası değil

en: %s is not a serial line
tr: %s bir seri hat değil

en: %s is not a valid block device
tr: %s geçerli bir blok aygıtı değil

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
tr: %s %s in kimlik bilgilerini değiştirmek için yetkili değil

en: %s is not authorized to change the shell of %s
tr: %s, %s'in kabuğunu değiştirmek için yetkili değil.

en: %s is not logged in
tr: %s giriş yapmadı

en: %s is not logged in on %s
tr: %s ile %s üzerinde giriş yapılmamış

en: %s is not mounted
tr: %s bağlı değil

en: %s min/max priority	: %d/%d
tr: %s asgari/azami öncelik	: %d/%d

en: %s not an lp device
tr: %s bir lp aygıtı değil

en: %s not enabled for wakeup events
tr: %s uyanma olayları için etkin değil

en: %s not supported?
tr: %s desteklenmiyor mu?

en: %s reads from standard input and writes to standard output
tr: %s standart girdiden okur ve standart çıktıya yazar

en: %s requires an argument
tr: %s bir parametre gerektiriyor

en: %s requires exactly one command argument
tr: %s tam olarak bir komut argümanı gerektiriyor

en: %s status is %d
tr: %s durumu %d

en: %s succeeded.
tr: %s başarılı oldu.

en: %s unchanged
tr: %s değişmedi

en: %s unknown column: %s
tr: %s bilinmeyen sütun: %s

en: %s unmounted
tr: %s ayrıldı

en: %s using IRQ %d
tr: %s IRQ %d kullanıyor

en: %s using polling
tr: %s sorgulama kullanıyor

en: %s%s (automatic login)
tr: %s%s (otomatik giriş)

en: %s(%i): wrong map line
tr: %s(%i): eşlem satırı yanlış

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
tr: %s yüzlü, %d iz, %d sektör/iz. Toplam %d kB.

en: %s: %s (%ju bytes) converted to sparse holes.
tr: %s: %s (%ju bayt) aralıklı boşluklara dönüştürüldü.

en: %s: %s (%llu bytes) trimmed
tr: %s: %s (%llu bayt) budandı

en: %s: %s (%lu bytes) trimmed
tr: %s: %s (%lu bayt) budandı

en: %s: %s bound on %s.
tr: %s: %s, %s üzerinde sınırlandı.

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
tr: %s: %s geçersiz sayısal değer içeriyor: %s

en: %s: %s mounted on %s.
tr: %s: %s, %s üzerinde bağlı.

en: %s: %s moved to %s.
tr: %s: %s, %s'e taşındı.

en: %s: %s propagation flags changed.
tr: %s: %s yayımlama bayrağı değişti.

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
tr[0]: %s: %zd bayt ofset 0x%08jx'te silindi (%s):
tr[1]: %s: %zd bayt ofset 0x%08jx'te silindi (%s):

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
tr: %s: KÖTÜ HATA, ileti çok uzun

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
tr: %s: BLKGETSIZE64 ioctl başarısız

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
tr: %s: BLKSSZGET ioctl başarısız

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
tr: %s: CHFN_RESTRICT herhangi değişikliğe izin vermiyor

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
tr: %s: CHFN_RESTRICT beklenmeyen değer içeriyor: %s

en: %s: Discarded %llu bytes from the offset %llu
tr: %s: Çıkarılan %llu bayt ofset %llu'den

en: %s: Discarded %lu bytes from the offset %lu
tr: %s: Çıkarılan %lu bayt ofset %lu'den

en: %s: FITRIM ioctl failed
tr: %s: FITRIM ioctl başarısız

en: %s: OK
tr: %s: TAMAM

en: %s: Unrecognized architecture
tr: %s: Tanımlanamayan mimari

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
tr: %s: Uyarı: dosya 512 bayttan daha küçük; döngü aygıtı kullanışsız veya sistem araçları tarafından görünmez olabilir.

en: %s: Zero-filled %llu bytes from the offset %llu
tr: %s: Sıfır-doldurulmuş %llu  bayt ofset %llu'den

en: %s: Zero-filled %lu bytes from the offset %lu
tr: %s: Sıfır-doldurulmuş %lu  bayt ofset %lu'den

en: %s: adding partition #%d failed
tr: %s: disk bölümü #%d eklenemedi

en: %s: already active -- ignored
tr: %s: zaten aktif -- yoksayıldı

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
tr: %s: belirsiz yoklama sonucu; wipefs(8) kullanın

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
tr: %s: RTC'nin UTC kullandığı varsayılıyor ...

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
tr: %s: veri-alanı öncesi hatalı blok: dosya sistemi yapılamadı

en: %s: bad directory: '.' isn't first
tr: %s: dizin hatalı: '.' ilk değil

en: %s: bad directory: '..' isn't second
tr: %s: dizin hatalı: '..' ikinci değil

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
tr: %s: hatalı dizin: geçersiz i_zone, onarmak için --repair kullanın

en: %s: bad directory: size < 32
tr: %s: dizin hatalı: uzunluk < 32

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
tr: %s: disk bölümleme tablosunu yeniden okumak için ioctl çağrılıyor: %m

en: %s: can't change process priority: %m
tr: %s: süreç önceliği değiştirilemiyor: %m

en: %s: can't change root directory %s: %m
tr: %s: kök dizin değiştirilemiyor %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
tr: %s: çalışılan dizin değiştirilemiyor %s: %m

en: %s: can't exec %s: %m
tr: %s: %s çalıştırılamıyor: %m

en: %s: can't open file of bad blocks
tr: %s: hatalı blok dosyası açılamadı

en: %s: cannot add inotify watch.
tr: %s: inotify saati eklenemedi.

en: %s: cannot delete partitions
tr: %s: disk bölümleri silinemedi

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
tr: %s: disk bölümü %d değiştirilemedi: hiç disk bölümü tablosu bulunamadı

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
tr: %s: disk bölümü %d değiştirilemedi: bölümleme tablosu sadece %zu bölümleri içeriyor

en: %s: cannot read badblocks file
tr: %s: hatalıblok dosyası okunamadı

en: %s: cannot read inotify events
tr: %s: inotify olayları okunamıyor

en: %s: change directory failed
tr: %s: dizin değiştirilemedi

en: %s: close device failed
tr: %s: aygıt kapatılamadı

en: %s: closing tray
tr: %s: yuva kapatılıyor

en: %s: create a link to %s failed
tr: %s: %s'e bağlantı oluşturulamadı

en: %s: deleting partition #%d failed
tr: %s: disk bölümü #%d silinemedi

en: %s: detach failed
tr: %s: ayrılma başarısız

en: %s: disabling auto-eject mode
tr: %s: otomatik-çıkarma kipi kapatılıyor

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
tr: %s: disk aygıtı: %s (çıkarma için kullanılacak disk aygıtı)

en: %s: dup problem: %m
tr: %s: çoğaltma sorunu: %m

en: %s: enabling auto-eject mode
tr: %s: otomatik-çıkarma kipi etkinleştiriliyor

en: %s: error adding partition %d
tr: %s: disk bölümü %d eklenemedi

en: %s: error adding partitions %d-%d
tr: %s: disk bölümleri %d-%d eklenemedi

en: %s: error deleting partition %d
tr: %s: disk bölümü %d silinirken hata

en: %s: error deleting partitions %d-%d
tr: %s: disk bölümleri %d-%d silinirken hata

en: %s: error updating partition %d
tr: %s: disk bölümü %d güncellenemedi

en: %s: error updating partitions %d-%d
tr: %s: disk bölümleri %d-%d güncellenemedi

en: %s: exceeded limit of symlinks
tr: %s: sembolik bağlantı sınırını aştı

en: %s: execute failed
tr: %s: yürütme başarısız

en: %s: executing %s
tr: %s: %s yürütülüyor

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
tr: %s: çakışan döngü aygıtları kontrol edilemedi

en: %s: failed to create a backup
tr: %s: bir yedek oluşturulamadı

en: %s: failed to create a signature backup
tr: %s: imza yedeği oluşturulamadı

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
tr: %s: kaynağa karar verilemedi (--all-targets sistemde düzenli mtab dosyasi ile desteklenmiyor).

en: %s: failed to disarm watchdog
tr: %s: watchdog yatıştırılamadı

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
tr: %s: %s sihirli karakter dizisi ofset 0x%08jx'te silinemedi

en: %s: failed to find unused loop device
tr: %s: kullanılmayan döngü aygıtı bulunamadı

en: %s: failed to finding CD-ROM name
tr: %s: CD-ROM ismi bulunamadı

en: %s: failed to get information about watchdog
tr: %s: watchdog hakkında bilgi alınamadı

en: %s: failed to get partition number
tr: %s: disk bölümü numarası alınamadı

en: %s: failed to get start of the partition number %s
tr: %s: disk bölümü numarası %s'nın başlangıcı alınamadı

en: %s: failed to get sysfs name
tr: %s: sysfs ismi alınamadı

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
tr: %s: uç birim öznitelikleri alınamadı: %m

en: %s: failed to get whole-disk device number
tr: %s: tüm-disk aygıt numarası alınmadı

en: %s: failed to initialize blkid prober
tr: %s: blkid yoklayıcısı başlatılamadı

en: %s: failed to move data
tr: %s: veri taşıma başarısız

en: %s: failed to parse
tr: %s: ayrıştırılamadı

en: %s: failed to parse fstab
tr: %s: fstab ayrıştırılamadı

en: %s: failed to re-use loop device
tr: %s: döngü aygıtı yeniden kullanılamadı

en: %s: failed to read partition table
tr: %s: disk bölümleme tablosu okunamadı

en: %s: failed to read speed
tr: %s: hız okunamadı

en: %s: failed to reset
tr: %s: sıfırlanamadı

en: %s: failed to seek to swap UUID
tr: %s: takas UUID aranamadı

en: %s: failed to seek to swap label
tr: %s: takas etiketi aranamadı

en: %s: failed to set algorithm
tr: %s: algoritma ayarlanamadı

en: %s: failed to set backing file
tr: %s: yedek dosyası ayarlanamadı

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
tr: %s: disk boyutu ayarlanamadı (%ju bayt)

en: %s: failed to set number of streams
tr: %s: akış sayısı ayarlanamadı

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
tr: %s: uç birim öznitelikleri ayarlanamadı: %m

en: %s: failed to set up loop device
tr: %s: döngü aygıtı ayarlanamadı

en: %s: failed to use backing file
tr: %s: yedek dosyası kullanılamadı

en: %s: failed to use device
tr: %s: aygıt kullanılamadı

en: %s: failed to write UUID
tr: %s: UUID yazılamadı

en: %s: failed to write label
tr: %s: etiket yazılamadı

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
tr: %s: imza bulundu [sayfaboyutu=%d, imza=%s]

en: %s: freeze failed
tr: %s: dondurulamadı

en: %s: get size failed
tr: %s: boyut alınamadı

en: %s: has illegal characters
tr: %s: geçersiz karakter içeriyor

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
tr: %s: tam olmayan disk aygıtındaki içiçe "%s" disk bölümü tablosu yoksayılıyor

en: %s: inaccessible -- ignored
tr: %s: erişilemez -- yoksayıldı

en: %s: input overrun
tr: %s: girdi geçersiz

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
tr: %s: güvensiz dosya sahibi %d, tavsiye edilen 0 (root).

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
tr: %s: güvensiz izin %04o, tavsiye edilen %04o.

en: %s: invalid character 0x%x in login name
tr: %s: giriş isminde geçersiz karakter 0x%x

en: %s: invalid character conversion for login name
tr: %s: giriş ismi için geçersiz karakter dönüşümü

en: %s: is not a directory
tr: %s: bir dizin değil

en: %s: is whole-disk device
tr: %s: bir tam-disk aygıtı değil

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
tr: %s: last_page 0x%08llx mevcut takas alanı boyutundan daha büyük

en: %s: length %llu is not aligned to sector size %i
tr: %s: uzunluk %llu sektör boyutu %i'ye hızalı değil

en: %s: length %lu is not aligned to sector size %i
tr: %s: uzunluk %lu sektör boyutu %i'ye hızalı değil

en: %s: listing CD-ROM speed
tr: %s: CD-ROM hızı listeleniyor

en: %s: lseek failed
tr: %s: lseek başarısız

en: %s: might not be an ISO filesystem
tr: %s: bir ISO dosya sistemi olmayabilir

en: %s: mounted on %s
tr: %s: %s'te bağlı

en: %s: no entry for root
tr: %s: root için girdi yok

en: %s: no entry for root
tr: %s: root için girdi yok

en: %s: no partition #%d
tr: %s: disk bölümü #%d yok

en: %s: no partition table found
tr: %s: hiç disk bölümü tablosu bulunamadı

en: %s: noauto option -- ignored
tr: %s: noauto seçeneği -- yoksayıldı

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
tr: %s: varolmayan aygıt (bu aygıtı atlamak için "nofail" fstab seçeneği kullanılabilir)

en: %s: not a block device
tr: %s: bir blok aygıt değil

en: %s: not a directory
tr: %s: bir dizin değil

en: %s: not a symbolic link
tr: %s: bir sembolik bağlantı değil

en: %s: not a valid swap partition
tr: %s: geçerli bir takas bölümü değil

en: %s: not enough good blocks
tr: %s: yetersiz sayıda düzgün blok

en: %s: not found
tr: %s: bulunamadı

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
tr: %s: belirtilen isimle bağlama noktası ya da aygıt bulunamadı

en: %s: not mounted
tr: %s: bağlı değil

en: %s: not open for read/write
tr: %s: oku/yaz için açık değil

en: %s: number of blocks too small
tr: %s: blok sayısı çok küçük

en: %s: offset %llu is not aligned to sector size %i
tr: %s: ofset %llu sektör boyutu %i'ye hızalı değil

en: %s: offset %lu is not aligned to sector size %i
tr: %s: ofset %lu sektör boyutu %i'ye hızalı değil

en: %s: offset 0x%jx not found
tr: %s: ofset 0x%jx bulunamadı

en: %s: offset is greater than device size
tr: %s: ofset aygıt boyutundan daha büyük

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
tr: %s: seçenekler --all, --online ve --offline sadece --extended veya --parse seçenekleri ile kullanılabilir.

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
tr: %s: örtüşen şifreli döngü aygıtı var

en: %s: overlapping loop device exists
tr: %s: örtüşen döngü aygıtı var

en: %s: overlapping read-only loop device exists
tr: %s: örtüşen salt-okunur döngü aygıtı var

en: %s: pagesize=%d, swapsize=%llu, devsize=%llu
tr: %s: sayfaboyutu=%d, takasboyutu=%llu, aygıtboyutu=%llu

en: %s: parse error at line %d -- ignored
tr: %s: %d satırında ayrıştırma hatası -- yoksayıldı

en: %s: partition #%d added
tr: %s: disk bölümü #%d eklendi

en: %s: partition #%d doesn't exist
tr: %s: disk bölümü #%d bulunamadı

en: %s: partition #%d removed
tr: %s: disk bölümü #%d kaldırıldı

en: %s: partition #%d resized
tr: %s: partition #%d yeniden boyutlandırıldı

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
tr: %s: disk bölümü %d: yüklenebilir bayrağı değiştirilemedi

en: %s: partition %zu: failed to delete
tr: %s: disk bölümü %zu: silinemedi

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü UUID'si alınamadı

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü ismi alınamadı

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü tipi alınamadı

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü UUID'si ayarlanamadı

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü öznitelikleri ayarlanamadı

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü ismi ayarlanamadı

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü tipi ayarlanamadı

en: %s: partition %zu: partition is unused
tr: %s: disk bölümü %zu: disk bölümü kullanılmıyor

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
tr: %s: disk bölümü %zu: bölümleme tablosu sadece %zu bölümlerini içeriyor

en: %s: partition table type '%s' detected
tr: %s: disk bölümleme tablo tipi '%s' algılandı

en: %s: partition table with no partitions
tr: %s: disk bölümü içermeyen disk bölümleme tablosu

en: %s: partitioned loop devices unsupported
tr: %s: bölümlenmiş döngü aygıtları desteklenmiyor

en: %s: prio %lu
tr: %s: öncelik %lu

en: %s: read failed
tr: %s: okunamadı

en: %s: read swap header failed
tr: %s: takas başlığı okunamadı

en: %s: read: %m
tr: %s: okunan: %m

en: %s: readlink failed
tr: %s: bağlantı okuma başarısız

en: %s: reinitializing the swap.
tr: %s: takas yeniden başlatılıyor.

en: %s: rename to %s failed
tr: %s: %s olarak yeniden adlandırılamadı

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
tr: %s: istenen blok sayısı (%llu) mevcut blok sayısını (%llu) aştı

en: %s: root password garbled
tr: %s: root parolası yanlış

en: %s: seek failed during testing of blocks
tr: %s: blok testleri sırasında arama başarısız

en: %s: seek failed in check_blocks
tr: %s: check_bloks içinde arama başarısız

en: %s: seek failed in write_block
tr: %s: write_block'larda arama başarısız

en: %s: seek failed in write_tables
tr: %s: write_tables içinde arama başarısız

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
tr: %s: ön yükleme bloğu araması başarısız  write_tables içinde

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
tr: %s: CD-ROM diski #%ld seçiliyor

en: %s: set capacity failed
tr: %s: kapasite ayarlanamadı

en: %s: set direct io failed
tr: %s: doğrudan gç ayarlanamadı

en: %s: skipping - it appears to have holes.
tr: %s: atlanıyor - bazı delikler içeriyor gibi görünüyor.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
tr: %s: /etc/fstab dosyasındaki hatalı satır atlanıyor: sıfır olmayan fsck geçiş numarası ile bağlan

en: %s: skipping nonexistent device
tr: %s: varolmayan aygıt atlanıyor

en: %s: skipping unknown filesystem type
tr: %s: bilinmeyen dosya sistemi geçiliyor

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
tr: %s: yazılım bekletme verisi algılandı. Takas imzası yeniden yazılıyor.

en: %s: swap format pagesize does not match.
tr: %s: takas biçimi sayfa boyutu eşleşmiyor.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
tr: %s: takas biçimi sayfa boyutu eşleşmiyor. (Yeniden başlatmak için --fixpgsz kullan.)

en: %s: swapoff failed
tr: %s: takas kapatma başarısız

en: %s: swapon failed
tr: %s: takasaç başarısız

en: %s: symlinking to %s failed
tr: %s: %s'e sembolik link oluşturulamadı

en: %s: the discard operation is not supported
tr: %s: çıkarma işlemi desteklenmiyor

en: %s: toggling tray
tr: %s: yuva değiştiriliyor

en: %s: too long
tr: %s: çok uzun

en: %s: too many bad blocks
tr: %s: çok fazla hatalı blok

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
tr: %s: CD-ROM çıkarma komutu ile çıkarma deneniyor

en: %s: trying to eject using SCSI commands
tr: %s: SCSI komutları ile çıkarma deneniyor

en: %s: trying to eject using floppy eject command
tr: %s: disket çıkarma komutu ile çıkarma deneniyor

en: %s: trying to eject using tape offline command
tr: %s: teyp çevrimdışı komutu ile çıkarma deneniyor

en: %s: unable to clear boot sector
tr: %s: ön yükleme sektörü temizlenemedi

en: %s: unable to find device
tr: %s: aygıt bulunamadı

en: %s: unable to obtain selinux file label
tr: %s: selinux dosya etiketi alınamadı

en: %s: unable to probe device
tr: %s: aygıt yoklanamadı

en: %s: unable to write inode map
tr: %s: inode haritası yazılamadı

en: %s: unable to write inodes
tr: %s: inode'lar yazılamadı

en: %s: unable to write signature page
tr: %s: imza sayfası yazılamıyor

en: %s: unable to write super-block
tr: %s: süper-blok yazılamadı

en: %s: unable to write zone map
tr: %s: bölge haritasına yazılamadı

en: %s: unfreeze failed
tr: %s: çözülemedi

en: %s: unknown flags 0x%x
tr: %s: bilinmeyen bayraklar 0x%x

en: %s: unknown terminal type
tr: %s: bilinmeyen uç birim tipi

en: %s: unlink failed
tr: %s: bağlantı koparılamadı

en: %s: unmounting
tr: %s: bağlantı koparılıyor

en: %s: unsupported swap version '%s'
tr: %s: desteklenmeyen takas sürümü '%s'

en: %s: updating partition #%d failed
tr: %s: disk bölümü #%d güncellenemedi

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
tr: %s: "%s"den %s kullanarak %s'de uyan

en: %s: wakeup using %s at %s
tr: %s: %s kullanılarak %s'de uyan

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
tr: %s: uyarı: önyükleme bit sektörlerini silme

en: %s: warning: wiping old %s signature.
tr: %s: uyarı: eski imza %s temizleniyor.

en: %s: watchdog already in use, terminating.
tr: %s: watchdog zaten kullanılıyor, sonlandırılıyor.

en: %s: write failed in write_block
tr: %s: write_block içinde yazma başarısız

en: %s: write signature failed
tr: %s: imza yazılamadı

en: %s=%s translated to %s
tr: %s=%s, %s'e çevrildi

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
tr: %sraw%d:  üst %d, alt %d'a sınırlandı

en: (EOF)
tr: (DosyaSonu)

en: (Next file:
tr: (Sonraki dosya:

en: (Next file: %s)
tr: (Sonraki dosya: %s)

en: (or press Control-D to continue):
tr: (ya da devam etmek için Kontrol-D'ye basın):

en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

en: (waiting)
tr: (beklşyor)

en: +all securebits is not allowed
tr: +tüm güvenlibitlere izin verilmiyor

en: , %d error | , %d errors
tr[0]: , %d hata
tr[1]: , %d hata

en: , %d warning | , %d warnings
tr[0]: , %d uyarı
tr[1]: , %d uyarı

en: , busy
tr: , meşgul

en: , encryption %s (type %u)
tr: , %s şifreleme (tip %u)

en: , error
tr: , hata

en: , offset %ju
tr: , ofset %ju

en: , on-line
tr: , çalışıyor

en: , out of paper
tr: , kağıt yok

en: , ready
tr: , hazır

en: , sizelimit %ju
tr: , boyutsınırı %ju

en: -- line already flushed
tr: -- satır zaten geçti

en: ------ Message Queues --------
tr: ------ İleti Kuyrukları --------

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
tr: ------ İleti Kuyruklarını Oluşturanlar/Sahipleri --------

en: ------ Message Queues PIDs --------
tr: ------ İleti Kuyrukları PID'leri --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
tr: ------ İleti Kuyrukları Gönd/Alım/Değiş. Zamanları --------

en: ------ Messages Limits --------
tr: ------ İleti Sınırları --------

en: ------ Messages Status --------
tr: ------ İletilerin Durumu --------

en: ------ Semaphore Arrays --------
tr: ------ Semafor Dizileri ------

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
tr: ------ Semafor Dizileri Oluşturucu/Kendi --------

en: ------ Semaphore Limits --------
tr: ------ Semafor Sınırları --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
tr: ------ Semafor İşlemi/Değişim Zamanları --------

en: ------ Semaphore Status --------
tr: ------ Semafor Durumu --------

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
tr: ---- Paylaşımlı Bellek Ekleme/Ayırma/Değişiklik Zamanları ----

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
tr: ------ Paylaşılan Bellek Oluşturan/Son-işlem PID'leri --------

en: ------ Shared Memory Limits --------
tr: ---- Paylaşımlı Bellek Sınırları ----

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
tr: --- Paylaşımlı Bellek Bölüt Oluşturucuları/Kendileri ---

en: ------ Shared Memory Segments --------
tr: ----- Paylaşımlı Bellek Bölütleri -----

en: ------ Shared Memory Status --------
tr: ----- Paylaşımlı Bellek Durumu -----

en: -------      -------
tr:  -----       ------

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
tr: --------------------------
    DOSYA SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ
    --------------------------

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
tr: -------------------------------------------------------
      h                       bu ekran
      q veya Q                  programdan çık
      <yenisatır>               sonraki sayfa
      f                       bir sayfa ileri atla
      d veya ^D                 sonraki yarım sayfa
      l                       sonraki satır
      $                       son sayfa
      /regex/                 regex için ileri ara
      ?regex? veya ^regex^      regex için geri ara
      . veya ^L                 ekranı yeniden çiz
      w veya z                  sayfa boyutunu ayarla ve sonraki sayfaya git
      s dosyaismi              mevcut dosyayı dosyaismi ile kaydet
      !komut                kabuk kaçışı
      p                       önceki dosyaya git
      n                       sonraki dosyaya git
    
    Birçok komut ön sayı kabul eder, örneğin:
    +1<yenisatır> (saonraki sayfa); -1<yenisatır> (önceki sayfa); 1<yenisatır> (ilk sayfa).
    
    Daha fazla bilgi için pg(1)'e bakın.
    -------------------------------------------------------

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
tr: --Linux seçeneği gereksiz ve kullanılmıyor

en: --More--
tr: --Başka--

en: --dump is incompatible with all other options
tr: --dump bütün diğer seçeneklerle uyumsuz

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive, message is ignored
tr: --file <dosya> and <ileti> karşılıklı dışlanandır, ileti yoksayılıyor

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id and --time
tr: --global, --creator, --id ve --time ile karşılıklı dışlayandır

en: --id is deprecated in favour of --part-type
tr: --id artık kullanılmıyor, yerine --part-type kullanın

en: --list-caps must be specified alone
tr: --list-caps tek başına belirtilmeli

en: --max-size ignored when used without --file
tr: --file olmadan kullanılan --max-size yoksayıldı

en: --movedata requires -N
tr: --movedata -N parametresine ihtiyaç duyar

en: --msgid cannot contain space
tr: --msgid boşluk içeremez

en: --nobanner is available only for root
tr: --nobanner sadece root için kullanılabilir

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
tr: --nr ve <partition> karşılıklı dışlayandır

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
tr: --poll sadece bir dosya kabul eder ancak --tab-file ile birden fazla belirtildi

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
tr: --raw sadece iletiler /dev/kmsg'den okunurken --level ve --facility ile birlikte kullanılabilir

en: --reload is unsupported on your system
tr: --reload sisteminiz tarafından desteklenmiyor

en: --sched-{runtime,deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
tr: --sched-{runtime,deadline,period} seçenekleri sadece SCHED_DEADLINE için desteklenir

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
tr: --sd-id, --sd-param %s için belirtilmedi

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
tr: --show-pt-geometry artık kullanılmıyor. --show-geometry kullanılıyor.

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
tr: --task <isimuzayı> ile karşılıklı dışlayandır

en: --waiting-- (pass %d)
tr: --bekleniyor-- (geçilen %d)

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
tr: -v belirsiz, onun yerine '-2' kullanın

en: ...Skipping back to file
tr: ...Önceki dosyaya atlanıyor:

en: ...Skipping to file
tr: ...Dosyaya atlanıyor:

en: ...back %d page | ...back %d pages
tr[0]: ...%d sayfa geri
tr[1]: ...%d sayfa geri

en: ...got clock tick
tr: ... saat tiki alındı

en: ...skipping
tr: ...atlanıyor

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
tr[0]: ...%d satırına atlanıyor
tr[1]: ...%d satırına atlanıyor

en: ...skipping backward
tr: ...geri atlanıyor

en: ...skipping forward
tr: ...ileri atlanıyor

en: ...synchronization failed
tr: ...eşzamanlama başarısız

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
tr: /dev/%s: kontrol edici tty alınamadı: %m

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
tr: /dev/%s: standart girdi olarak açılamıyor: %m

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
tr: /dev/%s: süreç grubu ayarlanamıyor: %m

en: /dev/%s: not a character device
tr: /dev/%s: bir karakter aygıtı değil

en: /dev/%s: not a tty
tr: /dev/%s: bir tty değil

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
tr: /dev/%s: vhangup() başarısız: %m

en: : !command not allowed in rflag mode.
tr: : rflag kipinde ! komutu kullanılmaz.

en: A daemon for generating UUIDs.
tr: UUID oluşturmak için bir artalan süreç.

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
tr: Hibrit bir GPT algılandı. Hibrit MBR'ı elle eşitlemeniz gerekmektedir (uzman komut 'M').

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
tr[0]: Taplam %ju boş sektör kullanılabilir durumda %u segment içinden.
tr[1]: Toplam %ju boş sektör kullanılabilir durumda %u segment içinden (en büyüğü %s).

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
tr: OLAMAZ: blok "sıkıştırması" > 2*blokuzunluğu (%ld)

en: AIX bootable
tr: AIX önyüklenebilir

en: Aborted.
tr: İptal edildi.

en: Adding logical partition %zu
tr: Mantıksal disk bölümü %zu ekleniyor

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
tr: İlk sektör silindir sınırlarında olması için %u'dan %u'ya hizalanıyor.

en: Alignment offset: %lu bytes
tr: Hizalama konumu: %lu bayt

en: All partitions are already in use.
tr: Bütün disk bölümleri zaten kullanılıyor.

en: All partitions used.
tr: Bütün disk bölümleri kullanıldı.

en: All primary partitions are in use.
tr: Tüm mantıksal bölümler kullanımda.

en: All primary partitions have been defined already.
tr: Tüm birincil bölümler zaten tanımlı.

en: All space for primary partitions is in use.
tr: Birincil disk bölümleri için bütün boşluk kullanımda.

en: Allocated partition entries
tr: Tahsis edilen disk bölümü girdileri

en: Alter the priority of running processes.
tr: Çalışan süreçlerin önceliklerini değiştir.

en: Alternate cylinders
tr: Almaşık silindirler

en: Alternative LBA
tr: Alternatif LBA

en: AppArmor is not running
tr: AppArmor çalışmıyor

en: AppArmor profile
tr: AppArmor profili

en: Apple Core storage
tr: Apple Core depolama

en: Apple RAID offline
tr: Apple RAID çevrimdışı

en: Apple TV recovery
tr: Apple TV kurtarma

en: Architecture:
tr: Mimari:

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
tr: Bölüntü tablosunu diske yazmak istediğinizden emin misiniz?

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
tr: Donanım saatinin %s de tutulduğu varsayılıyor.

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
tr: Ters bayt sıralaması göz önüne alınıyor. Yerel bayt sıralamasını zorlamak için -f kullanın

en: Attach a line discipline to a serial line.
tr: Seri hatta bir hat  disiplini ekle.

en: Attach time
tr: İliştirme zamanı

en: Attached processes
tr: İliştirilen süreçler

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
tr: Tüm disk girdisi otomatik olarak oluşturulmaya çalışılıyor.

en: Attributes:
tr: Öznitelikler:

en: Attrs
tr: Öznitelikler

en: Available commands:
tr: Kullanılabilir komutlar:

en: BIOS boot
tr: BIOS önyükleme

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
tr: %s üzerinde BLKGETSIZE ioctl başarısız

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
tr: BSD disk bölümü bir DOS disk bölümü içinde içiçe değil.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
tr: BSD disk bölümü '%c' DOS disk bölümü %zu'ya bağlantılandı.

en: BSDI fs
tr: BSDI ds

en: BSDI swap
tr: BSDI takas

en: Backup files:
tr: Yedek dosyaları:

en: Bad offset in primary extended partition.
tr: Birincil genişletilmiş disk bölümünde kötü ofset.

en: Bad user-specified page size %u
tr: Hatalı kullacı-tanımlı sayfa sayısı %u

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
tr: Önyüklemedosyasının varlığı kontrol edilmez.  SGI için varsayılan "/unix" ve yedek de "/unix.save"dir.

en: Begin a session on the system.
tr: Sistemde bir oturum başlat.

en: Bind a raw character device to a block device.
tr: Bir ham karakter aygıtını bir blok aygıta bağla.

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
tr: `%2$s' dosyasının %1$d. bloğu kullanımda değil olarak imli.

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
tr: Blok `%s' dosyası için kullanılıyor.

en: BlockSize: %d
tr: BlokUzunl: %d

en: Blocks: %llu
tr: Bloklar: %llu

en: Book(s) per drawer:
tr: Sürgü başına kitap:

en: Book(s):
tr: Kitap(lar):

en: Boot
tr: Açılış

en: Boot Wizard hidden
tr: Önyükleme sihirbazı gizli

en: Boot file is unchanged.
tr: Önyükleme dosyası değişmedi.

en: Bootable
tr: Önyüklenebilir

en: Bootfile
tr: Önyüklemedosyası

en: Bootfile has been changed to "%s".
tr: Önyükleme dosyası "%s" olarak değiştirildi.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
tr: Önyüklemedosyası tam nitelikle yol ismi olmalıdır.

en: Bootstrap installed on %s.
tr: Önyükleme %s üzerine kuruldu.

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
tr: Önyükleme disk etiketi ile çakışıyor!

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
tr: önyükleme: %1$sboot -> boot%1$s (varsayılan %1$s)

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
tr: Hem --socket-activation hem de --socket belirtildi. --socket yoksayılıyor.

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
tr: %s@%s (%s) (%s)'den yayın iletisi:

en: Browse pagewise through text files.
tr: Metin dosyalarına sayfalı şekilde gözat.

en: Byte Order:
tr: Bayt Sıralaması:

en: Bytes used
tr: Kullanılan bayt

en: Bytes/Sector
tr: Bayt/Sektör

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
tr: CD-Sürücü aygıt düğmesi ile çıkarılaMAYAbilir

en: CD-Drive may be ejected with device button
tr: CD-Sürücü aygıt düğmesi ile çıkarılabilir

en: CD-ROM auto-eject command failed
tr: CD-ROM otomatik çıkarma komutu başarısız

en: CD-ROM door lock is not supported
tr: CD-ROM kapı kilidi desteklenmiyor

en: CD-ROM drive is not ready
tr: CD-ROM sürücü hazır değil

en: CD-ROM eject command failed
tr: CD-ROM çıkarma başarısız

en: CD-ROM eject command succeeded
tr: CD-ROM çıkarma komutu başarılı

en: CD-ROM eject unsupported
tr: CD-ROM çıkarma desteklenmiyor

en: CD-ROM load from slot command failed
tr: CD-ROM yuvadan yükleme komutu başarısız

en: CD-ROM lock door command failed
tr: CD-ROM kapı kilidi komutu başarısız

en: CD-ROM select disc command failed
tr: CD-ROM disk seçme komutu başarısız

en: CD-ROM select speed command failed
tr: CD-ROM hız seçme komutu başarısız

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
tr: CD-ROM hız seçme komutu bu çekirdek tarafından desteklenmiyor

en: CD-ROM tray close command failed
tr: CD-ROM yuvası kapatma komutu başarısız

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
tr: CD-ROM yuvası kapatma komutu bu çekirdek tarafından desteklenmiyor

en: CPU %u configure failed
tr: İşlemci %u yapılandırılamadı

en: CPU %u configured
tr: İşlemci %u yapılandırıldı

en: CPU %u deconfigure failed
tr: İşlemci %u ilk ayarlara döndürülemedi

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
tr: İşlemci %u ilk ayarlara döndürülemedi (İşlemci etkin)

en: CPU %u deconfigured
tr: İşlemci %u ilk ayarlara döndürüldü

en: CPU %u disable failed
tr: İşlemci %u kapatılamadı

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
tr: İşlemci %u devre dışı bırakılamadı (son etkin işlemci)

en: CPU %u disabled
tr: İşlemci %u kapatıldı

en: CPU %u does not exist
tr: İşlemci %u mevcut değil

en: CPU %u enable failed
tr: İşlemci %u etkinleştirilemedi

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
tr: İşlemci %u etkinleştirmesi başarısız (İşlemci yapılandırması sıfırlandı)

en: CPU %u enabled
tr: İşlemci %u etkinleştirildi

en: CPU %u is already configured
tr: İşlemci %u zaten yapılandırıldı

en: CPU %u is already deconfigured
tr: İşlemci %u yeniden ilk ayarlara döndürüldü

en: CPU %u is already disabled
tr: İşlemci %u zaten devre dışı

en: CPU %u is already enabled
tr: İşlemci %u zaten etkin

en: CPU %u is not configurable
tr: İşlemci %u düzenlenebilir değil

en: CPU %u is not hot pluggable
tr: İşlemci %u tak çalıştır değil

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
tr: sanal donanımda işlemci gönderme kipi

en: CPU dynamic MHz:
tr: İşlemci dinamik MHz:

en: CPU family:
tr: İşlemci ailesi:

en: CPU max MHz:
tr: İşlemci en yüksek MHz:

en: CPU min MHz:
tr: İşlemci asgari MHz:

en: CPU op-mode(s):
tr: İşlemci işlem-kipi:

en: CPU static MHz:
tr: İşlemci statik MHz:

en: CPU time
tr: İşlemci zamanı

en: CPU(s):
tr: İşlemciler:

en: Call block device ioctls from the command line.
tr: Komut satırından blok aygıtı ioctls'lerini çağır.

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
tr: Disk bölüm tablosunu yeniden okumak için ioctl() çağrılıyor.

en: Can't get context for %s
tr: %s için içerik alınamıyor

en: Can't set context for %s
tr: %s için içerik ayarlanamadı

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
tr: Bilinen her hangi bir yöntemle Donanım Saatine erişilemiyor.

en: Cannot allocate memory!
tr: Bellek tahsis edilemedi!

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
tr: Halihazırda mantıksal disk bölümlerince kullanılan genişletilmiş disk bölümünün tipi değiştirilemiyor. Önce mantıksal disk bölümlerini silin.

en: Cannot create temporary file
tr: Geçici dosya oluşturulamıyor

en: Cannot get size of %s
tr: %s'nin boyutu alınamadı

en: Cannot locate block device '%s'
tr: Blok aygıtı '%s' belirlenemedi

en: Cannot locate raw device '%s'
tr: Ham aygıt '%s' belirlenemedi

en: Cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: Cannot open master raw device '%s'
tr: Ana ham aygıt '%s' açılamadı

en: Cannot write sector %jd: seek failed
tr: Sektör yazılamıyor %jd: arama başarısız

en: Capability bounding set:
tr: Yetenek sınırlama kümesi:

en: Caps Lock on
tr: Caps Lock açık

en: Card previously reset the CPU
tr: İşlemciyi daha önce sıfırlayan kart

en: Ceph Encrypted Journal
tr: Ceph Şifrelenmiş Günlük

en: Ceph Journal
tr: Ceph Günlük

en: Ceph crypt OSD
tr: Ceph şirfeli OSD

en: Ceph crypt disk in creation
tr: Ceph şifreli diski oluşturuluyor

en: Ceph disk in creation
tr: Ceph diski oluşturuluyor

en: Change the partition type
tr: Bölüntü türünü değiştir

en: Change the reported architecture and set personality flags.
tr: Raporlanan mimariyi değiştir ve kişisellik bayraklarını ayarla.

en: Change the root filesystem.
tr: Kök dosya sistemini değiştir.

en: Change your finger information.
tr: Kimlik bilgilerinizi değiştirin.

en: Change your login shell.
tr: Giriş kabuğunu değiştir.

en: Changed type of partition %zu.
tr: %zu bölüntüsünün türü değiştirildi.

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
tr: '%s' disk bölümünün tipini '%s' olarak değiştirin.

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
tr: Değişiklikler siz onları yazmaya karar verene kadar sadece bellekte kalacak.
    Yaz komutunu kullanmadan önce dikkat ediniz.

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
tr: görünüm/girdi birimleri silindir olarak değiştiriliyor (KULANILMAYAN!).

en: Changing display/entry units to sectors.
tr: görünüm/girdi birimleri sektör olarak değiştiriliyor.

en: Changing finger information for %s.
tr: %s için kullanıcı bilgileri değiştiriliyor.

en: Changing shell for %s.
tr: %s için kabuk değiştiriliyor.

en: Check and repair a Linux filesystem.
tr: Bir Linux dosya sistemini kotrol et ve onar.

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
tr: Sıkıştırılmış ROM dosya sistemini kontrol et ve onar.

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
tr: Bir Minix dosya sistemi tutarlılığını test et.

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
tr: Bir dosya ya da dizinin bağlama noktası olup olmadığını kontrol et.

en: Checking all file systems.
tr: Bütün dosya sistemleri kontrol ediliyor.

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
tr: Bu diskin kimse tarafından kullanılmadığı kontrol ediliyor ...

en: Clear
tr: Temizlensin mi?

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
tr: Saat sapma faktörü %f saniye/gün olarak hesaplandı.
    Bu çok fazla. Sıfıra güncelleniyor.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
tr: Saat %f saniye sapma gösterdi geçen %f saniye
    içinde. Ancak sapma faktrörü %f saniye/gün.
    Sapma faktörü %f saniye/gün olarak ayarlanıyor

en: Columnate lists.
tr: Listeleri sütunlaştır.

en: Command      Meaning
tr:  Komut       Anlamı

en: Command (m for help):
tr: Komut (yardım için m):

en: Compaq diagnostics
tr: Compaq teşhis sistemi

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
tr: İşlemcileri çok-işlemcili bir sistemde düzenle.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
tr: SunOS/Solaris'in beklediği ve Linux'a da uygun olacağı gibi
    disk bölümü 3'ü Tüm disk (5) olarak bırakmayı göz önünde bulundurun.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
tr: IRIX'in beklediği gibi, disk bölümü 9'u bölüm başlığı (0) ve disk bölümü 11'i bütün bölüm (6) için ayırmayı göz önünde bulundurun.

en: Control write access of other users to your terminal.
tr: Diğer kullanıcıların uç biriminize yazma yetkisini kontrol edin.

en: Core(s) per socket:
tr: Soket başına çekirdek:

en: Correct
tr: Doğru mu?

en: Could not create partition %zu
tr: Disk bölümü %zu oluşturulamadı

en: Could not delete partition %zu
tr: Disk bölümü %zu silinemedi

en: Could not delete partition %zu.
tr: %zu bölüntüsü silinemedi.

en: Could not toggle the flag.
tr: Bayrak durumu değiştirilemedi.

en: Couldn't drop group privileges
tr: Grup izinleri kaldırılamadı

en: Couldn't initialize PAM: %s
tr: PAM başlatılamadı: %s

en: Create a new UUID value.
tr: Yeni bir UUID değeri oluştur.

en: Create a new label
tr: Yeni bir etiket oluştur

en: Create new partition from free space
tr: Boş alandan yeni bir bölüntü oluştur

en: Create various IPC resources.
tr: Çeşitli IPC kaynağı oluştur.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
tr: Yeni bir GPT disketiketi oluşturuldu (GUID: %s).

en: Created a new SGI disklabel.
tr: Yeni bir SGI disketiketi oluşturuldu.

en: Created a new Sun disklabel.
tr: Yeni bir Sun disketiketi oluştur.

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
tr: Yeni bir disk bölümü %d, '%s' tipinde ve %s boyutunda oluşturuldu.

en: Creator GID
tr: Oluşturucu GID

en: Creator PID
tr: Oluşturucu PID

en: Creator UID
tr: Oluşturucu Kimliği

en: Creator command
tr: Oluşturucu komutu

en: Creator command line
tr: Oluşturucu komut satırı

en: Creator group
tr: Oluşturucu grubu

en: Creator user
tr: Oluşturucu ismi

en: Currently use percentage
tr: Şu anki kullanım yüzdesi

en: Currently used
tr: Şu an kullanılan

en: Cylinders
tr: Silindir

en: Cylinders as display units are deprecated.
tr: Gösterim birimi olarak silindirler artık kullanılmıyor.

en: Cylinderskew
tr: Silindirkayması

en: DIALUP AT %s BY %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s İSMİYLE DIALUP

en: DOS Compatibility flag is not set
tr: DOS Uyumluluk bayrağı ayarlanmadı

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
tr: DOS Uyumluluk bayrağı ayarlandı(ESKİ!)

en: DOS access
tr: DOS erişimi

en: DOS secondary
tr: DOS ikincil

en: DOS-compatible mode is deprecated.
tr: DOS-uyumluluk modu artık kullanılmıyor.

en: Data move:
tr: Veri kaydırılması:

en: Default max size of queue (bytes)
tr: Varsayılan azami kuyruk boyutu (bayt)

en: Delete
tr: Sil

en: Delete the current partition
tr: Seçili bölüntüyü sil

en: Dell Utility
tr: Dell Uygulaması

en: Description
tr: Açıklama

en: Detach time
tr: Ayırma zamanı

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
tr: Yanlış sağlama toplamı veren SGI disketiketi algılandı.

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
tr: Yanlış sağlama toplamı olan bir sun disketiketi algılandı.Muhtemelen bütün değerleri ayarlamalısınız, örn. kafalar, sektörler, silindirler ve disk bölümleri ya da yeni bir etiketi zorlamalısınız (ana menüdeki s komutu)

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
tr: Yanlış sürüm [%d] ile sun disk etiketi algılandı.

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
tr: Yanlış vtoc.nparts [%u] ile sun disk etiketi algılandı.

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
tr: Yanlış vtoc.sanity [0x%08x] ile sun disk etiketi algılandı.

en: Device
tr: Aygıt

en: Device '%s' is not a block device
tr: Aygıt %s bir blok aygıtı değil

en: Device '%s' is not a raw dev
tr: Aygıt '%s' bir ham aygıt değil

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
tr: Aygıt '%s' kontrol ham aygıtıdır (<N> sıfırdan büyük olacak şekilde raw<N> kullanın)

en: Device does not contain a recognized partition table.
tr: Aygıt bilinen bir bölüntü tablosu içermiyor.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
tr: Aygıt şu anda kullanılıyor, bölüntüleme yapmak iyi bir fikir olmayabilir.

en: Device is open in read-only mode.
tr: Aygıt, saltokunur kipte açık.

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
tr: Aygıt saltokunur kipte açık. Yapılan değişiklikler bellekte kalır.

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Device: %s
tr: Aygıt: %s

en: Did not write partition table to disk.
tr: Bölüntü tablosu diske yazılmadı.

en: Directory data: %zd bytes
tr: Dizin verisi: %zd bayt

en: Disable devices and files for paging and swapping.
tr: Aygıtlar ve dosyalarda sayfalama ve takaslamayı kapat.

en: Discard the content of sectors on a device.
tr: Bir aygıttaki sektörlerin içeriğini çıkar.

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
tr: Bağlı bir dosya sistemin kullanılmayan blokları çıkar.

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
tr: Disk %s: %s, %ju bayt, %ju sektör

en: Disk does not contain a valid backup header.
tr: Disk geçerli bir yedek başlık içermiyor.

en: Disk identifier
tr: Disk belirleyicisi

en: Disk identifier changed from %s to %s.
tr: Disk belirticisi %s den %s e değiştirildi.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
tr: Dist tanımlıyıcı 0x%08x dan 0x%08x a değiştirildi.

en: Disk identifier: %s
tr: Disk belirleyicisi: %s

en: Disk is too small to hold all data.
tr: Disk bütün veriyi tutmak için çok küçük.

en: Disk layout successfully dumped.
tr: Disk yerleşimi başarıyla döküldü.

en: Disklabel type: %s
tr: Disketikeri tipi: %s

en: Disklabel written to %s.
tr: Disk etiketi %s üzerine yazıldı.

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
tr: Disk etiketi %s'e yazıldı.  (%s disk etiketini yazmayı da unutmayın.)

en: Dispatching mode:
tr: Gönderim kipi:

en: Display a calendar, or some part of it.
tr: Bir takvimi ya da bazı kısımlarını göster.

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
tr: Dosya içeriğini onaltılık, ondalık, sekizlik veya ascii olarak göster.

en: Display information about known users in the system.
tr: Sistemdeki bilinen kullanıcılar hakkında bilgi göster.

en: Display information about the CPU architecture.
tr: İşlemci mimarisi hakkında bilgi göster:

en: Display kernel profiling information.
tr: Çekirdek profilleme bilgisini göster.

en: Display lines beginning with a specified string.
tr: Belirli bir karakter dizisi ile başlayan saatırları göster.

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
tr: Takas alanı etiketi ya da UUID'sini göster ya da değiştir.

en: Display or control the kernel ring buffer.
tr: Çekirdek halka tamponunu göster ya da kontrol et.

en: Display or manipulate a disk partition table.
tr: Bir disk bölüntüsü tablosunu görüntüle veya manipüle et.

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
tr: Düşük düzeyde bir disket biçimlendirmesi yap.

en: Do underlining.
tr: Satırların altını çiz.

en: Do you really want to continue
tr: Gerçekten devam etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to create a BSD disklabel?
tr: Bir BSD disk etiketi oluşturmak ister misiniz?

en: Do you want to move partition data?
tr: Disk bölümü verisini taşımak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove the signature?
tr: İmzayı gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to write this to disk?
tr: Bunu diske yazmak istiyor musunuz?

en: Done.
tr: Bitti.

en: Double
tr: Çift

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
tr: Aşağı Ok     İmleci bir sonraki bölüntüye taşı

en: Drawer(s):
tr: Sürgü(ler):

en: Dump
tr: Dök

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
tr: UTMP ve WTMP dosyalarını ham biçimde dök.

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
tr: Bölüntü tablosunu sfdisk uyumlu betik dosyasına dök

en: EFI System
tr: EFI Sistemi

en: Edit the password or group file.
tr: Parolayı ya da grup dosyasını düzenle.

en: Effective capabilities:
tr: Etkin yetenekler:

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
tr: -t parametresine geçilen dosya sistemlerinin hepsi ya da hiçbiri
    'hayır' ya da '!' önekine sahip olmalıdır.

en: Eject removable media.
tr: Çıkarılabilir ortamı çıkar.

en: Elements:
tr: Ögeler:

en: Empty
tr: Boş

en: Enable devices and files for paging and swapping.
tr: Aygıtları ve dosyaları sayfalama ve takaslama için etkinleştir.

en: End
tr: Son

en: End-C/H/S
tr: Bitiş-C/H/S

en: Enter GUID specific bit
tr: GUID'ye özel biti gir

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
tr: Bir uyanma zamanı belirtilene kadar sistem uyuma durumu girin.

en: Enter messages into the system log.
tr: İletileri istem günlüğüne gir.

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
tr: Yeni disk UUID'sini girin (8-4-4-4-14 formatında)

en: Enter of the new boot file
tr: Yeni önyükleme dosyasını giriniz

en: Enter script file name
tr: Betik dosyasının adını gir

en: Enter script file name:
tr: Betik dosyası adını gir:

en: Enter the new disk identifier
tr: Yeni disk belirleyicisi gir

en: Entering nested BSD disklabel.
tr: İçiçe BSD disketiketi giriliyor.

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
tr: Korumalı/melez MBR disketiketine giriliyor.

en: Error querying raw device
tr: Ham aygıt sorgulanırken hata

en: Error setting raw device
tr: Ham aygıt ayarlama hatası

en: Everything: %zd kilobytes
tr: Herşey: %zd kilobayt

en: Execute command `%s'.
tr: `%s' komutunu çalıştır.

en: Expert command (m for help):
tr: Uzman komutları (yardım için m):

en: Extended
tr: Ek

en: Extended partition already exists.
tr: Genişletilmiş disk bölümü zaten var.

en: External relay 1
tr: Harici aktarma 1

en: External relay 2
tr: Harici aktarma 2

en: Extra link pointer in partition table %zu.
tr: Disk bölümleme tablosu #%zu'da fazladan bağlantı işaretçisi.

en: Extra sectors per cylinder
tr: Silindir başına fazladan sektörler

en: Extra sects/cyl
tr: Fazladan sektör/silindir

en: Extraneous newline in file. Exiting.
tr: Dosyada fazladan yeni satır. Çıkılıyor.

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
tr: BAŞARISIZ GİRİŞ %u %s DEN %s İÇİN, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
tr: %s MAKİNASINA %s İÇİN GİRİŞ OTURUMU KAPANDI, %s

en: FATAL: %s is not a terminal
tr: ÖLÜMCÜL: %s bir uç birim değil

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
tr: ÖLÜMCÜL: %s: izinleri değiştirme başarısız: %m

en: FATAL: bad tty
tr: ÖLÜMCÜL: tty hatalı

en: FATAL: can't reopen tty: %m
tr: ÖLÜMCÜL: tty tekrar açılamıyor: %m

en: FS options: %s
tr: DS seçenekleri: %s

en: FS specific mount options
tr: DS'ne özel bağlama seçenekleri

en: FS type is %s
tr: DS tipi %s

en: FSname: <%-6s>
tr: DSismi:<%-6s>

en: FTP daemon
tr: FTP artalan süreci

en: Failed login
tr: Başarısız giriş

en: Failed login terminal
tr: Giriç uç birimi başarısız

en: Failed to allocate script handler
tr: Betik işleyici için yer ayrılamadı

en: Failed to apply script %s
tr: %s betiği uygulanamadı

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
tr: Betik başlıkları uygulanamadı, disk etiketi oluşturulamadı.

en: Failed to extract the node number
tr: Düğüm sayısı çıkarılamadı

en: Failed to fix partitions order.
tr: Disk bölümlerinin sırası düzeltilemedi

en: Failed to parse mm_stat
tr: mm_stat ayrıştırılamadı

en: Failed to parse script file %s
tr: Betik dosyası %s ayrıştırılamadı

en: Failed to parse size.
tr: Boyut ayrıştırılamadı.

en: Failed to parse your UUID.
tr: Girilen UUID ayrıştırılamadı.

en: Failed to read disk layout into script.
tr: Disk yerleşimi betiğe okunamadı.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
tr: Genişletilmiş disk bölümleme tablosu okunamadı (ofset=%ju)

en: Failed to resize partition #%zu.
tr: Disk bölümü #%zu yeniden boyutlandırılamadı.

en: Failed to set horizontal dispatch mode
tr: Yatay gönderim kipi ayarlanamadı

en: Failed to set vertical dispatch mode
tr: Dikey gönderim kipi ayarlanamadı

en: Failed to transform disk layout into script
tr: Disk yerleşiminin betiğe dönüştürülmesi başarısız

en: Failed to trigger rescan of CPUs
tr: İşlemcilerin yeniden taranması tetiklenemedi

en: Failed to write disklabel.
tr: Disk etiketi yazılamadı.

en: Failed to write script %s
tr: %s betiği yazılamadı

en: Fan failed
tr: Fan başarısız

en: Filesystem LABEL:
tr: Dosya sistemi ETİKETI:

en: Filesystem UUID:
tr: Dosya sistemi UUID'si:

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
tr: %s üzerindeki dosya sistemi düzensiz, denetlenmesi gerekiyor.

en: Filesystem state=%d
tr: DosyaSistemi durumu = %d

en: Filesystem:
tr: Dosya sistemi:

en: Filter nroff output for CRT previewing.
tr: CRT önizleme için nroff çıktısını filtrele.

en: Filter out the specified columns.
tr: Belirtilen sütunları filtrele.

en: Find a (mounted) filesystem.
tr: (Bağlanmış) Bir dosya sistemi bul.

en: Find a filesystem by label or UUID.
tr: Etiket ya da UUID ile bir dosya sistemi bul.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
tr: Kullanıcı bilgileri değiştirilemedi. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Finger information changed.
tr: Kullanıcı bilgileri değiştirildi.

en: Finger information not changed.
tr: Kullanıcı bilgileri değişmedi.

en: Finished with %s (exit status %d)
tr: %s ile bitti (çıkış durumu %d)

en: First %s
tr: İlk %s

en: First LBA specified by script is out of range.
tr: Betik tarafından belirtilen ilk LBA aralık dışında.

en: First cylinder
tr: İlk silindir

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
tr: İlk veri bloğu %jd'de. Bu çok uzak (En fazla %d).
    --inodes <num> parametresi ile daha az sayıda inode belirtin

en: First sector
tr: İlk sektör

en: Firstdatazone=%jd (%jd)
tr: İlkveribölgesi=%jd (%jd)

en: Fix partitions order
tr: Bölüntü sırasını düzelt

en: Flags
tr: Flama

en: Flags:
tr: Bayraklar:

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
tr:  Bir uç birim noktası bulunana kadar yol ismini takip et.

en: Forcibly terminate a process.
tr: Bir süreci zorla sonlandır.

en: Forcing filesystem check on %s.
tr: %s için dosya sistemi denetimi şart.

en: Formatting ...
tr: Biçimlendiriliyor...

en: Free space
tr: Boş alan

en: GNU HURD or SysV
tr: GNU HURD veya SysV

en: GPT Entries
tr: GPT Girdileri

en: GPT Header
tr: GPT Başlığı

en: Gecos field
tr: Gecos alanı

en: Generate magic cookies for xauth.
tr: xauth için sihirli çerezleri oluştur.

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
tr[0]: %d UUID oluşturuldu:
tr[1]: %d UUID oluşturuldu:

en: Generated random UUID: %s
tr: Rastgele UUID oluşturuldu: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
tr[0]: Zaman tabanlı UUID %s oluşturuldu ve %d takip eden
tr[1]: Zaman tabanlı UUID %s oluşturuldu ve %d takip eden

en: Generated time UUID: %s
tr: Zaman UUID'si oluşturuldu: %s

en: Generic
tr: Genel

en: Get policy:
     chrt [options] -p <pid>
tr: Alma politikası:
     chrt [seçenekler] -p <pid>

en: Give root password for login:
tr: Giriş için root parolasını girin:

en: Give root password for maintenance
tr: Bakım için root parolasını girin

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
tr[0]: %d bayt %s'den alındı
tr[1]: %d bayt %s'den alındı

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
tr[0]: %zu bayt %s'den alındı
tr[1]: %zu bayt %s'den alındı

en: Group ID
tr: Grup kimliği

en: Group name
tr: Grup ismi

en: HP-UX data
tr: HP-UX veri

en: HP-UX service
tr: HP-UX servis

en: Hardware clock is on %s time
tr: Donanım saati %s den beri açık

en: Header version: %s
tr: Başlık sürümü: %s

en: Heads
tr: Kafa

en: Headswitch
tr: Kafadeğiştirme

en: Help
tr: Yardım

en: Hex code (type L to list all codes):
tr: Hex kod (bütün kodlar için L tuşlayın):

en: Hidden FAT12
tr: Gizli FAT12

en: Hidden FAT16
tr: Gizli FAT16

en: Hidden FAT16 <32M
tr: Gizli FAT16 <32M

en: Hidden HPFS/NTFS
tr: Gizli HPFS/NTFS

en: Hidden NTFS WinRE
tr: Gizli NTFS WinRE

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
tr: Gizli W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden W95 FAT32
tr: Gizli W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
tr: Gizli W95 FAT32 (LBA)

en: Hint: %s
tr: İpucu: %s

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Home directory
tr: Ev dizini

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
tr: SCSI için Makina:Kanal:Hedef:Lun

en: Hypervisor vendor:
tr: Hypervizör sağlayıcı:

en: Hypervisor:
tr: Hypervizör:

en: I/O scheduler name
tr: G/Ç zamanlayıcı ismi

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
tr: G/Ç boyutu (en düşük/en uygun): %lu bayt / %lu bayt

en: IBM General Parallel Fs
tr: IBM Genel Paralel Dosya sistemi

en: ID
tr: Kimlik

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
tr: IDE/ATAPI CD-ROM değiştirici bu çekirdek tarafından desteklenmiyor

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
tr: Disk bölümü 11'in tüm diski kapsaması IRIX'e daha uygundur.

en: Id
tr: ld

en: Id  Name
tr: Kiml İsim

en: Identity:
tr: Kimlik:

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
tr: SunOS/Solaris uyumluluğunu sürdürmek istiyorsanız, bu disk bölümünü 0'da başlayacak, %u sektörlü Tüm disk (5) bölümü olarak bırakmayı göz önünde bulundurun

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
tr: Disk bölümleme tablosu %zu'da fazladan veri yaksayılıyor.

en: Ignoring extra extended partition %zu
tr: Fazladan genişletilmiş disk bölümü %zu yoksayılıyor

en: Ignoring partition.
tr: Disk bölümü yoksayılıyor.

en: Including: %s
tr: İçeriği: %s

en: Incomplete geometry setting.
tr: Eksik geometri ayarı.

en: Incorrect value.
tr: Yanlış değer.

en: Inheritable capabilities:
tr: Kalıtsal yetenekler:

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
tr: %d. düğüm serbest olarak imli ama '%s' dosyası için kullanılmış

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
tr: Inode %lu (mod = %07o), i_nlinks=%d, sayılan=%d).

en: Inode %lu mode not cleared.
tr: Inode %lu modu temizlenmedi.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
tr: Inode %lu kullanılmadı, bit eşlemde kullanıldı olarak işaretlendi.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
tr: Inode %lu kullanıldı, bit eşlemde kullanılmadı olarak işaretlendi.

en: Inode end: %d, Data end: %d
tr: Son düğüm: %d, Veri sonu: %d

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
tr: Inode'lar: %ld (%llu blok içinde)

en: Inodes: %ld (in 1 block)
tr: Inode'lar: %ld (1 blok içinde)

en: Interleave
tr: Harmanlama

en: Interleave factor
tr: Serpiştirme etkeni

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
tr: Bozuk bloğa yazmaya çalışılırken iç hata oluştu:
    Yazma isteği yoksayıldı

en: Invalid backup header CRC checksum.
tr: Geçersiz yedek başlık CRC sağlama toplamı.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
tr: Geçersiz yedek başlık LBA sağlamlık kontrolü.

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
tr: Geçersiz önyüklemedosyası!  Önyüklemedosyası sıfır olamayan tam bir yol ismi olmalıdır, örn. "/unix" ya da "/unix.save".

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
tr: EBR için geçersiz bayrak  0x%02x%02x (disk bölümü %zu için) w(yaz) ile düzeltilecek.

en: Invalid operation %d
tr: Geçersiz işlem: %d

en: Invalid partition entry checksum.
tr: Geçersiz disk bölümü girdisi sağlama toplamı.

en: Invalid partition type `%c'.
tr: Geçersiz disk bölümü tipi `%c'.

en: Invalid primary header CRC checksum.
tr: Geçersiz birincil başlık CRC sağlama toplamı.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
tr: Geçersiz birincil başlık LBA sağlamlık kontrolü.

en: Invalid supplementary group id
tr: Geçersiz yardımcı grup kimliği

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
tr: Donanım saatinde geçersiz değerler: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Is /proc mounted?
tr: /proc bağlı mı?

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
tr: Onbirinci disk bölümünün tüm diski kapsaması ve 'SGI volume' tipinde olması şiddetle tavsiye edilir.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
tr: Ofset 0'daki disk bölümünün UFS, EXT2FS dosya sistemi
    ya da SunOS takas bölümü olması tavsiye edilir. Linux takas alanını
    koymak disk bölümleme tablonuzu ve önyükleme blokunuzu bozabilir.
    Bu disk bölümünüzün Linux takas bölümü olarak etiketlemek istediğinize emin misiniz?

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
tr: Ofset 0'daki disk bölümünün "SGI volhdr" tipinde olması şiddetle önerilir. IRIX sistemi, sash ve fx gibi dizin bağımsız araşlarından almak için ona bağlı olarak çalışacaktır. Sadece "SGI bölüm" tüm disk bölümü bunu ihlal edebilir. Bu disk bölümünü farklı bir şekilde etiketlemek istediğinize emin misiniz?

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
tr: Üçüncü disk bölümünün bütün diski kapsaması ve `Tüm disk' tipinde olması şiddetle tavsiye edilir.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
tr: Bir blok aygıtında bölüntüler oluşturmanıza, silmenize ve değiştirmenize izin verir.

en: Keep alive ping reply
tr: Hayatta tut ping cevabı

en: Kernel cannot set architecture to %s
tr: Çekirdek mimariyi %s olarak ayarlayamadı

en: Key
tr: Anahtar

en: Killed uuidd running at pid %d.
tr: pid %d ile çalışan uuidd öldürülüyor.

en: LOGIN ON %s BY %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s SİSTEME GİRDİ

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s, %s MAKİNASINA GİRDİ

en: LPGETIRQ error
tr: LPGETIRQ hatası

en: LPGETSTATUS error
tr: LPGETSTATUS hatası

en: Label ID
tr: Etiket

en: Label was truncated.
tr: Etiket kısaltıldı.

en: Label: %s
tr: Etiket: %s

en: Label: %s, identifier: %s
tr: Etiket: %s, tanımlayıcı: %s

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
tr: Son %s ya da +%s ya da +boyut{K,M,G,T,P}

en: Last LBA specified by script is out of range.
tr: Betik tarafından belirtilen son LBA aralık dışında.

en: Last change
tr: Son değişim

en: Last hostname
tr: son makine adı

en: Last login
tr: Son girirş

en: Last login: %.*s
tr: Son giriş: %.*s

en: Last operation
tr: Son işlem

en: Last terminal
tr: Son uç birim

en: Last user PID
tr: Son kullanıcı PID

en: Leaving nested disklabel.
tr: Daha içerdeki disketiketleri terkediliyor.

en: Leaving.
tr: Çıkılıyor.

en: Leaving.
tr: Çıkılıyor.

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
tr: Sol Ok       İmleci bir önceki menü ögesine taşı

en: Lenovo boot partition
tr: Lenovo önyükelme bölümü

en: Limit
tr: Sınır

en: Line too long
tr: Satır çok uzun

en: Linux extended
tr: Linux ek

en: Linux extended boot
tr: Linux genişletilmiş önyükleme

en: Linux filesystem
tr: Linux dosya sistemi

en: Linux native
tr: Linux doğal

en: Linux plaintext
tr: Linux saltmetin

en: Linux raid autodetect
tr: Linux raid otosaptama

en: Linux reserved
tr: Linux için ayrılan

en: Linux server data
tr: Linux sunucu verisi

en: Linux swap
tr: Linux takas

en: Linux swap / Solaris
tr: Linux takas / Solaris

en: Linux/PA-RISC boot
tr: Linux/PA-RISC önyüklemesi

en: List information about block devices.
tr: Blok aygıtları hakkında bilgi listele.

en: List local system locks.
tr: Yerel sistem kilitlerini listele.

en: List of UUIDs:
tr: UUIDlerin listesi:

en: List system namespaces.
tr: Sistem isim uzaylarını listele.

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
tr: Bir komut için çalıştırılabilir, kaynak ve klavuz-sayfası dosyalarını bul.

en: Locking disk by %s ...
tr: Disk %s ile kilitleniyor...

en: Log in to a new group.
tr: Yeni bir gruba giriş yap.

en: Logging in with home = "/".
tr: Ev dizini "/" ile giriş.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
tr: Mantıksal disk bölümü %zu: tamamen disk bölümü %zu'nun içinde değil.

en: Login by password disabled
tr: Parola ile giriş kapalı

en: Login incorrect
tr: Giriş başarısız

en: MBR partition scheme
tr: MBR disk bölümü şeması

en: Machine type:
tr: Makine tipi:

en: Make a Linux filesystem.
tr: Bir Linux dosya sistemi yap.

en: Make a typescript of a terminal session.
tr: Bir terminal oturumunun müsveddesini yap.

en: Make an SCO bfs filesystem.
tr: Bir SCO bfs dosya sistemi yap.

en: Manage file locks from shell scripts.
tr: Dosya kilitlerini kabuk betikleri ile yönet.

en: Mark in use
tr: Kullanımda olarak imlensin mi?

en: Max number of operations per semop(2)
tr: semop(2) başına en fazla işlem sayısı

en: Max semaphores per semaphore set.
tr: Semafor kümesi başına en çok semafor.

en: Max size of message (bytes)
tr: Azami ileti uzunluğu (bayt)

en: Max size of shared memory segment (bytes)
tr: Paylaşılan bellek diliminin azami boyutu (bayt)

en: Maximum change time
tr: En uzun değişim zamanı

en: Maximum size is %llu bytes.
tr: En büyük boyut %llu bayttır.

en: Maximum size is %lu bytes.
tr: En büyük boyut %lu bayttır.

en: Maxsize=%zu
tr: Enfazlauzunluk = %zu

en: Maxsize=%zu
tr: Enbüyükuzunluk=%zu

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
tr: Ardından MiB için M, GiB için G, TiB için T ya da sektör için S gelebilir.

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
tr: %s@%s den (%s olarak) %s üzerinde %02d:%02d de ileti ...

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
tr: %s@%s den %s üzerinde %02d:%02d de ileti ...

en: Message queue id: %d
tr: İleti kuyruğu kimliği: %d

en: Messages
tr: İletiler

en: Microsoft LDM data
tr: Microsoft LDM verisi

en: Microsoft LDM metadata
tr: Microsoft LDM üstverisi

en: Microsoft Storage Spaces
tr: Microsoft Depolama Alanları

en: Microsoft basic data
tr: Microsoft basit veri

en: Microsoft reserved
tr: Microsoft için ayrılan

en: Min size of shared memory segment (bytes)
tr: paylaşılan bellek diliminin asgari boyutu (bayt)

en: Minimum change time
tr: Asgari değişim zamanı

en: Minimum size is %llu bytes.
tr: En küçük boyut %llu bayttır.

en: Minimum size is %lu bytes.
tr: En küçük boyut %lu bayttır.

en: Minix / old Linux
tr: Minix / eski Linux

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Model name:
tr: Modem ismi:

en: More than one entire disk entry present.
tr: Birden fazla tüm disk girdisi mevcut.

en: Mount a filesystem.
tr: Bir dosya sistemi bağla.

en: Mountpoint:
tr: Bağlama noktası:

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
tr: %ju/%ju dilim taşındı (%%%.0f).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
tr: %ju/%ju dilim taşındı (%%%.3f).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
tr: %ju/%ju dilim taşındı (%%%.3f, %.1f MiB/sn).

en: Msg received
tr: İleti alındı

en: Msg receiver
tr: Alınan ileti

en: Msg sender
tr: İleti gönderen

en: Msg sent
tr: Gönderilen ileti

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
tr: MyLBA yedek başlıktaki gerçek konum ile eşleşmiyor.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
tr: MyLBA birincil başlıktaki gerçek konum ile eşleşmiyor.

en: N
tr: H

en: N/A
tr: YOK

en: NTFS volume set
tr: NTFS bölüm kümesi

en: NUMA node%d CPU(s):
tr: NUMA düğüm%d işlemci:

en: NUMA node(s):
tr: NUMA düğümü(leri):

en: Name
tr: İsim

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
tr[0]: Önyüklemedosyası ismi çok uzun: azami %zu bayt.
tr[1]: Önyüklemedosyası ismi çok uzun: azami %zu bayt.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
tr: Gereken ayar bir saniyenin altında olduğundan saat ayarlanmıyor.

en: NetBSD concatenated
tr: NetBSD bitiştirilen

en: NetBSD encrypted
tr: NetBSD şifrelenmiş

en: New
tr: Yeni

en: New %s limit for pid %d:
tr: Yeni %s sınırı pid %d için:

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
tr: Yeni UUID (8-4-4-4-12 formatında)

en: New beginning of data
tr: Yeni veri başlangıcı

en: New maximum entries
tr: Yani en fazla girdi

en: New name
tr: Yeni isim

en: New shell
tr: Yeni kabuk

en: New size:
tr: Yeni boyut:

en: No errors detected.
tr: Hiçbir hata tespit edilemedi.

en: No free partition available!
tr: Kullanılabilir boş disk bölümü yok!

en: No free sectors available.
tr: Kullanılabilir boş sektör yok.

en: No login
tr: Giriş yok

en: No next file
tr: Sonrasında dosya yok

en: No partition is defined yet!
tr: Henüz tanımlanan bir disk bölümü yok!

en: No partitions defined.
tr: Tanımlanan disk bölümü yok.

en: No previous command to substitute for
tr: Yerini alacak öncesinde bir komut yok

en: No previous file
tr: Öncesinde dosya yok

en: No previous regular expression
tr: Önceki düzenli ifade yok

en: No program specified
tr: Hiçbir program belirtilmedi

en: No remembered search string
tr: Arama dizgesi yok

en: No usable clock interface found.
tr: Kullanılabilir bir saat arayüzü yok.

en: Non-FS data
tr: DS-olmayan veri

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
tr: Son ayarlamadan beri dört saatten az zaman geçtiği için sapma faktörü güncellenmiyor.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
tr: Son düzeltme zamanı sıfır olduğndan sapma faktörü ayarsız,
    yani geçmiş hatalı ve bir düzeltme başlangıcı gerekiyor.

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
tr: --update-drift seçeneği kullanılmadığı için sapma faktörü güncellenmiyor.

en: Not enough arguments
tr: Yeterli argüman yok

en: Not enough space for new partition table!
tr: Yeni disk bölümü tablosu için yeterli alan yok!

en: Not set
tr: Belirlenmedi

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
tr: Sapma değeri %f çok yüksek olduğunda saat ayarlanamıyor.

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
tr: Son düzeltme zamanı sıfır olduğndan sapma faktörü ayarsız, yani geçmiş hatalı ve bir düzeltme başlangıcı gerekiyor.

en: Not superuser.
tr: Süper kullanıcı değil.

en: Not trigger reboot
tr: Yeniden başlatmayı tetikleme

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
tr: Artık bölüntü tablosu girdisi sırasının disk sırasına göre olmadığına dikkat edin.

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
tr: Not: Tüm komutlar BÜYÜK veya küçük harflerle

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
tr: Yapılacak bir şey yok. Sıralama zaten doğru.

en: Num Lock off
tr: Num Lock kapalı

en: Num Lock on
tr: Num Lock açık

en: Number of alternate cylinders
tr: Almaşık silindirlerin sayısı

en: Number of attached processes
tr: İliştirilen süreç sayısı

en: Number of cylinders
tr: Silindir sayısı

en: Number of heads
tr: Kafa sayısı

en: Number of message queues
tr: İleti kuyrukları sayısı

en: Number of messages
tr: İleti sayısı

en: Number of physical cylinders
tr: Fiziksel silindirlerin sayısı

en: Number of sectors
tr: Sektör sayısı

en: Number of semaphore identifiers
tr: Semafor tanımlayıcılarının sayısı

en: Number of semaphores
tr: Semafor sayısı

en: OK
tr: TAMAM

en: ONIE boot
tr: ONIE önyükleme

en: ONIE config
tr: ONIE ayar

en: OS/2 Boot Manager
tr: OS/2 Önyükleme Yöneticisi

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
tr: OS/2 gizli veya Intel uykusu

en: Off-line CPU(s) list:
tr: Çevrimiçi işlemci listesi:

en: Off-line CPU(s) mask:
tr: Çevrimiçi işlemci maskesi:

en: Office
tr: Ofis

en: Office Phone
tr: Ofis Telefonu

en: Old Minix
tr: Eski Minix

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
tr: #%zu sonrasındaki disk bölümleri atlanıyor. Bu disk bölüm tablosunu kaydettiğinizde silinecekler.

en: On-line CPU(s) list:
tr: Çevrimiçi işlemci(ler) listesi:

en: On-line CPU(s) mask:
tr: Çevrimiçi işlemci(ler) maskesi:

en: Only 1k blocks/zones supported
tr: Sadece 1k blok/bölge desteği var

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
tr: Sadece bir kullanıcı belirtilebilir. Çoklu kullanıcı için -l kullanın.

en: Open a terminal and set its mode.
tr: Bir uç birim aç ve modunu ayarla.

en: Other options:
tr: Diğer seçenekler:

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
tr: Diğer disk bölümleri halihazırda bütün diski kapsıyor. Yeniden denemeden önce bazılarını silin/küçültün.

en: Output options:
tr: Çıktı seçenekleri:

en: Owner
tr: Sahibi

en: Owner's username or UID
tr: Sahibin kullanıcı ismi ya da UID'si

en: PAM failure, aborting: %s
tr: PAM sorunu, iptal ediliyor: %s

en: PID of last user
tr: son kullanıcının PID'si

en: PID of the creator
tr: Oluşturucu PID'si

en: PID of the last msg receiver
tr: alınan son iletinin PID'si

en: PID of the last msg sender
tr: Son ileti gönderenin PID'si

en: PID of the process blocking the lock
tr: kilidi bloklayan sürecin PID'si

en: PID of the process holding the lock
tr: süreç PID'si kilidi tutuyor

en: PPC PReP Boot
tr: PPC PReP Önyükleme

en: PPID of the PID
tr: PID'nin PPID'si

en: Packname
tr: Paketismi

en: Parse command options.
tr: Komut seçeneklerini ayrıştır.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
tr: Disk bölümü #%zu bir %s imzası içeriyor.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
tr: Disk bölümü %u silindir sınırında bitmiyor.

en: Partition %u ends before it starts.
tr: Disk bölümü %u başlamadan bitiyor.

en: Partition %u is too big for the disk.
tr: Disk bölümü %u disk için çok büyük.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
tr: Disk bölümü %u diğerleriyle %u-%u sektörlerinde çakışıyor.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
tr: Disk bölümü %u disk bölümü %u ile çakışıyor.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
tr: Disk bölümü %zd: geçersiz başlangıç sektörü 0.

en: Partition %zu does not exist yet!
tr: Disk bölümü %zu henüz yok!

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
tr: Disk bölümü %zu fiziksel sektör aralığında başlamadı.

en: Partition %zu has been deleted.
tr: %zu bölüntüsü silindi.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
tr: Disk bölümü %zu zaten tanımlı.  Yeniden eklemeden önce silin.

en: Partition %zu resized.
tr: %zu bölüntüsü yeniden boyutlandırıldı.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
tr: Disk bölümü %zu: kötü veri başlangıcı.

en: Partition %zu: contains sector 0
tr: Disk bölümü %zu: sektör 0'ı içeriyor

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
tr: Disk bölümü %zu: farklı fiziksel/bantıksal başlangıçlar (Linux olmayan?): fiziksel=(%d, %d, %d), mantıksal=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
tr: Disk bölümü %zu: farklı fiziksel/mantıksal bitişler: fiziksel=(%d, %d, %d), mantıksal=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
tr: Disk bölümü %zu: silindir aralığında sonlanmıyor.

en: Partition %zu: empty.
tr: Disk bölümü %zu: boş.

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
tr: Disk bölümü %zu: kafa %d azami değer %d'den daha büyük

en: Partition %zu: is an extended partition.
tr: Disk bölümü %zu: bir genişletilmiş disk bölümüdür.

en: Partition %zu: no data area.
tr: Disk bölümü %zu: veri alanı yok.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
tr: Disk bölümü %zu: disk bölümü %zu ile çakışıyor.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
tr: Disk bölümü 11 tüm diski kaplamalı.

en: Partition UUID changed from %s to %s.
tr: Disk bölümü UUID'si %s den %s e değiştirildi.

en: Partition UUID:
tr: Bölüntü UUID'si:

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
tr: Disk bölümü ismi '%s' den '%.*s' e değiştirildi.

en: Partition name:
tr: Bölüntü adı:

en: Partition number
tr: Disk bölümü numarası

en: Partition overlap on the disk.
tr: Disk bölümü diskte çakışıyor.

en: Partition size:
tr: Bölüntü boyutu:

en: Partition table entries are not in disk order.
tr: Disk bölümleme tablosu girdileri disk sırasında değil.

en: Partition type
tr: Disk bölümü tipi

en: Partition type (type L to list all types):
tr: Disk bölümü türü (hepsini listelemek için L tuşlayın):

en: Partition type:
tr: Bölüntü türü:

en: PartitionMagic recovery
tr: Disk Bölümü kaydı kurtarma

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
tr[0]: Disk bölümleri %d ve %d, %d sektöründe çakışıyor.
tr[1]: Disk bölümleri %d ve %d, %d sektörlerinde çakışıyor.

en: Partitions order fixed.
tr: Disk bölümleri sırası onarıldı.

en: Password changed
tr: Parola değiştirildi.

en: Password expiration
tr: Parola sona erimi

en: Password expiration warn interval
tr: Parola sona erimi uyarı aralığı

en: Password is locked
tr: Parola kilitli.

en: Password:
tr: Parola:

en: Pattern not found
tr: Kalıp bulunamadı

en: Permissions
tr: İzinler

en: Permitted capabilities:
tr: İzin verilen yetenekler:

en: Physical chips:
tr: Fiziksel çipler:

en: Physical cores/chip:
tr: Fiziksel çekirdekler/çipler:

en: Physical cylinders
tr: Fiziksel silindirler

en: Physical sockets:
tr: Fiziksel soketler:

en: Plan 9 partition
tr: Plan 9 disk bölümü

en: Please, specify size.
tr: Lütfen boyutu belirtin.

en: Policy options:
tr: Politika seçenekleri:

en: Politely refuse a login.
tr: Kibarca bir girişi reddet.

en: Power bad/power fault
tr: Güç hatası/güç arızası

en: Power over voltage
tr: Güç aşırı voltaj

en: PowerPC PReP boot
tr: PowerPC PReP önyükleme

en: Pre-timeout:
tr: Ön-zaman aşımı:

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
tr: Bir dosyadan ön tahsis ya da serbest bırakma alanı.

en: Press Enter for login:
tr: Giriş için Enter'a basın:

en: Press Enter for maintenance
tr: Bakım için Enter'a basın

en: Press a key to continue.
tr: Sürdürmek için bir düğmeye basın.

en: Pretimeout (in seconds)
tr: Önzamanaşımı (saniye olarak)

en: Primary and backup header mismatch.
tr: Birincil ve yedek başlık eşleşmiyor.

en: Primary group
tr: Birincil grup

en: Print help screen
tr: Yardım ekranını göster

en: Problem reading track/head %u/%u, expected %d, read %d
tr: %u/%u izi/kafası okunurken sorun; %d bekleniyordu, %d okundu

en: QNX4.x 2nd part
tr: QNX4.x 2. bölüm

en: QNX4.x 3rd part
tr: QNX4.x 3. bölüm

en: QNX6 file system
tr: QNX6 dosya sistemi

en: Quit
tr: Çık

en: Quit program without writing changes
tr: Değişiklikleri yazmadan uygulamadan çık

en: RE error:
tr: RE hatası:

en: RO    RA   SSZ   BSZ        StartSec            Size   Device
tr: RO    RA   SSZ   BSZ        BaşlSektr           Boyut  Aygıt

en: ROM image
tr: ROM kalıbı

en: ROM image map
tr: ROM kalıp haritası

en: ROM image write failed (%zd %zd)
tr: ROM kalıbına yazılamadı (%zd %zd)

en: ROOT LOGIN ON %s
tr: %s ÜZERİNDE ROOT GİRİŞİ

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
tr: %s ÜZERİNDEN %s MAKİNASINA ROOT GİRİŞİ

en: Raw device '%s' is not a character dev
tr: Ham aygıt '%s' bir karakter aygıtı değil

en: Re-reading the partition table failed.
tr: Disk bölümü tablosu yeniden okunamadı.

en: Read error from %s file
tr: %s dosyasından okuma hatası

en: Read error: bad block in file '%s'
tr: Okuma hatası: '%s' dosyasındaki bir blok bozuk

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
tr: Okuma hatası: '%s' dosyasındaki bloğa erişilemiyor

en: Read one line.
tr: Bir satır oku.

en: Read:
tr: Okunan:

en: Reduce or enlarge the current partition
tr: Geçerli bölüntülü küçült veya büyüt

en: Remove block
tr: blok kaldırılsın mı?

en: Remove certain IPC resources.
tr: Belli IPC kaynaklarını kaldır.

en: Rename files.
tr: Dosyaları yeniden adlandır.

en: Reset due to CPU overheat
tr: İşlemci aşırı ısınması sebebiyle sıfırlama

en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

en: Resource
tr: Kaynak

en: Resource ID
tr: Kaynak kimliği

en: Resource description
tr: Kaynak tanımı

en: Resource key
tr: Kaynak anahtarı

en: Resource name
tr: Kaynak ismi

en: Resource options:
tr: Kaynak seçenekleri:

en: Reverse lines characterwise.
tr: Satırları karakter olarak ters çevir.

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
tr: Sağ Ok       İmleci bir sonraki menü ögesine taşı

en: Rotation speed (rpm)
tr: Devir sayısı (rpm)

en: Run a program in a new session.
tr: Bir programı yeni bir oturumda çalıştır.

en: Run a program with different privilege settings.
tr: Bir programı farklı yetkilendirme ayarı ile çalıştır.

en: Run a program with namespaces of other processes.
tr: Diğer süreçlerin isim uzayı ile bir program çalıştır.

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
tr: Üst programı ile paylaşılmayan bazı isim uzayları ile bir program çalıştır.

en: Running processes
tr: Çalışan süreçler

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
tr: SCHED_DEADLINE desteklenmiyor

en: SCSI eject failed
tr: SCSI çıkarma başarısız

en: SCSI eject succeeded
tr: SCSI çıkarma başarılı

en: SELinux is not running
tr: SELinux çalışmıyor

en: SELinux label
tr: SELinux etiketi

en: SGI info created on second sector.
tr: SGI bilgisi ikinci sektörde oluşturulamadı.

en: SGI raw
tr: SGI ham

en: SGI volume
tr: SGI bölümü

en: Sampling_step: %u
tr: Örnekleme_adımı: %u

en: Save & Exit
tr: Kaydet ve Çık

en: Scheduling options:
tr: Zamanlama seçenekleri:

en: Script
tr: Betik

en: Script header accepted.
tr: Betik başlığı kabul edildi.

en: Script successfully applied.
tr: Betik başarıyla uygulandı.

en: Script successfully saved.
tr: Betik başarıyla kaydedildi.

en: Scroll Lock on
tr: Scroll Lock açık

en: Sector %d is already allocated
tr: Sektör %d zaten tahsis edildi

en: Sector %ju already used.
tr: Sektör %ju zaten kullanılıyor.

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
tr: Sektör boyutu (montıksal/fiziksel): %lu bayt / %lu bayt

en: Sectors
tr: Sektör

en: Sectors/Cylinder
tr: Sektör/Silindir

en: Sectors/track
tr: Sektör/iz

en: Securebits:
tr: Güvenlibitler:

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
tr: Kullanılabilir fs-seçenekleri için belirli fsck.* komutlarına bakın.

en: Segment size
tr: Dilim boyutu

en: Select (default %c):
tr: Seç (öntanımlı %c):

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
tr: Yeni bir etiket oluşturmak için bir tür seçin, betik dosyası yüklemek için 'L'ye basın. '0' çıkar.

en: Select label type
tr: Etiket türünü seç

en: Select partition type
tr: Bölüntü türünü seç

en: Selected partition %ju
tr: Seçilen disk bölümü %ju

en: Selinux context
tr: Selinux içeriği

en: Semaphore id: %d
tr: Semafor kimliği: %d

en: Semaphore max value
tr: Semafor azami değeri

en: Semaphores
tr: Semaforlar

en: Send a message to another user.
tr: Başka bir kullanıcıya ileti gönder.

en: Set
tr: Ayarla

en: Set i_nlinks to count
tr: i_nlinks bu sayıya ayarlansın mı?

en: Set policy:
     chrt [options] <priority> <command> [<arg>...]
     chrt [options] --pid <priority> <pid>
tr: Politika ayarla:
     chrt [seçenekler] <öncelik> <komut> [<argüman>...]
     chrt [seçenekler] --pid <öncelik> <pid>

en: Set the attributes of a terminal.
tr: Bir uç birim özniteliklerini ayarla.

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
tr: Ctrl-Alt-Del kombinasyonunun işlevini ayarla.

en: Set timeout (in seconds)
tr: Zaman aşımını (saniye olarak)

en: Set up a Linux swap area.
tr: Bir Linux takas alanı kur.

en: Set up and control loop devices.
tr: Döngü aygıtlarını kur ve kontrol et.

en: Set up and control zram devices.
tr: zram aygıtlarını kur ve kontrol et.

en: Set various parameters for the line printer.
tr: Çizgi yazıcı için birçok parametre ayarla.

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%llu bytes)
tr: swapspace sürüm %d kuruluyor, boyut = %s (%llu bayt)

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%lu bytes)
tr: swapspace sürüm %d kuruluyor, boyut = %s (%lu bayt)

en: Shared memory id: %d
tr: Paylaşılan bellek kimliği: %d

en: Shared memory pages
tr: Paylaşılan bellek sayfaları

en: Shared memory segments
tr: Paylaşılan bellek dilimleri

en: Shell
tr: Kabuk

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
tr: Kabuk değiştirilMEDİ.  Daha sonra yeniden deneyin.

en: Shell changed.
tr: Kabuk değiştirildi.

en: Shell not changed.
tr: Kabuk değiştirilmedi.

en: Show a listing of last logged in users.
tr: Son giriş yapan kullanıcıların listesini göster.

en: Show information on IPC facilities.
tr: IPC yeteneklerin hakkında bilgi göster.

en: Show or change the CPU affinity of a process.
tr: Bir sürecin işlemci yakınlığını göster ya da değiştir.

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
tr: G/Ç-zamanlama sınıfını ve bir sürecin önceliğini göster ya da değiştir.

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
tr: Bir sürecin gerçek zamalı zamanlama özniteliklerini göster ya da değiştir.

en: Show or change the resource limits of a process.
tr: Bir sürecin kaynak sınırlarını göster ya da değiştir.

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
tr: Bir ISO-9660 dosya sisteminin uzunluğunu göster.

en: Show the status of the hardware watchdog.
tr: Donanım watchdog durumunu göster.

en: Single
tr: Tek

en: Single-user login.
tr: Tek-kullanıcı girişi.

en: Size
tr: Boyut

en: Size: %s, %llu bytes, %ju sectors
tr: Boyut: %s, %llu bayt, %ju sektör

en: Size: %s, %lu bytes, %ju sectors
tr: Boyut: %s, %lu bayt, %ju sektör

en: Slice
tr: Dilim

en: Socket(s) per book:
tr: Kitap başına soket:

en: Socket(s):
tr: Soket(ler):

en: Solaris /usr & Apple ZFS
tr: Solaris /usr ve Apple ZFS

en: Solaris reserved 5
tr: SunOS usr

en: Sony boot partition
tr: Sony önyükleme bölümü

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
tr: Üzgünüz, sadece boş olmayan disk bölümleri için etiketi değiştirebilirsiniz.

en: Sort
tr: Sırala

en: Start
tr: Başlangıç

en: Start sector %ju out of range.
tr: Başlangıç sektörü %ju aralık dışında.

en: Start-C/H/S
tr: Başlangıç-C/H/S

en: Status
tr: Durum

en: Stepping:
tr: Adımlama:

en: Success, no errors or warnings detected
tr: Başarılı, herhangi bir hata ya da uyarı algılanmadı

en: Successfully set horizontal dispatching mode
tr: Yatay gönderim kipi başarıyla ayarlandı

en: Successfully set vertical dispatching mode
tr: Dikey gönderim kipi başarıyla ayarlandı

en: SunOS alt sectors
tr: SunOS alternatif sektörler

en: SunOS swap
tr: SunOS takas

en: Super block: %zd bytes
tr: Süper blok: %zd bayt

en: Supplementary group IDs
tr: Tamamlayıcı grup IDleri

en: Supplementary groups
tr: Tamamlayıcı gruplar

en: Supplementary groups:
tr: Destekleyici gruplar:

en: Supports magic close char
tr: Özel kapatma karakterini destekler

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
tr: Bağlama ağacının kökü olarak başka bir dosya sistemine geç.

en: Switching on %s.
tr: %s e geçiliyor.

en: Syncing disks.
tr: Diskler eşzamanlanıyor.

en: System-wide limit
tr: Sistem geneli sınır

en: TIOCSCTTY failed: %m
tr: TIOCSCTTY başarısız: %m

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
tr: ÇOK FAZLA GİRİŞ DENEMESİ (%u) %s DEN %s İÇİN, %s

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
tr: Çekirdeğe belirtilen bölüntünün varlığından söz edin.

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
tr: Çekirdeğe bir disk bölümünün yeni boyutundan bahsedin.

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
tr: Çekirdeğe disk bölümlerinin varlığından ve numaralandırılmasından bahset.

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
tr: Çekirdeğe belirtilen bir disk bölümünü unutmasını söylü.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
tr: Bayrak %s disk bölümü %zu'da kapatıldı.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
tr: Bayrak %s disk bölümü %zu'da etkinleştirildi.

en: The --backup option is meaningless in this context
tr: --backup seçeneği bu bağlamda anlamsız

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
tr: GUID'ye özel bit %d disk bölümü %zu'da kapatıldı.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
tr: GUID'ye özel bit %d disk bölümü %zu'da etkinleştirildi.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016llx.
tr: Disk bölümü %zu'daki öznitelikler 0x%016llx'a değiştirildi.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016lx.
tr: Disk bölümü %zu'daki öznitelikler 0x%016lx'a değiştirildi.

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
tr: Yedek GPT tablosu bozuk ama birincil tabloda sorun görünmüyor, bu yüzden o kullanılacak.

en: The boot partition does not exist.
tr: Önyükleme disk bölümü yok.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
tr: Disk bölümü %zu'de önyüklenebilir bayrağı artık kapatıldı.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
tr: Disk bölümü %zu'de önyüklenebilir bayrağı artık etkin.

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
tr: Önyükleme dosyası %s başarıyla yüklendi.

en: The current boot file is: %s
tr: Şu anki önyükleme dosyası: %s

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
tr: Geçerli bellekteki bölüntü tablosu dosyaya dökülecektir.

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
tr: Varsayılan davranış yeni bir komut çalıştırmak:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Varolan taskın maskesini alabilirsiniz:
        %1$s -p 700
    Ya da ayarlayabilirsiniz:
        %1$s -p 03 700
    Liste formatı bir maske yerine virgülle-ayrılmış liste kullanır:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Liste formatındaki aralıklar bir uzun aralık argümanı alabilir:
        e.g. 0-31:2 maske 0x55555555'e eşittir

en: The default device is %s.
tr: Varsayılan aygıt %s.

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
tr: Aygıt %s BSD disk etiketi içermiyor.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
tr: Aygıt fiziksel sektör boyutundan daha küçük bir mantıksal sektör boyutu gösteriyor. Bir fiziksel sektör boyutuna (ya da uygun G/Ç) boyut sınırına hizlama tavsiye edilir ya da performans kötü etkilenecektir.

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
tr: Aygıt özellikleri (sektör boyutu ve geometri) sadece belirtilen aygıt ile birlikte kullanılmalı.

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
tr: '%s' dizini '%.*s' dosyası için bir hatalı düğüm numarası içeriyor.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
tr: Disk bölümü sonu SonKullanılabilirLBA'nın yukarısında kalıyor.

en: The entire disk is already covered with partitions.
tr: Tüm disk alanı zaten disk bölümlerince kaplanıyor.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
tr: Diskin tümünü kaplayan disk bölümü blok 0'dan başlamalı, blok %d'tan değil.

en: The file `%s' has mode %05o
tr: `%s' %05o kipe sahip

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
tr: İlk kullanılabilir GPT sektörü %ju ancak %ju istendi.

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
tr: Son kullanılabilir GPT sektörü %ju ancak %ju istendi.

en: The maximum number of partitions has been created.
tr: Azami sayıda disk bölümü oluşturuldu.

en: The partition table has been altered.
tr: Bölüntü tablosu durumu değiştirildi.

en: The partition table is unchanged (--no-act).
tr: Disk bölümü tablosu değişmedi (--no-act).

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
tr: Birincil GPT tablosu bozuk ama yedek tabloda sorun görünmüyor, bu yüzden o kullanılacak.

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
tr: Betik dosyası, bellekteki bölüntü tablosuna uygulanacaktır.

en: The signature will be removed by a write command.
tr: İmza bir yazma komutu ile silinecek.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
tr: Disk bölümü başlangıcı İlkKullanılabilirLBA'nın aşağısında kalıyor.

en: The swap partition does not exist.
tr: Takas bölümü yok.

en: The swap partition has no swap type.
tr: Takas bölümünün tipi takas değil.

en: The type of partition %zu is unchanged.
tr: %zu bölüntüsünün türü değiştirilmedi

en: There is no *BSD partition on %s.
tr: %s'de *BSD disk bölümü yok.

en: This account is currently not available.
tr: Bu hesap şu an kullanılabilir değil.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
tr: Bu disk şu anda kullanımda - yeniden bölümlemek muhtemelen kötü bir fikir.
    Tüm dosya sistemlerini koparın ve bu disk üzerindeki tüm takas alanlarını kapatın.
    Bu kontrolü atlamak için --no-reread bayrağını kullanın.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
tr: Bu, cfdisk, curses-tabalı disk bölüntüleme programıdır.

en: This system does not support rescanning of CPUs
tr: Bu sistem işlemcilerin yeniden taranmasını desteklemiyor

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
tr: Bu sistem işlemcilerin gönderim kipinin ayarlanmasını desteklemiyor

en: Thread(s) per core:
tr: Çekirdek başına iş parçacığı:

en: Time of last msg received
tr: Alınan son iletinin zamanı

en: Time of last msg sent
tr: Gönderilen son ileti zamanı

en: Time of the last change
tr: Son değişim zamanı

en: Time of the last operation
tr: Son işlem zamanı

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
tr: Donanım saatinden okunan: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Timed out
tr: Zaman aşımı

en: Timed out waiting for time change.
tr: Zamanı değiştirmek için beklerken zaman aşımı.

en: Timeleft:
tr: Kalan zaman:

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
tr[0]: Zaman aşımı %d saniye olarak ayarlandı.
tr[1]: Zaman aşımı %d saniye olarak ayarlandı.

en: Timeout:
tr: Zaman Aşımı:

en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
tr: Daha fazla disk bölümü oluşturmak için önce birincil bir tanesini genişletilmiş bir bölümle değiştirin.

en: Toggle bootable flag of the current partition
tr: Geçerli bölüntünün önyüklenebilir bayrağını aç/kapat

en: Total number of semaphores
tr: Toplam semafor sayısı

en: Track-to-track seek
tr: İzden-ize arama

en: Tracks/Cylinder
tr: İz/Silindir

en: Trackskew
tr: İzkayması

en: Triggered rescan of CPUs
tr: İşlemcilerin yeniden taranması tetiklendi

en: Trying to use '%s' for the loop device
tr: '%s' döngü aygıtı olarak kullanılmaya çalışılıyor

en: Type
tr: Tür

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
tr: ya "evet" ya da "hayır" yazın veya bundan çıkmak için ESC'ye basın.

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
tr: Tip 0 bir çok sisteme boş alan anlamına gelir. Tipi 0 olan disk bölümlerine sahip olmak muhtemelen akıllıca değil.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
tr: Disk bölümü %zu'nin tipi değiştirilmedi: %s

en: Type-UUID
tr: Tip-UUID

en: UID of the PID
tr: PID'nin UID'si

en: UUCP subsystem
tr: UUCP altsistemi

en: Unable to allocate buffer for inode count
tr: Düğüm sayısı kadar tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for inode map
tr: düğüm eşlemi için tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for inodes
tr: Düğümler için tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for zone count
tr: bölge sayısı kadar tampon bellek ayrılamıyor

en: Unable to allocate buffer for zone map
tr: bölge haritası için tampon tahsis edilemedi

en: Unable to connect to audit system
tr: Denetim sistemine bağlanılamıyor

en: Unable to read inode map
tr: Düğüm eşlemi okunamıyor

en: Unable to read inodes
tr: Düğümler okunamıyor

en: Unable to read zone map
tr: bölge tablosu okunamıyor

en: Unable to set up swap-space: unreadable
tr: Takas alanı oluşturulamıyor: okunabilir değil

en: Unable to write inode map
tr: düğüm eşlemi yazılamıyor

en: Unable to write inodes
tr: Düğümler yazılamıyor

en: Unable to write zone map
tr: bölge tablosu yazılamıyor

en: Unassigned
tr: Atanmamış

en: Unexpected EOF in %s file
tr: %s doyasında beklenmedik dosya sonu

en: Unexpected reply length from server %d
tr: Sunucu %d'den beklenmeyen yanıt uzunluğu

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
tr: Birimler: %s'i %d * %ld = %ld baytın

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown command: %s
tr: Bilinmeyen komut: %s

en: Unknown error in %s file
tr: %s doyasında bilinmeyen hata

en: Unknown user context
tr: Kullanıcı bağlamı bilinmiyor

en: Unlocking %s.
tr: %s kilidi kaldırılıyor.

en: Unmark
tr: İm kaldırılsın mı?

en: Unmount filesystems.
tr: Dosya sistemlerini ayır.

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
tr: Bölümlenmeyen boşluk %s: %s, %ju bayt, %ju sektör

en: Unused gap - sectors %u-%u.
tr: Kullanılmamış boşluk - %u-%u sektörlerinde.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
tr: Kullanılmamış boşluk - 0-%u sektörlerinde.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
tr[0]: Sektör %8u'da kullanılmayan boşluk - sektör %8u
tr[1]: Sektör %8u'da kullanılmayan boşluk - sektörler %8u-%u

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
tr: Yukarı Ok    İmleci bir önceki bölüntüye taşı

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
tr: Kullanım: %s <passwordfile> <username>...

en: Usage: %s [options] [file ...]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [dosya ...]

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [maske | işlemci-listesi] [pid|komut [argümanlar...]]

en: Usage: %s [options] device [block-count]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] aygıt [blok-sayısı]

en: Use
tr: Kullan

en: Use -f to force.
tr: Zorlamak için -f kullan.

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
tr: Aygıt için ek bilgi görmek üzere lsblk(8) ya da partx(8) kullanın.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
tr: Bütün kontrolleri geçersiz kılma için --force bayrağını kullanın.

en: Use the --force option to force erase.
tr: Silmeye zorlamak için --force seçeneğini kullanın.

en: Used
tr: Kullanılan

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Username
tr: Kullanıcıadı

en: Using UTC time.
tr: UTC zamanı kullanıyor.

en: Using default response %c.
tr: Öntanımlı %c yanıtı kullanılıyor

en: Using local time.
tr: Yerel zamanı kullan.

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
tr: Sistem değeri %d yerine, kullanıcı tarafından belirtilen sayfa sayısı %d kullanılıyor,

en: Utmp dump of %s
tr: %s'in utmp dökümü

en: VFS options: %s
tr: VFS seçenekleri: %s

en: VFS propagation flags
tr: VFS yayılma bayrakları

en: VFS specific mount options
tr: VFS'ye özel bağlanma seçenekleri

en: Value out of range.
tr: Değer erim dışında.

en: Vendor ID:
tr: Sağlayıcı Kimliği:

en: Verifying ...
tr: Doğrulanıyor...

en: Virtualization type:
tr: Sanallaştırma tipi:

en: Virtualization:
tr: Sanallaştırma:

en: Volume ID
tr: Bölüm

en: Volume: <%-6s>
tr: Bölüm: <%-6s>

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
tr: UYARI: aygıt numaraları %u bitle sınırlandı.  Bu işlem bazı aygıt dosyalarının isimlerinin
     yanlış olmasına sebep olacak.

en: WARNING: failed to apply propagation flags
tr: UYARI: yayımlama bayrakları uygulanamadı

en: Waiting for clock tick...
tr: saat tiki için bekleniyor...

en: Waiting in loop for time from %s to change
tr: %s den zamanı değiştirmek için çevrim içinde bekleniyor

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
tr: Uyarı... %s aygıt %s için %d sinyali ile kapandı.

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
tr: Uyarı: "%s", %s içinde listelenmedi.

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
tr: Uyarı: İlkBölge != Norm_firstzone

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
tr: Uyarı: Yanlış değerlerin düzeltilmesi gerekiyor ve y(az) tarafından düzeltilecekler

en: Warning: inode count too big.
tr: Uyarı: düğüm sayısı çok büyük.

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
tr: Uyarı: adjtime dosyasında bilinmeyen üçüncü satır
    (Beklenen: `UTC' ya da `YEREL' ya da hiçbir şey)

en: Weird values in do_check: probably bugs
tr: do_check yapılırken tuhaf değerler: yazılım hatası olabilir

en: Welcome to fdisk (%s).
tr: fdisk (%s)'e hoşgeldiniz.

en: Whole disk
tr: Tüm disk

en: Windows recovery environment
tr: Windows kurtarma ortamı

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
tr: --noadjfile ile birlikte ya --utc ya da --localtime belirtmelisiniz

en: Without any arguments, display the current month.
tr: Argümansız, mevcut ayı göster.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
tr: %s dosyasını şimdi düzenlemek ister misiniz [e/h]?

en: Write
tr: Kaydet

en: Write a message to all users.
tr: Tüm kullanıcılara bir ileti yaz.

en: Write error: bad block in file '%s'
tr: Yazma hatası: '%s' dosyasındaki bir blok bozuk

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
tr: Bölüntü tablosunu diske yaz (bu, veri kaybına neden olabilir)

en: Y
tr: E

en: You are using shadow groups on this system.
tr: Bu sistemde gölge gruplar kullanılıyor.

en: You are using shadow passwords on this system.
tr: Bu sistemde gölge parolalar kullanılıyor.

en: You can set geometry from the extra functions menu.
tr: Geometriyi fazladan fonksiyon menüsünden ayarlayabilirsiniz.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
tr: Disk üzerindeki çakışan disk bölümü var. Önce bunu düzeltin!

en: You have chosen an unusual bootfile name.
tr: Kullanışsız bir önyükleme dosyası seçtiniz.

en: You have mail.
tr: E-postanız var.

en: You have new mail.
tr: Yeni e-postanız var.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
tr: 3üncü disk bölümü ile tüm diski kaplamadınız, ancak değeriniz
    %lu %s bazı başka bölümleri kaplıyor. Girdiniz %lu %s'e
    değiştirildi.

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
tr: Daha içteki '%s' disk bölümle tablosunu düzenliyorsunuz, birincil tablo ise '%s'.

en: Zone %lu: in use, counted=%d
tr: Bilge %lu: kullanılıyor, sayılan=%d

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
tr: Bölge %lu: kullanılıyor olarak işaretli, onu kullanan herhangi bir dosya yok.

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
tr: Bölge %lu: kullanılmıyor, sayılan=%d

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
tr: `%s' dosyasındaki bölge No < İLKBÖLGE.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
tr: `%s' dosyasındaki bölge No >= BÖLGE sayısı.

en: Zonesize=%d
tr: BölgeUzunluğu = %d

en: Zonesize=%zu
tr: Bölgeboyutu=%zu

en: [Not a file] line %d
tr: [Dosya değil] satır %d

en: [Press 'h' for instructions.]
tr: [Yardım başlıkları için 'h' tuşuna basınız]

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
tr: [Devam etmek için boşluk çubuğuna, çıkmak için 'q' tuşuna basınız.]

en: [Use q or Q to quit]
tr: [Çıkmak için q ya da Q kullanın]

en: [none]
tr: [hiçbiri]

en: [none]
tr: [hiçbiri]

en: [press ENTER to login]
tr: [giriş için ENTER'a basınız]

en: access backing file with direct-io
tr: doğrudan-gç ile yedek dosyasına erişim

en: action detected by --poll
tr: eylem --poll tarafından algılandı

en: action must be taken immediately
tr: en kısa sürede aksiyon alınmalı

en: activate capabilities
tr: yetenekleri etkinleştir

en: add a new partition
tr: yeni bir disk bölümü ekle

en: address space limit
tr: adres uzayı sınırı

en: adds randomness
tr: rastgelelik ekler

en: adjusting keep_caps does not make sense
tr: keep_caps'i ayarlamak bir anlam ifade etmiyor

en: alarm: off
tr: alarm: kapalı

en: alarm: on  %s
tr: alarm: %s  de

en: alignment offset
tr: hizalama ofseti

en: all input file arguments failed
tr: tüm girdi dosyası argümanları başarısız

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
tr: tahsis edici bölümlenmesi ve üstveri masrafları dahil bütün bellek

en: all mount options
tr: tüm bağlanma seçenekler:

en: allocated queues = %d
tr: ayrılmış kuyruk sayısı = %d

en: allocated semaphores = %d
tr: ayrılmış semafor sayısı = %d

en: already removed id
tr: kimlik zaten silinmiş

en: already removed key
tr: anahtar zaten silinmiş

en: apply bounding set
tr: sınırlama kümesini uygula

en: apply capabilities
tr: yetenekleri uygula

en: argument error
tr: argüman hatası

en: argument error: bright %s is not supported
tr: argüman hatası: parlaklık %s desteklenmiyor

en: attached
tr: ekleme

en: autoclear flag set
tr: ototemizleme bayrağı ayarlandı

en: backing file inode number
tr: yedek dosyası inode sayısı

en: backing file major:minor device number
tr: yedek dosyası büyük:küçük aygıt numarası

en: bad %s value: %s
tr: hatalı %s değeri: %s

en: bad -l argument
tr: hatalı -l argümanı

en: bad arguments
tr: hatalı argümanlar

en: bad byte count for conversion character %s
tr: karakter %s için kötü dönüştürme bayt sayısı

en: bad capability string
tr: hatalı yetenek karakter dizisi

en: bad conversion character %%%s
tr: dönüşüm karakteri %%%s hatalı

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
tr: %u/%u izinde/kafasında bozuk veri
    Sürdürülüyor...

en: bad file descriptor
tr: hatalı dosya tanımlayıcı

en: bad filename length
tr: hatalı dosyaadi uzunluğu

en: bad format {%s}
tr: kötü biçim {%s}

en: bad inode offset
tr: hatalı inode ofseti

en: bad inode size
tr: düğüm sayısı hatalı

en: bad magic number in super-block
tr: super-bloktaki betimleyici numara hatalı

en: bad response length
tr: hatalı cevap uzunluğu

en: bad root offset (%lu)
tr: hatalı kök dizin ofseti (%lu)

en: bad s_firstdatazone field in super-block
tr: super-block'ta hatalı s_firstdatazone alanı

en: bad s_imap_blocks field in super-block
tr: super-bloktaki s_imap_blocks alanı bozuk

en: bad s_ninodes field in super-block
tr: super-block'ta hatalı s_ninodes alanı

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
tr: super-bloktaki s_zmap_blocks alanı bozuk

en: bad securebits string
tr: hatalı güvenlibit karakter dizisi

en: bad speed: %s
tr: hatalı hız: %s

en: bad v2 inode size
tr: v2 düğüm sayısı hatalı

en: badblock number input error on line %d
tr: satır %d'da hatalıblok sayısı girdi hatası

en: big
tr: büyük

en: block size smaller than physical sector size of %s
tr: blok boyutu fiziksel sektör boyutu %s'den daha küçük

en: blocks argument too large, max is %llu
tr: blok argümanları çok fazla, en büyük değer %llu

en: bogus mode: %s (%o)
tr: bogus modu: %s (%o)

en: byte count with multiple conversion characters
tr: çoklu dönüşüm karakterleriyle bayt sayısı

en: bytes
tr: bayt

en: bytes in use
tr: kullanılan baytlar

en: bytes/sector
tr: bayt/sektör

en: bytes=
tr: bayt=

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
tr: aynı anda pid, pgid ya da uid'den sadece biri işlenebilir

en: can only change local entries
tr: sadece yerel girdileri değiştirebilir

en: can't find "_stext" in %s
tr: "_stext" %s içinde bulunamıyor

en: can't find %s
tr: %s bulunamadı

en: can't find mount source %s in %s
tr: bağlama kaynağı %s, %s içinde bulunamadı

en: can't find your tty's name
tr: kullandığınız tty ismi bulunamıyor

en: can't fork
tr: ast süreç oluşturulamadı

en: can't open temporary file
tr: geçici dosya açılamıyor

en: can't read %s
tr: %s okunamıyor

en: can't set default context for %s
tr: %s için varsayılan içerik ayarlanamadı

en: cannot (un)set powersave mode
tr: güç koruma kipi ayarlanamadı(sıfırlanamadı)

en: cannot access %s
tr: %s'e erişilemiyor

en: cannot block signals
tr: sinyaller bloklanamıyor

en: cannot change directory to %s
tr: %s dizinine girilemiyor

en: cannot change root filesystem propagation
tr: kök dosya sistemi yayılması değiştirilemedi

en: cannot check %s: fsck.%s not found
tr: %s kontrol edilemedi: fsck. %s bulunamadı

en: cannot chmod file
tr: dosya izinleri değiştirilemiyor

en: cannot close file %s
tr: '%s' dosyası kapatılamıyor

en: cannot create child process
tr: alt süreç oluşturulamadı

en: cannot create directory %s
tr: dizin %s oluşturulamıyor

en: cannot daemonize
tr: artalan sürece dönüştürülemedi

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
tr: NR_CPUS belirlenemedi; iptal ediliyor

en: cannot determine size of %s
tr: %s'in boyutu hesaplanamadı

en: cannot find an unused loop device
tr: kullanılmayan bir döngü aygıtı bulunamadı

en: cannot find process "%s"
tr: "%s" süreci bulunamıyor

en: cannot find the device for %s
tr: %s için aygıt bulunamadı

en: cannot force blank
tr: boşluk zorlanamadı

en: cannot force unblank
tr: boş olmama zorlanamıyor

en: cannot fork
tr: ast süreç oluşturulamıyor

en: cannot get blank status
tr: boş durumu alınamadı

en: cannot get lock
tr: kilit alınamadı

en: cannot get passwd uid
tr: parola uid'si alınamadı

en: cannot get size of %s
tr: %s uzunluğu alınamıyor

en: cannot get terminal attributes for %s
tr: %s için uç birim öznitelikleri alınamıyor

en: cannot lock %s
tr: %s kilitlenemedi

en: cannot mmap: %s
tr: mmap başarısız: %s

en: cannot mount %s read-only
tr: %s salt-okunur bağlanamıyor

en: cannot obtain the list of tasks
tr: görevlerin listesi alınamadı

en: cannot open
tr: açılamıyor

en: cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: cannot open %s: %s
tr: %s açılamadı: %s

en: cannot open console
tr: konsol açılamıyor

en: cannot open current working directory
tr: mevcut çalışılan dizin açılamıyor

en: cannot open lock file %s
tr: kilit dosyası %s açılamadı

en: cannot open os-release file
tr: is-sürüm dosyası açılamadı

en: cannot open password database
tr: parola veritabanı açılamıyor

en: cannot open session: %s
tr: oturum açılamıyor: %s

en: cannot read
tr: okunamıyor

en: cannot read %s
tr: %s okunamıyor

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
tr: %s okunur-yazılır olarak yeniden bağlanamıyor, yazma korumalı

en: cannot seek
tr: aranamıyor

en: cannot seek %s
tr: %s aranamadı

en: cannot set group id
tr: grup id'si ayarlanamadı

en: cannot set groups
tr: gruplar ayarlanamadı

en: cannot set line discipline
tr: hat disiplini ayarlanamadı

en: cannot set signal handler
tr: sinyal işleyicisi ayarlanamıyor

en: cannot set terminal attributes for %s
tr: %s için uç birim öznitelikleri ayarlanamıyor

en: cannot set timeout for %s
tr: %s için zaman aşımı ayarlanamadı

en: cannot set up timer
tr: zamanlayıcı kurulamadı

en: cannot set user id
tr: kullanıcı id'si ayarlanamadı

en: cannot touch file %s
tr: %s dosyasına erişilemiyor

en: cannot write %s
tr: %s yazılamadı

en: cannot write intro command to %s
tr: giriş komutu %s'e yazılamadı

en: cap %d: libcap-ng is broken
tr: cap %d: libcap-ng kırık

en: carefulputc failed
tr: carefulputc başarısız

en: case letters (except for Write).
tr: girilebilir (Yazma-Kaydet komutu dışında).

en: cbytes=
tr: karakterbayt=

en: cgid
tr: cgkiml

en: change
tr: değişim

en: change %s mode failed
tr: %s kipi değiştirilemedi

en: change a partition type
tr: disk bölümü tipini değiştir

en: change directory by root file descriptor failed
tr: root dosya tanımlayıcı tarafından dizine girilemedi

en: change directory by working directory file descriptor failed
tr: çalışılan dizin dosya tanımlayıcı tarafından dizine girilemedi

en: change directory to system root failed
tr: sistem kök dizinine girilemedi

en: change disk GUID
tr: disk GUID'ini değiştir

en: change display/entry units
tr: görünüm/girdi birimlerini değiştir

en: change interleave factor
tr: harmanlama faktörünü değiştir

en: change number of alternate cylinders
tr: değişimli silindirlerin sayısını değiştir

en: change number of cylinders
tr: silindir sayısını değiştir

en: change number of extra sectors per cylinder
tr: silindir başına fazladan sektor sayısını değiştir

en: change number of heads
tr: kafa sayısını değiştir

en: change number of physical cylinders
tr: fiziksel silindir sayısını değiştir

en: change number of sectors/track
tr: sektör/iz sayısını değiştir

en: change partition UUID
tr: disk bölümü UUID'sini değiştir

en: change partition name
tr: disk bölümü ismini değiştir

en: change rotation speed (rpm)
tr: dönme hızını (rpm) değiştir

en: change table length
tr: tablo boyunu değiştir

en: change the disk identifier
tr: disk tanımlayıcısını değiştir

en: changed
tr: değişiklik

en: changing user attribute failed
tr: kullanıcı özniteliğini değiştirilemedi

en: check aborted.
tr: denetim durdu.

en: checkname failed: %m
tr: checkname başarısız: %m

en: child %d did not exit normally
tr: child %d normal bir şekilde kapanmadı

en: child exit failed
tr: alt süreç kapanamadı

en: chmod (%s, %u) failed: %m
tr: chmod (%s, %u) başarısız: %m

en: chroot failed
tr: chroot başarısız

en: clock daemon
tr: saat artalan süreci

en: close failed
tr: kapatma başarısız

en: close failed: %s
tr: kapatılamadı: %s

en: closing %s failed
tr: %s kapatılamadı

en: colors are disabled by default
tr: renkler öntanımlı olarak kapatıldı

en: colors are enabled by default
tr: renkler öntanımlı olarak etkinleştirildi

en: column %s does not apply to the specified IPC
tr: kolon %s belirtilen IPC'ye uygulanamaz

en: command line of the PID
tr: PID'nin komut satırı

en: command of the process holding the lock
tr: süreç komutu kilidi tutuyor

en: compressed size of stored data
tr: kayıtlı verinin sıkıştırılmış boyutu

en: connect
tr: bağlan

en: container
tr: kapsayıcı

en: container for logical partitions
tr: mantıksal disk bölümleri için konteyner

en: convert rtc time failed
tr: rtc zamanı dönüştürülemedi

en: convert time failed
tr: zaman dönüştürülemedi

en: could not determine current format type
tr: geçerli biçim türü algılanamadı

en: could not get device size
tr: aygıt boyutu alınamadı

en: could not read directory %s
tr: dizin %s okunamadı

en: could not read: %s
tr: okunamadı: %s

en: could not set terminal attributes
tr: uç birim öznitelikleri ayarlanamadı

en: could not truncate file: %s
tr: dosya küçültülemedi: %s

en: couldn't bind unix socket %s
tr: unix soketi %s'e bağlanılamadı

en: couldn't compute selinux context
tr: selinux içeriği hesaplanamadı

en: couldn't create unix stream socket
tr: unix akış soketi oluşturulamadı

en: couldn't exec shell script
tr: kabuk betiği çalıştırılamadı

en: couldn't find matching filesystem: %s
tr: eşleşen dosya sistemi bulunamadı: %s

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
tr: pid %d ile çalışan uuidd öldürülemedi

en: couldn't listen on unix socket %s
tr: unix soketi %s dinlenemedi

en: cpuset_alloc failed
tr: cpuset_alloc başarısız

en: cramfs endianness is %s
tr: cramfs endianlığı %s dir

en: crc error
tr: crc hatası

en: create SGI info
tr: SGI bilgisi oluştur

en: create a new empty GPT partition table
tr: yeni bir boş GPT disk bölümleme tablosu oluştur

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
tr: yeni bir boş SGI (IRIX) disk bölümleme tablosu oluştur

en: create a new empty Sun partition table
tr: yeni bir boş SUN disk bölümleme tablosu oluştur

en: create an IRIX (SGI) partition table
tr: IRIX (SGI) disk bölümleme tablosu oluştur

en: create message queue failed
tr: ileti kuyruğu oluşturulamadı

en: create semaphore failed
tr: semafor oluşturulamadı

en: create share memory failed
tr: paylaşılan bellek oluşturulamadı

en: critical conditions
tr: kritik koşullar

en: crypt failed
tr: crypt başarısız

en: csize=
tr: kboyutu=

en: cuid
tr: ckullkiml

en: cylinder | cylinders
tr[0]: silindir
tr[1]: silindir

en: cylinders
tr: silindir

en: cylinderskew
tr: silindirkayması

en: data block too large
tr: veri bloğu çok büyük

en: date of last failed login
tr: başarısız son girişin tarihi

en: date of last login
tr: son giriş tarihi

en: date of last password change
tr: son parola değiştirme tarihi

en: days user is warned of password expiration
tr: kullanıcının parola sona ermesi için uyarıldığı günler

en: debug-level messages
tr: hata ayıklama seviyesi iletileri

en: decompression error: %s
tr: genişletme hatası: %s

en: default device: `%s'
tr: varsayılan aygıt: `%s'

en: default max size of queue
tr: kuyruğun varsayılan azami boyutu

en: delete a partition
tr: bir disk bölümünü sil

en: dest
tr: hedef

en: detached
tr: ayırma

en: device backing file
tr: aygıt yedek dosyası

en: device file or partition path
tr: aygıt dosyası veya bölüm yolu

en: device identifier
tr: aygıt belirticisi

en: device is `%s'
tr: aygıt `%s'

en: device name
tr: aygıt ismi

en: device name is `%s'
tr: aygıt ismi `%s'

en: device node permissions
tr: aygıt düğüm izinleri

en: device revision
tr: aygıt sürümü

en: device transport type
tr: aygıt taşıma tipi

en: device type
tr: aygıt tipi

en: device vendor
tr: aygıt sağlayıcısı

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
tr: dizin verisi sonu (%lu) != dosya verisi başlangıcı (%lu)

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
tr: dizin verisi başlangıcı (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + başlangıç (%zu)

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
tr: dizin inode u sıfır ofset ve sıfır-olmayan boyut sahibi: %s

en: disable rtc alarm interrupt failed
tr: rtc alarm kesilmesi kapatılamadı

en: disallow granting new privileges failed
tr: yeni yetki tanımlamanın kapatılması başarısız

en: discard alignment offset
tr: hizalama ofsetini çıkar

en: discard zeroes data
tr: sıfırlanan veriyi çıkar

en: disk serial number
tr: disk seri numarası

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
tr: %s DS tipini kontrol etme (pseudo/net)

en: do not check %s source (pseudo/net)
tr: %s kaynağını kontrol etme (pseudo/net)

en: done
tr: bitti

en: dump disk layout to sfdisk script file
tr: disk yerleşimini sfdisk betik dosyasına aktar

en: dump(8) period in days [fstab only]
tr: gün olarak dump(8) periyodu [sadece fstab]

en: duplicate --apparmor-profile option
tr: çifte --apparmor-profil seçeneği

en: duplicate --bounding-set option
tr: çifte --bounding-set seçeneği

en: duplicate --clear-groups option
tr: çifte --clear-groups seçeneği

en: duplicate --groups option
tr: çifte --groups seçeneği

en: duplicate --inh-caps option
tr: çifte --inh-caps seçeneği

en: duplicate --keep-groups option
tr: çifte --keep-groups seçeneği

en: duplicate --no-new-privs option
tr: çifte --no-new-privs seçeneği

en: duplicate --securebits option
tr: çifte --securebits seçeneği

en: duplicate --selinux-label option
tr: çifte --selinux-label seçeneği

en: duplicate egid
tr: çift egid

en: duplicate euid
tr: çifte euid

en: duplicate rgid
tr: çifte rgid

en: duplicate rgid or egid
tr: çifte rgid veya egid

en: duplicate ruid
tr: çiftte ruid

en: duplicate ruid or euid
tr: çifte ruid veya euid

en: duplicate use of an option
tr: bir seçeneğin çift kullanımı

en: edit bootfile entry
tr: başlamadosyası girdisini düzenle

en: edit drive data
tr: sürücü verisini düzenle

en: edit nested BSD disklabel
tr: içiçe BSD disketiketi düzenle

en: effective gid does not match group of %s
tr: etkin gid %s grubu ile eşleşmiyor

en: empty long option after -l or --long argument
tr: -l ya da --long için argüman olarak uzun seçenek verilmemiş

en: empty pages with no allocated memory
tr: tahsis edilen belleği olmayan boş sayfalar

en: end of the partition in sectors
tr: disk bölümünün sektörlerdeki bitişi

en: ending offset of the lock
tr: kilitin bitiş ofseti

en: enter protective/hybrid MBR
tr: koruruyu/melez MBR gir

en: error calling uuidd daemon (%s)
tr: uuidd artalan süreci (%s) çağrılırken hata

en: error closing %s
tr: %s kapatılırken hata

en: error conditions
tr: hata koşulları

en: error reading from client, len = %d
tr: istemciden okuma hatası, uzunluk = %d

en: error writing %s
tr: %s yazılırken hata

en: error writing . entry
tr:  . girdisi yazılırken hata

en: error writing .. entry
tr:  .. girdisi yazılırken hata

en: error writing inode
tr: düğüm yazılırken hata

en: error writing root inode
tr: kök düğümü yazılırken hata

en: error writing superblock
tr: süperblok yazılırken hata

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
tr: hata: %s bağlı; takas alanı oluşturulmayacak

en: error: %s: device in use
tr: hata: %s: aygıt meşgul

en: error: %s: probing initialization failed
tr: hata: %s: yoklama başlatılamadı

en: error: Nowhere to set up swap on?
tr: hata: Takas alanı nereye kurulacak?

en: error: parsing UUID failed
tr: hata: UUID ayrıştırılması başarısız

en: error: size %llu KiB is larger than device size %llu KiB
tr: hata: boyut %llu KiB aygıt boyutu %llu KiB'den daha fazla

en: error: size %llu KiB is larger than device size %lu KiB
tr: hata: boyut %llu KiB aygıt boyutu %lu KiB'den daha fazla

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
tr: hata: takas alanı en az %ld KiB olmalıdır

en: error: uname failed
tr: hata: uname başarısız

en: excessively long line arg
tr: satır argümanı gereğinden uzun

en: exec failed
tr: çalıştırma başarısız

en: exiting due to -n/--noop option
tr: -n/--noop seçeneği dolayısı ile çıkılıyor

en: extended
tr: genişletilmiş

en: extra functionality (experts only)
tr: fazladan işlevsellik (sadece uzmanlar)

en: failed
tr: başarısız

en: failed to access sysfs directory: %s
tr: sysfs dizinine erişilemedi: %s

en: failed to add line to output
tr: çıktıya satır eklenemedi

en: failed to add partition
tr: bölüntü eklenemedi

en: failed to allocate GID cache
tr: GID ön belleği tahsis edilemedi

en: failed to allocate GPT header
tr: GPT başlığı tahsis edilemedi

en: failed to allocate UID cache
tr: UID ön belleği tahsis edilemedi

en: failed to allocate dump struct
tr: döküm yapısı tahsis edilemedi

en: failed to allocate iterator
tr: yineleyici tahsil edilemedi

en: failed to allocate libfdisk context
tr: libfdisk içeriği ayrılamadı

en: failed to allocate memory: %m
tr: bellek tahsis edilemedi: %m

en: failed to allocate nested libfdisk context
tr: içiçe libfdisk içeriği tahsis edilemedi

en: failed to allocate output line
tr: çıktı hattı tahsil edlemedi

en: failed to allocate output table
tr: çıktı tablosu tahsil edilemedi

en: failed to allocate partition name
tr: disk bölümü ismi tahsis edilemedi

en: failed to allocate partition object
tr: disk bölümü nesnesi tahsis edilemedi

en: failed to allocate script handler
tr: betik işleyici tahsis edilemedi

en: failed to append option '%s'
tr: seçenek '%s' eklenemedi

en: failed to callocate cpu set
tr: cpu seti tahsis edilemedi

en: failed to change directory to %s
tr: %s dizinine girilemedi

en: failed to change root
tr: köke geçilemedi

en: failed to change root from `%s' to `%s'
tr: root `%s' den `%s' e değiştirilemedi

en: failed to compose time string
tr: zaman karakter dizisi oluşturulamadı

en: failed to connect to %s port %s
tr: %s port %s'e bağlanılamadı

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
tr: bir yedek dosyası oluşturulamadı, $HOME tanımsız

en: failed to create a new disklabel
tr: yeni bir disk etiketi oluşturulamadı

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
tr: imza yedeği oluşturulamadı, $HOME tanımlı değil

en: failed to create reload file: %s: %m
tr: yeniden yükeleme dosyası oluşturulamadı: %s: %m

en: failed to determine number of CPUs: %s
tr: işlemci sayısı belirlenemedi: %s

en: failed to execute %s
tr: çalıştırılamadı %s

en: failed to get %d SELinux context
tr: %d SELinux içeriği alınamadı

en: failed to get child fs of %s
tr: %s'nin alt dosya sistemi alınamadı

en: failed to get lock
tr: kilitleme başarısız

en: failed to get old %s limit
tr: eski %s sınırı alınamadı

en: failed to get pid %d's affinity
tr: pid %d'nin yakınlığı alınamadı

en: failed to get pid %d's attributes
tr: pid %d'nin öznitelikleri alınamadı

en: failed to get pid %d's policy
tr: pid %d'nin politikası alınamadı

en: failed to get priority for %d (%s)
tr: %d için öncelik alınamadı (%s)

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
tr: yeni disk bölümünün boyutu alınamadı; --move-data yoksayılıyor

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
tr: eski disk bölümünün boyutu alınamadı; --move-data yoksayılıyor

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
tr: yeni disk bölümünün başlangıcı alınamadı; --move-data yoksayılıyor

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
tr: eski disk bölümünün başlangıcı alınamadı; --move-data yoksayılıyor

en: failed to get supplementary groups
tr: tamamlayıcı gruplar alınamadı

en: failed to get terminal attributes
tr: uç birim öznitelikleri alınamadı

en: failed to get the %s resource limit
tr: %s kaynak sınırı alınamadı

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
tr: '%s' için blkid filtresi başlatılamadı

en: failed to initialize libmount cache
tr: libmount ön belleği başlatılamadı

en: failed to initialize libmount iterator
tr: libmount ilerleticisi başlatılamadı

en: failed to initialize libmount tabdiff
tr: libmount tabdiff başlatılamadı

en: failed to initialize libmount table
tr: libmount tablosu başlatılamadı

en: failed to initialize loopcxt
tr: loopcxt başlatılamadı

en: failed to initialize output column
tr: çıktı sütunu başlatılamadı

en: failed to initialize output table
tr: çıktı tablosu başlatılamadı

en: failed to inspect loop devices
tr: döngü aygıtı incelenemedi

en: failed to mount moving %s to %s
tr: %s, %s e taşınması bağlanamadı

en: failed to mount moving %s to /
tr: %s, / e taşınması bağlanamadı

en: failed to open device directory in sysfs
tr: sysfs'de aygıt dizini açılamadı

en: failed to open directory
tr: dizin açılamadı

en: failed to parse %s
tr: %s ayrıştırılamadı

en: failed to parse %s limit
tr: %s sınırı ayrıştırılamadı

en: failed to parse %s partition type '%s'
tr: %s disk bölümü tipi '%s' ayrıştırması başarısız

en: failed to parse --nr <M-N> range
tr: -nr <M-N> aralığı ayrıştırılamadı

en: failed to parse --timeout
tr: --timeout ayrıştırılamadı

en: failed to parse --uuids
tr: --uuid'ler ayrıştırılamadı

en: failed to parse CPU list: %s
tr: CPU listesi ayrıştırılamadı: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
tr: CPU maskesi ayrıştırılamadı: %s

en: failed to parse ID
tr: ID ayrıştırılamadı

en: failed to parse IPC identifier
tr: IPC tanımlayıcısı ayrıştırılamadı

en: failed to parse UUID: %s
tr: UUID ayrıştırılamadı: %s

en: failed to parse argument
tr: argümanlar ayrıştırılamadı

en: failed to parse command argument
tr: komut argümanı ayrıştırılamadı

en: failed to parse egid
tr: egid ayrıştırılamadı

en: failed to parse elements
tr: ögeler ayrıştırılamadı

en: failed to parse end
tr: bitiş ayrıştırılamadı

en: failed to parse euid
tr: euid ayrıştırılamadı

en: failed to parse facility '%s'
tr: yetenek '%s' ayrıştırılamadı

en: failed to parse gid
tr: gid ayrıştırılamadı

en: failed to parse id
tr: kimlik ayrıştırılamadı

en: failed to parse length
tr: boyut ayrıştırılamadı

en: failed to parse level '%s'
tr: seviye '%s' ayrıştırılamadı

en: failed to parse list '%s'
tr: liste '%s' ayrıştırılamadı

en: failed to parse maximum length of filenames
tr: en uzun dosya ismi uzunluğu ayrıştırılamadı

en: failed to parse message size
tr: ileti boyutu ayrıştırılamadı

en: failed to parse minimum extent length
tr: en düşük kapsam uzunluğu ayrıştırılamadı

en: failed to parse mount options
tr: bağlanma noktaları ayrıştırılamadı

en: failed to parse mount table
tr: bağlama tablosu ayrıştırılamadı

en: failed to parse number
tr: sayı ayrıştırılamadı

en: failed to parse number of blocks
tr: blok sayısı ayrıştırılamadı

en: failed to parse number of inodes
tr: inode sayısı ayrıştırılamadı

en: failed to parse number of lines per page
tr: sayfa başına satır sayısı ayrıştırılamadı

en: failed to parse offset
tr: ofset ayrıştırılamadı

en: failed to parse partition number
tr: disk bölümü numarası ayrıştırılamadı

en: failed to parse pid
tr: pid ayrıştırılamadı

en: failed to parse priority
tr: öncelik ayrıştırılamadı

en: failed to parse regid
tr: regid ayrıştırılamıyor

en: failed to parse reuid
tr: reuid ayrıştırılamadı

en: failed to parse rgid
tr: rgid ayrıştırılamadı

en: failed to parse ruid
tr: ruid ayrıştırılamadı

en: failed to parse size
tr: boyut ayrıştırılamadı

en: failed to parse start
tr: başlangıç ayrıştırılamadı

en: failed to parse step
tr: adım ayrıştırılamadı

en: failed to parse streams
tr: akışlar ayrıştırılamadı

en: failed to parse swaparea priority option
tr: takas alanı öncelik seçeneği ayrıştırılamadı

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
tr: zaman damgası ayrıştırılamadı ya da bilinmeyen ay ismi: %s

en: failed to parse uid
tr: uid ayrıştırılamadı

en: failed to read directory
tr: dizin okunamadı

en: failed to read mtab
tr: mtab okunamadı

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
tr: yeni disk bölümü aygıttan okunamadı; --move-data yoksayılıyor

en: failed to read partitions
tr: bölüntüler okunamadı

en: failed to read speed
tr: hız okunamadı

en: failed to read symlink: %s
tr: sembolik link okunamadı: %s

en: failed to remove partition
tr: bölüntü kaldırılamadı

en: failed to request selinux state
tr: selinux durumu istenemedi

en: failed to resize partition
tr: disk bölümü yeniden boyutlandırılamadı

en: failed to resolve name %s port %s: %s
tr: isim %s port %s çözümlenemedi: %s

en: failed to set data
tr: veri ayarlanamadı

en: failed to set exec context to '%s'
tr: çalıştırma içeriği '%s' olarak ayarlanamadı

en: failed to set options pattern
tr: seçenek desenini ayarlanamadı

en: failed to set personality to %s
tr: kişisellik %s olarak ayarlanamadı

en: failed to set pid %d's affinity
tr: pid %d'nin yakınlığı ayarlanamadı

en: failed to set pid %d's policy
tr: pid %d'nin politikası ayarlanamadı

en: failed to set priority for %d (%s)
tr: %d için öncelik ayarlanamadı (%s)

en: failed to set the %s environment variable
tr: Ortam değişkeni %s ayarlanamadı

en: failed to set the %s resource limit
tr: %s kaynak sınırı ayarlanamadı

en: failed to set the controlling terminal
tr: kontrol uç birimi ayarlanamadı

en: failed to set tid %d's policy
tr: tid %d'nin politikası ayarlanamadı

en: failed to set umount target
tr: umount hedefi ayarlanamadı

en: failed to setup description for %s
tr: %s için tanımlama kurulamadı

en: failed to toggle unsupported bit %lu
tr: desteklenmeyen bit %lu değiştirilemedi

en: failed to unlink %s
tr: %s bağı koparılamadı

en: failed to write disklabel
tr: disketiketi yazılamadı

en: failed. Sorry.
tr: başarısız. Üzgünüz.

en: fallocate failed
tr: fallocate başarısız

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
tr: fallocate başarısız: boyutu koruma kipi desteklenmiyor

en: field %s is too long
tr: alan %s çok uzun

en: fifo has non-zero size: %s
tr: fifo sıfır-olmayan boyut içeriyor: %s

en: file %s
tr: dosya %s

en: file extends past end of filesystem
tr: dosya uzantıları dosya sistemi bitişini aştı

en: file inode has zero offset and non-zero size
tr: dosya inode u sıfır ofset ve sıfır-olmayan boyuta sahip

en: file inode has zero size and non-zero offset
tr: dosya inode u sıfıt boyuta ve sıfır-olmayan ofsete sahip

en: file length too short
tr: dosya boyutu çok kısa

en: filename length is zero
tr: dosyaadı boyutu sıfır

en: files
tr: dosyalar

en: filesystem LABEL
tr: dosya sistemi ETİKETİ

en: filesystem UUID
tr: dosya sistemi UUID

en: filesystem label
tr: dosya sistemi etiketi

en: filesystem root
tr: dosya sistemi kök dizini

en: filesystem too big.  Exiting.
tr: dosya sistemi çok büyük.  Çıklıyor.

en: filesystem type
tr: dosya sistemi tipi

en: filesystem use percentage
tr: dosya sistemi kullanım yüzdesi

en: first argument
tr: ilk argüman

en: fix partitions order
tr: disk bölümü sırasını onar

en: flag boot status
tr: bayrak ön yükleme durumu

en: flag description
tr: bayrak tanımlaması

en: flag name
tr: bayrak ismi

en: flag status
tr: bayrak durumu

en: floppy eject command failed
tr: disket çıkarma komutu başarısız

en: floppy eject command succeeded
tr: disket çıkarma komutu başarılı

en: flush buffers
tr: arabellekleri floşla

en: following standard input is unsupported
tr: izleyen standart girdi desteklenmiyor

en: forcing unmount of %s
tr: %s ayrılmaya zorlanıyor

en: fork
tr: çatalla

en: fork failed
tr: alt süreç oluşturulamadı

en: fork() failed, try again later
tr: Alt süreç oluşturulamadı, daha sonra tekrar deneyin

en: fsname name too long
tr: dosya sistemi ismi çok uzun

en: full
tr: tam

en: full user name
tr: tam kullanıcı adı

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
tr: 32 bitlik sektör sayısını getir (eski, --getsz kullanın)

en: get alignment offset in bytes
tr: hizalama uzaklığını bayt türünden al

en: get blocksize
tr: blok uzunluğunu al

en: get discard zeroes support status
tr: sıfırları desteklemeyi kaldır durumunu al

en: get disk sequence number
tr: disk sıra numarasını al

en: get filesystem readahead
tr: dosya sistemini önden okuma seçeneğini al

en: get logical block (sector) size
tr: mantıksal blok (sektör) boyutunu al

en: get max sectors per request
tr: istek başına en fazla sektörü al

en: get minimum I/O size
tr: en düşük G/Ç boyutunu al

en: get optimal I/O size
tr: en uygun G/Ç boyutunu al

en: get physical block (sector) size
tr: fiziksel blok (sektör) boyutunu al

en: get read-only
tr: salt-yazılır al

en: get readahead
tr: önden okuma al

en: get size in bytes
tr: boyutu bayt türünden al

en: getline() failed
tr: getline() başarısız

en: getresgid failed
tr: getresgid başarısız

en: getresuid failed
tr: getresuid başarısız

en: getting process secure bits failed
tr: süreç güvenli bitleri alınamadı

en: gid
tr: gkiml

en: gpt: cannot handle files with mode %o
tr: gpt: %o modundaki dosyalar işlenemedi

en: gpt: stat() failed
tr: gpt: stat() başarısız

en: group %s does not exist
tr: grup %s yok

en: group name
tr: grup adı

en: groups initialization failed: %m
tr: gruplar başlatılamadı: %m

en: hard limit (ceiling)
tr: son sınır (yuvarlanıyor)

en: headswitch
tr: kafadeğiştirme

en: home directory
tr: ev dizini

en: horizontal
tr: yatay

en: hostname '%s' is too long
tr: makina adı '%s' fazla uzun

en: hostname during the last session
tr: son oturum sırasındaki makine adı

en: hugetlb
tr: devasatablo

en: human readable size
tr: okunabilir boyut

en: hush login status: restore original IDs failed
tr: sessiz giriş durumu: orijinal ID'ler yeniden yüklenemedi

en: id %d not found
tr: kimlik %d bulunamadı

en: id failed
tr: kimlik başarısız

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
tr: -U'i yoksay (UUIDler desteklenmiyor)

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
tr: --preserve-environment yoksayılıyor, --login ile karşılıklı dışlayanlar

en: ignoring given class data for idle class
tr: verilen sınıf verisi boşta sınıf için yoksayılıyor

en: ignoring given class data for none class
tr: verilen sınıf verisi hiçbiri sınıfı için yoksayılıyor

en: ignoring unknown option argument: %s
tr: bilinmeyen seçenek argümanı: %s yoksayılıyor

en: illegal day value
tr: geçersiz gün değeri

en: illegal day value: use 1-%d
tr: geçersiz gün değeri: 1-%d arası bir değer kullan

en: illegal key (%s)
tr: geçersiz anahtar (%s)

en: illegal month value: use 1-12
tr: ay numarası kuraldışı: 1..12 arasında olmalı

en: illegal option -- %s
tr: geçersiz seçenek -- %s

en: illegal week value: use 1-54
tr: geçersiz hafta değeri: 1-54 arası bir değer kullan

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
tr: geçersiz hafta değeri: yıl %d'de hafta %d yok

en: illegal year value
tr: geçersiz yıl değeri

en: illegal year value: use positive integer
tr: geçersiz yıl değeri: pozitif tam sayı kullanın

en: implicit
tr: dolaylı

en: informational
tr: bilgi amaçlı

en: install bootstrap
tr: önyükleyiciyi kur

en: interleave
tr: serpiştirme

en: internal error
tr: iç hata

en: internal error, contact the author.
tr: iç hata, yazara bildirin.

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
tr: dahili hata: cpuset'ten karakter dizisine dönüştürülemedi

en: internal error: too many iov's
tr: iç hata: çok fazla iov

en: internal error: unknown column
tr: dahili hata: bilinmeyen sütun

en: internal error: unsupported dialog type %d
tr: içsel hata: desteklenmeyen iletişim kutusu türü %d

en: internal kernel device name
tr: dahili çekirdek aygıt ismi

en: internal parent kernel device name
tr: dahili ana çekirdek aygıt ismi

en: invalid CPU number in CPU list: %s
tr: işlemci listesinde geçersiz işlemci sayısı: %s

en: invalid PGID argument
tr: geçersiz PGID argümanı

en: invalid PID argument
tr: geçersiz PID argümanı

en: invalid TID argument
tr: geçersiz TID argümanı

en: invalid UID argument
tr: geçersiz UID argümanı

en: invalid argument - from
tr: geçersiz argüman - from

en: invalid argument - repair
tr: geçersiz argüman - repair

en: invalid argument - to
tr: geçersiz argüman - to

en: invalid argument of --local-line
tr: --local-line için geçersiz argüman

en: invalid argument of -r
tr: -r için geçersiz argüman

en: invalid argument of -r: %d
tr: -r için geçersiz argüman: %d

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
tr: --cdspeed/-x seçeneğine geçersiz argüman

en: invalid argument to --changerslot/-c option
tr: --changerslot/-c seçeneğine geçersiz argüman

en: invalid argument: %s
tr: geçersiz argüman: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
tr: geçersiz argüman: %s: otomatik hatalar kullanılıyor

en: invalid block count argument
tr: geçersiz blok sayısı argümanı

en: invalid block-count
tr: geçersiz blok-sayısı

en: invalid blocksize argument
tr: gecersiz blocksize argümanı

en: invalid buffer size argument
tr: geçersiz tampon boyutu argümanı

en: invalid class argument
tr: geçersiz sınıf argümanı

en: invalid class data argument
tr: geçersiz sınıf verisi argümanı

en: invalid columns argument
tr: geçersiz sütun argümanı

en: invalid cylinders argument
tr: geçersiz silindir argümanı

en: invalid deadline argument
tr: geçersiz süre bitişi argümanı

en: invalid delay argument
tr: geçersiz gecikme argümanı

en: invalid divisor argument
tr: geçersiz bölen argümanı

en: invalid edition number argument
tr: geçersiz düzenleme numarası argümanı

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
tr: geçersiz endian parametresi; 'büyük', 'küçük' ya da 'istemci' olmalı

en: invalid exit code
tr: geçersiz çıkış kodu

en: invalid file data offset
tr: geçersiz dosya verisi ofseti

en: invalid heads argument
tr: geçersiz kafa argümanı

en: invalid id
tr: kimlik geçersiz

en: invalid id: %s
tr: geçersiz kimlik: %s

en: invalid iflag
tr: geçersiz gbayrak

en: invalid key
tr: anahtar geçersiz

en: invalid length argument
tr: geçersiz uzunluk argümanı

en: invalid length value specified
tr: geçersiz uzunluk değeri belirtildi

en: invalid line discipline argument
tr: geçersiz hat disiplini argümanı

en: invalid month argument
tr: geçersiz ay argümanı

en: invalid namespace argument
tr: geçersiz isimuzayı argümanı

en: invalid nice argument
tr: geçersiz öncelik argümanı

en: invalid number of inodes
tr: geçersiz inode sayısı

en: invalid offset argument
tr: geçersiz ofset argümanı

en: invalid offset value specified
tr: geçersiz ofset değeri belirtildi

en: invalid partition number argument
tr: geçersiz bölüntü numarası

en: invalid pause argument
tr: geçersiz duraklama argümanı

en: invalid period argument
tr: geçersiz periyod argümanı

en: invalid priority argument
tr: geçersiz öncelik argümanı

en: invalid runtime argument
tr: geçersiz çalışma zamanı argümanı

en: invalid seconds argument
tr: geçersiz saniye argümanı

en: invalid sector size argument
tr: geçersiz sektör boyut argümanı

en: invalid sectors argument
tr: geçersiz sektör argümanı

en: invalid signal name or number: %s
tr: geçersiz sinyal adı ya da numarası: %s

en: invalid speed argument
tr: geçersiz hız argümanı

en: invalid start argument
tr: geçersiz başlangıç argümanı

en: invalid structured data ID: '%s'
tr: geçersiz yapılı veri kimliği: '%s'

en: invalid structured data parameter: '%s'
tr: geçersiz yapısal veri parametersi: '%s'

en: invalid time argument
tr: geçersiz zaman argümanı

en: invalid time value "%s"
tr: geçersiz zaman değeri "%s"

en: invalid timeout argument
tr: geçersiz zaman aşımı argümanı

en: invalid timeout argument: %s
tr: zaman aşımı değeri hatalı: %s

en: invalid timeout value
tr: geçersiz zaman aşımı değeri

en: invalid week argument
tr: geçersiz hafta argümanı

en: ioctl error on %s
tr: %s üzerinde ioctl hatası

en: ioctl failed
tr: ioctl hatası

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
tr: ioctl başarısız: aygıt boyutu belirlenemedi: %s

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
tr: ioctl() %s den güncelleme kesmelerini durduramadı

en: ioprio_get failed
tr: ioprio_get başarısız

en: ioprio_set failed
tr: ioprio_set başarısız

en: is n
tr: h dır

en: is y
tr: e dir

en: journald entry could not be written
tr: journald girdisi yazılamadı

en: keep process capabilities failed
tr: süreç yeteneklerini koruması başarısız

en: kernel messages
tr: çekirdek iletileri

en: kernel not configured for message queues
tr: çekirdek ileti kuyrukları için yapılandırılmamış

en: kernel not configured for message queues
tr: çekirdek ileti kuyrukları için yapılandırılmamış

en: kernel not configured for semaphores
tr: çekirdek semaforlar için yapılandırılmamış

en: kernel not configured for semaphores
tr: çekirdek semaforlar için yapılandırılmamış

en: kernel not configured for shared memory
tr: çekirdek paylaşımlı bellek için yapılandırılmamış

en: kernel not configured for shared memory
tr: çekirdek paylaşımlı bellek için yapılandırılmamış

en: key
tr: anahtar

en: key failed
tr: anahtar başarısız

en: kind of namespace
tr: isimuzayı türü

en: klogctl error
tr: klogctl hatası

en: klogctl failed
tr: klogctl başarısız

en: label is too long. Truncating it to '%s'
tr: etiket çok uzun. '%s'e kısaltılıyor

en: last tty used
tr: kullanılan son tty

en: last-changed
tr: son-değş

en: last-op
tr: son-işl

en: lchown failed: %s
tr: lchown başarısız: %s

en: libc pseudo-random functions
tr: libc sözde-rastgele fonksiyonlar

en: libmount context allocation failed
tr: libmount içeriği tahsis edilemedi

en: libmount iterator allocation failed
tr: libmount yineleyici tahsis edilemedi

en: libmount table allocation failed
tr: libmount tablosu tahsis edilemedi

en: libuser initialization failed: %s.
tr: libuser başlatılamadı: %s

en: limit on the uncompressed amount of data
tr: açılan veri miktarı üzerindeki sınır

en: line %d: unsupported command
tr: satır %d: desteklenmeyen komut

en: line printer subsystem
tr: çizgi yazıcı altsistemi

en: link BSD partition to non-BSD partition
tr: BSD disk bölümünü BSD-olmayan disk bölümğne bağlantıla

en: list free unpartitioned space
tr: boş bölümlenmeyen alanları listele

en: list known partition types
tr: bilinen disk bölüm tiplerini listele

en: little
tr: küçük

en: load disk layout from sfdisk script file
tr: disk yerleşimini sfdisk betik dosyasından yükle

en: local
tr: yerel

en: localtime() failed
tr: localtime() başarısız

en: lock access mode
tr: kilit erişim modu

en: locked
tr: kilitli

en: locks
tr: kilitler

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
tr: giriş nologin(8) ya da pam_nologin(8) tarafından kapatıldı

en: logical
tr: mantıksal

en: logical CPU number
tr: mantıksal işlemci sayısı

en: logical NUMA node number
tr: mantıksal NUMA düğüm sayısı

en: logical book number
tr: mantıksal kitap sayısı

en: logical core number
tr: mantıksal çekirdek sayısı

en: logical drawer number
tr: mantıksal sürgü sayısı

en: logical sector size
tr: mantıksal sektör boyutu

en: logical socket number
tr: mantıksal soket sayısı

en: login by password disabled
tr: parola ile giriş kapalı

en: login shell
tr: giriş kabuğu

en: login.defs forbids setting %s
tr: login.defs %s ayarına izin vermez

en: login:
tr: Kullanıcı ismi:

en: login: -h is for superuser only
tr: login: -h sadece root tarafından kullanılabilir.

en: loop device major:minor number
tr: döngü aygıtı büyük:küçük numarası

en: loop device name
tr: döngü aygıtı ismi

en: lowest PID in the namespace
tr: isimuzayındaki en düşük PID

en: mail system
tr: posta sistemi

en: major:minor device number
tr: büyük:küçük aygıt numarası

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
tr: kilidin zorunlu durumu: 0 (hiçbiri), 1 (ayarlı)

en: max bytes in POSIX mqueues
tr: POSIX ileti kuyruklarındaki azami bayt

en: max core file size
tr: azami çekirdek dosya boyutu

en: max data size
tr: azami veri boyutu

en: max file size
tr: azami dosya boyutu

en: max locked-in-memory address space
tr: azami kilitlenmiş bellek adres uzayı

en: max nice prio allowed to raise
tr: yükseltilebilecek azami nice önceliği

en: max number of arrays = %d
tr: azami dizi sayısı = %d

en: max number of days a password may remain unchanged
tr: bir parolanın değiştirilmeden kalabileceği azami gün sayısı

en: max number of file locks held
tr: tutulan azami dosya kilidi sayısı

en: max number of open files
tr: azami açık dosya sayısı

en: max number of pending signals
tr: bekleyen azami sinyal sayısı

en: max number of processes
tr: azami süreç sayısı

en: max number of segments = %ju
tr: azamı dilim sayısı = %ju

en: max ops per semop call = %d
tr: semop çağrısı başına azami işlem sayısı = %d

en: max queues system wide = %d
tr: tüm sistemdeki azami kuyruk sayısı = %d

en: max real-time priority
tr: azami gerçek-zaman önceliği

en: max resident set size
tr: azami kalıcı küme boyutu

en: max seg size
tr: azami dilim boyutu

en: max semaphores per array = %d
tr: dizi başına azami semafor sayısı = %d

en: max semaphores system wide = %d
tr: tüm sistemdeki azami semafor sayısı = %d

en: max size of message
tr: iletinin azami boyutu

en: max stack size
tr: azami yığın boyutu

en: max total shared memory
tr: azami toplam paylaşılan bellek

en: maximum input lines (%d) exceeded
tr: azami girdi satırı (%d) aşıldı

en: may not be used by non-root users
tr: root olmayan kullanıcılar tarafından kullanılamaz

en: memory limit used to store compressed data
tr: sıkıştırılmış veriyi depolamak için bellek limiti

en: memory zram have been consumed to store compressed data
tr: sıkıştırılmış veriyi depolamak için bellek zram kullanıldı

en: messages
tr: ileti-sayısı

en: messages generated internally by syslogd
tr: syslogd tarafından oluşturulan dahili iletiler

en: microsecs
tr: mikrosaniye

en: min seg size
tr: asgari dilim boyutu

en: minimum I/O size
tr: en küçük G/Ç boyutu

en: missing optstring argument
tr: seçenek-dizgesi verilmemiş

en: mkdir failed: %s
tr: mkdir başarısız: %s

en: mknod failed: %s
tr: mknod başarısız: %s

en: mode=%#o	access_perms=%#o
tr: kip=%#o	erişim_izni=%#o

en: mode=%#o, access_perms=%#o
tr: kip=%#o, erişim_izni=%#o

en: mount
tr: bağla

en: mount %s failed
tr: mount %s başarısız

en: mount %s on %s failed
tr: %s, %s üzerinde bağlanamadı

en: mount ID
tr: bağlama ID

en: mount table full
tr: bağ tablosu dolu

en: mountpoint
tr: bağlamanoktası

en: move
tr: taşı

en: move beginning of data in a partition
tr: bir disk bölümünde verinin başlangıcını kaydır

en: msqid
tr: iltkiml

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
tr: eşleşen dosya sistemlerini taramak için root olmanız gerekiyor: %s

en: must be superuser to use mount
tr: mount kullanablilmek için süper kullanıcı olunmalı

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
tr: uyanma zamanı verilmeli (--seconds, --time and --date seçeneklerini gör)

en: n
tr: h

en: namelen=%zd
tr: isimuzunluğu=%zd

en: namespace identifier (inode number)
tr: isimuzayı tanımlayıcısı (inode sayısı)

en: nattch
tr: ekSayısı

en: ncount
tr: nsayısı

en: need terminal for interactive repairs
tr: etkileşimli onarım için terminal gerekli

en: neither --freeze or --unfreeze specified
tr: ne --freeze ne de --unfreeze belirtilmedi

en: neither filename nor target pid supplied for %s
tr: %s için ne dosya ismi ne de hedef pid sağlandı

en: network news subsystem
tr: ağ haberleri altsistemi

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
tr: yeni disk bölümü özgün olandan daha küçük; --move-data yoksayılıyor

en: no
tr: hayır

en: no CD-ROM information available
tr: hiç CD-ROM bilgisi yok

en: no changes made
tr: değişiklik yapılmadı

en: no command was specified
tr: herhangi bir komut belirtilmedi

en: no device specified
tr: belirtilen aygıt yok

en: no disk device specified
tr: herhangi disk aygıtı belirtilmedi

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
tr: hiç dosya tanımlayıcısı alınamadı, systemctl durumu uuidd.socket'i kontrol et

en: no file specified
tr: hiçbir dosya belirtilmedi

en: no filename specified
tr: dosya adı belirtilmedi

en: no free zram device found
tr: boş zram aygıtı bulunamadı

en: no label,
tr: bir etiket yok,

en: no length argument specified
tr: uzunluk argümanı belirtilmedi

en: no loop device specified
tr: hiçbir döngü aygıtı belirtilmedi

en: no medium found on %s
tr: %s üzerinde ortam bulunamadı

en: no mountpoint specified
tr: hiç bağlama noktası belirtilmedi

en: no partition number specified
tr: hiç disk bölümü sayısı belirtilmedi

en: no shell
tr: kabuk yok

en: no such group
tr: böyle bir grup yok

en: no target PID specified for --follow-context
tr: --follow-context için hedef PID belirtilmedi

en: no uuid
tr: UUID yok

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
tr: bağlı olmayan bağlama kaynağı %s bir dizin ya da sıradan dosya

en: non-block (%ld) bytes
tr: bloksuz (%ld) bayt

en: non-canonical target path (real: %s)
tr: hedef yolu stardaşlaştırma (gerçek: %s)

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
tr: boyutsuz (%ld vs %ld) bayt

en: none
tr: hiçbiri

en: noreserve
tr: ayırma

en: normal but significant condition
tr: normal ama kayda değer koşullar

en: not a block device or file: %s
tr: bir blok aygıtı ya da dosya değil: %s

en: not an sg device, or old sg driver
tr: bir sg aygıtı değil ya da eski sg aygıtı

en: not enough arguments
tr: yeterli argüman yok

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
tr: ROM kalıbı için ayrılan alan yetersiz (%lld ayrıldı, %zu kullanıldı)

en: not enough space, need at least %llu blocks
tr: yeterli alan yok, en az %llu blok gerekiyor

en: not found DOS label driver
tr: DOS etiket sürücüsü bulunmadı

en: not found namespace: %ju
tr: isimuzayı bulunamadı: %ju

en: nsems
tr: semSayısı

en: nsems = %ju
tr: semSayısı = %ju

en: number of concurrent compress operations
tr: eşzamanlı sıkıştırma işlemi sayısı

en: number of days required between changes
tr: değişiklik arasında geçmesi gereken gün sayısı

en: number of objects migrated by compaction
tr: sıkıştırma tarafından kullanılan nesne sayısı

en: number of processes in the namespace
tr: isimuzayındaki süreçlerin sayısı

en: number of processes run by the user
tr: kullanıcı tarafından çalıştırılan süreç sayısı

en: number of sectors
tr: sektör sayısı

en: numbered from 5
tr: 5'ten itibaren numaralandırıldı

en: offset from the beginning
tr: başlangıçtan ofset

en: old cramfs format
tr: eski cramfs biçimi

en: old mount options saved by --poll
tr: eski bağlama seçenekleri --poll tarafından kaydedildi

en: old mountpoint saved by --poll
tr: eski bağlamanoktası --poll tarafından kaydedildi

en: old root filesystem is not an initramfs
tr: eski kök dosya sistemi bir initramfs değil

en: omitting empty partition (%zu)
tr: boş disk bölümü atlanıyor (%zu)

en: only one <device> at a time is allowed
tr: aynı anda sadece bir <aygıt>a izin verilir

en: only one device argument is currently supported
tr: mevcut olarak sadece bir aygıt argümanı destekleniyor

en: only root can specify alternative groups
tr: sadece root kullanıcısı alternatif gruplar belirtebilir

en: only superuser can run this program
tr: sadece süper kullanıcı bu programı çalıştırabilir

en: open failed
tr: açılamadı

en: openlog %s: pathname too long
tr: openlog %s: yol ismi çok uzun

en: operation %d
tr: işlem %d

en: operation %d, incoming num = %d
tr: işlem %d, gelen sayı = %d

en: optimal I/O size
tr: ideal G/Ç boyutu

en: option '%s' requires an argument
tr: seçenek '%s' bir argümanla kullanılır

en: option --find is mutually exclusive with <device>
tr: --find seçeneği <aygıt> ile karşılıklı dışlayandır

en: option --pid may be specified only once
tr: --pid seçeneği sadece bir defa belirtilmeli

en: option -f is missing
tr: seçenek -f eksik

en: option requires an argument -- %s
tr: seçenek bir argümanla kullanılır -- %s

en: optional mount fields
tr: isteğe bağlı bağlama alanları

en: options --algorithm and --streams must be combined with --size
tr: --algorithm ve --streams seçenekleri --size ile birleştirilmelidir

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
tr: --pid ve KOMUT karşılıklı dışlayandır

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
tr: --target ve --source seçenekleri seçenek olmayan komut satırı ögeleri ile birlikte kullanılamaz

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
tr: seçenekler --{shell,fast,command,session-command,login} ve --user karşılıklı dışlayandır

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
tr: diğer kullanıcıların sürücüleri açık ve CAP_SYS_ADMIN değil

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
tr: `%s' bir sembolik bağ dosyası
    Gerçekten kullanmak istiyorsanız --force ile kullanın.
    Program başlatılmadı.

en: owner
tr: sahibi

en: parse error: %s
tr: ayrıştırma hatası: %s

en: parsing page size failed
tr: sayfa sayısı ayrıştırması başarısız

en: parsing version number failed
tr: sürüm numarası ayrıştırması başarısız

en: partition LABEL
tr: disk bölümü ETİKETİ

en: partition UUID
tr: disk bölümü UUID

en: partition and disk name do not match
tr: disk bölümü ve disk ismi eşleşmiyor

en: partition flags
tr: disk bölümü bayrakları

en: partition label
tr: disk bölümü etiketi

en: partition name
tr: Disk bölümü adı

en: partition number
tr: Disk bölümü numarası

en: partition table type (dos, gpt, ...)
tr: disk bölümü tablo tipi (dos, gpt, ...)

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
tr: disk bölümü tipi (a karakter dizisi, a UUID ya da hex)

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
tr: disk bölümü: %s, disk: %s, alt: %d, üst: %d

en: partscan flag set
tr: parçalıtarama bayrağı ayarı

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
tr: paralel fsck(8)'de geçiş sayısı [sadece fstab]

en: password defined, but locked
tr: parola tanımlı ancak kilitli

en: password expiration date
tr: parola sona erim tarihi

en: past first line
tr: geçen ilk satır

en: path of the locked file
tr: kilitli dosyanın yolu

en: path to the namespace
tr: isimuzayının yolu

en: pathname argument is missing
tr: yol ismi argümanı eksik

en: permission denied
tr: erişim engellendi

en: permission denied for id
tr: kimlik için izinler yetersiz

en: permission denied for key
tr: anahtar için erişim engellendi

en: perms
tr: izinler

en: physical address of a CPU
tr: bir işlemcinin fisiksel adresi

en: physical sector size
tr: fiziksel sektör boyutu

en: pid %d's current affinity list: %s
tr: pid %d'nin mevcut yakınlık listesi: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
tr: pid %d'nin mevcut yakınlık maskesi: %s

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
tr: pid %d'nin mevcut çalışma zamanı/süre bitişi/periyod parametreleri: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current scheduling policy: %s
tr: pid %d'nin mevcut zamanlama politikası: %s

en: pid %d's current scheduling priority: %d
tr: pid %d'nin mevcut zamanlama önceliği: %d

en: pid %d's new affinity list: %s
tr: pid %d'nin yeni yakınlık listesi: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
tr: pid %d'nin yeni yakınlık maskesi: %s

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
tr: pid %d'nin yeni çalışma zamanı/süre bitişi/periyod parametreleri: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's new scheduling policy: %s
tr: pid %d'nin yeni zamanlama politikası: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
tr: pid %d'nin yeni zamanlama önceliği: %d

en: poll failed
tr: poll başarısız

en: poll() failed
tr: poll() başarısız

en: preallocation size exceeded
tr: önayırma boyutu sınırı aştı

en: primary
tr: birincil

en: primary group ID
tr: birincil grup ID'si

en: primary group name
tr: birincil grup ismi

en: print information about a partition
tr: bir disk bölümü hakkında bilgi yaz

en: print the partition table
tr: disk bölümleme tablosunu yaz

en: print the raw data of the disklabel from the device
tr: aygıtım disketiketindeki ham veriyi yaz

en: print the raw data of the first sector from the device
tr: aygıtın ilk sektöründeki ham veriyi yaz

en: print this menu
tr: bu menüyü yazdır

en: process ID
tr: süreç kimliği

en: process group ID
tr: süreç grup kimliği

en: processes
tr: süreçler

en: profile address out of range. Wrong map file?
tr: profil adresi kapsamdışı. Eşlem dosyası yanlış olabilir mi?

en: qbytes=
tr: kuyrukbayt=

en: qsize=
tr: kuyrukboyutu=

en: quit without saving changes
tr: değişiklikleri kaydetmeden çık

en: random user-level messages
tr: rastgele kullanıcı-seviyesi iletileri

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
tr: aralık yeniden sayımı: en fazla parça no=%d, düşük=%d, yüksek=%d

en: rcv_time=%-26.24s
tr: alış_zamanı=%-26.24s

en: reactivate capabilities
tr: yetenekleri yeniden etkinleştir

en: read count
tr: okuma sayısı

en: read error on %s
tr: %s'de okuma hatası

en: read failed
tr: okuma başarısız

en: read kernel buffer failed
tr: çekirdek tampon belleği okunamadı

en: read romfs failed
tr: romfs okunamadı

en: read rtc alarm failed
tr: rtc alarmı okunamadı

en: read rtc time failed
tr: rtc zamanı okunamadı

en: read system time failed
tr: sistem zamanı okunamadı

en: read-ahead of the device
tr: aygıtın ileri okuması

en: read-only device
tr: salt-okunur aygıt

en: readlink failed: %s
tr: okumabağlantısı başarısız: %s

en: reassociate to namespace '%s' failed
tr: isim uzayı '%s'e yeniden ilişkilendirme başarısız

en: receiving signal failed
tr: sinyal alınamadı

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
tr: önerilen kök DS passno 1 (şu anda %d)

en: recv
tr: alım

en: relative byte offset of the lock
tr: kilidin göreceli bayt ofseti

en: remount
tr: yeniden bağla

en: removable device
tr: çıkarılabilir aygıt

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
tr: çıkarılabilir ya da tak çalıştır aygıt (usb, pcmcia, ...)

en: removing message queue id `%d'
tr: ileti kuyruğu kimliği `%d kaldırılıyor

en: removing semaphore id `%d'
tr: semafor kimliği `%d' kaldırılıyor

en: removing shared memory segment id `%d'
tr: paylaşılan bellek dilimi kimliği `%d' kaldırılıyor

en: request queue size
tr: kuyruk boyutunu iste

en: requires file descriptor, file or directory
tr: dosya tanımlayıcı, dosya ya da dizin gerektirir

en: reread partition table
tr: bölüntü tablosunu yeniden oku

en: resource description
tr: kaynak tanımlayıcı

en: resource name
tr: kaynak ismi

en: resource(s) deleted
tr: özkaynak(lar) silindi

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
tr: korunumlu/melez MBR'dan GPT'ye dön

en: return to main menu
tr: ana menüye dön

en: root inode is not directory
tr: kök idone bir dizin değil

en: root inode isn't a directory
tr: kök düğümü bir dizin değil

en: rotational device
tr: dönüşlü aygıt

en: rtc read failed
tr: rtc okunamadı

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, change denied
tr: mevcut kullanıcı UID'si ile değiştirilen kullanıcı UID'si eşleşmiyor, değişim iptal edildi

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
tr: çalışan UID değiştirilen kullanıcının UID'si ile eşleşmiyor, kabuk değişimi engellendi

en: saved
tr: kaydedildi

en: sd_listen_fds() failed
tr: sd_listen_fds() başarısız

en: second argument
tr: ikinci argüman

en: seconds
tr: saniye

en: sector | sectors
tr[0]: sektör
tr[1]: sektör

en: sector count: %d, sector size: %d
tr: sektör sayısı: %d, sektör uzunluğu: %d

en: sectors/cylinder
tr: sektör/silindir

en: sectors/track
tr: sektör/iz

en: security/authorization messages
tr: güvenlik/yetkilendirme iletileri

en: security/authorization messages (private)
tr: güvenlik/yetkilendirme iletileri (özel)

en: seek error
tr: erişim hatası

en: seek failed
tr: erişim başarısız

en: seek failed in bad_zone
tr: bad_zone'da erişim başarısız

en: seek failed in check_blocks
tr: check_blocks işleminde erişim başarısız

en: seek failed in write_block
tr: write_block işleminde erişim sağlanamadı

en: seek failed in write_super_block
tr: super-blok yazma işleminde erişim sağlanamadı

en: seek on %s failed
tr: %s de arama başarısız

en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
tr: tahsis edilen dilimler %d
    tahsis edilen sayfalar %ld
    yerleşik sayfalar  %ld
    takaslanan sayfalar   %ld
    Takas performansı: %ld denenen	 %ld başarılı

en: select bootable partition
tr: başlatılabilir disk bölümünü seç

en: select sgi swap partition
tr: sgi takas disk bölümünü seç

en: select() to %s to wait for clock tick failed
tr: select() %s den saat darbesi beklerken hata verdi

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
tr: select()'den %s'e saat darbesi beklerken zaman aşımı

en: semaphore max value = %u
tr: semafor azami değeri = %u

en: semid
tr: semkiml

en: send
tr: gönderim

en: send message failed
tr: ileti gönderimi başarısız

en: send_time=%-26.24s
tr: gönderim_zamanı=%-26.24s

en: sending signal %d to pid %d
tr: sinyal %d pid %d ye gönderiliyor

en: sending signal to %s failed
tr: %s'e sinyal gönderimi başarısız

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
tr: blok aygıtını açan dosya tanımlayıcıda blokboyutunu ayarla

en: set filesystem readahead
tr: dosya sistemini önden okuma seçeneğini ayarla

en: set process securebits failed
tr: süreç güvenlibitleri ayarlanamadı

en: set read-only
tr: salt-okunur ayarla

en: set read-write
tr: oku-yaz ayarla

en: set readahead
tr: önden okuma ayarla

en: set rtc wake alarm failed
tr: rtc uyanma alarmı ayarlanamadı

en: setgid failed
tr: setgid başarısız

en: setgid() failed
tr: setgid() başarısız

en: setgroups failed
tr: setgroups başarısız

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
tr: setpwnam başarısız
    Kabuk değiştirilMEDİ. Daha sonra yeniden deneyin.

en: setresgid failed
tr: setresgid başarısız

en: setresuid failed
tr: setresuid başarısız

en: setsid failed
tr: setsid başarısız

en: settimeofday() failed
tr: settimeofday() başarısız

en: setting CD-ROM speed to %ldX
tr: CD-ROM hızı %ldX'e ayarlanıyor

en: setting CD-ROM speed to auto
tr: CD-ROM hızı otomatiğe ayarlanıyor

en: setting terminal attributes failed: %m
tr: uçbirim öznitelikleri ayarlanamadı: %m

en: setuid failed
tr: setuid başarısız

en: setuid() failed
tr: setuid() başarısız

en: shell must be a full path name
tr: kabuk tam yol ismi olmalı

en: show complete disklabel
tr: bütün disketiketini göster

en: shows how caches are shared between CPUs
tr: ön belleklerin işlemciler arasında nasıl paylaşıldığını gösterir

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
tr: Linux'un işlemciyi kullanıp kullanmadığını gösterir

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
tr: Hypervizörün işlemciyi tahsis edip etmediğini gösterir

en: shows the maximum MHz of the CPU
tr: işlemcinin en yüksek MHz'ini gösterir

en: shows the minimum MHz of the CPU
tr: işlemcinin en düşük MHz'ini gösterir

en: signals
tr: sinyaller

en: size
tr: boyut

en: size error in symlink: %s
tr: sembolik bağda boyut hatası: %s

en: size limit of the file in bytes
tr: dosyanın bayt olarak boyut sınırı

en: size of the swap area
tr: takas alanı boyutu

en: size=
tr: boyut=

en: socket
tr: soket

en: socket %s
tr: soket %s

en: socket has non-zero size: %s
tr: soket sıfır-olmayan boyut içeriyor: %s

en: soft limit
tr: ilk sınır

en: source %s exists
tr: kaynak %s mevcut

en: source %s is not a block device
tr: kaynak %s bir blok aygıtı değil

en: source device
tr: kaynak aygıt

en: source specified more than once
tr: kaynak birden fazla kez belirtildi

en: special device %s does not exist
tr: özel aygıt %s mevcut değil

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
tr: özel aygıt %s mevcut değil (dosya yolu öneki bir dizin değil)

en: special file has non-zero offset: %s
tr: özel dosya sıfır-olmayan ofset içeriyor: %s

en: specified range <%d:%d> does not make sense
tr: belirtilen aralık <%d:%d> anlamlı değil

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
tr[0]: %d'den fazla tamamlayıcı grup belirtilemez
tr[1]: %d'den fazla tamamlayıcı grup belirtilemez

en: speed %d unsupported
tr: hız %d desteklenmiyor

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
tr: disk bölümü başlangıcı kaydırılmadı; --move-data yoksayılıyor

en: start of the partition in sectors
tr: disk bölümünün sektörlerdeki başlangıcı

en: stat failed
tr: stat başarısız

en: stat of %s failed
tr: %s istatistiği alınamadı

en: state of the device
tr: aygıtın durumu

en: status
tr: durum

en: structured data ID '%s' is not unique
tr: yapısal veri ID'si '%s' eşsiz değil

en: succeeded
tr: başarılı

en: superblock magic not found
tr: süperblok özel sayısı bulunamadı

en: superblock size (%d) too small
tr: süperblok boyutu (%d) çok küçük

en: supplementary group IDs
tr: tamamlayıcı grup IDleri

en: supplementary group names
tr: tamamlayıcı grup isimleri

en: suspend mode: %s; suspending system
tr: bekletme modu: %s; sistem duraklatılıyor

en: suspend mode: disable; disabling alarm
tr: bekletme modu: kapat; alarm kapatılıyor

en: suspend mode: no; leaving
tr: askıya alma kipi: hayır; çıkılıyor

en: suspend mode: off; executing %s
tr: askıya alma kipi: kapalı; %s yürütülüyor

en: suspend mode: on; reading rtc
tr: askıya alma kipi: açık; rtc okunuyor

en: suspend mode: show; printing alarm info
tr: bekleteme modu: göster; alarm bilgisini yazdır

en: swap label
tr: takas etiketi

en: swap priority
tr: takas önceliği

en: swap uuid
tr: takas uuid

en: swapoff %s
tr: takaskapat %s

en: swapon %s
tr: %s'da takas açılıyor

en: swapspace version %d is not supported
tr: takasalanı sürümü %d desteklenmiyor

en: symbolic link has zero offset
tr: sembolik bağlantı sıfır ofsete sahip

en: symbolic link has zero size
tr: sembolik link sıfır boyuta sahip

en: symlink failed: %s
tr: sembolik bağ başarısız: %s

en: system daemons
tr: sistem artalan süreçleri

en: system is unusable
tr: sistem kullanılamaz durumda

en: tag '%s' is too long
tr: etiket '%s' fazla uzun

en: tape offline command failed
tr: teyp çevrimdışı komutu başarısız

en: tape offline command succeeded
tr: teyp çevrimdışı komutu başarılı

en: target exists
tr: hedef mevcut

en: target is not a directory
tr: hedef bir dizin değil

en: target specified more than once
tr: hedef birden fazla defa tanımlandı

en: tcgetattr failed
tr: tcgetattr başarısız

en: tcsetattr failed
tr: tcsetattr başarısız

en: terminal %s does not support %s
tr: uç birim %s %s'i desteklemiyor

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
tr: uç birim `%s' bilinmiyor, `dump' öntanımlanıyor

en: terminal is hardcopy
tr: uçbirim bir tam kopya

en: terminfo database cannot be found
tr: terminfo veritabanı bulunamadı

en: the --no-fork and --close options are incompatible
tr: --no-fork ve --close seçenekleri uyumsuz

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
tr: -l seçeneği yalnızca bir aygıt için kullanılabilir -- yoksay

en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
tr: dışlanan aygıtların listesi çok büyük (limit %d aygıt)

en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
tr: dahil edilen aygıtların listesi çok büyük (limit %d aygıt)

en: the option --offset is not allowed in this context
tr: --offset seçeneği bu içerikte kullanılamaz

en: the options %s are allowed during loop device setup only
tr: döngü aygıtı kurulumu sırasında sadece %s seçenekleri kullanılabilir

en: the plymouth request %c is not implemented
tr: plymouth isteği %c gerçeklenmedi

en: the selected compression algorithm
tr: seçilen sıkıştırma algoritması

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
tr: ilk sınır %s son sınırı aşamaz

en: the user's security context
tr: kullanıcının güvenlik içeriği

en: time doesn't go backward to %s
tr: zaman %s'e geri gitmez

en: timeout [%d sec]
tr: zamanaşımı [%d sn]

en: timeout for real-time tasks
tr: gerçek-zamanlı işler için zaman aşımı

en: timeout while waiting to get lock
tr: kilitleme işlemi sırasında zaman aşımı

en: toggle a bootable flag
tr: bir yüklenebilir bayrağını değiştir

en: toggle the GUID specific bits
tr: GUID özel bitlerini değiştir

en: toggle the dos compatibility flag
tr: bir dos uyumluluğu bayrağını değiştir

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
tr: eski BIOS yüklenebilir bayrağını değiştir

en: toggle the mountable flag
tr: bağlanabilir bayrağını değiştir

en: toggle the no block IO protocol flag
tr: engelsiz GÇ protokol bayrağını değiştir

en: toggle the read-only flag
tr: salt-okunur bayrağını değiştir

en: toggle the required partition flag
tr: gerekli disk bölümleme bayrağını değiştir

en: too many alternate speeds
tr: almaşık hız çok yüksek

en: too many arguments
tr: çok fazla argüman

en: too many bad pages: %lu
tr: çok fazla hatalı sayfa: %lu

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
tr: çok fazla sütun belirtildi, limit %zu sütun

en: too many devices
tr: çok fazla aygıt

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
tr: çok fazla dosya tanımlayıcısı alındı, uuidd.socket'i kontrol et

en: too many inodes - max is 512
tr: düğüm sayısı çok fazla - en çok 512

en: too many tabs
tr: çok fazla sekme

en: total
tr: toplam

en: total: %ju blocks
tr: toplam: %ju blok

en: track-to-track seek
tr: izden-ize geçiş

en: tracks/cylinder
tr: iz/silindir

en: trackskew
tr: izkayması

en: trouble reading terminfo
tr: terminfo okunmaya çalışılıyor

en: type of the device
tr: aygıt tipi

en: uid
tr: kullkim

en: umount
tr: çöz

en: unable to alloc buffer for superblock
tr: superblock için tampon bellek tahsis edilemedi

en: unable to alloc new libblkid probe
tr: yeni libblkid yoklayıcı tahsis edilemedi

en: unable to assign device to libblkid probe
tr: aygıt libblkid yoklayıcısına atanamadı

en: unable to create new selinux context
tr: yeni selinux içeriği oluşturulamadı

en: unable to eject
tr: çıkartılamadı

en: unable to erase bootbits sectors
tr: önyükleme bit sektörleri silinemedi

en: unable to fetch message limits
tr: ileti sınırları getirilemedi

en: unable to fetch semaphore limits
tr: semafor sınırları getirilemedi

en: unable to fetch shared memory limits
tr: paylaşılan bellek sınırları getirilemedi

en: unable to fork
tr: çatallanamıyor

en: unable to read super block
tr: super blok okunamıyor

en: unable to relabel %s to %s
tr: %s, %s olarak yeniden adlandırılamadı

en: unable to resolve '%s'
tr: '%s' çözümlenemedi

en: unable to rewind swap-device
tr: takas alanında başa gidilemiyor

en: unable to test CRC: old cramfs format
tr: CRC test edilemiyor: eski cramfs biçimi

en: unable to write super-block
tr: super-bloka yazılamadı

en: uncompressed size of stored data
tr: kayıtlı verinin açılan boyutu

en: undefined source (fs_spec)
tr: tanımlanmayan kaynak (fs_spec)

en: undefined target (fs_file)
tr: tanımlanmayan hedef (fs_file)

en: unexpected arguments
tr: beklenmeyen argüman

en: unexpected error
tr: beklenmeyen hata

en: unexpected number of arguments
tr: beklenmeyen argüman sayısı

en: unexpected third line in: %s: %s
tr: %s içinde beklenmeyen üçüncü satır: %s

en: unexpected value in %s: %ju
tr: %s'te beklenmeyen değer: %ju

en: unique storage identifier
tr: eşsiz depolama tanımlayıcısı

en: units
tr: birimler

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unknown action: %s
tr: bilinmeyen eylem: %s

en: unknown argument: %s
tr: bilinmeyen argüman: %s

en: unknown capability "%s"
tr: bilinmeyen yetenek "%s"

en: unknown column: %s
tr: bilinmeyen sütun: %s

en: unknown compatibility mode '%s'
tr: bilinmeyen uyumluluk modu '%s'

en: unknown direction '%s'
tr: bilinmeyen yön '%s

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
tr: girdide bilinmeyen kaçış dizisi: %o, %o

en: unknown facility '%s'
tr: bilinmeyen yetenek '%s'

en: unknown facility name: %s
tr: bilinmeyen özellik ismi: %s

en: unknown filesystem type
tr: bilinmeyen dosya sistemi tipi

en: unknown filesystem type '%s'
tr: dosya sistemi tipi '%s' bilinmiyor

en: unknown flag: %s
tr: bilinmeyen bayrak: %s

en: unknown level '%s'
tr: bilinmeyen seviye '%s'

en: unknown month name: %s
tr: bilinmeyen ay ismi: %s

en: unknown namespace type: %s
tr: bilinmeyen isim uzayı tipi: %s

en: unknown prio class %d
tr: bilinmeyen öncelik sınıfı %d

en: unknown priority name: %s
tr: bilinmeyen öncelik ismi: %s

en: unknown scheduling class: '%s'
tr: bilinmeyen zamanlama sınıfı: '%s'

en: unknown shell after -s or --shell argument
tr: -s ya da --shell seçenekleri ile belirtilen kabuk bilinmiyor

en: unknown signal %s; valid signals:
tr: bilinmeyen sinyal %s; geçerli sinyaller:

en: unknown signal: %s
tr: bilinmeyen sinyal: %s

en: unknown time format: %s
tr: bilinmeyen zaman formatı: %s

en: unknown user %s
tr: bilinmeyen kullanıcı %s

en: unlimited
tr: sınırsız

en: unmount of `%s' did not exit normally
tr: `%s' için bağlantı koparma beklenen şekilde sonlanmadı

en: unmount of `%s' failed
tr: `%s' için bağlantı koparılamadı

en: unreachable on boot required source: %s=%s
tr: ön yüklemede gerekli kaynak erişilemez: %s=%s

en: unreachable on boot required target: %m
tr: ön yüklemede gerekli hedefe ulaşılabilir değil: %m

en: unreachable source: %s: %m
tr: ulaşılamayan kaynak: %s: %m

en: unreachable target: %m
tr: ulaşılamayan hedef: %m

en: unreachable: %s=%s
tr: ulaşılamaz: %s=%s

en: unrecognized option '--list'
tr: bilinmeyen seçenek '--list'

en: unrecognized partition table type
tr: belirlenemeyen disk bölümü tablosu tipi

en: unrecognized securebit
tr: anlaşılmayan güvenlibit

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
tr: belirlenemeyen güvenlibit kümesi -- ayarlanma reddiliyor

en: unrecognized suspend state '%s'
tr:  %s: disk bölümleme tablosu türü tanınmıyor

en: unshare failed
tr: paylaşım iptal edilemedi

en: unsupported --setgroups argument '%s'
tr: geçersiz --setgroups argümanı '%s'

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
tr: desteklenmeyen GPT öznitelik biti '%s'

en: unsupported argument: %s
tr: desteklenmeyen argüman: %s

en: unsupported color mode
tr: desteklenmeyen renk kipi

en: unsupported command
tr: desteklenmeyen komut

en: unsupported discard policy: %s
tr: desteklenmeyen çıkarma politikası: %s

en: unsupported disklabel: %s
tr: desteklenmeyen disketiketi: %s

en: unsupported filesystem features
tr: desteklenmeyen dosya sistemi özellikleri

en: unsupported label '%s'
tr: desteklenmeyen etiket '%s'

en: unsupported minix file system version: %d
tr: desteklenmeyen minix dosya sistemi sürümü: %d

en: unsupported name length: %d
tr: desteklenmeyen isin uzunluğu: %d

en: unsupported option format: %s
tr: desteklenmeyen seçenek biçimi: %s

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
tr: politika için desteklenmeyen öncelik değeri: %d: geçerli aralık için --max'a bakın

en: unsupported propagation mode: %s
tr: desteklenmeyen yayılma kipi: %s

en: unsupported source tag: %s
tr: desteklenmeyen kaynak etiketi: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
tr: desteklenmeyen takas alanı çıkarma politikası: %s

en: unsupported time type
tr: desteklenmeyen zaman tipi

en: unsupported unit '%c'
tr: desteklenmeyen birin '%c'

en: unsupported wipe mode
tr: desteklenmeyen silme modu

en: used arrays = %d
tr: kullanılan dizi sayısı = %d

en: used headers = %d
tr: kullanılmış başlık sayısı = %d

en: used space
tr: kullanılan alan

en: used-bytes
tr: kull-bayt

en: user "%s" does not exist.
tr: kullanıcı "%s" yok.

en: user ID
tr: kullanıcı ID

en: user attribute not changed: %s
tr: kullanıcı özniteliği değişmedi: %s

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
tr: kullanıcı tanımlı bitiş izi ortama bağlı en yüksek değeri aştı

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
tr: kullanıcı tanımlı başlangıç izi ortama bağlı en yüksek değeri aştı

en: user defined start track exceeds the user defined end track
tr: kullanıcı tanımlı başlangıç izi kullanıcı tanımlı bitiş izini aştı

en: user name
tr: kullanıcı adı

en: username of the PID
tr: PID'nin kullanıcı adı

en: userspace options: %s
tr: kullanıcı uzayı seçenekleri: %s

en: using default device `%s'
tr: varsayılan aygıt kullanılıyor `%s'

en: using restricted shell %s
tr: kısıtlı kabuk %s kullanılıyor

en: uuidd daemon is already running at pid %s
tr: uuidd artalan süreci zaten %s pid'si çalışıyor

en: uuidd has been built without support for socket activation
tr: uuidd soket etkinleştirme desteği olmadan derlendi

en: value
tr: değer

en: verify the partition table
tr: disk bölümü tablosunu doğrula

en: version
tr: sürüm

en: vertical
tr: dikey

en: volume name too long
tr: bölüm ismi çok uzun

en: wait: no more child process?!?
tr: bekle: daha fazla alt süreç yok mu?!?

en: waitpid failed
tr: waitpid başarısız

en: warning conditions
tr: uyarı koşulları

en: warning: %s is misaligned
tr: uyarı: %s hizalı değil

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
tr: uyarı: %s disk bölümü %d henüz tanımlanmadı

en: warning: can't back up %s.
tr: uyarı: %s yedeklenemedi.

en: warning: cannot change directory to %s
tr: uyarı: %s dizinine girilemiyor

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
tr: uyarı: takas dosyasından hatalı blokların kontrol edilmesi desteklenmiyor: %s

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
tr: uyarı: dosya boyutları %luMB'a düşürüldü (eksi 1 bayt).

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
tr: uyarı: dosya isimleri %u bayta kesildi.

en: warning: files were skipped due to errors.
tr: uyarı: dosyalar hatalar sebebi ile atlandı.

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
tr: uyarı: gid'ler %u bite düşürüldü. (Bu bir güvenlik kaygısı olabilir.)

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
tr: uyarı: gereken tahmini boyut (üst sınır) %lldMB, ama en büyük kalıp boyutu %uMB.  Zamanından önce çıkabiliriz.

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
tr: uyarı: -U yoksayılıyor (UUIDler %s tarafından desteklenmiyor)

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
tr: uyarı: takas alanı %llu KiB'a küçültülüyor

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
tr: uyarı: uid'ler %u bite düşürüldü.  (Bu bir güvenlik kaygısı olabilir.)

en: watchdog device name
tr: watchdog aygıt ismi

en: when using an ID, a single resource must be specified
tr: bir kimlik kullanılırken sadece bir kaynak belirtilmeli

en: where did the login fail?
tr: giriş nerede başarısız oldu?

en: where the device is mounted
tr: aygıtın bağlandığı yer

en: who are you?
tr: siz kimsiniz?

en: will not read %s - use stdin.
tr: %s okunmayacak - standart çıktı kullan.

en: write
tr: yaz

en: write access to your terminal is allowed
tr: uç biriminize yazma izini verildi

en: write access to your terminal is denied
tr: uç biriminize yazma izni reddedildi

en: write error
tr: yazma hatası

en: write failed
tr: yazma başarısız

en: write failed %s
tr: %s'e yazma başarısız

en: write failed: %s
tr: yazma başarısız: %s

en: write lastlog failed
tr: son günlük yazılamadı

en: write table to disk
tr: tabloyu diske yaz

en: write table to disk and exit
tr: tabloyu diske yaz ve çık

en: wrong order: %s specified before %s
tr: yanlış sıralama: %s %s'den önce belirtildi

en: y
tr: e

en: yes
tr: evet

en: you (user %d) don't exist.
tr: yoksunuz (kullanıcı %d yok).

en: you have write permission turned off
tr: yazma izinleriniz kapalı

en: your shell is not in %s, shell change denied
tr: kabuğunuz %s içinde değil, kabuk değişimi engellendi

en: zcount
tr: zsayısı

en: zero file count
tr: sıfır dosya sayısı

en: zram device name
tr: zram aygıt ismi
