gawk 5.3.66 - en to ar translation catalogue (798 entries)

en: 	# %s rule(s)
ar: 	# %s قاعدة/قواعد

en: 	# Rule(s)
ar: 	# قاعدة/قواعد

en: 	# gawk profile, created %s
ar: 	# تشكيلة gawk، أُنشئت في %s

en: 	------[Enter] to continue or [q] + [Enter] to quit------
ar: 	------[Enter] للاستمرار أو [q] + [Enter] للخروج------

en: 	-D[file]		--debug[=file]
ar: 	-D[ملف]		--debug[=ملف]

en: 	-E file			--exec=file
ar: 	-E ملف			--exec=ملف

en: 	-F fs			--field-separator=fs
ar: 	-F فاصل			--field-separator=فاصل

en: 	-Z locale-name		--locale=locale-name
ar: 	-Z اسم-المحلية		--locale=اسم-المحلية

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
ar: 	-d[ملف]		--dump-variables[=ملف]

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
ar: 	-e 'نص-البرنامج'	--source='نص-البرنامج'

en: 	-f progfile		--file=progfile
ar: 	-f ملف-برنامج		--file=ملف-برنامج

en: 	-i includefile		--include=includefile
ar: 	-i ملف-تضمين		--include=ملف-تضمين

en: 	-l library		--load=library
ar: 	-l مكتبة		--load=مكتبة

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
ar: 	-o[ملف]		--pretty-print[=ملف]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
ar: 	-p[ملف]		--profile[=ملف]

en: 	-v var=val		--assign=var=val
ar: 	-v متغير=قيمة		--assign=متغير=قيمة

en: 	commands:
ar: 	الأوامر:

en: 	ignore next %ld hit(s)
ar: 	تجاهل الإصابة (الإصابات) الـ %ld القادمة

en: 	number of hits = %ld
ar: 	عدد الإصابات = %ld

en: 	stop condition: %s
ar: 	شرط التوقف: %s

en: 
    	# Function Call Stack:
ar: 
    	# مكدس استدعاء الدوال:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
ar: 
    	# الدوال، مرتبة أبجدياً

en: 
    # Included files (-i and/or @include and/or @nsinclude)
ar: 
    # الملفات المضمنة (-i و/أو @include و/أو @nsinclude)

en: 
    To report bugs, use the `gawkbug' program.
    For full instructions, see the node `Bugs' in `gawk.info'
    which is section `Reporting Problems and Bugs' in the
    printed version.  This same information may be found at
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    PLEASE do NOT try to report bugs by posting in comp.lang.awk,
    or by using a web forum such as Stack Overflow.
ar: 
    للإبلاغ عن العيوب، استخدم برنامج `gawkbug'.
    للتعليمات الكاملة، انظر العقدة `Bugs' في `gawk.info'
    وهي قسم `Reporting Problems and Bugs' في النسخة
    المطبوعة. يمكن العثور على نفس المعلومات في الموقع
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    يُرجى عدم محاولة الإبلاغ عن العيوب عبر النشر في comp.lang.awk،
    أو باستخدام منتديات الويب مثل Stack Overflow.

en:  at `%s':%d
ar:  عند `%s':%d

en:  in file `%s', line %d
ar:  في الملف `%s'، السطر %d

en: #%ld	in
ar: #%ld	في

en: $%ld = uninitialized field
ar: ‏$%ld = حقل غير مهيأ

en: %%%c format is POSIX standard but not portable to other awks
ar: تنسيق %%%c هو معيار POSIX لكنه ليس قابلاً للنقل لإصدارات awk الأخرى

en: %d is invalid as number of arguments for %s
ar: ‏%d غير صالح كعدد معاملات لـ %s

en: %d: subscript "%.*s" is not in array `%s'
ar: %d: الدليل السفلي "%.*s" ليس موجوداً في المصفوفة `%s'

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
ar: %s %s `%s': تعذر الحصول على أعلام واصف الملف: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
ar: %s %s `%s': تعذر ضبط الإغلاق عند التنفيذ: (fcntl F_SETFD: %s)

en: %s blocks must have an action part
ar: كتل %s يجب أن تحتوي على جزء إجرائي

en: %s third parameter is not a changeable object
ar: المعامل الثالث لـ %s ليس كائناً قابلاً للتغيير

en: %s to "%s" failed: %s
ar: فشل %s إلى "%s": %s

en: %s was created by version `%s', but the current version is `%s'
ar: أُنشئ %s بواسطة الإصدارة `%s' ، لكن الإصدارة الحالية هي `%s'

en: %s# Loaded extensions (-l and/or @load)
ar: %s# الملحقات المحملة (-l و/أو @load)

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
ar: ‏%s: المعامل `%s' للخيار `-v' ليس على هيئة `متغير=قيمة'

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
ar: ‏%s: الوسيط رقم %d بقيمة كسرية %Rg سيجري بتره

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
ar: ‏%s: الوسيط رقم %d له قيمة غير صالحة %Rg، استخدم 0

en: %s: argument #%d negative value %Rg is not allowed
ar: ‏%s: الوسيط رقم %d بقيمة سالبة %Rg غير مسموح به

en: %s: argument #%d negative value %Zd is not allowed
ar: ‏%s: الوسيط رقم %d بقيمة سالبة %Zd غير مسموح به

en: %s: argument %d is non-numeric
ar: ‏%s: الوسيط %d غير عددي

en: %s: argument %d negative value %g is not allowed
ar: ‏%1$s: القيمة السالبة %3$g للوسيط %2$d غير مسموح بها

en: %s: called with %d arguments
ar: ‏%s: نودي بـ %d وسائط

en: %s: called with less than two arguments
ar: ‏%s: نودي بأقل من وسيطين

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
ar: ‏%s: ينادى بشكل غير مباشر بوسيطين فقط

en: %s: cannot use %s as fourth argument
ar: ‏%s: لا يمكن استخدام %s كمعطى رابع

en: %s: cannot use %s as second argument
ar: ‏%s: لا يمكن استخدام %s كمعطى ثاني

en: %s: cannot use %s as third argument
ar: ‏%s: لا يمكن استخدام %s كوسيط ثالث

en: %s: cannot use a subarray of first argument for second argument
ar: ‏%s: لا يمكن استخدام مصفوفة فرعية من المعطى الأول للمعطى الثاني

en: %s: cannot use a subarray of second argument for first argument
ar: ‏%s: لا يمكن استخدام مصفوفة فرعية من المعطى الثاني للمعطى الأول

en: %s: close failed: %s
ar: ‏%s: فشل الإغلاق: %s

en: %s: fatal: cannot stat %s: %s
ar: ‏%s: فادح: لا يمكن الحصول على حالة (stat) ‏%s: %s

en: %s: fatal: persistent memory allocator failed to initialize: return value %d, pma.c line: %d.
ar: ‏%s: فادح: فشل مخصص الذاكرة المستمرة في التهيئة: قيمة العودة %d، سطر pma.c: %d.

en: %s: fatal: using persistent memory is not allowed when running as root.
ar: ‏%s: فادح: لا يسمح باستخدام الذاكرة المستمرة عند التشغيل كجذر (root).

en: %s: first argument cannot be FUNCTAB without a second argument
ar: ‏%s: لا يمكن أن يكون المعطى الأول FUNCTAB دون وجود معطى ثاني

en: %s: first argument cannot be SYMTAB without a second argument
ar: ‏%s: لا يمكن أن يكون المعطى الأول SYMTAB دون وجود معطى ثاني

en: %s: first argument is not a string
ar: ‏%s: المعطى الأول ليس نصاً

en: %s: first argument is not an array
ar: ‏%s: المعطى الأول ليس مصفوفة

en: %s: invalid option -- '%c'
ar: ‏%s: خيار غير صالح -- '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ar: ‏%s: الخيار '%c%s' لا يسمح بمعطى

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ar: ‏%s: الخيار '%s' غامض؛ الاحتمالات:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ar: ‏%s: الخيار '--%s' لا يسمح بمعطى

en: %s: option '--%s' requires an argument
ar: ‏%s: الخيار '--%s' يتطلب معطى

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ar: ‏%s: الخيار '-W %s' لا يسمح بمعطى

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ar: ‏%s: الخيار '-W %s' غامض

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ar: ‏%s: الخيار '-W %s' يتطلب وسيطاً

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
ar: ‏%s: الخيار `-W %s' غير معروف، تجاهله

en: %s: option requires an argument -- %c
ar: ‏%s: الخيار يتطلب وسيطًا -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ar: ‏%s: الخيار يتطلب معطى -- '%c'

en: %s: received negative argument %.*s
ar: ‏%s: استقبل وسيطًا سالبًا %.*s

en: %s: received negative argument %g
ar: ‏%s: استلم وسيطاً سالباً %g

en: %s: received non-numeric argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً غير عددي

en: %s: received non-numeric argument #%d
ar: ‏%s: استقبل وسيطًا غير عددي رقم %d

en: %s: received non-numeric first argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً أولاً غير عددي

en: %s: received non-numeric second argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً ثانياً غير عددي

en: %s: received non-numeric third argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً ثالثاً غير عددي

en: %s: received non-string argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً ليس سلسلة نصية

en: %s: received non-string fifth argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً خامساً ليس سلسلة نصية

en: %s: received non-string first argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً أولاً ليس سلسلة نصية

en: %s: received non-string format string argument
ar: ‏%s: استقبل معطى سلسلة تنسيق ليس من نوع سلسلة نصية

en: %s: received non-string fourth argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً رابعاً ليس سلسلة نصية

en: %s: received non-string second argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً ثانياً ليس سلسلة نصية

en: %s: received non-string third argument
ar: ‏%s: استلم وسيطاً ثالثاً ليس سلسلة نصية

en: %s: second argument is not an array
ar: ‏%s: المعطى الثاني ليس مصفوفة

en: %s: string literal as last argument of substitute has no effect
ar: ‏%s: الحرف النصي كآخر معامل للاستبدال ليس له تأثير

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ar: ‏%s: خيار غير معروف '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
ar: ‏%s: خيار غير معروف '--%s'

en: %s: warning: %s is not owned by euid %d.
ar: ‏%s: تحذير: %s ليس مملوكًا لمعرف المستخدم الفعلي %d.

en: %s:%d:%s: program not running
ar: %s:%d:‏%s: البرنامج لا يعمل

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
ar: الأمر 'finish' لا معنى له في الإطار الخارجي main()

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
ar: الأمر 'finish' لا معنى له مع القفز غير المحلي '%s'

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
ar: الأمر 'return' لا معنى له في الإطار الخارجي main()

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
ar: دالة 'system' غير مسموح بها في وضع الحماية (sandbox)

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
ar: الأمر 'until' لا معنى له مع القفز غير المحلي '%s'

en: (un)set or show instruction tracing (value=on|off)
ar: اضبط (أو ألغِ) أو اعرض تتبع التعليمات (القيمة=on|off)

en: (un)set or show saving of command history (value=on|off)
ar: اضبط (أو ألغِ) أو اعرض حفظ سجل الأوامر (القيمة=on|off)

en: (un)set or show saving of options (value=on|off)
ar: اضبط (أو ألغِ) أو اعرض حفظ الخيارات (القيمة=on|off)

en: * at start of expression
ar: * في بداية التعبير

en: + at start of expression
ar: + في بداية التعبير

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
ar: الخيار -Ft لا يضبط FS إلى علامة تبويب في POSIX awk

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
ar: تجاهل -M: دعم MPFR/GMP غير مدرج في التصريف

en: -l / @load are gawk extensions
ar: -l / @load هي امتدادات لـ gawk

en: ? * + or {interval} not preceded by valid subpattern
ar: ? أو * أو + أو {interval} ليست مسبوقة بنمط فرعي صالح

en: ? at start of expression
ar: ? في بداية التعبير

en: @include is a gawk extension
ar: @include هي إضافة من gawk

en: @load is a gawk extension
ar: كلمة @load هي إضافة خاصة بـ gawk

en: @namespace is a gawk extension
ar: @namespace هي إضافة خاصة بـ gawk

en: All defined functions:
ar: كافة الدوال المعرفة:

en: All defined variables:
ar: كافة المتغيرات المعرفة:

en: Auto-display variables:
ar: متغيرات العرض الآلي:

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
ar: قيمة BINMODE `%s' غير صالحة، تعامل كقيمة 3

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
ar: وضعت نقطة التوقف %d في الملف `%s'، السطر %d

en: Called by frame:
ar: استُدعي بواسطة الإطار (المستدعِي):

en: Caller of frame:
ar: مستدعِي الإطار (المستدعَي):

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
ar: يمكن فقط تنقيح البرامج المزودة بخيار '-f'.

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
ar: حقوق النشر (C) لعام 1989، و1991-%d مؤسسة البرمجيات الحرة.
    
    هذا البرنامج برمجية حرة؛ يمكنك إعادة توزيعه و/أو تعديله
    بموجب شروط رخصة جنو العمومية كما نشرتها مؤسسة البرمجيات الحرة؛
    سواء الإصدار 3 من الرخصة، أو (حسب اختيارك) أي إصدار لاحق.

en: Current frame:
ar: الإطار الحالي:

en: Current source file: %s
ar: ملف المصدر الحالي: %s

en: Delete all breakpoints? (y or n)
ar: حذف جميع نقاط التوقف؟ (y أو n)

en: Deleted breakpoint %d
ar: حُذفت نقطة التوقف %d

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
ar: حُذف العرض %d لأن المعامل خارج النطاق.

en: End with the command `end'
ar: أنهِ بالأمر `end'

en: Examples:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
ar: أمثلة:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' ملف
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: FPAT is a gawk extension
ar: ‏FPAT هو امتداد لـ gawk

en: Failed to restart debugger
ar: فشل في إعادة تشغيل المنقح

en: IPv6 communication is not supported
ar: اتصال IPv6 غير مدعوم

en: Invalid back reference
ar: مرجع خلفي غير صالح

en: Invalid character class name
ar: اسم فئة محارف غير صالح

en: Invalid collation character
ar: محرف تجميع غير صالح

en: Invalid content of \{\}
ar: محتوى غير صالح لـ \{\}

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale
ar: اكتشفت بيانات متعددة البايت غير صالحة. قد يكون هناك عدم تطابق بين بياناتك والمحلية (locale) الخاصة بك

en: Invalid preceding regular expression
ar: تعبير نمطي سابق غير صالح

en: Invalid range end
ar: نهاية نطاق غير صالحة

en: Invalid regular expression
ar: تعبير نمطي غير صالح

en: Memory exhausted
ar: نفدت الذاكرة

en: More stack frames follow ...
ar: تتبعها المزيد من إطارات المكدس ...

en: NF set to negative value
ar: ضبط NF إلى قيمة سالبة

en: No arguments.
ar: لا توجد وسائط.

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
ar: لا توجد نقطة توقف في الملف `%s' عند السطر #%d

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
ar: لا توجد نقاط توقف عند مدخل الدالة `%s'

en: No locals.
ar: لا توجد متغيرات محلية.

en: No match
ar: لا يوجد تطابق

en: No previous regular expression
ar: لا يوجد تعبير نمطي سابق

en: None in main().
ar: لا شيء في main().

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
ar: لا يوجد توقف عند أي نقطة توقف؛ تم تجاهل المعطى.

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
ar: ملاحظة: نقطة التوقف %d (معطلة)، وضعت أيضاً عند %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
ar: ملاحظة: نقطة التوقف %d (معطلة، تجاهل الـ %ld إصابة القادمة)، وضعت أيضاً عند %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
ar: ملاحظة: نقطة التوقف %d (مُفعلة)، وضعت أيضاً عند %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
ar: ملاحظة: نقطة التوقف %d (مُفعلة، تجاهل الـ %ld إصابة القادمة)، وضعت أيضاً عند %s:%d

en: Number  Disp  Enabled  Location
ar: الرقم    العرض   مُفعل     الموقع

en: Number of lines: %d
ar: عدد الأسطر: %d

en: POSIX does not allow `%s'
ar: معايير POSIX لا تسمح بـ `%s'

en: POSIX does not allow `\u' escapes
ar: معيار POSIX لا يسمح بتسلسلات هروب `\u'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
ar: معيار POSIX لا يسمح بتسلسلات هروب `\x'

en: POSIX does not allow operator `%s'
ar: معايير POSIX لا تسمح بالعامل `%s'

en: POSIX does not allow physical newlines in string values
ar: معايير POSIX لا تسمح بأسطر جديدة مادية في قيم السلسلة النصية

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
ar: خيارات POSIX:		خيارات GNU الطويلة: (قياسي)

en: PREC value `%.*s' is invalid
ar: قيمة PREC (الدقة) `%.*s' غير صالحة

en: Persistent memory is not supported.
ar: الذاكرة المستمرة غير مدعومة.

en: Premature end of regular expression
ar: نهاية سابقة لأوانها للتعبير النمطي

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
ar: البرنامج يعمل بالفعل. هل تتم إعادة التشغيل من البداية (y/n)؟

en: Program exited abnormally with exit value: %d
ar: خرج البرنامج بشكل غير طبيعي بقيمة خروج: %d

en: Program exited normally with exit value: %d
ar: خرج البرنامج بشكل طبيعي بقيمة خروج: %d

en: Program indentation level too deep. Consider refactoring your code
ar: مستوى إزاحة البرنامج عميق جداً. فكر في إعادة هيكلة الشيفرة البرمجية

en: Program not restarted
ar: لم يُعد تشغيل البرنامج

en: ROUNDMODE value `%.*s' is invalid
ar: قيمة ROUNDMODE (نمط التقريب) `%.*s' غير صالحة

en: Regular expression too big
ar: التعبير النمطي كبير جداً

en: Restarting ...
ar: إعادة التشغيل جارٍ ...

en: Run until return from
ar: التشغيل حتى العودة من

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
ar: خيارات قصيرة:		خيارات GNU الطويلة: (إضافات)

en: Source code for gawk may be obtained from
    %s/gawk-%s.tar.gz
ar: يمكن الحصول على الكود المصدري لبرنامج gawk من
    %s/gawk-%s.tar.gz

en: Source file (lines): %s (%d)
ar: ملف المصدر (الأسطر): %s (%d)

en: Starting program:
ar: بدء البرنامج:

en: Stopping in %s ...
ar: التوقف في %s ...

en: Success
ar: نجاح

en: TCP/IP communications are not supported
ar: اتصالات TCP/IP غير مدعومة

en: The -r/--re-interval options no longer have any effect
ar: الخيارات -r/--re-interval لم تعد ذات تأثير

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
ar: البرنامج يعمل. هل يتم الخروج على أي حال (y/n)؟

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ar: يوزع هذا البرنامج على أمل أن يكون مفيداً،
    ولكن دون أي ضمان؛ حتى بدون الضمان الضمني لصلاحية
    العرض في السوق أو الملاءمة لغرض معين. انظر
    رخصة جنو العمومية لمزيد من التفاصيل.

en: Trailing backslash
ar: شرطة مائلة عكسية تابعة

en: Type (g)awk statement(s). End with the command `end'
ar: اكتب عبارة (أو عبارات) (g)awk. أنهِ بالأمر `end'

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
ar: اكتب الأوامر المراد تنفيذها عند بلوغ %s %d، أمر واحد في كل سطر.

en: Unmatched ( or \(
ar: ( أو \( غير متطابقة

en: Unmatched ) or \)
ar: ) أو \) غير متطابقة

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ar: [ أو [^ أو [: أو [. أو [= غير متطابقة

en: Unmatched \{
ar: \{ غير متطابقة

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
ar: الاستخدام: %s [خيارات بنمط POSIX أو GNU] -f ملف-برنامج [--] ملف ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
ar: الاستخدام: %s [خيارات بنمط POSIX أو GNU] [--] %cبرنامج%c ملف ...

en: Use `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' instead of --persist.
ar: استخدم `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' بدلاً من --persist.

en: Watch variables:
ar: متغيرات المراقبة:

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
ar: حُذفت نقطة المراقبة %d لأن المعامل خارج النطاق.

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
ar: يتم تجاهل الـ %ld تجاوز القادمة لنقطة التوقف %d.

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
ar: يتم تجاهل الـ %ld تجاوز القادمة لنقطة التوقف %d.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
ar: يحدث توقف في المرة القادمة التي يتم فيها الوصول لنقطة التوقف %d.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
ar: يجب أن تكون قد تلقيت نسخة من رخصة جنو العمومية
    مع هذا البرنامج. إن لم يحدث ذلك، انظر http://www.gnu.org/licenses/.

en: ["%.*s"] not in array `%s'
ar: ["%.*s"] ليس في المصفوفة `%s'

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
ar: ‏[s]printf: محدد التنسيق لا يحتوي على حرف تحكم

en: [s]printf: value %g is not a valid wide character
ar: ‏[s]printf: القيمة %g ليست محرفًا عريضًا صالحًا

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
ar: ‏[s]printf: القيمة %g خارج النطاق لتنسيق `%%%c'

en: [s]printf: value %s is out of range for `%%%c' format
ar: ‏[s]printf: القيمة %s خارج النطاق لتنسيق `%%%c'

en: ^ ran out for this one
ar: انتهت الخيارات ^ عند هذا الحد

en: `%.*s' used for input file and for output file
ar: استخدام `%.*s` لملف إدخال ولملف إخراج

en: `%.*s' used for input file and input pipe
ar: استخدام `%.*s` لملف إدخال وأنبوب إدخال

en: `%.*s' used for input file and output pipe
ar: استخدام `%.*s` لملف إدخال وأنبوب إخراج

en: `%.*s' used for input file and two-way pipe
ar: استخدام `%.*s` لملف إدخال وأنبوب ثنائي الاتجاه

en: `%.*s' used for input pipe and output file
ar: استخدام `%.*s` لأنبوب إدخال وملف إخراج

en: `%.*s' used for input pipe and output pipe
ar: استخدام `%.*s` لأنبوب إدخال وأنبوب إخراج

en: `%.*s' used for input pipe and two-way pipe
ar: استخدام `%.*s` لأنبوب إدخال وأنبوب ثنائي الاتجاه

en: `%.*s' used for output file and output pipe
ar: استخدام `%.*s` لملف إخراج وأنبوب إخراج

en: `%.*s' used for output file and two-way pipe
ar: استخدام `%.*s` لملف إخراج وأنبوب ثنائي الاتجاه

en: `%.*s' used for output pipe and two-way pipe
ar: استخدام `%.*s` لأنبوب إخراج وأنبوب ثنائي الاتجاه

en: `%c' is meaningless in awk formats; ignored
ar: الرمز `%c' ليس له معنى في تنسيقات awk؛ سيجري تجاهله

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
ar: دالة `%s' هي دالة مدمجة، لا يمكن إعادة تعريفها

en: `%s' is a function
ar: `%s' هي دالة

en: `%s' is a gawk extension
ar: ‏`%s' هي إضافة خاصة بـ gawk

en: `%s' is invalid as a function name
ar: اسم `%s' غير صالح للدالة

en: `%s' is not a legal variable name
ar: `%s' ليس اسم متغير قانوني

en: `%s' is not a scalar variable
ar: `%s' ليس متغيراً سلمياً

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
ar: `%s' ليس اسم متغير، يجري البحث عن الملف `%s=%s'

en: `%s' is not an array
ar: ‏`%s' ليست مصفوفة

en: `%s' is not supported in old awk
ar: ‏`%s' غير مدعوم في awk القديم

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
ar: `%s' غير مسموح به في السياق الحالي؛ تجاهل العبارة

en: `%s["%.*s"]' is not an array
ar: `%s["%.*s"]' ليست مصفوفة

en: `*' must be the last designator in FIELDWIDTHS
ar: يجب أن يكون `*` هو المحدد الأخير في FIELDWIDTHS

en: `--posix' and `--csv' conflict
ar: يتعارض الخيار `--posix' مع الخيار `--csv'

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
ar: الخيار `--posix' يتجاوز الخيار `--characters-as-bytes'

en: `--posix' overrides `--traditional'
ar: الخيار `--posix' يتجاوز الخيار `--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
ar: الخيار `--posix'/`--traditional' يتجاوز الخيار `--non-decimal-data'

en: `--profile' overrides `--pretty-print'
ar: الخيار `--profile' (التشكيلة) يتخطى `--pretty-print'

en: `BINMODE' is a gawk extension
ar: ‏`BINMODE' هو امتداد لـ gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
ar: ‏`FIELDWIDTHS` هو امتداد لـ gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
ar: ‏`IGNORECASE' هو امتداد لـ gawk

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
ar: كلمة `break' غير مسموح بها خارج حلقة أو switch

en: `continue' is not allowed outside a loop
ar: حلقة `continue' غير مسموح بها خارج

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
ar: ‏`delete' غير مسموح بها مع FUNCTAB

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
ar: ‏`delete' غير مسموح بها مع SYMTAB

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
ar: ‏`end' صالح فقط في الأمر `commands' أو `eval'

en: `goto' considered harmful!
ar: تعتبر `goto' ضارة!

en: `next' used in %s action
ar: استخدمت `next' في إجراء %s

en: `nextfile' used in %s action
ar: استخدمت `nextfile' في إجراء %s

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
ar: ‏`return' غير مسموح به في السياق الحالي؛ تجاهل العبارة

en: `return' used outside function context
ar: استخدمت `return' خارج سياق الدالة

en: `silent' valid only in command `commands'
ar: ‏`silent' صالح فقط في الأمر `commands'

en: `|&' not supported
ar: `|&' غير مدعوم

en: accessing fields from an END rule may not be portable
ar: الوصول إلى الحقول من قاعدة END قد لا يكون قابلاً للنقل

en: add_ext_func: received NULL name_space parameter
ar: ‏add_ext_func: استلم معامل name_space فارغاً

en: already included source file `%s'
ar: ملف المصدر `%s' مضمن بالفعل

en: already loaded shared library `%s'
ar: المكتبة المشتركة `%s' محملة بالفعل

en: and: called with less than two arguments
ar: ‏and: استدعيت بأقل من وسيطين

en: api_flatten_array_typed: could not convert index %d to %s
ar: ‏api_flatten_array_typed: تعذر تحويل الفهرس %d إلى %s

en: api_flatten_array_typed: could not convert value %d to %s
ar: ‏api_flatten_array_typed: تعذر تحويل القيمة %d إلى %s

en: api_get_mpfr: MPFR not supported
ar: ‏api_get_mpfr: MPFR غير مدعوم

en: argument not a string
ar: المعامل ليس سلسلة نصية

en: array `%s' is empty
ar: المصفوفة `%s' فارغة

en: array value has unknown type %d
ar: قيمة المصفوفة لها نوع غير معروف %d

en: asort/asorti: using the same array as source and destination without a third argument is silly.
ar: ‏asort/asorti: استخدام نفس المصفوفة كمصدر ووجهة دون معطى ثالث أمر لا طائل منه.

en: assignment to FS/FIELDWIDTHS/FPAT has no effect when using --csv
ar: إسناد قيم إلى FS/FIELDWIDTHS/FPAT لا أثر له عند استخدام --csv

en: assignment to RS has no effect when using --csv
ar: إسناد قيمة إلى RS ليس له أثر عند استخدام --csv

en: atan2: received non-numeric first argument
ar: ‏atan2: استقبل وسيطًا أولاً غير عددي

en: atan2: received non-numeric second argument
ar: ‏atan2: استقبل وسيطًا ثانيًا غير عددي

en: attempt to access field %ld
ar: محاولة الوصول إلى الحقل %ld

en: attempt to field reference from non-numeric value
ar: محاولة الإشارة إلى حقل من قيمة غير عددية

en: attempt to field reference from null string
ar: محاولة الإشارة إلى حقل من سلسلة فارغة

en: attempt to use a scalar value as array
ar: محاولة استخدام قيمة سلمية كمصفوفة

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
ar: محاولة استخدام المصفوفة `%s' في سياق سلمي

en: attempt to use array `%s["%.*s"]' in a scalar context
ar: محاولة استخدام المصفوفة `%s["%.*s"]' في سياق سلمي

en: attempt to use non-function `%s' in function call
ar: محاولة استخدام `%s' (ليست دالة) في استدعاء دالة

en: attempt to use scalar `%s' as an array
ar: محاولة استخدام المتغير السلمي `%s' كمصفوفة

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
ar: محاولة استخدام القيمة السلمية `%s["%.*s"]' كمصفوفة

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as array
ar: محاولة استخدام السلمي `%s["%.*s"]' كمصفوفة

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
ar: محاولة استخدام الوسيط السلمي `%s' كمصفوفة

en: attempt to use scalar value as array
ar: محاولة استخدام قيمة سلمية كمصفوفة

en: awk_value_to_node: MPFR not supported
ar: ‏awk_value_to_node: MPFR غير مدعوم

en: awk_value_to_node: invalid number type `%d'
ar: ‏awk_value_to_node: نوع رقم غير صالح `%d'

en: awk_value_to_node: not in MPFR mode
ar: ‏awk_value_to_node: ليس في وضع MPFR

en: awk_value_to_node: received null retval
ar: ‏awk_value_to_node: استلم قيمة إرجاع فارغة

en: backslash at end of string
ar: شرطة مائلة عكسية في نهاية السلسلة

en: backslash not last character on line
ar: الشرطة المائلة الخلفية ليست المحرف الأخير في السطر

en: backslash string continuation is not portable
ar: استكمال السلسلة النصية بالشرطة المائلة الخلفية غير قابل للنقل

en: backtrace [N] - print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
ar: ‏backtrace [N] - اطبع تتبع كل أو N من الإطارات الداخلية (أو الخارجية إذا كانت N < 0)

en: bad `%sFMT' specification `%s'
ar: تخصيص `%sFMT' سيئ `%s'

en: bad pattern
ar: نمط سيء

en: behavior of matching a regexp containing NUL characters is not defined by POSIX
ar: سلوك مطابقة تعبير نمطي يحتوي على محارف NUL غير محدد بواسطة POSIX

en: break [[filename:]N|function] - set breakpoint at the specified location
ar: ‏break [[اسم_الملف:]N|دالة] - اضبط نقطة توقف عند الموقع المحدد

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
ar: نقطة التوقف %d الموضوعة في الملف `%s'، السطر %d غير مشروطة

en: buffer overflow in genflags2str
ar: فيض في المخزن المؤقت في genflags2str

en: call of `length' without parentheses is not portable
ar: استدعاء `length' دون أقواس غير قابل للنقل

en: cannot add a new file (%.*s) to ARGV in sandbox mode
ar: يتعذر إضافة ملف جديد (%.*s) إلى ARGV في وضع الـ sandbox

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
ar: لا يمكن تعيين قيمة لنتيجة تعبير زيادة حقل لاحقة

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
ar: يتعذر إنشاء عملية ابنة لـ `%s' (fork: %s)

en: cannot find end of BEGINFILE rule
ar: تعذر العثور على نهاية قاعدة BEGINFILE

en: cannot find source file named `%s': %s
ar: تعذر العثور على ملف مصدر باسم `%s': %s

en: cannot find specified location %d in file `%s'
ar: لا يمكن العثور على الموقع المحدد %d في الملف `%s'

en: cannot find specified location in function `%s'
ar: لا يمكن العثور على الموقع المحدد في الدالة `%s'

en: cannot free number with unknown type %d
ar: تعذر تحرير رقم بنوع غير معروف %d

en: cannot free value with unhandled type %d
ar: تعذر تحرير قيمة بنوع غير معالج %d

en: cannot include `%s' and use it as a program file
ar: لا يمكن تضمين `%s' واستخدامه كملف برنامج

en: cannot open file `%s' for reading: %s
ar: تعذر فتح الملف `%s' للقراءة: %s

en: cannot open pipe `%s' for input: %s
ar: تعذر فتح الأنبوب `%s' للإدخال: %s

en: cannot open pipe `%s' for output: %s
ar: تعذر فتح الأنبوب `%s' للإخراج: %s

en: cannot open pipe `%s': %s
ar: يتعذر فتح الأنبوب `%s': %s

en: cannot open shared library `%s' for reading: %s
ar: لا يمكن فتح المكتبة المشتركة `%s' للقراءة: %s

en: cannot open source file `%s' for reading: %s
ar: لا يمكن فتح ملف المصدر `%s' للقراءة: %s

en: cannot open two way pipe `%s' for input/output: %s
ar: تعذر فتح أنبوب ثنائي الاتجاه `%s' للإدخال/الإخراج: %s

en: cannot open unrecognized file type `%s' for `%s'
ar: تعذر فتح نوع ملف غير معروف `%s' من أجل `%s'

en: cannot pop main context
ar: لا يمكن سحب السياق الرئيسي

en: cannot read command: %s
ar: تعذر قراءة الأمر: %s

en: cannot read command: %s
ar: تعذر قراءة الأمر: %s

en: cannot read source file `%s': %s
ar: يتعذر قراءة ملف المصدر `%s': %s

en: cannot redirect from `%s': %s
ar: تعذر إعادة التوجيه من `%s': %s

en: cannot redirect to `%s': %s
ar: يتعذر إعادة التوجيه إلى `%s': %s

en: cannot set binary mode on stderr: %s
ar: يتعذر ضبط الوضع الثنائي على stderr: %s

en: cannot set binary mode on stdin: %s
ar: يتعذر ضبط الوضع الثنائي على stdin: %s

en: cannot set binary mode on stdout: %s
ar: يتعذر ضبط الوضع الثنائي على stdout: %s

en: cannot set breakpoint at `%s':%d
ar: لا يمكن وضع نقطة توقف عند `%s':%d

en: cannot set breakpoint in file `%s'
ar: لا يمكن وضع نقطة توقف في الملف `%s'

en: cannot set breakpoint in function `%s'
ar: لا يمكن وضع نقطة توقف في الدالة `%s'

en: cannot use command `commands' for breakpoint/watchpoint commands
ar: يتعذر استخدام الأمر `commands' لأوامر نقطة التوقف/المراقبة

en: cannot use function `%s' as variable name
ar: يتعذر استخدام الدالة `%s' كاسم متغير

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
ar: يتعذر استخدام وظيفة gawk المدمجة `%s' كاسم متغير

en: cannot use special variable `%s' for indirect function call
ar: لا يمكن استخدام المتغير الخاص `%s' لاستدعاء دالة غير مباشر

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ar: بنية فئة المحارف هي [[:space:]] وليس [:space:]

en: chr: first argument is not a number
ar: ‏chr: المعطى الأول ليس رقماً

en: clear [[filename:]N|function] - delete breakpoints previously set
ar: ‏clear [[اسم_الملف:]N|دالة] - احذف نقاط التوقف المحددة مسبقاً

en: close of `%s' failed: %s
ar: فشل إغلاق `%s': %s

en: close of fd %d (`%s') failed: %s
ar: فشل إغلاق fd %d (`%s'): %s

en: close of master pty failed: %s
ar: فشل إغلاق pty الرئيسي: %s

en: close of pipe failed: %s
ar: فشل إغلاق الأنبوب: %s

en: close of redirection that was never opened
ar: إغلاق إعادة توجيه لم يسبق فتحها

en: close of slave pty failed: %s
ar: فشل إغلاق pty التابع: %s

en: close of stdin in child failed: %s
ar: فشل إغلاق stdin في العملية الابنة: %s

en: close of stdout in child failed: %s
ar: فشل إغلاق stdout في العملية الابنة: %s

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ar: إغلاق: `%.*s' ليس ملفاً مفتوحاً أو أنبوباً أو عملية مشتركة

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
ar: إغلاق: إعادة التوجيه `%s' لم تُفتح باستخدام `|&'، جُهل المعامل الثاني

en: close: second argument is a gawk extension
ar: ‏close: المعامل الثاني هو إضافة خاصة بـ gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
ar: إغلاق: المعامل الثاني يجب أن يكون `to' أو `from'

en: cmd. line:
ar: سطر الأوامر:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed: %s
ar: فشل إفراغ العملية المشتركة للأنبوب إلى `%s': %s

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
ar: معطى سطر الأوامر `%s' عبارة عن دليل: تم تخطيه

en: commands [num] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit
ar: ‏commands [رقم] - يبدأ قائمة من الأوامر لتنفيذها عند بلوغ نقطة توقف (أو مراقبة)

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
ar: ‏comp(%Rg): سيجري بتر القيمة الكسرية

en: compl(%Rg): negative value is not allowed
ar: ‏compl(%Rg): القيمة السالبة غير مسموح بها

en: compl(%Zd): negative values are not allowed
ar: ‏compl(%Zd): القيم السالبة غير مسموح بها

en: compl(%f): fractional value will be truncated
ar: ‏compl(%f): القيمة الكسرية تقتطع

en: compl(%f): negative value is not allowed
ar: ‏compl(%f): القيمة السالبة غير مسموح بها

en: compl: received non-numeric argument
ar: ‏compl: استقبل وسيطًا غير عددي

en: concatenation as I/O `>' redirection target is ambiguous
ar: الدمج كهدف لإعادة توجيه الإدخال/الإخراج `>' غامض

en: condition num [expr] - set or clear breakpoint or watchpoint condition
ar: ‏condition رقم [تعبير] - اضبط أو امسح شرط نقطة توقف أو مراقبة

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
ar: ‏condition: رقم نقطة توقف/مراقبة غير صالح

en: continue [COUNT] - continue program being debugged
ar: ‏continue [COUNT] - استمر في تنفيذ البرنامج الجاري تنقيحه

en: could not allocate more input memory
ar: يتعذر تخصيص المزيد من ذاكرة الإدخال

en: could not create child process or open pty
ar: يتعذر إنشاء عملية ابنة أو فتح pty

en: could not make typed regex
ar: تعذر إنشاء تعبير نمطي (regex) محدد النوع

en: could not open `%s' for writing: %s
ar: يتعذر فتح `%s' للكتابة: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
ar: يتعذر فتح `%s' بالوضع `%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
ar: تعذر فتح /dev/null مسبقًا لواصف الملف %d

en: current setting of -M/--bignum does not match saved setting in PMA backing file
ar: الإعداد الحالي لـ -M/--bignum لا يطابق الإعداد المحفوظ في ملف PMA الاحتياطي

en: data file `%s' is empty
ar: ملف البيانات `%s' فارغ

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
ar: ‏dcgettext: ‏`%s' ليست فئة محلية صالحة

en: decrementing NF is not portable to many awk versions
ar: إنقاص NF لا يقبل النقل إلى العديد من إصدارات awk

en: delete [breakpoints] [range] - delete specified breakpoints
ar: ‏delete [breakpoints] [range] - احذف نقاط توقف محددة

en: delete: index `%.*s' not in array `%s'
ar: حذف: الفهرس `%.*s' غير موجود في المصفوفة `%s'

en: dir_take_control_of: %s: opendir/fdopendir failed: %s
ar: ‏dir_take_control_of: ‏%s: فشل opendir/fdopendir: %s

en: disable [breakpoints] [range] - disable specified breakpoints
ar: ‏disable [breakpoints] [range] - عطل نقاط توقف محددة

en: display [var] - print value of variable each time the program stops
ar: ‏display [متغير] - اطبع قيمة المتغير في كل مرة يتوقف فيها البرنامج

en: division by zero attempted
ar: محاولة قسمة على صفر

en: division by zero attempted in `%%'
ar: محاولة قسمة على صفر في `%%'

en: division by zero attempted in `%%='
ar: محاولة القسمة على صفر في `%%='

en: division by zero attempted in `/='
ar: محاولة القسمة على صفر في `/='

en: do_strptime: argument 1 is not a string
ar: ‏do_strptime: المعطى 1 ليس نصاً

en: do_strptime: argument 2 is not a string
ar: ‏do_strptime: المعطى 2 ليس نصاً

en: down [N] - move N frames down the stack
ar: ‏down [N] - تحرك N من الإطارات لأسفل المكدس

en: dump [filename] - dump instructions to file or stdout
ar: ‏dump [اسم_الملف] - أفرغ التعليمات إلى ملف أو المخرج القياسي

en: duplicate `default' detected in switch body
ar: اكتشاف `مبدئي' مكرر في جسم switch

en: duplicate case values in switch body: %s
ar: قيم حالات مكررة في جسم switch: %s

en: dynamic loading of libraries is not supported
ar: التحميل الديناميكي للمكتبات غير مدعوم

en: each rule must have a pattern or an action part
ar: كل قاعدة يجب أن تحتوي على نمط أو جزء إجرائي

en: element not in array
ar: العنصر ليس في المصفوفة

en: empty argument to `-e/--source' ignored
ar: تجاهل الوسيط الفارغ لخيارات `-e/--source'

en: empty filename after @include
ar: اسم ملف فارغ بعد @include

en: empty filename after @load
ar: اسم ملف فارغ بعد @load

en: empty program text on command line
ar: نص البرنامج فارغ في سطر الأوامر

en: enable [once|del] [breakpoints] [range] - enable specified breakpoints
ar: ‏enable [once|del] [breakpoints] [range] - مكن نقاط توقف محددة

en: enable: invalid option - `%s'
ar: ‏enable: خيار غير صالح - `%s'

en: end - end a list of commands or awk statements
ar: ‏end - أنهِ قائمة من الأوامر أو عبارات awk

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
ar: متغير البيئة `POSIXLY_CORRECT' مضبوط: تفعيل الخيار `--posix'

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
ar: خطأ (%s): لا يمكن إعادة التشغيل، يتم تجاهل بقية الأوامر

en: error writing standard error: %s
ar: خطأ أثناء كتابة الخطأ القياسي: %s

en: error writing standard output: %s
ar: خطأ أثناء كتابة المخرج القياسي: %s

en: error:
ar: خطأ:

en: error: cannot restart, operation not allowed
ar: خطأ: لا يمكن إعادة التشغيل، العملية غير مسموح بها

en: error: invalid character '\%03o' in source code
ar: خطأ: محرف غير صالح '\%03o' في كود المصدر

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ar: عومل تسلسل الهروب `\%c' كحرف عادي `%c'

en: eval stmt|[p1, p2, ...] - evaluate awk statement(s)
ar: ‏eval stmt|[p1, p2, ...] - قيم عبارة (عبارات) awk

en: exit - (same as quit) exit debugger
ar: ‏exit - (مثل quit) اخرج من المنقح

en: exp: argument %g is out of range
ar: ‏exp: الوسيط %g خارج المدى

en: expression for `%s' redirection has null string value
ar: التعبير لإعادة التوجيه `%s' له قيمة سلسلة فارغة

en: expression in `%s' redirection is a number
ar: التعبير في إعادة التوجيه `%s' رقم

en: extension `%s': trying to load %s, was previously loaded from %s
ar: الامتداد `%s': محاولة تحميل %s، سبق تحميله من %s

en: extensions are not allowed in sandbox mode
ar: الامتدادات غير مسموح بها في وضع  العزل

en: failure status (%d) on file close of `%s': %s
ar: حالة فشل (%d) عند إغلاق ملف `%s': %s

en: failure status (%d) on pipe close of `%s': %s
ar: حالة فشل (%d) عند إغلاق أنبوب `%s': %s

en: failure status (%d) on two-way pipe close of `%s': %s
ar: حالة فشل (%d) عند إغلاق أنبوب ثنائي الاتجاه لـ `%s': %s

en: fatal error during eval, need to restart.
ar: خطأ فادح أثناء التقييم، يلزم إعادة التشغيل.

en: fatal error: internal error
ar: خطأ فادح: خطأ داخلي

en: fatal:
ar: خطأ فادح:

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
ar: فادح: الرمز `$' غير مسموح به في تنسيقات awk

en: fatal: `%c' is not permitted in POSIX awk formats
ar: فادح: الرمز `%c' غير مسموح به في تنسيقات POSIX awk

en: fatal: argument index %ld greater than total number of supplied arguments
ar: فادح: فهرس الوسيط %ld أكبر من إجمالي عدد الوسائط المقدمة

en: fatal: argument index with `$' must be > 0
ar: فادح: فهرس الوسيط مع `$' يجب أن يكون أكبر من 0

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
ar: فادح: يجب استخدام `count$' في جميع التنسيقات أو عدم استخدامها مطلقًا

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
ar: فادح: لم يتم تقديم `$' لعرض الحقل الموضعي أو الدقة

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
ar: خطأ فادح: المعطيات غير كافية لسلسلة التنسيق

en: fatal: posix_spawnp: %s
ar: خطأ فادح: posix_spawnp: %s

en: fflush: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ar: ‏fflush: ‏`%.*s' ليس ملفاً مفتوحاً ولا أنبوباً ولا عملية مرافقة

en: fflush: cannot flush file `%.*s': %s
ar: ‏fflush: تعذر إفراغ الملف `%.*s': %s

en: fflush: cannot flush standard error: %s
ar: ‏fflush: يتعذر إفراغ الخطأ القياسي: %s

en: fflush: cannot flush standard output: %s
ar: ‏fflush: يتعذر إفراغ المخرج القياسي: %s

en: fflush: cannot flush: file `%.*s' opened for reading, not writing
ar: ‏fflush: لا يمكن الإفراغ: الملف `%.*s' مفتوح للقراءة لا للكتابة

en: fflush: cannot flush: pipe `%.*s' opened for reading, not writing
ar: ‏fflush: لا يمكن الإفراغ: الأنبوب `%.*s' مفتوح للقراءة لا للكتابة

en: fflush: cannot flush: two-way pipe `%.*s' has closed write end
ar: ‏fflush: لا يمكن الإفراغ: الأنبوب ثنائي الاتجاه `%.*s' أغلق طرف الكتابة فيه

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
ar: تجاهل عرض الحقل والدقة لمحدد التنسيق `%%'

en: field width is ignored for `%%' specifier
ar: تجاهل عرض الحقل لمحدد التنسيق `%%'

en: file flush of `%s' failed: %s
ar: فشل إفراغ ملف `%s': %s

en: filename `%.*s' for `%s' redirection may be result of logical expression
ar: اسم الملف `%.*s` لإعادة التوجيه `%s' قد يكون نتيجة تعبير منطقي

en: fill_error_element: could not set element
ar: ‏fill_error_element: تعذر ضبط العنصر

en: fill_path_element: could not set element
ar: ‏fill_path_element: تعذر ضبط العنصر

en: fill_stat_element: could not create array, out of memory
ar: ‏fill_stat_element: تعذر إنشاء المصفوفة، الذاكرة ممتلئة

en: fill_stat_element: could not set element
ar: ‏fill_stat_element: تعذر ضبط العنصر

en: finish - execute until selected stack frame returns
ar: ‏finish - نفذ حتى يعود إطار المكدس المختار

en: floating point exception
ar: استثناء نقطة عائمة

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
ar: ‏بدء fnmatch: تعذر إضافة متغير FNM_NOMATCH

en: fnmatch init: could not install FNM array
ar: بدء fnmatch: تعذر تثبيت مصفوفة FNM

en: fnmatch init: could not set array element %s
ar: ‏بدء fnmatch: تعذر ضبط عنصر المصفوفة %s

en: fnmatch is not implemented on this system
ar: ‏fnmatch غير مدعوم في هذا النظام

en: fnmatch: could not get first argument
ar: ‏fnmatch: تعذر الحصول على المعطى الأول

en: fnmatch: could not get second argument
ar: ‏fnmatch: تعذر الحصول على المعطى الثاني

en: fnmatch: could not get third argument
ar: ‏fnmatch: تعذر الحصول على المعطى الثالث

en: fork: PROCINFO is not an array!
ar: ‏fork: متغير PROCINFO ليس مصفوفة!

en: frame [N] - select and print stack frame number N
ar: ‏frame [N] - اختر واطبع إطار المكدس رقم N

en: from %s
ar: من %s

en: fts init: could not create variable %s
ar: ‏fts init: تعذر إنشاء المتغير %s

en: fts is not supported on this system
ar: ‏fts غير مدعوم على هذا النظام

en: fts-process: could not create array
ar: ‏fts-process: تعذر إنشاء المصفوفة

en: fts-process: could not set element
ar: ‏fts-process: تعذر ضبط العنصر

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
ar: ‏fts: استدعي بعدد غير صحيح من الوسطاء، يتوقع 3

en: fts: could not flatten array
ar: ‏fts: تعذر تسوية (flatten) المصفوفة

en: fts: first argument is not an array
ar: ‏fts: الوسيط الأول ليس مصفوفة

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
ar: ‏fts: تجاهل راية FTS_NOSTAT المتسللة. نيا، نيا، نيا.

en: fts: second argument is not a number
ar: ‏fts: الوسيط الثاني ليس عددًا

en: fts: third argument is not an array
ar: ‏fts: الوسيط الثالث ليس مصفوفة

en: function `%s' called but never defined
ar: الدالة `%s' استُدعيت ولكنها لم تُعرف أبداً

en: function `%s' called with more arguments than declared
ar: الدالة `%s' استدعيت بوسطاء أكثر مما صرح عنه

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
ar: الدالة `%s' استُدعيت مع مسافة بين الاسم و `('،
    أو استُخدمت كمتغير أو مصفوفة

en: function `%s' defined but never called directly
ar: الدالة `%s' عُرّفت ولكنها لم تُستدعَ مباشرة أبداً

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
ar: الدالة `%s': الوسيط رقم %d: محاولة استخدام مصفوفة كقيمة سلمية

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
ar: الدالة `%s': الوسيط رقم %d: محاولة استخدام قيمة سلمية كمصفوفة

en: function `%s': cannot use function `%s' as a parameter name
ar: الدالة `%s': لا يمكن استخدام الدالة `%s' كاسم وسيط

en: function `%s': cannot use function name as parameter name
ar: الدالة `%s': لا يمكن استخدام اسم الدالة كاسم معامل

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
ar: الدالة `%s': المعامل رقم %d، `%s'، يكرر المعامل رقم %d

en: function `%s': parameter `%s' cannot contain a namespace
ar: الدالة `%s': المعامل `%s' لا يمكن أن يحتوي على فضاء أسماء

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
ar: الدالة `%s': المعامل `%s' يغطي على متغير عام

en: function `%s': parameter `%s': POSIX disallows using a special variable as a function parameter
ar: الدالة `%s': المعامل `%s': تمنع معايير POSIX استخدام متغير خاص كمعامل دالة

en: function name `%s' previously defined
ar: اسم الدالة `%s' معرف مسبقاً

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
ar: إن gawk لغة لمسح الأنماط ومعالجتها.
    بشكل مبدئي يقرأ البرنامج من المدخلات القياسية ويكتب في المخرجات القياسية.

en: gawk_popen_write: failed to move pipe fd to standard input
ar: ‏gawk_popen_write: فشل نقل واصف ملف الأنبوب إلى المدخل القياسي

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
ar: ‏gensub: يعامل الوسيط الثالث `%.*s' كـ 1

en: get_file cannot create pipe `%s' with fd %d
ar: ‏get_file لا يمكنه إنشاء الأنبوب `%s' باستخدام fd %d

en: get_file socket creation not supported on this platform for `%s' with fd %d
ar: إنشاء مقبس get_file غير مدعوم على هذه المنصة لـ `%s' مع fd %d

en: getline: attempt to read from closed read end of two-way pipe
ar: ‏getline: محاولة القراءة من طرف قراءة مغلق لأنبوب ثنائي الاتجاه

en: gettimeofday: not supported on this platform
ar: ‏gettimeofday: غير مدعوم على هذه المنصة

en: help [command] - print list of commands or explanation of command
ar: ‏help [أمر] - اطبع قائمة الأوامر أو شرحاً لأمر ما

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
ar: الهروب السداسي عشري \x%.*s المكون من %d محارف قد لا يفسر بالطريقة التي تتوقعها

en: hexadecimal floating point constants require an exponent
ar: ثوابت الفاصلة العائمة الست عشرية تتطلب أساً

en: identifier %s: namespace separator is two colons, not one
ar: المعرف ‏%s: فاصل فضاء الأسماء هو نقطتان رأسيتان، وليس واحدة

en: identifier %s: qualified names not allowed in traditional / POSIX mode
ar: المعرف ‏%s: الأسماء المؤهلة غير مسموح بها في الوضع التقليدي / POSIX

en: identifier `%s': namespace separator can only appear once in a qualified name
ar: المعرف `%s': فاصل فضاء الأسماء يمكن أن يظهر مرة واحدة فقط في الاسم المؤهل

en: ignore N COUNT - set ignore-count of breakpoint number N to COUNT
ar: ‏ignore N COUNT - اضبط عداد التجاهل لنقطة التوقف رقم N إلى COUNT

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
ar: تجاهل حرف محدد التنسيق المجهول `%c': لم يحول أي معطى

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
ar: ‏index: ثابت التعبير النمطي كمعامل ثانٍ غير مسموح به

en: indirect call to %s requires two to four arguments
ar: النداء غير المباشر لـ %s يتطلب من وسيطين إلى أربعة

en: indirect call to gensub requires three or four arguments
ar: النداء غير المباشر لـ gensub يتطلب ثلاثة أو أربعة وسائط

en: indirect call to match requires two or three arguments
ar: النداء غير المباشر لـ match يتطلب وسيطين أو ثلاثة

en: indirect function calls are a gawk extension
ar: استدعاءات الدوال غير المباشرة هي إضافة من gawk

en: info topic - source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch
ar: ‏info topic ‏- معلومات عن source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch

en: info: invalid option - `%s'
ar: معلومات: خيار غير صالح - `%s'

en: inplace::begin: Cannot stat `%s' (%s)
ar: ‏inplace::begin: تعذر جلب حالة `%s' (%s)

en: inplace::begin: `%s' is not a regular file
ar: ‏inplace::begin: ليس `%s' ملفاً عادياً

en: inplace::begin: cannot retrieve 1st argument as a string filename
ar: ‏inplace::begin: تعذر استرداد المعطى الأول كاسم ملف نصي

en: inplace::begin: chmod failed (%s)
ar: ‏inplace::begin: فشل chmod (%s)

en: inplace::begin: close(%d) failed (%s)
ar: ‏inplace::begin: فشل close(%d) (%s)

en: inplace::begin: disabling in-place editing for invalid FILENAME `%s'
ar: ‏inplace::begin: تعطيل التعديل في المكان لاسم الملف غير الصالح `%s'

en: inplace::begin: dup(stdout) failed (%s)
ar: ‏inplace::begin: فشل dup(stdout) (%s)

en: inplace::begin: dup2(%d, stdout) failed (%s)
ar: ‏inplace::begin: فشل dup2(%d, stdout) (%s)

en: inplace::begin: expects 2 arguments but called with %d
ar: ‏inplace::begin: يتوقع معطيين اثنين ولكن استدعي بـ %d

en: inplace::begin: in-place editing already active
ar: ‏inplace::begin: التعديل في المكان نشط بالفعل

en: inplace::begin: mkstemp(`%s') failed (%s)
ar: ‏inplace::begin: فشل mkstemp(`%s') (%s)

en: inplace::end: cannot retrieve 1st argument as a string filename
ar: ‏inplace::end: تعذر استرداد المعطى الأول كاسم ملف نصي

en: inplace::end: close(%d) failed (%s)
ar: ‏inplace::end: فشل close(%d) (%s)

en: inplace::end: dup2(%d, stdout) failed (%s)
ar: ‏inplace::end: فشل dup2(%d, stdout) (%s)

en: inplace::end: expects 2 arguments but called with %d
ar: ‏inplace::end: يتوقع معطيين اثنين ولكن استدعي بـ %d

en: inplace::end: fsetpos(stdout) failed (%s)
ar: ‏inplace::end: فشل fsetpos(stdout) (%s)

en: inplace::end: in-place editing not active
ar: ‏inplace::end: التعديل في المكان غير نشط

en: inplace::end: link(`%s', `%s') failed (%s)
ar: ‏inplace::end: فشل link(`%s', `%s') (%s)

en: inplace::end: rename(`%s', `%s') failed (%s)
ar: ‏inplace::end: فشل rename(`%s', `%s') (%s)

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
ar: محلل الإدخال `%s' يتعارض مع محلل إدخال مثبت مسبقاً `%s'

en: input parser `%s' failed to open `%s'
ar: فشل محلل الإدخال `%s' في فتح `%s'

en: input record too large
ar: سجل المدخلات كبير جداً

en: int: received non-numeric argument
ar: ‏int: استقبل وسيطًا غير عددي

en: intdiv: division by zero attempted
ar: ‏intdiv: محاولة قسمة على صفر

en: intdiv: received non-numeric first argument
ar: ‏intdiv: استقبل وسيطًا أولاً غير عددي

en: intdiv: received non-numeric second argument
ar: ‏intdiv: استقبل وسيطًا ثانيًا غير عددي

en: intdiv: third argument is not an array
ar: ‏intdiv: الوسيط الثالث ليس مصفوفة

en: internal error: %s with null vname
ar: خطأ داخلي: %s مع vname فارغ

en: internal error: builtin with null fname
ar: خطأ داخلي: دالة مدمجة مع fname فارغ

en: internal error: cannot find rule
ar: خطأ داخلي: لا يمكن العثور على القاعدة

en: invalid FIELDWIDTHS value, for field %d, near `%s'
ar: قيمة FIELDWIDTHS غير صالحة، للحقل %d، بالقرب من `%s'

en: invalid NUL byte in dynamic regexp
ar: بايت NUL غير صالح في تعبير نمطي ديناميكي

en: invalid \digit
ar: رقم \ غير صالح

en: invalid `\u' escape sequence
ar: تسلسل هروب `\u' غير صالح

en: invalid breakpoint number
ar: رقم نقطة توقف غير صالح

en: invalid breakpoint number %d
ar: رقم نقطة توقف غير صالح %d

en: invalid breakpoint/watchpoint number
ar: رقم نقطة توقف/مراقبة غير صالح

en: invalid char '%c' in expression
ar: محرف غير صالح '%c' في التعبير

en: invalid character
ar: محرف غير صالح

en: invalid character class
ar: فئة محارف غير صالحة

en: invalid character class name
ar: اسم فئة محارف غير صالح

en: invalid character in command
ar: محرف غير صالح في الأمر

en: invalid collating element
ar: عنصر تجميع غير صالح

en: invalid content of \{\}
ar: محتوى غير صالح لـ \{\}

en: invalid contents of {}
ar: محتويات {} غير صالحة

en: invalid frame number
ar: رقم إطار غير صالح

en: invalid frame number: %d
ar: رقم إطار غير صالح: %d

en: invalid number
ar: رقم غير صالح

en: invalid range endpoint
ar: نقطة نهاية نطاق غير صالحة

en: invalid range specification: %d - %d
ar: تخصيص نطاق غير صالح: %d - %d

en: invalid source line %d in file `%s'
ar: سطر مصدر غير صالح %d في الملف `%s'

en: invalid subscript expression
ar: تعبير اشتراك غير صالح

en: invalid target of assignment (opcode %s)
ar: هدف تعيين غير صالح (رمز العملية %s)

en: invalid trailing backslash
ar: شرطة مائلة عكسية تابعة غير صالحة

en: line number %d in file `%s' is out of range
ar: رقم السطر %d في الملف `%s' خارج النطاق

en: line number %d in file `%s' out of range
ar: رقم السطر %d في الملف `%s' خارج النطاق

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
ar: رقم السطر %d خارج النطاق؛ `%s' يحتوي على %d أسطر

en: list [-|+|[filename:]lineno|function|range] - list specified line(s)
ar: ‏list [-|+|[اسم_الملف:]رقم_السطر|دالة|نطاق] - اعرض الأسطر المحددة

en: load_ext: cannot open library `%s': %s
ar: ‏load_ext: لا يمكن فتح المكتبة `%s': %s

en: load_ext: library `%s' initialization routine `%s' failed
ar: ‏load_ext: فشل روتين تهيئة المكتبة `%s' المسمى `%s'

en: load_ext: library `%s': cannot call function `%s': %s
ar: ‏load_ext:‏ المكتبة `%s':‏ لا يمكن استدعاء الدالة `%s':‏ %s

en: load_ext: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible': %s
ar: ‏load_ext: المكتبة `%s'‏:‏ لا تُعرف `plugin_is_GPL_compatible':‏ %s

en: load_ext: received NULL lib_name
ar: ‏load_ext: استلم اسم مكتبة فارغ (NULL)

en: local port %s invalid in `/inet'
ar: المنفذ المحلي %s غير صالح في `/inet'

en: local port %s invalid in `/inet': %s
ar: المنفذ المحلي %s غير صالح في `/inet': %s

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ar: ‏lshift(%f, %f): القيم الكسرية تقتطع

en: lshift(%f, %f): negative values are not allowed
ar: ‏lshift(%f, %f): القيم السالبة غير مسموح بها

en: lshift(%f, %f): too large shift value returns zero
ar: ‏lshift(%f, %f): قيمة الإزاحة الكبيرة جداً تعيد صفراً

en: make_builtin: cannot redefine function `%s'
ar: ‏make_builtin: لا يمكن إعادة تعريف الدالة `%s'

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as function name
ar: ‏make_builtin: لا يمكن استخدام بناء gawk الداخلي `%s' كاسم دالة

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as namespace name
ar: ‏make_builtin: لا يمكن استخدام بناء gawk الداخلي `%s' كاسم لنطاق الأسماء

en: make_builtin: function `%s' already defined
ar: ‏make_builtin: الدالة `%s' معرفة مسبقًا

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
ar: ‏make_builtin: اسم الدالة `%s' معرف سابقًا

en: make_builtin: missing function name
ar: ‏make_builtin: اسم الدالة مفقود

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
ar: ‏make_builtin: عدد وسطاء سالب للدالة `%s'

en: match not found
ar: لم يعثر على تطابق

en: match: regexp constant as first argument is probably not what you want
ar: ‏match: ثابت التعبير النمطي كمعامل أول ربما ليس ما تريده

en: match: third argument is a gawk extension
ar: ‏match: المعامل الثالث هو إضافة خاصة بـ gawk

en: match: third argument is not an array
ar: ‏match: الوسيط الثالث ليس مصفوفة

en: memory allocation failed
ar: فشل تخصيص الذاكرة

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
ar: ‏mktime: إحدى القيم على الأقل خارج المدى المبدئي

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
ar: فشل نقل الأنبوب إلى stdin في العملية الابنة (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
ar: فشل نقل الأنبوب إلى stdout في العملية الابنة (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
ar: فشل نقل pty التابع إلى stdin في العملية الابنة (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
ar: فشل نقل pty التابع إلى stdout في العملية الابنة (dup: %s)

en: multicharacter value of RS is a gawk extension
ar: قيمة RS متعددة المحارف هي امتداد لـ gawk

en: multidimensional arrays are a gawk extension
ar: المصفوفات متعددة الأبعاد هي إضافة خاصة بـ gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
ar: الأنابيب ثنائية الاتجاه متعددة المراحل لا تعمل

en: must use `count$' on all formats or none
ar: يجب استخدام `count$' في جميع التنسيقات أو لا شيء

en: namespace name `%s' must meet identifier naming rules
ar: اسم فضاء الأسماء `%s' يجب أن يطابق قواعد تسمية المعرفات

en: next [COUNT] - step program, proceeding through subroutine calls
ar: ‏next [COUNT] - خطوة في البرنامج، مع تجاوز استدعاءات الدوال الفرعية

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls
ar: ‏nexti [COUNT] - خطوة تعليمة واحدة، مع تجاوز استدعاءات الدوال الفرعية

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
ar: لا توجد نقطة توقف/مراقبة وضعت بعد

en: no current source file
ar: لا يوجد ملف مصدر حالي

en: no display item numbered %ld
ar: لا يوجد عنصر عرض يحمل الرقم %ld

en: no explicit close of co-process `%s' provided
ar: لا يوجد إغلاق صريح للعملية المشتركة `%s'

en: no explicit close of file `%s' provided
ar: لا يوجد إغلاق صريح للملف `%s'

en: no explicit close of pipe `%s' provided
ar: لا يوجد إغلاق صريح للأنبوب `%s'

en: no explicit close of socket `%s' provided
ar: لا يوجد إغلاق صريح للمقبس `%s'

en: no hex digits in `\u' escape sequence
ar: لا توجد أرقام سداسية عشرية في تسلسل هروب `\u'

en: no hex digits in `\x' escape sequence
ar: لا توجد أرقام سداسية عشرية في تسلسل هروب `\x'

en: no pre-opened fd %d
ar: لا يوجد واصف ملف (fd) مفتوح مسبقًا %d

en: no program text at all!
ar: لا يوجد نص للبرنامج إطلاقاً!

en: no such function - `%s'
ar: لا توجد دالة كهذه - `%s'

en: no symbol `%s' in current context
ar: لا يوجد رمز `%s' في السياق الحالي

en: no symbol `%s' in current context
ar: لا يوجد رمز `%s' في السياق الحالي

en: no syntax specified
ar: لم تحدد بنية

en: no watch item numbered %ld
ar: لا يوجد عنصر مراقبة يحمل الرقم %ld

en: node_to_awk_value detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
ar: ‏node_to_awk_value اكتشف تركيبة أعلام غير صالحة `%s'؛ يرجى إرسال تقرير علة

en: node_to_awk_value: detected invalid numeric flags combination `%s'; please file a bug report
ar: ‏node_to_awk_value: اكتشف تركيبة أعلام رقمية غير صالحة `%s'؛ يرجى إرسال تقرير علة

en: node_to_awk_value: received null node
ar: ‏node_to_awk_value: استلم عقدة فارغة

en: node_to_awk_value: received null val
ar: ‏node_to_awk_value: استلم قيمة فارغة

en: non-numeric value for field number
ar: قيمة غير عددية لرقم الحقل

en: non-numeric value found, numeric expected
ar: عثر على قيمة غير عددية، المتوقع عددي

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
ar: وظيفة `getline' غير الموجهة غير صالحة داخل قاعدة `%s'

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
ar: ‏`getline' غير الموجهة غير معرفة داخل إجراء END

en: non-zero integer value
ar: قيمة صحيحة غير صفرية

en: null string for `FS' is a gawk extension
ar: السلسلة الفارغة لـ `FS` هي امتداد لـ gawk

en: old awk does not support multidimensional arrays
ar: إصدار awk القديم لا يدعم المصفوفات متعددة الأبعاد

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
ar: إصدار awk القديم لا يدعم قواعد `BEGIN' أو `END' متعددة

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
ar: ‏awk القديم لا يدعم التعبيرات النمطية كقيمة لـ `FS`

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
ar: نسخة awk القديمة لا تدعم تسلسل الهروب `\%c'

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
ar: إصدار awk القديم لا يدعم الكلمة المفتاحية `in' إلا بعد `for'

en: opcode %s not an operator or keyword
ar: رمز العملية %s ليس عاملاً أو كلمة مفتاحية

en: operator `%s' is not supported in old awk
ar: العامل `%s' غير مدعوم في awk القديم

en: option [name[=value]] - set or display debugger option(s)
ar: ‏option [الاسم[=القيمة]] - اضبط أو اعرض خيارات المنقح

en: option: invalid parameter - `%s'
ar: ‏option: معامل غير صالح - `%s'

en: or: called with less than two arguments
ar: ‏or: استدعيت بأقل من وسيطين

en: ord: first argument is not a string
ar: ‏ord: المعطى الأول ليس نصاً

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
ar: غلاف المخرج `%s' يتعارض مع غلاف مخرج مثبت مسبقاً `%s'

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
ar: فشل غلاف المخرج `%s' في فتح `%s'

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ar: ‏patsplit: لا يمكن استخدام مصفوفة فرعية من المعطى الرابع للمعطى الثاني

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ar: ‏patsplit: لا يمكن استخدام مصفوفة فرعية من المعطى الثاني للمعطى الرابع

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
ar: ‏patsplit: لا يمكن استخدام نفس المصفوفة للمعطيين الثاني والرابع

en: patsplit: fourth argument is not an array
ar: ‏patsplit: المعطى الرابع ليس مصفوفة

en: patsplit: second argument is not an array
ar: ‏patsplit: المعطى الثاني ليس مصفوفة

en: patsplit: third argument must be non-null
ar: ‏patsplit: يجب ألا يكون المعطى الثالث فارغاً

en: persistent memory is not supported
ar: الذاكرة المستمرة غير مدعومة

en: pipe flush of `%s' failed: %s
ar: فشل إفراغ أنبوب `%s': %s

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
ar: استخدام `print' المجردة في قاعدة BEGIN أو END يفضل أن يكون `print ""'

en: precision is ignored for `%%' specifier
ar: تجاهل الدقة لمحدد التنسيق `%%'

en: print var [var] - print value of a variable or array
ar: ‏print var [var] - اطبع قيمة متغير أو مصفوفة

en: print: attempt to write to closed write end of two-way pipe
ar: ‏print: محاولة كتابة إلى طرف كتابة مغلق في أنبوب ثنائي الاتجاه

en: printf format, [arg], ... - formatted output
ar: ‏printf format, [arg], ... - مخرج منسق

en: printf: attempt to write to closed write end of two-way pipe
ar: ‏printf: محاولة الكتابة إلى طرف كتابة مغلق في أنبوب ثنائي الاتجاه

en: printf: no arguments
ar: ‏printf: لا توجد معطيات

en: qualified identifier `%s' is badly formed
ar: المعرف المؤهل `%s' سيئ التشكيل

en: quit - exit debugger
ar: ‏quit - اخرج من المنقح

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
ar: وصل النظام للحد الأقصى للملفات المفتوحة: يبدأ الآن تعدد إرسال واصفات الملفات

en: read_array: set_array_element failed
ar: ‏read_array: فشل set_array_element

en: reada: clear_array failed
ar: ‏reada: فشل clear_array

en: reada: second argument is not an array
ar: ‏reada: المعطى الثاني ليس مصفوفة

en: readall: unable to set %s
ar: ‏readall: تعذر ضبط %s

en: readall: unable to set %s::%s
ar: ‏readall: تعذر ضبط %s::%s

en: readfile: called with wrong kind of argument
ar: ‏readfile: استدعي بنوع معطى خاطئ

en: reason unknown
ar: السبب مجهول

en: redir2str: unknown redirection type %d
ar: ‏redir2str: نوع إعادة توجيه مجهول %d

en: redirection not allowed in sandbox mode
ar: إعادة التوجيه غير مسموح بها في وضع العزل

en: reference to uninitialized argument `%s'
ar: إشارة إلى وسيط لم يهيأ `%s'

en: reference to uninitialized field `$%d'
ar: مرجع لحقل غير مهيأ `$%d'

en: reference to uninitialized field `$%ld'
ar: إشارة إلى حقل لم يهيأ `$%ld'

en: reference to uninitialized variable `%s'
ar: إشارة إلى متغير لم يهيأ `%s'

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
ar: مكون التعبير النمطي `%.*s' يفضل أن يكون `[%.*s]'

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
ar: الثابت المنتظم `/%s/' يشبه تعليق C، لكنه ليس كذلك

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
ar: الثابت المنتظم `//' يشبه تعليق C++، لكنه ليس كذلك

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
ar: ثابت التعبير النمطي للمعامل رقم %d يعطي قيمة منطقية

en: regexp escape sequence `\%c' is not a known regexp operator
ar: تسلسل هروب التعبير النمطي `\%c' ليس معامل تعبير نمطي معروف

en: regexp escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ar: عومل تسلسل هروب التعبير النمطي `\%c' كـ `%c' مجردة

en: register_input_parser: received NULL pointer
ar: ‏register_input_parser: استلام مؤشر فارغ (NULL)

en: register_output_processor: received NULL pointer
ar: ‏register_output_processor: استلام مؤشر فارغ (NULL)

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
ar: ‏register_output_wrapper: استلام مؤشر فارغ (NULL)

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
ar: تعبير منتظم على يسار العامل `~' أو `!~'

en: regular expression on right of assignment
ar: تعبير منتظم على يمين التعيين

en: regular expression on right of comparison
ar: تعبير منتظم على يمين المقارنة

en: regular expression too big
ar: التعبير النمطي كبير جداً

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
ar: معلومات المضيف والمنفذ البعيد (%s, %s) غير صالحة

en: remote host and port information (%s, %s) invalid: %s
ar: معلومات المضيف والمنفذ البعيد (%s, %s) غير صالحة: %s

en: remove_element: received null array
ar: ‏remove_element: استلم مصفوفة فارغة

en: remove_element: received null subscript
ar: ‏remove_element: استلم دليل مصفوفة فارغاً

en: restoring stdin in parent process failed
ar: فشل استعادة stdin في العملية الأب

en: restoring stdout in parent process failed
ar: فشل استعادة stdout في العملية الأب

en: return [value] - make selected stack frame return to its caller
ar: ‏return [القيمة] - اجعل إطار المكدس المختار يعود إلى المستدعَي

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
ar: ‏revoutput: تعذر بدء متغير REVOUT

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ar: ‏rshift(%f, %f): القيم الكسرية تقتطع

en: rshift(%f, %f): negative values are not allowed
ar: ‏rshift(%f, %f): القيم السالبة غير مسموح بها

en: rshift(%f, %f): too large shift value returns zero
ar: ‏rshift(%f, %f): قيمة الإزاحة الكبيرة جداً تعيد صفراً

en: run - start or restart executing program
ar: ‏run - ابدأ أو أعد بدء تنفيذ البرنامج

en: running %s setuid root may be a security problem
ar: تشغيل %s بصلاحية setuid root قد يشكل مشكلة أمنية

en: rwarray extension: GMP/MPFR value in file but compiled without GMP/MPFR support.
ar: ملحق rwarray: توجد قيمة GMP/MPFR في الملف ولكن جُمع البرنامج بدون دعم GMP/MPFR.

en: rwarray extension: received GMP/MPFR value but compiled without GMP/MPFR support.
ar: ملحق rwarray: استقبل قيمة GMP/MPFR ولكن جُمع البرنامج بدون دعم GMP/MPFR.

en: save filename - save commands from the session to file
ar: ‏save اسم_الملف - احفظ أوامر الجلسة في ملف

en: save: `%s': command not permitted
ar: ‏save:‏ `%s': أمر غير مسموح به

en: sending output to stdout
ar: إرسال المخرجات إلى stdout

en: sending profile to standard error
ar: إرسال التشكيلة إلى الخطأ القياسي

en: sending variable list to standard error
ar: إرسال قائمة المتغيرات إلى الخطأ القياسي

en: set or show debugger prompt
ar: اضبط أو اعرض محث منقح الأخطاء

en: set or show gawk output file
ar: اضبط أو اعرض ملف مخرجات gawk

en: set or show the list command window size
ar: اضبط أو اعرض حجم نافذة أمر القائمة

en: set or show the number of lines to keep in history file
ar: اضبط أو اعرض عدد الأسطر المراد حفظها في ملف السجل

en: set var = value - assign value to a scalar variable
ar: ‏set var = value - عين قيمة لمتغير سلمي

en: shadow_funcs() called twice!
ar: نداء shadow_funcs() مرتين!

en: silent - suspends usual message when stopped at a breakpoint/watchpoint
ar: ‏silent - يعلق الرسالة المعتادة عند التوقف عند نقطة توقف/مراقبة

en: sleep: argument is negative
ar: ‏sleep: المعطى سالب

en: sleep: missing required numeric argument
ar: ‏sleep: يفتقد إلى المعطى الرقمي المطلوب

en: sleep: not supported on this platform
ar: ‏sleep: غير مدعوم على هذه المنصة

en: sort comparison function `%s' is not defined
ar: دالة مقارنة الفرز `%s' غير معرفة

en: source file - execute commands from file
ar: ‏source ملف - نفذ الأوامر من ملف

en: source file `%s' is empty
ar: ملف المصدر `%s' فارغ

en: source file `%s' is empty.
ar: ملف المصدر `%s' فارغ.

en: source file `%s' modified since start of program execution
ar: جرى تعديل ملف المصدر `%s' منذ بدء تنفيذ البرنامج

en: source file does not end in newline
ar: ملف المصدر لا ينتهي بسطر جديد

en: source files / command-line arguments must contain complete functions or rules
ar: يجب أن تحتوي ملفات المصدر / وسائط سطر الأوامر على دوال أو قواعد كاملة

en: source: `%s': already sourced
ar: المصدر: `%s': جُلب بالفعل

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ar: ‏split: لا يمكن استخدام مصفوفة فرعية من المعطى الرابع للمعطى الثاني

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ar: ‏split: لا يمكن استخدام مصفوفة فرعية من المعطى الثاني للمعطى الرابع

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
ar: ‏split: لا يمكن استخدام نفس المصفوفة للمعطيين الثاني والرابع

en: split: fourth argument is a gawk extension
ar: ‏split: المعطى الرابع هو إضافة لـ gawk

en: split: fourth argument is not an array
ar: ‏split: المعطى الرابع ليس مصفوفة

en: split: null string for third arg is a non-standard extension
ar: ‏split: السلسلة الفارغة للمعطى الثالث هي امتداد غير قياسي

en: split: second argument is not an array
ar: ‏split: المعطى الثاني ليس مصفوفة

en: sprintf: no arguments
ar: ‏sprintf: لا توجد معطيات

en: srand: received non-numeric argument
ar: ‏srand: استقبل وسيطًا غير عددي

en: standard error
ar: الخطأ القياسي

en: standard output
ar: المخرج القياسي

en: stat: bad parameters
ar: ‏stat: معاملات سيئة

en: stat: first argument is not a string
ar: ‏stat: الوسيط الأول ليس سلسلة نصية

en: stat: second argument is not an array
ar: ‏stat: الوسيط الثاني ليس مصفوفة

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
ar: ‏stat: تعذر قراءة الرابط الرمزي `%s'

en: statement has no effect
ar: الجملة ليس لها تأثير

en: step [COUNT] - step program until it reaches a different source line
ar: ‏step [COUNT] - خطوة في البرنامج حتى يصل إلى سطر مصدري مختلف

en: stepi [COUNT] - step one instruction exactly
ar: ‏stepi [العدد] - خطوة تعليمة واحدة بالضبط

en: stray \
ar: \ ضالة

en: stray \ before %s
ar: \ ضالة قبل %s

en: stray \ before unprintable character
ar: \ ضالة قبل محرف غير قابل للطباعة

en: stray \ before white space
ar: \ ضالة قبل مسافة فارغة

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
ar: ‏strftime: قيمة التنسيق في PROCINFO["strftime"] لها نوع عددي

en: strftime: received empty format string
ar: ‏strftime: استلم سلسلة تنسيق فارغة

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
ar: ‏strftime: الوسيط الثاني أقل من 0 أو كبير جداً لـ time_t

en: strftime: second argument out of range for time_t
ar: ‏strftime: الوسيط الثاني خارج مدى time_t

en: strptime: called with no arguments
ar: ‏strptime: استدعي بدون معطيات

en: subscript "%.*s" is not in array `%s'
ar: الدليل السفلي "%.*s" ليس في المصفوفة `%s'

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
ar: ‏substr: الطول %g عند فهرس البداية %g يتجاوز طول الوسيط الأول (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
ar: ‏substr: الطول %g ليس أكبر من أو يساوي 0

en: substr: length %g is not >= 1
ar: ‏substr: الطول %g ليس أكبر من أو يساوي 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
ar: ‏substr: الطول %g كبير جداً لفهرسة السلسلة، يقتطع إلى %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
ar: ‏substr: طول غير صحيح %g يقتطع

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
ar: ‏substr: فهرس بداية غير صحيح %g يقتطع

en: substr: source string is zero length
ar: ‏substr: السلسلة المصدر طولها صفر

en: substr: start index %g is invalid, using 1
ar: ‏substr: فهرس البداية %g غير صالح، يستخدم 1

en: substr: start index %g is past end of string
ar: ‏substr: فهرس البداية %g يتجاوز نهاية السلسلة

en: success
ar: نجاح

en: support for the UDP protocol is obsolete and will eventually be removed
ar: دعم بروتوكول UDP مهجور وسوف يزال نهائياً

en: tbreak [[filename:]N|function] - set a temporary breakpoint
ar: ‏tbreak [[اسم_الملف:]N|الدالة] - اضبط نقطة توقف مؤقتة

en: there were shadowed variables
ar: توجد متغيرات مغطى عليها

en: too many arguments supplied for format string
ar: عدد المعطيات المزودة لسلسلة التنسيق كبير جداً

en: too many pipes or input files open
ar: عدد كبير جداً من الأنابيب أو ملفات الإدخال مفتوحة

en: trace on|off - print instruction before executing
ar: ‏trace on|off - اطبع التعليمة قبل التنفيذ

en: trace: invalid option - `%s'
ar: ‏trace: خيار غير صالح - `%s'

en: treating recovered value with unknown type code %d as a string
ar: معاملة القيمة المستعادة برمز نوع غير معروف %d كنص

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
ar: إيقاف `--lint' بسبب التعيين لـ `LINT'

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
ar: فشل المعالج ثنائي الاتجاه `%s' في فتح `%s'

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
ar: المعالج ثنائي الاتجاه `%s' يتعارض مع معالج ثنائي الاتجاه مثبت مسبقاً `%s'

en: typeof detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
ar: اكتشف typeof تشكيلة أعلام غير صالحة `%s'؛ فضلاً أرسل تقرير علة

en: typeof: second argument is not an array
ar: ‏typeof: المعامل الثاني ليس مصفوفة

en: typeof: unknown argument type `%s'
ar: ‏typeof: نوع معامل غير معروف `%s'

en: unbalanced (
ar: ( غير متوازنة

en: unbalanced )
ar: ) غير متوازنة

en: unbalanced [
ar: [ غير متوازنة

en: unbalanced {
ar: { غير متوازنة

en: undefined command: %s
ar: أمر غير محدد: %s

en: undisplay [N] - remove variable(s) from automatic display list
ar: ‏undisplay [N] - أزل المتغير(ات) من قائمة العرض الآلي

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
ar: نهاية ملف غير متوقعة أثناء قراءة الملف `%s'، السطر %d

en: unexpected newline or end of string
ar: سطر جديد أو نهاية نص غير متوقعة

en: unfinished \ escape
ar: هروب \ غير مكتمل

en: unknown command - `%.*s', try help
ar: أمر غير معروف - `%.*s'، جرب help

en: unknown error code
ar: رمز خطأ غير معروف

en: unknown nodetype %d
ar: نوع عقدة مجهول %d

en: unknown opcode %d
ar: رمز عملية (opcode) مجهول %d

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
ar: خلط غير ضروري بين `>' و `>>' للملف `%.*s'

en: unterminated regexp
ar: تعبير نمطي غير منهي

en: unterminated regexp at end of file
ar: تعبير نمطي غير منهي في نهاية الملف

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
ar: تعبير نمطي غير منهي ينتهي بـ `\` في نهاية الملف

en: unterminated string
ar: سلسلة نصية غير منهية

en: until [[filename:]N|function] - execute until program reaches a different line or line N within current frame
ar: ‏until [[اسم_الملف:]N|الدالة] - نفذ حتى يصل البرنامج إلى سطر مختلف أو السطر N ضمن الإطار الحالي

en: untyped variable
ar: متغير غير محدد النوع

en: unwatch [N] - remove variable(s) from watch list
ar: ‏unwatch [N] - أزل المتغير(ات) من قائمة المراقبة

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
ar: ‏unwind_stack: نوع غير متوقع `%s'

en: up [N] - move N frames up the stack
ar: ‏up [N] - تحرك N إطارات للأعلى في المكدس

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
ar: استخدام `\ #...' لاستكمال السطر غير قابل للنقل

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ar: استخدام dcgettext(_"...") غير صحيح: احذف الشرطة السفلية البادئة

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ar: استخدام dcngettext(_"...") غير صحيح: احذف الشرطة السفلية البادئة

en: using reserved identifier `%s' as a namespace is not allowed
ar: استخدام المعرف المحجوز `%s' كفضاء أسماء غير مسموح به

en: using reserved identifier `%s' as second component of a qualified name is not allowed
ar: استخدام المعرف المحجوز `%s' كمكون ثانٍ لاسم مؤهل غير مسموح به

en: waitpid: got exit status %#o
ar: ‏waitpid: حصل على حالة الخروج %#o

en: warning:
ar: تحذير:

en: warning: personality: %s
ar: تحذير: الشخصية: %s

en: warning: procctl: %s
ar: تحذير: procctl: %s

en: warning: source file `%s' modified since program compilation.
ar: تحذير: جرى تعديل ملف المصدر `%s' منذ تجميع البرنامج.

en: warning: sysctl: %s
ar: تحذير: sysctl: %s

en: watch var - set a watchpoint for a variable
ar: ‏watch var - اضبط نقطة مراقبة لمتغير

en: watchpoint %d is unconditional
ar: نقطة المراقبة %d غير مشروطة

en: where [N] - (same as backtrace) print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
ar: ‏where [N] - (مثل backtrace) اطبع أثر كافة الإطارات أو N منها (الأبعد إذا كان N < 0)

en: write_array: could not flatten array
ar: ‏write_array: تعذر تبسيط المصفوفة

en: write_array: could not release flattened array
ar: ‏write_array: تعذر تحرير المصفوفة المبسطة

en: writea: second argument is not an array
ar: ‏writea: المعطى الثاني ليس مصفوفة

en: writeall: unable to find SYMTAB array
ar: ‏writeall: تعذر العثور على مصفوفة SYMTAB

en: xor: called with less than two arguments
ar: ‏xor: استدعيت بأقل من وسيطين

en: y
ar: ‏y

en: {...} at start of expression
ar: {...} في بداية التعبير
