Mutt 2.0 - en to da translation catalogue (1345 entries)

en: 
    Compile options:
da: 
    Tilvalg ved oversættelsen:

en: 
    Generic bindings:
da: 
    Almene tastetildelinger:

en: 
    Unbound functions:
da: 
    Funktioner uden tastetildelinger:

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
da: 
    [-- Slut på S/MIME-krypteret data --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
da: 
    [-- Slut på S/MIME-underskrevne data --]

en: 
    [-- End of signed data --]
da: 
    [-- Slut på underskrevne data --]

en:                expires:
da:                udløber:

en:      to %s
da:      til %s

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
da:     Dette program er fri software; du kan redistribuere det og/eller ændre
        det under betingelserne i GNU General Public License i den form som den
        er udgivet af the Free Software Foundation; enten i version 2 af Licensen
        eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.
    
        Dette program distribueres med et håb om at det vil være nyttigt,
        men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI; selv ikke en underforstået garanti
        om SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL.  Se
        GNU General Public License for yderligere detaljer.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
da:     Du burde have modtaget en kopi af the GNU General Public License
        sammen med dette program; hvis dette ikke er tilfælde, skriv til Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en:    from %s
da:    fra %s

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
da:   -E		redigér kladden (-H) eller medtag (-i) fil
      -e <kommando>	anfør en kommando til udførelse efter opstart
      -f <fil>	anfør hvilken brevbakke der skal læses
      -F <fil>	anfør en alternativ muttrc-fil
      -H <fil>	anfør en kladdefil hvorfra mailheadere og indhold skal læses
      -i <fil>	anfør en fil som Mutt skal medtage i mailen
      -m <type>	anfør en standardtype på brevbakke
      -n		bevirker at Mutt ikke læser systemets Muttrc
      -p		genkald et udsat mail

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
da:   -Q <variabel>	spørg til en opsætningsvariabel
      -R		åbn en brevbakke i skrivebeskyttet tilstand
      -s <emne>	anfør et emne (skal stå i citationstegn hvis der er mellemrum)
      -v		vis version og definitioner ved kompilering
      -x		simulér mailx' måde at sende på
      -y		vælg en brevbakke som er angivet i din "mailboxes"-liste
      -z		afslut øjeblikkeligt hvis der ikke er nogen mails i brevbakken
      -Z		åbn den første brevbakke med nye mails, afslut øjeblikkeligt hvis ingen
      -h		denne hjælpebesked

en:  ('?' for list):
da:  ('?' for en liste):

en:  (OppEnc mode)
da:  (OppEnc-tilstand)

en:  (current time: %c)
da:  (aktuelt tidspunkt: %c)

en:  (inline PGP)
da:  (indlejret PGP)

en:  Press '%s' to toggle write
da:  Tast '%s' for at skifte til/fra skrivebeskyttet tilstand

en:  tagged
da:  udvalgte

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
da: "crypt_use_gpgme" er sat men ikke bygget med GPGME-understøttelse.

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
da: $pgp_sign_as er ikke indstillet, og ingen standardnøgle er anført i ~/.gnupg/gpg.conf

en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
da: $send_multipart_alternative_filter understøtter ikke generering af multipart-type.

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
da: $send_multipart_alternative_filter er ikke indstillet

en: $sendmail must be set in order to send mail.
da: $sendmail skal sættes for at sende post.

en: %c: invalid pattern modifier
da: %c: ugyldig modifikator af søgemønster

en: %c: not supported in this mode
da: %c: er ikke understøttet i denne tilstand

en: %d kept, %d deleted.
da: %d beholdt, %d slettet.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
da: %d beholdt, %d flyttet, %d slettet.

en: %d labels changed.
da: %d etiketter ændret.

en: %d: invalid message number.
da: %d: ugyldigt mailnummer.

en: %s Do you really want to use the key?
da: %s Vil du virkelig anvende nøglen?

en: %s [%d of %d messages read]
da: %s [%d af %d mails læst]

en: %s authentication failed, trying next method
da: %s-godkendelse mislykkedes, prøver næste metode

en: %s authentication failed.
da: %s godkendelse mislykkedes.

en: %s connection using %s (%s)
da: %s-forbindelse bruger %s (%s)

en: %s does not exist. Create it?
da: %s findes ikke. Opret?

en: %s has insecure permissions!
da: %s har usikre tilladelser!

en: %s is an invalid IMAP path
da: %s er en ugyldig IMAP-sti

en: %s is an invalid POP path
da: %s er en ugyldig POP-sti

en: %s is not a directory.
da: %s er ikke et filkatalog.

en: %s is not a mailbox!
da: %s er ikke en brevbakke!

en: %s is not a mailbox.
da: %s er ikke en brevbakke.

en: %s is set
da: %s er sat

en: %s is unset
da: %s er ikke sat

en: %s isn't a regular file.
da: %s er ikke en almindelig fil.

en: %s no longer exists!
da: %s eksisterer ikke mere!

en: %s, %lu bit %s
da: %s, %lu-bit %s

en: %s: Operation not permitted by ACL
da: %s: Operationen er ikke tilladt af ACL

en: %s: Unknown type.
da: %s: Ukendt type.

en: %s: color not supported by term
da: %s: farve er ikke understøttet af terminal

en: %s: command valid only for index, body, header objects
da: %s: kommandoen kan kun bruges på index-, body- og header-objekter

en: %s: invalid mailbox type
da: %s: ugyldig type brevbakke

en: %s: invalid value
da: %s: Ugyldig værdi

en: %s: invalid value (%s)
da: %s: Ugyldig værdi (%s)

en: %s: no such attribute
da: %s: ukendt attribut

en: %s: no such color
da: %s: ukendt farve

en: %s: no such function
da: %s: ukendt funktion

en: %s: no such function in map
da: %s: ukendt funktion

en: %s: no such menu
da: %s: ukendt menu

en: %s: no such object
da: %s: ukendt objekt

en: %s: too few arguments
da: %s: for få parametre

en: %s: unable to attach file
da: %s: kunne ikke vedlægge fil

en: %s: unable to attach file.
da: %s: kan ikke vedlægge fil.

en: %s: unknown command
da: %s: Ukendt kommando

en: %s: unknown editor command (~? for help)
da: %s: ukendt editor-kommando (~? for hjælp)

en: %s: unknown sorting method
da: %s: ukendt sorteringsmetode

en: %s: unknown type
da: %s: ukendt type

en: %s: unknown variable
da: %s: ukendt variabel

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
da: %sgroup: mangler -rx eller -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
da: %sgroup: advarsel: forkert IDN "%s".

en: (End message with a . on a line by itself)
da: (Afslut mailen med et '.' på en linje for sig selv).

en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
da: (o)pret ny, eller (v)ælg eksisterende GPG-nøgle?

en: (continue)
da: (fortsæt)

en: (i)nline
da: (i)ntegreret

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
da: ('view-attachments' må tildeles en tast!)

en: (no mailbox)
da: (ingen brevbakke)

en: (r)eject, accept (o)nce
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang, (v)arig godkendelse

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang, (v)arig godkendelse, (s)pring over

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
da: (a)fvis, (g)odkend denne gang, (s)pring over

en: (size %s bytes)
da: (på %s bytes)

en: (use '%s' to view this part)
da: (brug '%s' for vise denne maildel)

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
da: *** Begyndelse på påtegnelse (underskrift af: %s) ***

en: *** End Notation ***
da: *** Slut på påtegnelse ***

en: *BAD* signature from:
da: *DÅRLIG* underskrift fra:

en: -- Attachments
da: -- MIME-dele

en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
da: -- Mutt: Compose  [Omtrentlig besked-størrelse: %l   Bilag: %a]%>-

en: ----- End forwarded message -----
da: ----- Slut på videresendt besked -----

en: ----- Forwarded message from %f -----
da: ----- Videresendt besked fra %f -----

en: ---Attachment: %s
da: ---Bilag: %s

en: ---Attachment: %s: %s
da: ---Bilag: %s: %s

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
da: ---Kommando: %-20.20s Beskrivelse: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
da: ---Kommando: %-30.30s Bilag: %s

en: -group: no group name
da: -group: intet gruppenavn

en: ...  Exiting.
da: ... Afslutter.

en: <UNKNOWN>
da: <UKENDT>

en: <default>
da: <forvalgt>

en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
da: En fatal fejl indtraf. Vil forsøge genforbindelse.

en: A policy requirement was not met
da: Et policy-krav blev ikke indfriet

en: A system error occurred
da: En systemfejl opstod

en: APOP authentication failed.
da: APOP-godkendelse mislykkedes.

en: Abort
da: Afbryd

en: Abort download and close mailbox?
da: Afbryd download og luk brevbakke?

en: Abort unmodified message?
da: Annullér uændret mail?

en: Aborted unmodified message.
da: Annullerede uændret mail.

en: Address:
da: Adresse:

en: Alias added.
da: Adresse tilføjet.

en: Alias as:
da: Vælg et alias:

en: Aliases
da: Adressebog

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
da: Alle tilgængelige protokoller for TLS/SSL-forbindelse deaktiveret

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
da: Alle matchende nøgler er sat ud af kraft, udløbet eller tilbagekaldt.

en: All matching keys are marked expired/revoked.
da: Alle matchende nøgler er markeret som udløbet/tilbagekaldt.

en: Anonymous authentication failed.
da: Anonym godkendelse slog fejl.

en: Append
da: Tilføj

en: Argument must be a message number.
da: Parameter skal være nummereret på en mail.

en: Attach file
da: Vedlæg fil

en: Attaching selected files...
da: Vedlægger valgte filer ...

en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
da: Bilag #%d ændret. Opdatér kodning af %s?

en: Attachment #%d no longer exists: %s
da: Bilag #%d findes ikke længere: %s

en: Attachment filtered.
da: Maildel filtreret.

en: Attachment referenced in message is missing
da: Bilag, der henvises til i mail, mangler

en: Attachment saved.
da: Bilag gemt.

en: Attachments
da: Maildele

en: Authenticating (%s)...
da: Godkender (%s) ...

en: Authenticating (APOP)...
da: Godkender (APOP) ...

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
da: Godkender (CRAM-MD5) ...

en: Authenticating (GSSAPI)...
da: Godkender (GSSAPI) ...

en: Authenticating (SASL)...
da: Godkender (SASL) ...

en: Authenticating (anonymous)...
da: Godkender (anonym) ...

en: Authentication failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Autocrypt Accounts
da: Autocrypt-konti

en: Autocrypt account address:
da: Autocrypt-kontoens adresse:

en: Autocrypt account creation aborted.
da: Oprettelse af autocrypt-konto afbrudt.

en: Autocrypt account creation succeeded
da: Oprettelse af autocrypt-konto lykkedes

en: Autocrypt database version is too new
da: Version af autocrypt-database er for ny

en: Autocrypt is not available.
da: Autocrypt er ikke tilgængelig.

en: Autocrypt is not enabled for %s.
da: Autocrypt er ikke aktiveret for %s.

en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
da: Autocrypt: (k)ryptér, (r)yd, (a)utomatisk?

en: Available
da: Tilgængelig

en: Available CRL is too old
da: Tilgængelig CRL er for gammel

en: Background Compose Menu
da: Mailskrivningsmenu/baggrund

en: Bad IDN "%s".
da: Forkert IDN "%s".

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
da: Forkert IDN %s under forberedelse af "Resent-From"-felt.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
da: Forkert IDN i "%s": '%s'

en: Bad IDN in %s: '%s'
da: Forkert IDN i %s: '%s'

en: Bad IDN: '%s'
da: Forkert IDN: '%s'

en: Bad history file format (line %d)
da: Fejlformateret historikfil (linje %d)

en: Bad mailbox name
da: Ugyldigt navn på brevbakke

en: Bad regexp: %s
da: Fejl i regulært udtryk: %s

en: Bottom of message is shown.
da: Bunden af mailen vises.

en: Bounce message to %s
da: Gensend mail til %s

en: Bounce message to:
da: Gensend mail til:

en: Bounce messages to %s
da: Gensend mails til %s

en: Bounce tagged messages to:
da: Gensend udvalgte mails til:

en: CRAM-MD5 authentication failed.
da: CRAM-MD5-godkendelse slog fejl.

en: CREATE failed: %s
da: CREATE mislykkedes: %s

en: Can't append to folder: %s
da: Kan ikke føje til mailkatalog: %s

en: Can't attach a directory!
da: Kan ikke vedlægge et filkatalog!

en: Can't create %s.
da: Kan ikke oprette %s.

en: Can't create %s: %s.
da: Kan ikke oprette %s: %s.

en: Can't create file %s
da: Kan ikke oprette filen %s

en: Can't create filter
da: Kan ikke oprette filter

en: Can't create filter process
da: Kan ikke oprette filterproces

en: Can't create temporary file
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
da: Kan ikke afkode alle udvalgte maildele. MIME-indkapsl de øvrige?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
da: Kan ikke afkode alle udvalgte maildele. MIME-videresend de øvrige?

en: Can't decrypt encrypted message!
da: Kan ikke dekryptere krypteret mail!

en: Can't delete attachment from POP server.
da: Kan ikke slette bilag fra POP-server.

en: Can't dotlock %s.
da: Kan ikke låse %s.

en: Can't find any tagged messages.
da: Kan ikke finde nogen udvalgte mails.

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
da: Kan ikke finde operationer for brevbakke af typen %d

en: Can't get mixmaster's type2.list!
da: Kan ikke hente mixmasters type2.liste!

en: Can't identify the contents of the compressed file
da: Kan ikke bestemme indholdet i den komprimerede fil

en: Can't invoke PGP
da: Kan ikke starte PGP

en: Can't match nametemplate, continue?
da: Kan ikke matche navneskabelon, fortsæt?

en: Can't open /dev/null
da: Kan ikke åbne /dev/null

en: Can't open OpenSSL subprocess!
da: Kan ikke åbne OpenSSL-underproces!

en: Can't open PGP subprocess!
da: Kan ikke åbne PGP-delproces!

en: Can't open message file: %s
da: Kan ikke åbne mail: %s

en: Can't open temporary file %s.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil %s.

en: Can't open trash folder
da: Kan ikke åbne papirkurv

en: Can't save message to POP mailbox.
da: Kan ikke gemme mail i POP-brevbakke.

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
da: Kan ikke underskrive: Ingen nøgle er angivet. Brug "underskriv som".

en: Can't stat %s: %s
da: Kan ikke finde filen %s: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
da: Kan ikke synkronisere en komprimeret fil uden en "close-hook"

en: Can't verify due to a missing key or certificate
da: Kan ikke verificere pga. manglende nøgle eller certifikat

en: Can't view a directory
da: Filkataloger kan ikke vises

en: Can't write header to temporary file!
da: Kan ikke skrive mailheadere til midlertidig fil!

en: Can't write message
da: Kan ikke skrive mail

en: Can't write message to temporary file!
da: Kan ikke skrive mail til midlertidig fil!

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
da: Kan ikke tilføje uden en "append-hook" eller "close-hook" : %s

en: Cannot create display filter
da: Kan ikke oprette fremvisningsfilter

en: Cannot create filter
da: Kan ikke oprette filter

en: Cannot delete message
da: Kan ikke slette mail

en: Cannot delete message(s)
da: Kan ikke slette mails

en: Cannot delete root folder
da: Kan ikke slette rodkatalog

en: Cannot edit message
da: Kan ikke redigere mail

en: Cannot flag message
da: Kan ikke give mail statusindikator

en: Cannot link threads
da: Kan ikke sammenkæde tråde

en: Cannot mark message(s) as read
da: Kan ikke markere mails som læst

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
da: Kan ikke udsætte. Variablen $postponed er ikke sat

en: Cannot rename root folder
da: Kan ikke omdøbe rodkatalog

en: Cannot toggle new
da: Kan ikke skifte mellem ny/ikke-ny

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
da: Kan ikke skrive til en skrivebeskyttet brevbakke!

en: Cannot undelete message
da: Kan ikke fortryde sletning af mail

en: Cannot undelete message(s)
da: Kan ikke fortryde sletning af mails

en: Cannot use -E flag with stdin
da: Kan ikke bruge tilvalget -E sammen med standardinddata

en: Caught signal
da: Fangede signal

en: Certificate host check failed: %s
da: Kontrol af certifikat-vært fejlede: %s

en: Certificate saved
da: Certifikat gemt

en: Certificate verification error (%s)
da: Fejl under godkendelse af certifikat (%s)

en: Changes to folder will be written on folder exit.
da: Ændringer i brevbakken vil blive skrevet til disk, når den forlades.

en: Changes to folder will not be written.
da: Ændringer i brevbakken vil ikke blive skrevet til disk.

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
da: Tegn = %s, oktalt = %o, decimalt = %d

en: Character set changed to %s; %s.
da: Tegnsæt ændret til %s; %s.

en: Chdir
da: Skift filkatalog

en: Chdir to:
da: Skift til filkatalog:

en: Check key
da: Undersøg nøgle

en: Checking for new messages...
da: Kigger efter nye mails ...

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
da: Vælg algoritme-familie: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, eller r(y)d?

en: Clear flag
da: Fjern statusindikator

en: Closing connection to %s...
da: Lukker forbindelsen til %s ...

en: Closing connection to POP server...
da: Lukker forbindelsen til POP-server ...

en: Collecting data...
da: Samler data ...

en: Command TOP is not supported by server.
da: Kommandoen TOP understøttes ikke af server.

en: Command UIDL is not supported by server.
da: Kommandoen UIDL er ikke understøttet af server.

en: Command USER is not supported by server.
da: Kommandoen USER er ikke understøttet af server.

en: Command:
da: Kommando:

en: Committing changes...
da: Udfører ændringer ...

en: Compiling search pattern...
da: Klargør søgemønster ...

en: Compress command failed: %s
da: Komprimeringskommando fejlede: %s

en: Compressed-appending to %s...
da: Komprimeret-tilføjelse til %s ...

en: Compressing %s
da: Komprimerer %s

en: Compressing %s...
da: Komprimerer %s ...

en: Connecting to %s...
da: Forbinder til %s ...

en: Connecting with "%s"...
da: Opretter forbindelse til "%s" ...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
da: Mistede forbindelsen. Opret ny forbindelse til POP-server?

en: Connection to %s closed
da: Forbindelse til %s er lukket

en: Connection to %s timed out
da: Forbindelse til %s fik timeout

en: Content-Type changed to %s.
da: "Content-Type" ændret til %s.

en: Content-Type is of the form base/sub
da: "Content-Type" er på formen grundtype/undertype

en: Continue?
da: Fortsæt?

en: Convert to %s upon sending?
da: Omdan til %s ved afsendelse?

en: Copy%s to mailbox
da: Kopiér%s til brevbakke

en: Copying %d messages to %s...
da: Kopierer %d mails til %s ...

en: Copying message %d to %s...
da: Kopierer mail %d til %s ...

en: Copying tagged messages...
da: Kopierer udvalgte beskeder ...

en: Copying to %s...
da: Kopierer til %s ...

en: Could not connect to %s (%s).
da: Kunne ikke forbinde til %s (%s).

en: Could not copy message
da: Kunne ikke kopiere mailen

en: Could not create temporary file %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil %s

en: Could not create temporary file!
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil!

en: Could not decrypt PGP message
da: Kunne ikke dekryptere PGP-mail

en: Could not find sorting function! [report this bug]
da: Kunne ikke finde sorteringsfunktion! [rapportér denne fejl]

en: Could not find the host "%s"
da: Kunne ikke finde værten "%s"

en: Could not flush message to disk
da: Kunne ikke gemme mail på disken

en: Could not include all requested messages!
da: Kunne ikke citere alle ønskede mails!

en: Could not negotiate TLS connection
da: Kunne ikke opnå TLS-forbindelse

en: Could not open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Could not reopen mailbox!
da: Kunne ikke genåbne brevbakke!

en: Could not send the message.
da: Kunne ikke sende mailen.

en: Couldn't lock %s
da: Kunne ikke låse %s.

en: Create
da: Opret

en: Create %s?
da: Opret %s?

en: Create a new GPG key for this account, instead?
da: Lav en ny GPG-nøgle til denne konto, i stedet?

en: Create an initial autocrypt account?
da: Opret en ny autocrypt-konto?

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
da: Oprettelse er kun understøttet for IMAP-brevbakker

en: Create mailbox:
da: Opret brevbakke:

en: DATERANGE
da: DATO-OMRÅDE

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
da: DEBUG blev ikke defineret ved oversættelsen. Ignoreret.

en: Debugging at level %d.
da: Fejlfinder på niveau %d.

en: Decode-copy%s to mailbox
da: Afkod-kopiér%s til brevbakke

en: Decode-save%s to mailbox
da: Afkod-gem%s i brevbakke

en: Decompressing %s
da: Dekomprimerer %s

en: Decrypt-copy%s to mailbox
da: Dekryptér-kopiér%s til brevbakke

en: Decrypt-save%s to mailbox
da: Dekryptér-gem%s i brevbakke

en: Decrypting message...
da: Dekrypterer mail ...

en: Decryption failed
da: Dekryptering mislykkedes

en: Decryption failed.
da: Dekryptering mislykkedes.

en: Del
da: Slet

en: Delete
da: Slet

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
da: Sletning er kun understøttet for IMAP-brevbakker

en: Delete messages from server?
da: Slet mails på server?

en: Delete messages matching:
da: Slet mails efter mønster:

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
da: Sletning af maildele fra krypterede mails er ikke understøttet.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
da: Sletning af maildele fra underskrevne mails kan gøre underskriften ugyldig.

en: Descrip
da: Beskr.

en: Directory [%s], File mask: %s
da: Filkatalog [%s], filmaske: %s

en: Discouraged
da: Frarådes

en: ERROR: please report this bug
da: FEJL: vær venlig at rapportere denne fejl

en: EXPR
da: UDTRYK

en: Edit forwarded message?
da: Redigér mail før videresendelse?

en: Editing backgrounded.
da: Redigering sat i baggrunden.

en: Empty expression
da: Tomt udtryk

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Encrypt with:
da: Kryptér med:

en: Encrypted connection unavailable
da: Krypteret forbindelse ikke tilgængelig

en: Enter PGP passphrase:
da: Anfør PGP-løsen:

en: Enter S/MIME passphrase:
da: Anfør S/MIME-løsen:

en: Enter keyID for %s:
da: Anfør nøgle-id for %s:

en: Enter keyID:
da: Anfør nøgle-ID:

en: Enter keys (^G to abort):
da: Anfør nøgler (^G afbryder):

en: Enter macro stroke:
da: Tryk makro-tast:

en: Error History
da: Fejlhistorik

en: Error History is currently being shown.
da: Fejlhistorik vises nu.

en: Error History is disabled.
da: Fejlhistorik er deaktiveret.

en: Error allocating SASL connection
da: Fejl ved tildeling af SASL-forbindelse

en: Error bouncing message!
da: Fejl ved gensending af mail!

en: Error bouncing messages!
da: Fejl ved gensending af mails!

en: Error connecting to server: %s
da: Fejl under forbindelse til server: %s

en: Error creating autocrypt key: %s
da: Fejl ved oprettelse af autocrypt-nøgle: %s

en: Error exporting key: %s
da: Fejl ved eksportering af nøgle: %s

en: Error finding issuer key: %s
da: Kunne ikke finde udsteders nøgle: %s

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
da: Fejl ved indhentning af information for KeyID %s: %s

en: Error in %s, line %d: %s
da: Fejl i %s, linje %d: %s

en: Error in command line: %s
da: Fejl i kommandolinje: %s

en: Error in expression: %s
da: Fejl i udtryk: %s

en: Error initialising gnutls certificate data
da: Kan ikke klargøre gnutls-certifikatdata

en: Error initializing terminal.
da: Kan ikke klargøre terminal.

en: Error opening mailbox
da: Fejl ved åbning af brevboks

en: Error parsing address!
da: Ugyldig adresse!

en: Error processing certificate data
da: Fejl under behandling af certifikatdata

en: Error reading alias file
da: Fejl ved læsning af alias-fil

en: Error running "%s"!
da: Fejl ved kørsel af "%s"!

en: Error saving flags
da: Fejl ved gemning af statusindikatorer

en: Error saving flags. Close anyway?
da: Fejl ved gemning af statusindikatorer. Luk alligevel?

en: Error scanning directory.
da: Fejl ved indlæsning af filkatalog.

en: Error seeking in alias file
da: Fejl ved søgning i alias-fil

en: Error sending message, child exited %d (%s).
da: Fejl %d under afsendelse af mail (%s).

en: Error sending message, child exited %d.
da: Fejl ved afsendelse af mail, afslutningskode fra barneproces: %d.

en: Error sending message.
da: Fejl ved afsendelse af mail.

en: Error setting SASL external security strength
da: Fejl ved indstilling af ekstern sikkerhedsstyrke for SASL

en: Error setting SASL external user name
da: Fejl ved indstilling af eksternt brugernavn for SASL

en: Error setting SASL security properties
da: Fejl ved indstilling af sikkerhedsegenskaber for SASL

en: Error talking to %s (%s)
da: Kommunikationsfejl med server %s (%s)

en: Error trying to view file
da: Fejl ved visning af fil

en: Error updating account record
da: Fejl ved opdatering af konto-optegnelse

en: Error while writing mailbox!
da: Fejl ved skrivning til brevbakke!

en: Error. Preserving temporary file: %s
da: Fejl. Bevarer midlertidig fil: %s

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
da: Fejl: %s kan ikke være sidste led i kæden.

en: Error: '%s' is a bad IDN.
da: Fejl: '%s' er et forkert IDN.

en: Error: certification chain too long - stopping here
da: Fejl: certificeringskæde er for lang - stopper her

en: Error: copy data failed
da: Fejl: kopiering af data fejlede

en: Error: decryption/verification failed: %s
da: Fejl: dekryptering/verificering fejlede: %s

en: Error: multipart/signed has no protocol.
da: Fejl: "multipart/signed" har ingen "protocol"-parameter.

en: Error: no TLS socket open
da: Fejl: ingen åben TLS-sokkel

en: Error: score: invalid number
da: Fejl: score: ugyldigt tal

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
da: Fejl: kan ikke skabe en OpenSSL-underproces!

en: Error: verification failed: %s
da: Fejl: verificering fejlede: %s

en: Evaluating cache...
da: Evaluerer cache ...

en: Executing command on matching messages...
da: Udfører kommando på matchende mails ...

en: Exit
da: Tilbage

en: Exit
da: Tilbage

en: Exit Mutt without saving?
da: Afslut Mutt uden at gemme?

en: Exit Mutt?
da: Afslut Mutt øjeblikkeligt?

en: Expired
da: Udløbet

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
da: Eksplicit ciphersuite-valg via $ssl_ciphers ikke understøttet

en: Expunge failed
da: Sletning mislykkedes

en: Expunging messages from server...
da: Sletter mails på server ...

en: Failed to figure out sender
da: Kunne ikke bestemme afsender

en: Failed to find enough entropy on your system
da: Kunne ikke finde nok entropi på dit system

en: Failed to parse mailto: link
da: Kunne ikke fortolke mailto:-link

en: Failed to verify sender
da: Kunne ikke verificere afsender

en: Failure to open file to parse headers.
da: Kan ikke åbne fil for at analysere mailheadere.

en: Failure to open file to strip headers.
da: Kan ikke åbne fil for at fjerne mailheadere.

en: Failure to rename file.
da: Omdøbning af fil slog fejl.

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
da: Kritisk fejl! Kunne ikke genåbne brevbakke!

en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
da: Fcc mislykkedes. forsøg (i)gen, alternativt (b)revbakke, eller (a)fbryd?

en: Fcc mailbox
da: Fcc-brevbakke

en: Fetching PGP key...
da: Henter PGP-nøgle ...

en: Fetching flag updates...
da: Henter opdateringer af statusindikatorer ...

en: Fetching list of messages...
da: Henter liste over mails ...

en: Fetching message headers...
da: Henter mailheadere ...

en: Fetching message...
da: Henter mail ...

en: File Mask:
da: Filmaske:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
da: Filen eksisterer , (o)verskriv, (t)ilføj, (a)nnulér?

en: File is a directory, save under it?
da: Filen er et filkatalog, gem i det?

en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
da: Filen er et filkatalog; gem i det? [(j)a, (n)ej, (a)lle]

en: File under directory:
da: Fil i dette filkatalog:

en: Filling entropy pool: %s...
da: Fylder entropipuljen: %s ...

en: Filter through:
da: Filtrér gennem:

en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk ....:

en: First, please tag a message to be linked here
da: Markér en mail til sammenkædning som det første

en: Follow-up to %s%s?
da: Opfølg til %s%s?

en: Forward MIME encapsulated?
da: Videresend MIME-indkapslet?

en: Forward as attachment?
da: Videresend som bilag?

en: Forward as attachments?
da: Videresend som bilag?

en: Forward attachments?
da: Videresend bilag?

en: From:
da: Fra:

en: Function not permitted in attach-message mode.
da: Funktionen er ikke tilladt ved vedlægning af bilag.

en: GPGME: CMS protocol not available
da: GPGME: CMS-protokol utilgængelig

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
da: GPGME: OpenPGP-protokol utilgængelig

en: GSSAPI authentication failed.
da: GSSAPI-godkendelse slog fejl.

en: Generate multipart/alternative content?
da: Generér "multipart/alternative"-indhold?

en: Generating autocrypt key...
da: Genererer autocrypt-nøgle ...

en: Getting folder list...
da: Henter liste over brevbakker ...

en: Good signature from:
da: God underskrift fra:

en: Group
da: Gruppe

en: Header search without header name: %s
da: Headersøgning uden et headernavn: %s

en: Help
da: Hjælp

en: Help for %s
da: Hjælp for %s

en: Help is currently being shown.
da: Hjælpeskærm vises nu.

en: History '%s'
da: Historik '%s'

en: I don't know how to print %s attachments!
da: Jeg ved ikke hvordan man udskriver %s-maildele!

en: I don't know how to print that!
da: Jeg ved ikke hvordan man udskriver dette!

en: I/O error
da: I/O-fejl

en: ID has undefined validity.
da: Ægthed af id er ubestemt.

en: ID is expired/disabled/revoked.
da: Id er udløbet/ugyldig/ophævet.

en: ID is not trusted.
da: Id er ikke betroet.

en: ID is not valid.
da: Id er ikke bevist ægte.

en: ID is only marginally valid.
da: Id er kun bevist marginalt ægte.

en: Illegal S/MIME header
da: Ugyldig S/MIME-header

en: Illegal crypto header
da: Ugyldig crypto-header

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
da: Ugyldig angivelse for type %s i "%s" linje %d

en: Include message in reply?
da: Citér mailen i svar?

en: Including quoted message...
da: Inkluderer citeret mail ...

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
da: Integreret PGP kan ikke bruges sammen med bilag. Brug PGP/MIME i stedet?

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
da: Integreret PGP kan ikke bruges sammen med format=flowed. Brug PGP/MIME i stedet?

en: Insert
da: Indsæt

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
da: Heltals-overløb, kan ikke tildele hukommelse!

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
da: Heltals-overløb, kan ikke tildele hukommelse.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
da: Intern fejl. Indsend venligst en fejlrapport.

en: Invalid
da: Ugyldigt

en: Invalid POP URL: %s
da: Ugyldig POP-URL: %s

en: Invalid SMTP URL: %s
da: Ugyldig SMTP-URL: %s

en: Invalid day of month: %s
da: Ugyldig dag i måneden: %s

en: Invalid encoding.
da: Ugyldig indkodning.

en: Invalid index number.
da: Ugyldigt indeksnummer.

en: Invalid message number.
da: Ugyldigt mailnummer.

en: Invalid month: %s
da: Ugyldig måned: %s

en: Invalid relative date: %s
da: Ugyldig relativ dato: %s

en: Invalid server response
da: Ugyldigt svar fra server

en: Invalid value for option %s: "%s"
da: Ugyldig værdi for tilvalget %s: "%s"

en: Invoking PGP...
da: Starter PGP ...

en: Invoking S/MIME...
da: Starter S/MIME ...

en: Invoking autoview command: %s
da: Starter autovisning kommando: %s

en: Issued By:
da: Udstedt af:

en: Jump to message:
da: Hop til mail:

en: Jump to:
da: Hop til:

en: Jumping is not implemented for dialogs.
da: Man kan ikke springe rundt i dialogerne.

en: Key ID: 0x%s
da: Nøgle-id: 0x%s

en: Key Type:
da: Nøgletype:

en: Key Usage:
da: Nøgleanvendelse:

en: Key is not bound.
da: Tasten er ikke tillagt en funktion.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
da: Tasten er ikke tillagt en funktion. Tast '%s' for hjælp.

en: LOGIN disabled on this server.
da: Der er spærret for indlogning på denne server.

en: Label for certificate:
da: Certifikatets etiket:

en: Limit to messages matching:
da: Afgræns til mails efter mønster:

en: Limit: %s
da: Afgrænsning: %s

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
da: Fil blokeret af gammel lås. Fjern låsen på %s?

en: Logged out of IMAP servers.
da: Logget ud fra IMAP-servere.

en: Logging in...
da: Logger ind ...

en: Login failed.
da: Login mislykkedes.

en: Looking for keys matching "%s"...
da: Leder efter nøgler, der matcher "%s"...

en: Looking up %s...
da: Opsøger %s ...

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
da: MIME-typen er ikke defineret. Kan ikke vise bilag.

en: Macro loop detected.
da: Makro-sløjfe opdaget.

en: Mail
da: Send

en: Mail not sent.
da: Mail ikke sendt.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
da: Mail ikke sendt: integreret PGP kan ikke bruges sammen med bilag.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
da: Mail ikke sendt: integreret PGP kan ikke bruges sammen med format=flowed.

en: Mail sent.
da: Mail sendt.

en: Mailbox %s@%s closed
da: Brevbakke %s@%s lukket

en: Mailbox checkpointed.
da: Brevbakke opdateret.

en: Mailbox created.
da: Mailkatalog oprettet.

en: Mailbox deleted.
da: Brevbakken slettet.

en: Mailbox deletion failed.
da: Sletning af brevbakke mislykkedes.

en: Mailbox is corrupt!
da: Brevbakken er ødelagt!

en: Mailbox is empty.
da: Brevbakken er tom.

en: Mailbox is marked unwritable. %s
da: Brevbakke er skrivebeskyttet. %s

en: Mailbox is read-only.
da: Brevbakke er skrivebeskyttet.

en: Mailbox is unchanged.
da: Brevbakken er uændret.

en: Mailbox must have a name.
da: Mailkataloget skal have et navn.

en: Mailbox not deleted.
da: Brevbakke ikke slettet.

en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
da: Mailboks genåbnet. Nogen ændringer er måske gået tabt.

en: Mailbox renamed.
da: Brevbakke omdøbt.

en: Mailbox was corrupted!
da: Brevbakken var ødelagt!

en: Mailbox was externally modified.
da: Brevbakke ændret udefra.

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
da: Brevbakken ændret udefra. Statusindikatorer kan være forkerte.

en: Mailboxes [%d]
da: brevbakke [%d]

en: Mailcap Edit entry requires %%s
da: Brug af "edit" i mailcap-fil kræver %%s

en: Mailcap compose entry requires %%s
da: Brug af "compose" i mailcap-fil kræver %%s

en: Make Alias
da: Opret alias

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
da: Mange andre, som ikke er nævnt her, har bidraget med kode, rettelser
    og forslag.

en: Marking %d messages deleted...
da: Markerer %d mails slettet ...

en: Marking messages deleted...
da: Giver mails slettemarkering ...

en: Mask
da: Maske

en: Message bounced.
da: Mailen er gensendt.

en: Message bound to %s.
da: Mailen er tildelt %s.

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
da: Mailen kan ikke sendes integreret. Brug PGP/MIME i stedet?

en: Message contains:
da: Mailen indeholder:

en: Message could not be printed
da: Mailen kunne ikke udskrives

en: Message file is empty!
da: Mailfilen er tom!

en: Message not bounced.
da: Mailen er ikke gensendt.

en: Message not modified!
da: Mailen er uændret!

en: Message postponed.
da: Mail tilbageholdt.

en: Message printed
da: Mailen er udskrevet

en: Message written.
da: Mailen skrevet.

en: Messages bounced.
da: Mails er gensendt.

en: Messages could not be printed
da: Mails kunne ikke udskrives

en: Messages not bounced.
da: Mails er ikke gensendt.

en: Messages printed
da: Mails er udskrevet

en: Missing arguments.
da: Manglende parameter.

en: Missing blank line separator from output of "%s"!
da: Adskillelsesmarkering ved tom linje mangler fra uddata af "%s"!

en: Missing mime type from output of "%s"!
da: Manglende mime-type fra uddata af "%s"!

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
da: Kæden må højst have %d led.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
da: Mails sendt med Mixmaster må ikke have Cc- eller Bcc-felter.

en: Move %d read messages to %s?
da: Flyt %d læste mails til %s?

en: Moving read messages to %s...
da: Flytter læste mails til %s ...

en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
da: Mutt med %?m?%m beskeder&ingen beskeder?%?n? [%n NYE?

en: MuttLisp: missing if condition: %s
da: MuttLisp: manglende if betingelse: %s

en: MuttLisp: no such function %s
da: MuttLisp: ingen sådan funktion %s

en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
da: MuttLisp: ikke-lukkede baglæns-accenttegn: %s

en: MuttLisp: unclosed list: %s
da: MuttLisp: ikke-lukket liste: %s

en: Name:
da: Navn:

en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
da: Hverken mailcap_path eller MAILCAPS er angivet

en: New Query
da: Ny forespørgsel

en: New file name:
da: Nyt filnavn:

en: New file:
da: Ny fil:

en: New mail in
da: Ny post i

en: New mail in this mailbox.
da: Nye mails i denne brevbakke.

en: Next
da: Næste

en: NextPg
da: Side ned

en: No
da: Nej

en: No (valid) autocrypt key found for %s.
da: Fandt ikke nogen (gyldig) autocrypt-nøgle til %s.

en: No (valid) certificate found for %s.
da: Fandt ikke et (gyldigt) certifikat for %s.

en: No Message-ID: header available to link thread
da: Ingen Message-ID: i mailheadere er tilgængelig til at sammenkæde tråde

en: No PGP backend configured
da: Ingen PGP-ressource er konfigureret

en: No S/MIME backend configured
da: Ingen S/MIME-ressource er konfigureret

en: No attachments, abort sending?
da: Ingen bilag - afbryd afsendelse?

en: No authenticators available
da: Ingen godkendelsesmetode kan bruges

en: No backgrounded editing sessions.
da: Ingen mailskrivnings-sessioner er sat i baggrunden.

en: No boundary parameter found! [report this error]
da: Fandt ingen "boundary"-parameter! [rapportér denne fejl]

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
da: Ingen krypteringsressource er konfigureret. Deaktiverer mailens sikkerhedsindstilling.

en: No decryption engine available for message
da: Intet tilgængeligt dekrypteringsprogram til mail

en: No entries.
da: Ingen punkter.

en: No files match the file mask
da: Ingen filer passer til filmasken

en: No from address given
da: Afsenderadresse ikke anført

en: No incoming mailboxes defined.
da: Ingen indgående brevbakker er defineret.

en: No labels changed.
da: Ingen etiketter ændret.

en: No limit pattern is in effect.
da: Intet afgrænsningsmønster er i brug.

en: No lines in message.
da: Ingen linjer i mailen.

en: No mailbox is open.
da: Ingen brevbakke er åben.

en: No mailbox with new mail.
da: Ingen brevbakke med nye mails.

en: No mailbox.
da: Ingen brevbakke.

en: No mailboxes have new mail
da: Ingen brevbakker med nye mails

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
da: Ingen "compose"-regel for %s i mailcap-fil, opretter en tom fil.

en: No mailcap edit entry for %s
da: Ingen "edit"-regel for %s i mailcap-fil

en: No mailing lists found!
da: Ingen postlister fundet!

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
da: Ingen passende mailcap-regler fundet. Viser som tekst.

en: No message ID to macro.
da: Ingen mail-ID for makro.

en: No messages in that folder.
da: Ingen neskeder i den brevbakke.

en: No messages matched criteria.
da: Ingen mails opfylder kriterierne.

en: No more quoted text.
da: Ikke mere citeret tekst.

en: No more threads.
da: Ikke flere tråde.

en: No more unquoted text after quoted text.
da: Ikke mere uciteret tekst efter citeret tekst.

en: No new mail in POP mailbox.
da: Ingen nye mails på POP-serveren.

en: No new messages in this limited view.
da: Ingen nye mails i denne afgrænsede oversigt.

en: No new messages.
da: Ingen nye mails.

en: No output from OpenSSL...
da: Ingen uddata fra OpenSSL ...

en: No postponed messages.
da: Ingen tilbageholdte mails.

en: No printing command has been defined.
da: Ingen udskrivningskommando er defineret.

en: No recipients are specified!
da: Ingen modtagere er anført!

en: No recipients specified.
da: Ingen angivelse af modtagere.

en: No recipients were specified.
da: Ingen modtagere blev anført.

en: No secret keys found
da: Ingen hemmelige nøgler fundet

en: No subject specified.
da: Intet emne er angivet.

en: No subject, abort sending?
da: Intet emne - undlad at sende?

en: No subject, abort?
da: Intet emne, afbryd?

en: No subject, aborting.
da: Intet emne, afbryder.

en: No such folder
da: Mailkataloget findes ikke

en: No tagged entries.
da: Der er ingen udvalgte poster.

en: No tagged messages are visible!
da: Ingen udvalgte mails er synlige!

en: No tagged messages.
da: Ingen mails er udvalgt.

en: No thread linked
da: Ingen tråd sammenkædet

en: No undeleted messages.
da: Alle mails har slet-markering.

en: No unread messages in this limited view.
da: Ingen ulæste mails i denne afgrænsede oversigt.

en: No unread messages.
da: Ingen ulæste mails.

en: No visible messages.
da: Ingen synlige mails.

en: None
da: Ingen

en: Not available in this menu.
da: Funktion er ikke tilgængelig i denne menu.

en: Not enough subexpressions for template
da: Ikke nok deludtryk til skabelon

en: Not found.
da: Ikke fundet.

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Nothing to do.
da: Intet at gøre.

en: Off
da: Fra

en: On %d, %n wrote:
da: Den %d skrev %n:

en: One or more parts of this message could not be displayed
da: En eller flere dele af denne mail kunne ikke vises

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
da: Sletning af maildele fra udelte mails er ikke understøttet.

en: Open mailbox
da: Åbn brevbakke

en: Open mailbox in read-only mode
da: Åbn brevbakke i skrivebeskyttet tilstand

en: Open mailbox to attach message from
da: Åbn brevbakke med mailen som skal vedlægges

en: Out of memory!
da: Ikke mere hukommelse!

en: Output of the delivery process
da: Uddata fra leveringsprocessen

en: PATTERN
da: MØNSTER

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, %s-format, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, %s-format, r(y)d?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge eller r(y)d?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, s/(m)ime, eller r(y)d?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
da: PGP (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, s/(m)ime, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: PGP (u)nderskriv, underskriv (s)om, %s-format, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: PGP (u)nderskriv, underskriv (s)om, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: PGP (u)nderskriv, underskriv (s)om, s/(m)ime, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

en: PGP Key %s.
da: PGP-nøgle %s.

en: PGP Key 0x%s.
da: PGP-nøgle 0x%s.

en: PGP already selected. Clear & continue ?
da: PGP allerede valgt. Ryd & fortsæt ?

en: PGP and S/MIME keys matching
da: PGP- og S/MIME-nøgler som matcher

en: PGP keys matching
da: PGP-nøgler som matcher

en: PGP keys matching "%s".
da: PGP-nøgler som matcher "%s".

en: PGP keys matching <%s>.
da: PGP-nøgler som matcher <%s>.

en: PGP message is not encrypted.
da: PGP-mail er ikke krypteret.

en: PGP message successfully decrypted.
da: Vellykket dekryptering af PGP-mail.

en: PGP passphrase forgotten.
da: Har glemt PGP-løsen.

en: PGP signature could NOT be verified.
da: PGP-underskrift er IKKE i orden.

en: PGP signature successfully verified.
da: PGP-underskrift er i orden.

en: PKA verified signer's address is:
da: Underskrivers PKA-verificerede adresse er:

en: POP host is not defined.
da: Ingen POP-server er defineret.

en: POP timestamp is invalid!
da: POP-tidsstempel er ugyldigt!

en: Parent message is not available.
da: Forrige mail i tråden er ikke tilgængelig.

en: Parent message is not visible in this limited view.
da: Forrige mail i tråden er ikke synlig i afgrænset oversigt.

en: Passphrase(s) forgotten.
da: Har glemt løsen(er).

en: Password for %s@%s:
da: Adgangskode for %s@%s:

en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
da: Mønster-operator '~%c' er deaktiveret.

en: Patterns
da: Mønstre

en: Personal name:
da: Navn:

en: Pipe
da: Overfør til program

en: Pipe to command:
da: Overfør til kommando:

en: Pipe to:
da: Overfør til kommando (pipe):

en: Please enter a single email address
da: Indtast kun en enkelt mailadresse

en: Please enter the key ID:
da: Anfør venligst nøgle-id:

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
da: Sæt hostname-variablen til en passende værdi ved brug af mixmaster!

en: Postpone this message?
da: Udsæt afsendelse af denne mail?

en: Postponed Messages
da: Tilbageholdte mails

en: Preconnect command failed.
da: "Preconnect"-kommando slog fejl.

en: Prefer encryption?
da: Foretræk kryptering?

en: Preparing forwarded message...
da: Forbereder mail til videresendelse ...

en: Press any key to continue...
da: Tryk på en tast for at fortsætte ...

en: PrevPg
da: Side op

en: Prf Encr
da: Foretræk kryptering

en: Print
da: Udskriv

en: Print attachment?
da: Udskriv maildel?

en: Print message?
da: Udskriv mail?

en: Print tagged attachment(s)?
da: Udskriv udvalgte maildel(e)?

en: Print tagged messages?
da: Udskriv udvalgte mails?

en: Problem signature from:
da: Problematisk underskrift fra:

en: Process is still running. Really select?
da: Processen er stadig aktiv. Vil du virkelig vælge den?

en: Purge %d deleted message?
da: Fjern %d slettet mail?

en: Purge %d deleted messages?
da: Fjern %d slettede mails?

en: Query '%s'
da: Forespørgsel: '%s'

en: Query command not defined.
da: Ingen forespørgsels-kommando defineret.

en: Query:
da: Forespørgsel:

en: Quit
da: Afslut

en: Quit Mutt?
da: Afslut Mutt?

en: RANGE
da: OMRÅDE

en: Reading %s...
da: Læser %s ...

en: Reading new messages (%d bytes)...
da: Indlæser nye mails (%d bytes) ...

en: Really delete account "%s"?
da: Skal kontoen "%s" virkelig slettes?

en: Really delete mailbox "%s"?
da: Vil du slette brevbakken "%s"?

en: Recall postponed message?
da: Genindlæs tilbageholdt mail?

en: Recoding only affects text attachments.
da: Omkodning berører kun tekstdele.

en: Recommendation:
da: Anbefaling:

en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
da: Genforbindelse fejlede. Brevboks lukket.

en: Reconnect succeeded.
da: Genforbindelse lykkedes-

en: Redraw
da: Gentegn

en: Rename failed: %s
da: Omdøbning mislykkedes: %s

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
da: Omdøbning er kun understøttet for IMAP-brevbakker

en: Rename mailbox %s to:
da: Omdøb mailkatalog %s to:

en: Rename to:
da: Omdøb til:

en: Reopening mailbox...
da: Genåbner brevbakke ...

en: Reply
da: Svar

en: Reply to %s%s?
da: Svar til %s%s?

en: Reply-To:
da: Svar til:

en: Resume
da: Genoptag

en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
da: Omv-sort. Dato/Fra/Modt./Emne/tiL/Tråd/Usort/Str./sCore/sPam/Etiket?:

en: Reverse search for:
da: Søg baglæns efter:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
da: Omvendt sortering efter (d)ato, (a)lfabetisk, (s)tr., an(t)al, (u)læste eller (i)ngen?

en: Revoked
da: Tilbagekaldt

en: Root message is not visible in this limited view.
da: Første mail i tråden er ikke synlig i denne afgrænsede oversigt.

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
da: S/MIME (k)ryptér, (u).skriv, kryptér (m)ed, u.skriv (s)om, (b)egge, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
da: S/MIME (k)ryptér, (u).skriv, kryptér (m)ed, u.skriv (s)om, (b)egge, r(y)d?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
da: S/MIME (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, (p)gp, eller r(y)d?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
da: S/MIME (k)ryptér, (u)nderskriv, underskriv (s)om, (b)egge, (p)gp, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: S/MIME (u).skriv, kryptér (m)ed, u.skriv (s)om, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
da: S/MIME (u)nderskriv, underskriv (s)om, (p)gp, r(y)d eller (o)ppenc-tilstand fra?

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
da: S/MIME allerede valgt. Ryd & fortsæt ?

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
da: Der er ikke sammenfald mellem ejer af S/MIME-certifikat og afsender.

en: S/MIME certificates matching "%s".
da: S/MIME-certifikater som passer med "%s".

en: S/MIME keys matching
da: S/MIME-nøgler som matcher

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
da: S/MIME-mails uden antydning om indhold er ikke understøttet.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
da: S/MIME-underskrift er IKKE i orden.

en: S/MIME signature successfully verified.
da: S/MIME-underskrift er i orden.

en: SASL authentication failed
da: SASL-godkendelse mislykkedes

en: SASL authentication failed.
da: SASL-godkendelse mislykkedes.

en: SHA1 Fingerprint: %s
da: SHA1-fingeraftryk: %s

en: SHA256 Fingerprint:
da: SHA256-fingeraftryk:

en: SMTP authentication method %s requires SASL
da: SMTP-godkendelsesmetode %s kræver SASL

en: SMTP authentication requires SASL
da: SMTP-godkendelse kræver SASL

en: SMTP session failed: %s
da: SMTP-session mislykkedes: %s

en: SMTP session failed: read error
da: SMTP-session mislykkedes: læsningsfejl

en: SMTP session failed: unable to open %s
da: SMTP-session mislykkedes: kunne ikke åbne %s

en: SMTP session failed: write error
da: SMTP-session mislykkedes: skrivningsfejl

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
da: Kontrol af SSL-certifikat (certifikat %d af %d i kæde)

en: SSL disabled due to the lack of entropy
da: SSL deaktiveret pga. mangel på entropi

en: SSL failed: %s
da: SSL mislykkedes: %s

en: SSL is unavailable.
da: SSL er ikke tilgængelig.

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
da: SSL/TLS-forbindelse bruger %s (%s/%s/%s)

en: Save
da: Gem

en: Save a copy of this message?
da: Gem en kopi af denne mail?

en: Save attachments in Fcc?
da: Gem bilag i Fcc?

en: Save to file:
da: Gem i fil:

en: Save%s to mailbox
da: Gem%s i brevbakke

en: Saving Fcc to %s
da: Gemmer Fcc til %s

en: Saving changed messages... [%d/%d]
da: Gemmer ændrede mails ... [%d/%d]

en: Saving tagged messages...
da: Gemmer udvalgte beskeder ...

en: Saving...
da: Gemmer ...

en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
da: Skan brevbakke for autocrypt-headere?

en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
da: Skan en anden brevbakke for autocrypt-headere?

en: Scan mailbox
da: Scan brevbakke

en: Scanning %s...
da: Skanner %s ...

en: Search
da: Søg

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Search hit bottom without finding match
da: Søgning er nået til bunden uden resultat

en: Search hit top without finding match
da: Søgning nåede toppen uden resultat

en: Search interrupted.
da: Søgning afbrudt.

en: Search is not implemented for this menu.
da: Søgning kan ikke bruges i denne menu.

en: Search wrapped to bottom.
da: Søgning fortsat fra bund.

en: Search wrapped to top.
da: Søgning fortsat fra top.

en: Searching...
da: Søger ...

en: Secure connection with TLS?
da: Sikker forbindelse med TLS?

en: Security:
da: Sikkerhed:

en: Select
da: Vælg

en: Select
da: Vælg

en: Select a remailer chain.
da: Vælg en genposterkæde.

en: Selecting %s...
da: Vælger %s ...

en: Send attachment with name:
da: Send bilag med navn:

en: Sending in background.
da: Sender i baggrunden.

en: Sending message...
da: Sender mail ...

en: Serial-No:
da: Serienummer:

en: Server certificate has expired
da: Server-certifikat er udløbet

en: Server certificate is not yet valid
da: Server-certifikat er endnu ikke gyldigt

en: Server closed connection!
da: Serveren afbrød forbindelsen!

en: Set flag
da: Sæt statusindikator

en: Setting reply flags.
da: Sættet "reply"-indikatorer.

en: Shell command:
da: Skalkommando:

en: Sign
da: Underskriv

en: Sign as:
da: Underskriv som:

en: Sign, Encrypt
da: Underskriv og kryptér

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
da: Sort. Dato/Fra/Modt./Emne/tiL/Tråd/Usort/Str./sCore/sPam/Etiket?:

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
da: Sortering efter (d)ato, (a)lfabetisk, (s)tr., an(t)al, (u)læste eller (i)ngen?

en: Sorting mailbox...
da: Sorterer brevbakke ...

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
da: Strukturelle ændringer i dekrypterede bilag understøttes ikke

en: Subj
da: Emne

en: Subject:
da: Emne:

en: Subkey:
da: Delnøgle:

en: Subscribed [%s], File mask: %s
da: Abonnementer [%s], filmaske: %s

en: Subscribed to %s
da: Abonnerer på %s

en: Subscribing to %s...
da: Abonnerer på %s ...

en: Tag messages matching:
da: Udvælg mails efter mønster:

en: Tag the messages you want to attach!
da: Udvælg de mails som du vil vedlægge!

en: Tagging is not supported.
da: Udvælgelse er ikke understøttet.

en: Tgl Active
da: Aktiv til/fra

en: That message is not visible.
da: Mailen er ikke synligt.

en: The CRL is not available
da: CRL er ikke tilgængelig.

en: The current attachment will be converted.
da: Den aktuelle del vil blive konverteret.

en: The current attachment won't be converted.
da: Den aktuelle del vil ikke blive konverteret.

en: The key %s is not usable for autocrypt
da: Nøglen %s kan ikke anvendes med autocrypt

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
da: Mailindekset er forkert. Prøv at genåbne brevbakken.

en: The remailer chain is already empty.
da: Genposterkæden er allerede tom.

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
da: Der er $background_edit-sessioner. Vil du afslutte Mutt?

en: There are no attachments.
da: Der er ingen bilag.

en: There are no messages.
da: Der er ingen mails.

en: There are no subparts to show!
da: Der er ingen underdele at vise!

en: There was an error displaying all or part of the message
da: Der opstod en fejl ved visning af hele eller en del af mailen

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
da: Forældet IMAP-server. Mutt kan ikke bruge den.

en: This certificate belongs to:
da: Dette certifikat tilhører:

en: This certificate is valid
da: Dette certifikat er gyldigt

en: This certificate was issued by:
da: Dette certifikat er udstedt af:

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
da: Denne nøgle kan ikke bruges: udløbet/sat ud af kraft/tilbagekaldt.

en: Thread broken
da: Tråden er brudt

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
da: Tråden må ikke være brudt, mailen er ikke en del af en tråd

en: Thread contains unread messages.
da: Tråden indeholder ulæste mails.

en: Threading is not enabled.
da: Trådning er ikke i brug.

en: Threads linked
da: Tråde sammenkædet

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
da: Udløbstid overskredet under forsøg på at bruge fcntl-lås!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
da: Timeout overskredet ved forsøg på brug af flock-lås!

en: To
da: Til

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
da: Udviklerne kan kontaktes ved at sende en mail til <mutt-dev@mutt.org>.
    Rapportér programfejl ved at kontakte Mutts vedligeholdere via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: To view all messages, limit to "all".
da: Afgræns til "all" for at se alle mails.

en: To:
da: Til:

en: Toggle display of subparts
da: Slå visning af underdele fra eller til

en: Top of message is shown.
da: Toppen af mailen vises.

en: Trusted
da: Betroet

en: Trying to extract PGP keys...
da: Forsøger at udtrække PGP-nøgler ...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
da: Forsøger at udtrække S/MIME-certifikater ...

en: Trying to reconnect...
da: Forsøger at genforbinde ...

en: Tunnel error talking to %s: %s
da: Fejl i tunnel under kommunikation med %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
da: Tunnel til %s returnerede fejl %d (%s)

en: Type '%s' to background compose session.
da: Tast '%s' for at sætte mailskrivnings-session i baggrunden.

en: Unable to attach %s!
da: Kan ikke vedlægge %s!

en: Unable to attach!
da: Kan ikke vedlægge!

en: Unable to create SSL context
da: Kan ikke skabe SSL-kontekst

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
da: Kan ikke hente mailheadere fra denne version af IMAP-server.

en: Unable to get certificate from peer
da: Ude af stand til at hente certifikat fra server

en: Unable to leave messages on server.
da: Kunne ikke efterlade mails på server.

en: Unable to lock mailbox!
da: Kan ikke låse brevbakke!

en: Unable to open autocrypt database %s
da: Kan ikke åbne autocrypt-databasen %s

en: Unable to open mailbox %s
da: Kan ikke åbne brevbakke %s

en: Unable to open temporary file!
da: Kan ikke åbne midlertidig fil!

en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
da: Kan ikke gemme bilag i  %s. Bruger cwd

en: Unable to write %s!
da: Kan ikke skrive %s!

en: Undel
da: Behold

en: Undelete messages matching:
da: Behold mails efter mønster:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Content-Type %s
da: Ukendt "Content-Type" %s

en: Unknown SASL profile
da: Ukendt SASL-profil

en: Unsubscribed from %s
da: Afmeldt fra %s

en: Unsubscribing from %s...
da: Afmelder %s ...

en: Unsupported mailbox type for appending.
da: Typen på brevbakke understøttes ikke ved tilføjelse.

en: Untag messages matching:
da: Fjern valg efter mønster:

en: Unverified
da: Ikke kontrolleret

en: Uploading message...
da: Uploader mail ...

en: Usage: set variable=yes|no
da: Brug: set variable=yes|no

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
da: Brug 'toggle-write' for at muliggøre skrivning!

en: Use keyID = "%s" for %s?
da: Anvend nøgle-id = "%s" for %s?

en: Username at %s:
da: Brugernavn på %s:

en: Valid From:
da: Gyldig fra:

en: Valid To:
da: Gyldig til:

en: Verified
da: Kontrolleret

en: Verify signature?
da: Verificér underskrift?

en: Verifying message indexes...
da: Efterkontrollerer mailfortegnelser ...

en: View Attachm.
da: Vis maildel.

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
da: ADVARSEL! Fil %s findes, overskriv?

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
da: ADVARSEL: Det er IKKE sikkert at nøglen personen med det ovenfor viste navn

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
da: ADVARSEL: PKA-nøgle matcher ikke underskrivers adresse:

en: WARNING: Server certificate has been revoked
da: ADVARSEL: Server-certifikat er blevet tilbagekaldt

en: WARNING: Server certificate has expired
da: ADVARSEL: Server-certifikat er udløbet

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
da: ADVARSEL: Server-certifikat er endnu ikke gyldigt

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
da: ADVARSEL: Værtsnavn på server matcher ikke certifikat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
da: ADVARSEL: Undskriver af servercertifikat er ikke autoriseret (CA)

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
da: ADVARSEL: Nøglen TILHØRER IKKE personen med det ovenfor viste navn

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
da: ADVARSEL: Vi har INGEN indikation på om Nøglen tilhører personen med det ovenfor viste navn

en: Waiting for editor to exit
da: Venter på at editor afsluttes

en: Waiting for fcntl lock... %d
da: Venter på fcntl-lås ... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
da: Venter på flock-lås ... %d

en: Waiting for response...
da: Venter på svar ...

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
da: Advarsel: '%s' er et forkert IDN.

en: Warning: At least one certification key has expired
da: Advarsel: Mindst en certificeringsnøgle er udløbet

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
da: Advarsel: Forkert IDN '%s' i alias '%s'.

en: Warning: Couldn't save certificate
da: Advarsel: Kunne ikke gemme certifikat

en: Warning: One of the keys has been revoked
da: Advarsel: En af nøglerne er blevet tilbagekaldt

en: Warning: Part of this message has not been signed.
da: Advarsel: En del af mailen er ikke underskrevet.

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
da: Advarsel: Servercertifikat blev underskrevet med en usikker algoritme

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
da: Advarsel: Nøglen som underskriften oprettedes med er udløbet den:

en: Warning: The signature expired at:
da: Advarsel: Undskriftens gyldighed udløb den:

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
da: Advarsel: Dette navn for alias vil måske ikke virke. Ret det?

en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
da: Advarsel: rydder uventet serverdata før TLS-forhandling

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
da: Advarsel: fejl ved aktivering af ssl_verify_partial_chains

en: Warning: message contains no From: header
da: Advarsel: mailen har ingen From:-header

en: Warning: unable to set TLS SNI host name
da: Advarsel: Kunne ikke sætte værtsnavn for TLS SNI

en: What we have here is a failure to make an attachment
da: Det er ikke muligt at lave et bilag

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
da: Kunne ikke skrive! Gemte en del af brevbakke i %s

en: Write fault!
da: Skrivefejl!

en: Write message to mailbox
da: Skriv mailen til brevbakke

en: Writing %s...
da: Skriver %s ...

en: Writing message to %s ...
da: Skriver mailen til %s ...

en: Yes
da: Ja

en: You already have an alias defined with that name!
da: Der er allerede et alias med det navn!

en: You already have the first chain element selected.
da: Du har allerede valgt kædens første led.

en: You already have the last chain element selected.
da: Du har allerede valgt kædens sidste led.

en: You are on the first entry.
da: Du er på den første post.

en: You are on the first message.
da: Du er ved første mail.

en: You are on the first page.
da: Du er på den første side.

en: You are on the first thread.
da: Du er ved den første tråd.

en: You are on the last entry.
da: Du er på den sidste post.

en: You are on the last message.
da: Du er ved sidste mail.

en: You are on the last page.
da: Du er på den sidste side.

en: You cannot scroll down farther.
da: Du kan ikke komme længere ned.

en: You cannot scroll up farther.
da: Du kan ikke komme længere op.

en: You have no aliases!
da: Adressebogen er tom!

en: You may not delete the only attachment.
da: Mailens eneste del kan ikke slettes.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
da: Du kan kun gensende message/rfc822-maildele.

en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
da: Du kan kun skrive til afsender med message/rfc822-maildele.

en: [%s = %s] Accept?
da: [%s = %s] Acceptér?

en: [-- %s output follows%s --]
da: [-- %s uddata følger%s --]

en: [-- %s/%s is unsupported
da: [-- %s/%s er ikke understøttet

en: [-- Attachment #%d
da: [-- Maildel #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
da: [-- Fejl fra autovisning af %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
da: [-- Autovisning ved brug af %s --]

en: [-- Begin signature information --]
da: [-- Begyndelse på underskriftsinformation --]

en: [-- Can't run %s. --]
da: [-- Kan ikke køre %s --]

en: [-- End of OpenSSL output --]
da: [-- Slut på OpenSSL-uddata --]

en: [-- End of PGP output --]
da: [-- Slut på PGP-uddata --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
da: [-- Slut på PGP/MIME-krypteret data --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
da: [-- Slut på PGP/MIME-underskrevne og -krypterede data --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
da: [-- Slut på S/MIME-krypteret data --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
da: [-- Slut på S/MIME-underskrevne data --]

en: [-- End signature information --]
da: [-- Slut på underskriftsinformation --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
da: [-- Fejl: Kunne ikke vise nogen del af "Multipart/Alternative"! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
da: [-- Fejl: multipart/signed-undeskrift mangler eller er i et forkert format! --]

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
da: [-- Fejl: Ukendt "multipart/signed" protokol %s! --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
da: [-- Fejl: Kunne ikke skabe en PGP-delproces! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
da: [-- Fejl: Kunne ikke oprette en midlertidig fil! --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
da: [-- Fejl: kunne ikke finde begyndelse på PGP-meddelelsen! --]

en: [-- Error: decryption failed --]
da: [-- Fejl: dekryptering mislykkedes --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
da: [-- Fejl: dekryptering fejlede: %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
da: [-- Fejl: "message/external-body" har ingen "access-type"-parameter --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
da: [-- Fejl: kan ikke skabe en OpenSSL-underproces! --]

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
da: [-- Fejl: kan ikke skabe en PGP-delproces! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
da: [-- Følgende data er PGP/MIME-krypteret --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
da: [-- Følgende data er underskrevet og krypteret med PGP/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
da: [-- Følgende data er S/MIME-krypteret --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
da: [-- Følgende data er S/MIME-krypteret --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
da: [-- Følgende data er underskrevet med S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
da: [-- Følgende data er underskrevet med S/MIME --]

en: [-- The following data is signed --]
da: [-- Følgende data er underskrevet --]

en: [-- This %s/%s attachment
da: [-- Denne %s/%s-del

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
da: [-- Denne %s/%s-del er ikke medtaget, --]

en: [-- This is an attachment
da: [-- Dette er et bilag

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
da: [-- Type: %s/%s, indkodning: %s, størrelse: %s --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
da: [-- Advarsel: Kan ikke finde nogen underskrifter. --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
da: [-- Advarsel: %s/%s underskrifter kan ikke kontrolleres. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
da: [-- og den angivne "access-type" %s er ikke understøttet --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
da: [-- og den angivne eksterne kilde findes ikke mere. --]

en: [-- name: %s --]
da: [-- navn %s --]

en: [-- on %s --]
da: [-- den %s --]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
da: [Kan ikke vise denne bruger-id (ugyldig DN)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
da: [Kan ikke vise denne bruger-id (ugyldig indkodning)]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
da: [Kan ikke vise denne bruger-id (ukendt indkodning)]

en: [Disabled]
da: [Deaktiveret]

en: [Expired]
da: [Udløbet]

en: [Invalid]
da: [Ugyldigt]

en: [Revoked]
da: [Tilbagekaldt]

en: [invalid date]
da: [ugyldig dato]

en: [unable to calculate]
da: [kan ikke beregne]

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
da: _maildir_commit_message(): kan ikke sætte tidsstempel på fil

en: accept the chain constructed
da: acceptér den opbyggede kæde

en: active
da: aktiv

en: add, change, or delete a message's label
da: tilføj, ændr eller slet en beskeds etiket

en: aka:
da: alias:

en: alias: no address
da: alias: Ingen adresse

en: all messages
da: alle beskeder

en: already read messages
da: allerede læste beskeder

en: ambiguous specification of secret key `%s'
da: tvetydig specifikation af hemmelig nøgle "%s"

en: append a remailer to the chain
da: føj en genposter til kæden

en: append new query results to current results
da: føj nye resultater af forespørgsel til de aktuelle resultater

en: apply next function ONLY to tagged messages
da: anvend næste funktion KUN på udvalgte mails

en: apply next function to tagged messages
da: anvend næste funktion på de udvalgte mails

en: attach a PGP public key
da: vedlæg en offentlig PGP-nøgle (public key)

en: attach file(s) to this message
da: vedlæg fil(er) til denne mail

en: attach message(s) to this message
da: vedlæg mails til denne mail

en: attachments: invalid disposition
da: vedlæg bilag: ugyldig beskrivelse

en: attachments: no disposition
da: vedlæg bilag: ingen beskrivelse

en: badly formatted command string
da: fejlformateret kommandostreng

en: bind: too many arguments
da: bind: for mange parametre

en: break the thread in two
da: del tråden i to

en: calculate message statistics for all mailboxes
da: beregn mailstatistik for alle brevbakker

en: cannot get certificate common name
da: kan ikke finde certifikatets "common name"

en: cannot get certificate subject
da: kan ikke hente certifikatets "subject"

en: capitalize the word
da: skriv ord med stort begyndelsesbogstav

en: certificate owner does not match hostname %s
da: der er ikke sammenfald mellem ejer af certifikat og værtsnavn %s

en: certification
da: certificering

en: change directories
da: skift filkatalog

en: check for classic PGP
da: søg efter klassisk pgp

en: check mailboxes for new mail
da: undersøg brevbakker for nye mails

en: clear a status flag from a message
da: fjern statusindikator fra mail

en: clear and redraw the screen
da: ryd og opfrisk skærmen

en: collapse/uncollapse all threads
da: sammen-/udfold alle tråde

en: collapse/uncollapse current thread
da: sammen-/udfold den aktuelle tråd

en: color: too few arguments
da: color: for få parametre

en: complete address with query
da: færdiggør adresse ved forespørgsel

en: complete filename or alias
da: færdiggør filnavn eller alias

en: compose a new mail message
da: skriv en ny mail

en: compose new attachment using mailcap entry
da: lav en ny maildel efter mailcap-regel

en: compose new message to the current message sender
da: skriv ny mail til den aktuelle mailafsender

en: convert the word to lower case
da: skriv ord med små bogstaver

en: convert the word to upper case
da: skriv ord med store bogstaver

en: converting
da: omdanner

en: copy a message to a file/mailbox
da: kopiér mail til en fil/brevbakke

en: could not create temporary folder: %s
da: kunne ikke oprette midlertidig brevbakke: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
da: kunne ikke afkorte midlertidig brevbakke: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
da: kunne ikke skrive til midlertidig brevbakke: %s

en: create a hotkey macro for the current message
da: lav en genvejstast-makro for den aktuelle mail

en: create a new autocrypt account
da: opret en ny autocrypt-konto

en: create a new mailbox (IMAP only)
da: opret en ny brevbakke (kun IMAP)

en: create an alias from a message sender
da: opret et alias fra afsenderadresse

en: created:
da: oprettet:

en: cryptographically encrypted messages
da: kryptografisk krypteret mail!

en: cryptographically signed messages
da: kryptografisk signerede mails

en: cryptographically verified messages
da: kryptografisk efterprøvede beskeder

en: cs
da: ov

en: current mailbox shortcut '^' is unset
da: genvejstasten '^' til den aktuelle brevbakke er inaktiv

en: cycle among incoming mailboxes
da: skift mellem indgående brevbakker

en: dazcun
da: dastui

en: default colors not supported
da: standard-farver er ikke understøttet

en: delete a remailer from the chain
da: slet en genposter fra kæden

en: delete all chars on the line
da: slet linje

en: delete all messages in subthread
da: slet alle mails i deltråd

en: delete all messages in thread
da: slet alle mails i tråd

en: delete chars from cursor to end of line
da: slet alle tegn til linjeafslutning

en: delete chars from the cursor to the end of the word
da: slet resten af ord fra markørens position

en: delete messages matching a pattern
da: slet mails efter mønster

en: delete the char in front of the cursor
da: slet tegnet foran markøren

en: delete the char under the cursor
da: slet tegnet under markøren

en: delete the current account
da: slet den aktuelle konto

en: delete the current entry
da: slet den aktuelle mail

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
da: slet den aktuelle mail uden om papirkurven

en: delete the current mailbox (IMAP only)
da: slet den aktuelle brevbakke (kun IMAP)

en: delete the word in front of the cursor
da: slet ord foran markør

en: deleted messages
da: slettede beskeder

en: descend into a directory
da: gå ned i et katalog

en: dfrsotuzcpl
da: dfmeltuscpe

en: display a message
da: vis en mail

en: display full address of sender
da: vis fuld afsenderadresse

en: display message and toggle header weeding
da: fremvis mail med helt eller beskåret mailheadere

en: display recent history of error messages
da: vis nyere historik over fejlmeddelelser

en: display the currently selected file's name
da: vis navnet på den aktuelt valgte fil

en: display the keycode for a key press
da: vis tastekoden for et tastetryk

en: drac
da: dray

en: duplicated messages
da: duplikerede beskeder

en: eca
da: kra

en: edit attachment content type
da: ret maildelens "content-type"

en: edit attachment description
da: ret maildelens beskrivelse

en: edit attachment transfer-encoding
da: ret maildelens indkodning

en: edit attachment using mailcap entry
da: redigér maildel efter mailcap-regel

en: edit the BCC list
da: ret i Bcc-listen

en: edit the CC list
da: ret i Cc-listen

en: edit the Reply-To field
da: ret Reply-To-feltet

en: edit the TO list
da: ret listen over modtagere (To:)

en: edit the file to be attached
da: redigér i den fil der skal vedlægges

en: edit the from field
da: ret afsender (from:)

en: edit the message
da: redigér mail

en: edit the message with headers
da: redigér mailen med mailheadere

en: edit the raw message
da: redigér den "rå" mail

en: edit the subject of this message
da: ret denne mails emne (Subject:)

en: empty pattern
da: tomt mønster

en: encryption
da: kryptering

en: end of conditional execution (noop)
da: slut på betinget udførelse (noop)

en: enter a file mask
da: skriv en filmaske

en: enter a file to save a copy of this message in
da: kopiér denne mail til fil

en: enter a muttrc command
da: skriv en muttrc-kommando

en: error adding recipient `%s': %s
da: tilføjelse af modtager fejlede "%s": %s

en: error allocating data object: %s
da: tildeling af dataobjekt fejlede: %s

en: error creating gpgme context: %s
da: dannelse af gpgme-kontekst fejlede: %s

en: error creating gpgme data object: %s
da: dannelse af gpgme-dataobjekt fejlede: %s

en: error enabling CMS protocol: %s
da: fejl ved aktivering af CMS-protokol: %s

en: error encrypting data: %s
da: fejl ved kryptering af data: %s

en: error importing key: %s
da: fejl ved import af nøgle: %s

en: error in pattern at: %s
da: fejl i mønster ved: %s

en: error reading data object: %s
da: fejl ved læsning af dataobjekt: %s

en: error rewinding data object: %s
da: fejl ved tilbagespoling af dataobjekt: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
da: fejl ved indstilling af PKA-underskrifts notation: %s

en: error setting secret key `%s': %s
da: fejl ved indstilling af hemmelig nøgle "%s": %s

en: error signing data: %s
da: fejl ved underskrivelse af data: %s

en: error: unknown op %d (report this error).
da: fejl: ukendt op %d (rapportér denne fejl).

en: esabfc
da: kusby

en: esabfci
da: kusby

en: esabfco
da: kusbgyo

en: esabfcoi
da: kusbgyoi

en: esabmfc
da: kusbmgy

en: esabmfco
da: kusbmgyo

en: esabpfc
da: kusbpgy

en: esabpfco
da: kusbpgyo

en: eswabfc
da: kumsbgy

en: eswabfco
da: kumsbgyo

en: exec: no arguments
da: exec: ingen parametre

en: execute a macro
da: udfør makro

en: exit this menu
da: forlad denne menu

en: expired messages
da: Udløbne beskeder

en: extract supported public keys
da: udtræk understøttede offentlige nøgler

en: filter attachment through a shell command
da: filtrér maildel gennem en skalkommando

en: finished
da: færdig

en: flagged messages
da: mails med statusindikator

en: force retrieval of mail from IMAP server
da: hent post fra IMAP-server nu

en: force viewing of attachment using mailcap
da: fremtving visning af denne del ved brug af mailcap

en: format error
da: formatfejl

en: forward a message with comments
da: videresend en mail med kommentarer

en: get a temporary copy of an attachment
da: lav en midlertidig kopi af en maildel

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
da: gpgme_op_keylist_next fejlede: %s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
da: gpgme_op_keylist_start fejlede: %s

en: has been deleted --]
da: er blevet slettet --]

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
da: imap_sync_mailbox: EXPUNGE mislykkedes

en: inactive
da: inaktiv

en: insert a remailer into the chain
da: indsæt en genposter i kæden

en: invalid header field
da: ugyldig linje i mailheadere

en: invoke a command in a subshell
da: kør en kommando i en under-skal

en: jump to an index number
da: gå til et indeksnummer

en: jump to parent message in thread
da: hop til forrige mail i tråden

en: jump to previous subthread
da: hop til forrige deltråd

en: jump to previous thread
da: hop til forrige tråd

en: jump to root message in thread
da: hop til første mail i tråden

en: jump to the beginning of the line
da: gå til begyndelsen af linje

en: jump to the bottom of the message
da: gå til bunden af mailen

en: jump to the end of the line
da: gå til linjeslut

en: jump to the next new message
da: hop til det næste nye mail

en: jump to the next new or unread message
da: hop til næste nye eller ulæste mail

en: jump to the next subthread
da: hop til næste deltråd

en: jump to the next thread
da: hop til næste tråd

en: jump to the next unread message
da: hop til næste ulæste mail

en: jump to the previous new message
da: hop til forrige nye mail

en: jump to the previous new or unread message
da: hop til forrige nye eller ulæste mail

en: jump to the previous unread message
da: hop til forrige ulæste mail

en: jump to the top of the message
da: gå til toppen af mailen

en: keys matching
da: nøgler som matcher

en: link tagged message to the current one
da: sammenkæd udvalg mail med det aktuelle

en: list and select backgrounded compose sessions
da: oplist og vælg mailskrivnings-sessioner som er sat i baggrunden

en: list mailboxes with new mail
da: oplist brevbakker med nye mails

en: logout from all IMAP servers
da: log ud fra alle IMAP-servere

en: macro: empty key sequence
da: macro: tom tastesekvens

en: macro: too many arguments
da: macro: for mange parametre

en: mail a PGP public key
da: send en offentlig PGP-nøgle

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
da: genvejstast til brevbakke udfoldet til tomt regulært udtryk

en: mailcap entry for type %s not found
da: ingen mailcap-angivelse for type %s

en: make decoded (text/plain) copy
da: lav en afkodet kopi (text/plain)

en: make decoded copy (text/plain) and delete
da: lav en afkodet kopi (text/plain) og slet

en: make decrypted copy
da: opret dekrypteret kopi

en: make decrypted copy and delete
da: opret dekrypteret kopi og slet

en: make the sidebar (in)visible
da: gør sidepanelet (u)synligt

en: manage autocrypt accounts
da: håndtér autocrypt-konti

en: manual encrypt
da: manuel kryptering

en: mark the current subthread as read
da: markér den aktuelle deltråd som læst

en: mark the current thread as read
da: markér den aktuelle tråd som læst

en: message hotkey
da: mailens genvejstast

en: message(s) not deleted
da: mail(s) som ikke blev slettet

en: messages addressed to known mailing lists
da: beskeder adresseret til kendte postlister

en: messages addressed to subscribed mailing lists
da: beskeder sendt til abonnerede postlister

en: messages addressed to you
da: beskeder adresseret til dig

en: messages from you
da: beskeder fra dig

en: messages having an immediate child matching PATTERN
da: beskeder hvis umiddelbare barn passer med MØNSTER

en: messages in collapsed threads
da: beskeder i sammenfoldede tråde

en: messages in threads containing messages matching PATTERN
da: beskeder i tråde med beskeder der passer med MØNSTER

en: messages received in DATERANGE
da: beskeder modtaget inden for DATO-OMRÅDE

en: messages sent in DATERANGE
da: beskeder sendt i DATO-OMRÅDE

en: messages which contain PGP key
da: beskeder som indeholder PGP nøgle

en: messages which have been replied to
da: beskeder som er blevet besvaret

en: messages whose CC header matches EXPR
da: beskeder hvis CC-felt passer med UDTRYK

en: messages whose From header matches EXPR
da: beskeder hvis From-felt passer med UDTRYK

en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
da: beskeder hvis From/Sender/To/CC passer med UDTRYK

en: messages whose Message-ID matches EXPR
da: beskeder hvis Message-ID passer med UDTRYK

en: messages whose References header matches EXPR
da: beskeder hvis reference-felt passer med UDTRYK

en: messages whose Sender header matches EXPR
da: beskeder hvis Sender-felt passer med UDTRYK

en: messages whose Subject header matches EXPR
da: beskeder hvis emne-felt  passer med UDTRYK

en: messages whose To header matches EXPR
da: beskeder hvis Til-felt passer med  UDTRYK

en: messages whose X-Label header matches EXPR
da: beskeder hvis X-Label header passer med UDTRYK

en: messages whose body matches EXPR
da: beskeder hvis tekst passer med UDTRYK

en: messages whose body or headers match EXPR
da: beskeder hvis tekst eller felter passer med UDTRYK

en: messages whose header matches EXPR
da: beskeder hvis felter passer med UDTRYK

en: messages whose immediate parent matches PATTERN
da: beskeder hvis umiddelbare forælder passer med MØNSTER

en: messages whose number is in RANGE
da: beskeder hvis nummer er indenfor OMRÅDE

en: messages whose recipient matches EXPR
da: beskeder hvis modtager passer med UDTRYK

en: messages whose score is in RANGE
da: beskeder hvis skore er indenfor OMRÅDE

en: messages whose size is in RANGE
da: beskeder hvis størrelse er indenfor OMRÅDE

en: messages whose spam tag matches EXPR
da: beskeder hvis spam-mærke passer med UDTRYK

en: messages with RANGE attachments
da: beskeder med OMRÅDE-bilag

en: messages with a Content-Type matching EXPR
da: beskeder med en indholgd-type der passer på UDTTRYK

en: mismatched brackets: %s
da: parenteser matcher ikke: %s

en: mismatched parenthesis: %s
da: parenteser matcher ikke: %s

en: missing filename.
da: manglende filnavn.

en: missing parameter
da: manglende parameter

en: missing pattern: %s
da: manglende mønster: %s

en: mono: too few arguments
da: mono: for få parametre

en: move attachment down in compose menu list
da: flyt maildel nedad i mailskrivningsmenuens liste over maildele

en: move attachment up in compose menu list
da: flyt maildel opad i mailskrivningsmenuens liste over maildele

en: move entry to bottom of screen
da: flyt element til bunden af skærmen

en: move entry to middle of screen
da: flyt element til midten af skærmen

en: move entry to top of screen
da: flyt element til bunden af skærmen

en: move the cursor one character to the left
da: flyt markøren et tegn til venstre

en: move the cursor one character to the right
da: flyt markøren et tegn til højre

en: move the cursor to the beginning of the word
da: flyt markøren til begyndelse af ord

en: move the cursor to the end of the word
da: flyt markøren til slutning af ord

en: move the highlight to next mailbox
da: flyt markeringslinjen til den næste brevbakke

en: move the highlight to next mailbox with new mail
da: flyt markeringslinjen til den næste brevbakke med ny post

en: move the highlight to previous mailbox
da: flyt markeringslinjen til den forrige brevbakke

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
da: flyt markeringslinjen til den forrige brevbakke med ny post

en: move the highlight to the first mailbox
da: flyt markeringslinjen til den første brevbakke

en: move the highlight to the last mailbox
da: flyt markeringslinjen til den sidste brevbakke

en: move to the bottom of the page
da: gå til bunden af siden

en: move to the first entry
da: gå til den første post

en: move to the last entry
da: gå til den sidste post

en: move to the middle of the page
da: gå til midten af siden

en: move to the next entry
da: gå til næste post

en: move to the next page
da: gå til næste side

en: move to the next undeleted message
da: hop til næste ikke-slettede mail

en: move to the previous entry
da: gå til forrige post

en: move to the previous page
da: gå til den forrige side

en: move to the previous undeleted message
da: hop til forrige ikke-slettede mail

en: move to the top of the page
da: gå til toppen af siden

en: multipart message has no boundary parameter!
da: mail med flere dele har ingen "boundary"-parameter!

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
da: mutt_account_getoauthbearer: Kommando returnerede en tom streng

en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
da: mutt_account_getoauthbearer: Ingen OAUTH-opdateringskommando er defineret

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
da: mutt_account_getoauthbearer: Kan ikke udføre opdateringskommando

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
da: mutt_restore_default(%s): Fejl i regulært udtryk: %s

en: new messages
da: nye beskeder

en: no
da: nej

en: no certfile
da: ingen certfil

en: no mbox
da: ingen afsender-adresse

en: no signature fingerprint available
da: intet tilgængeligt signatur-fingeraftryk

en: nospam: no matching pattern
da: nospam: intet mønster matcher

en: not converting
da: omdanner ikke

en: not enough arguments
da: ikke nok parametre

en: null key sequence
da: tom tastesekvens

en: null operation
da: tom funktion

en: number overflow
da: taloverløb

en: oac
da: ota

en: old messages
da: gamle mails

en: open a different folder
da: åbn et andet mailkatalog

en: open a different folder in read only mode
da: åbn et andet mailkatalog som skrivebeskyttet

en: open highlighted mailbox
da: åbner markeret brevbakke

en: open next mailbox with new mail
da: åbn næste brevbakke med nye mails

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
da: options:
      -A <alias>	udfold det angivne alias
      -a <fil> [...] --	vedhæft fil(er) til mailen
    		fillisten skal afsluttes med sekvensen "--"
      -b <adresse>	anfør en "blind carbon-copy"-adresse (BCC)
      -c <adresse>	anfør en "carbon-copy"-adresse (CC)
      -D		udskriv værdien af alle variabler til standardud

en: out of arguments
da: parametre slap op

en: pipe message/attachment to a shell command
da: overfør mail/maildel til en skalkommando

en: prefer encrypt
da: foretræk kryptering

en: prefix is illegal with reset
da: præfiks er ikke tilladt med reset

en: print the current entry
da: udskriv den aktuelle mail

en: push: too many arguments
da: push: For mange parametre

en: query external program for addresses
da: send adresse-forespørgsel til hjælpeprogram

en: quote the next typed key
da: citér den næste tast

en: recall a postponed message
da: genindlæs en tilbageholdt mail

en: remail a message to another user
da: videresend en mail til en anden modtager

en: rename the current mailbox (IMAP only)
da: omdøb den aktuelle brevbakke (kun IMAP)

en: rename/move an attached file
da: omdøb/flyt en vedlagt fil

en: reply to a message
da: svar på en mail

en: reply to all recipients
da: svar til alle modtagere

en: reply to all recipients preserving To/Cc
da: svar til alle modtagere og bevar To/Cc

en: reply to specified mailing list
da: svar til en angivet postliste

en: retrieve mail from POP server
da: hent post fra POP-server

en: rms
da: iba

en: ro
da: ag

en: roa
da: agv

en: roas
da: avgs

en: run ispell on the message
da: stavekontrollér mailen

en: run: too many arguments
da: run: For mange parametre

en: running
da: aktiv

en: safco
da: usgyo

en: safcoi
da: usgyoi

en: samfco
da: usmgyo

en: sapfco
da: uspgyo

en: save changes to mailbox
da: gem ændringer i brevbakke

en: save changes to mailbox and quit
da: gem ændringer i brevbakke og afslut

en: save message/attachment to a mailbox/file
da: gem mail/maildel i en brevbakke/fil

en: save this message to send later
da: gem denne mail til senere forsendelse

en: score: too few arguments
da: score: for få parametre

en: score: too many arguments
da: score: for mange parametre

en: scroll down 1/2 page
da: gå ½ side ned

en: scroll down one line
da: flyt en linje ned

en: scroll down through the history list
da: gå ned igennem historik-listen

en: scroll the sidebar down 1 page
da: gå 1 side ned i sidepanelet

en: scroll the sidebar up 1 page
da: gå 1 side op i sidepanelet

en: scroll up 1/2 page
da: gå ½ side op

en: scroll up one line
da: flyt en linje op

en: scroll up through the history list
da: gå op igennem historik-listen

en: search backwards for a regular expression
da: søg baglæns efter et regulært udtryk

en: search for a regular expression
da: søg efter et regulært udtryk

en: search for next match
da: søg efter næste resultat

en: search for next match in opposite direction
da: søg efter næste resultat i modsat retning

en: search through the history list
da: gennemsøg historik-listen

en: secret key `%s' not found: %s
da: hemmelig nøgle "%s" ikke fundet: %s

en: select a new file in this directory
da: vælg en ny fil i dette filkatalog

en: select a new mailbox from the browser
da: vælg en ny brevbakke fra katalogbrowseren

en: select a new mailbox from the browser in read only mode
da: åbn et nyt mailkatalog i skrivebeskyttet tilstand fra katalogbrowseren

en: select the current entry
da: vælg den aktuelle mail

en: select the next element of the chain
da: vælg kædens næste led

en: select the previous element of the chain
da: vælg kædens forrige led

en: send attachment with a different name
da: send bilag med et andet navn

en: send the message
da: send mailen

en: send the message through a mixmaster remailer chain
da: send mailen gennem en mixmaster-genposterkæde

en: set a status flag on a message
da: sæt en statusindikator på en mail

en: show MIME attachments
da: vis MIME-dele

en: show PGP options
da: vis tilvalg for PGP

en: show S/MIME options
da: vis tilvalg for S/MIME

en: show autocrypt compose menu options
da: vis menuvalg for autocrypt i compose-menuen

en: show currently active limit pattern
da: vis det aktive afgrænsningsmønster

en: show only messages matching a pattern
da: vis kun mails, der matcher et mønster

en: show the Mutt version number and date
da: vis Mutts versionsnummer og dato

en: signing
da: underskrivning

en: skip beyond quoted text
da: gå forbi citeret tekst

en: sort messages
da: sortér mails

en: sort messages in reverse order
da: sortér mails i omvendt rækkefølge

en: source: error at %s
da: source: Fejl ved %s

en: source: errors in %s
da: source: Fejl i %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
da: source: læsning afbrudt pga. for mange fejl i %s

en: source: too many arguments
da: source: For mange parametre

en: spam: no matching pattern
da: spam: intet mønster matcher

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
da: abonnér på aktuelle brevbakke (kun IMAP)

en: superseded messages
da: forældede beskeder

en: swafco
da: umsgyo

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
da: sync: brevbakke ændret, men ingen ændrede mails! (rapportér denne fejl)

en: tag messages matching a pattern
da: udvælg mails efter et mønster

en: tag the current entry
da: udvælg den aktuelle mail

en: tag the current subthread
da: udvælg den aktuelle deltråd

en: tag the current thread
da: udvælg den aktuelle tråd

en: tagged messages
da: udvalgte beskeder

en: this screen
da: dette skærmbillede

en: toggle a message's 'important' flag
da: markér mail som vigtig/fjern statusindikator

en: toggle a message's 'new' flag
da: sæt/fjern en mails "ny"-indikator

en: toggle display of quoted text
da: vælg om citeret tekst skal vises

en: toggle disposition between inline/attachment
da: skift status mellem integreret og bilagt

en: toggle recoding of this attachment
da: slå omkodning af denne maildel til/fra

en: toggle search pattern coloring
da: vælg om fundne søgningsmønstre skal farves

en: toggle the current account active/inactive
da: skift mellem aktiv/inaktiv for den aktuelle konto

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
da: slå "foretræk kryptering" til/fra for den aktuelle konto

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
da: skift mellem visning af alle/abonnerede brevbakker (kun IMAP)

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
da: slå genskrivning af brevbakke til/fra

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
da: skift mellem visning af brevbakker eller alle filer

en: toggle whether to delete file after sending it
da: vælg om filen skal slettes efter afsendelse

en: too few arguments
da: for få parametre

en: too many arguments
da: for mange parametre

en: transpose character under cursor with previous
da: udskift tegn under markøren med forrige

en: unable to determine home directory
da: kan ikke bestemme hjemmekatalog

en: unable to determine nodename via uname()
da: kan ikke bestemme nodenavn via uname()

en: unable to determine username
da: kan ikke bestemme brugernavn

en: unattachments: invalid disposition
da: fjern bilag: ugyldig beskrivelse

en: unattachments: no disposition
da: fjern bilag: ingen beskrivelse

en: undelete all messages in subthread
da: fjern slet-markering fra alle mails i deltråd

en: undelete all messages in thread
da: fjern slet-markering fra alle mails i tråd

en: undelete messages matching a pattern
da: fjern slet-markering efter mønster

en: undelete the current entry
da: fjern slet-markering fra den aktuelle post

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
da: unhook: Kan ikke slette en %s inde fra en %s.

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
da: unhook: Kan ikke foretage unhook * inde fra en hook.

en: unhook: unknown hook type: %s
da: unhook: ukendt hooktype: %s

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: unread messages
da: ulæste beskeder

en: unreferenced messages
da: urefererede beskeder

en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
da: afmeld abonnement på aktuelle brevbakke (kun IMAP)

en: untag messages matching a pattern
da: fjern valg efter mønster

en: update an attachment's encoding info
da: opdatér data om maildelens indkodning

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
da: brug: mutt [<tilvalg>] [-z] [-f <fil> | -yZ]
          mutt [<tilvalg>] [-Ex] [-Hi <fil>] [-s <emne>] [-bc <adr>] [-a <fil> [...] --] <adr> [...]
          mutt [<tilvalg>] [-x] [-s <emne>] [-bc <adr>] [-a <fil> [...] --] <adr> [...] < mail
          mutt [<tilvalg>] -p
          mutt [<tilvalg>] -A <alias> [...]
          mutt [<tilvalg>] -Q <forespørgsel> [...]
          mutt [<tilvalg>] -D
          mutt -v[v]

en: use the current message as a template for a new one
da: brug den aktuelle mail som forlæg for en ny

en: value is illegal with reset
da: værdi er ikke tilladt med reset

en: verify a PGP public key
da: verificér en offentlig PGP-nøgle

en: view attachment as text
da: vis denne del som tekst

en: view attachment using mailcap entry if necessary
da: vis maildel, om nødvendigt ved brug af mailcap

en: view file
da: vis fil

en: view multipart/alternative
da: vis multipart/alternative

en: view multipart/alternative as text
da: vis multipart/alternative som tekst

en: view multipart/alternative using mailcap
da: vis multipart/alternative ved brug af mailcap

en: view the key's user id
da: vis nøglens bruger-id

en: wipe passphrase(s) from memory
da: fjern løsen(er) fra hukommelse

en: write the message to a folder
da: læg mailen i et mailkatalog

en: yes
da: ja

en: yna
da: jna

en: {internal}
da: {intern}

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
da: ~q		skriv fil og afslut editoren
    ~r fil		indlæs en fil i editoren
    ~t modtagere	føj modtagere til To:-feltet
    ~u		genkald den forrige linje
    ~v		redigér mail med editor som er angivet i $VISUAL-miljøvariablen
    ~w fil		skriv mail til fil
    ~x		forkast ændringer og afslut editor
    ~?		denne besked
    .		på en linje for sig selv afslutter input
