Mutt - en to fi translation catalogue (1387 entries)

en: 
    Compile options:
fi: 
    Käännösaikaiset asetukset:

en: 
    Generic bindings:
fi: 
    Yleiset näppäinasettelut

en: 
    Unbound functions:
fi: 
    Näppäimettömät funktiot:

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
fi: 
    [-- S/MIME-salatun datan loppu. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
fi: 
    [-- S/MIME-allekirjoitetun datan loppu. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
fi: 
    [-- Allekirjoitetun datan loppu --]

en:                expires:
fi:                                vanhenee:

en:      to %s
fi:      ...%s

en:    from %s
fi:         %s

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
fi:   -E		muokkaa vedosta (-H) tai liitä (-i) tiedosto
      -e <komento>	komento suoritetaan avaamiseen jälkeen
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
fi:   -Q <muuttuja>	hae asetusmuuttuja
      -R		avaa postilaatikko kirjoitussuojattuna
      -s <otsikko>	aseta viestin otsikko (välien kanssa pitää olla lainaukset)
      -v		näytä versio ja käännösaikaiset määritykset
      -x		simuloi mailx:n lähetystilaa
      -y		valitse postilaatikko mailboxes-listalta
      -z		lopeta heti, jollei postilaatikossa ole viestejä
      -Z		avaa ensimmäinen hakemisto jossa on uusia viestejä tai lopeta jollei
        		sellaista ole
      -h		näytä tämä ohje

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
fi:   -d <taso>	vianetsintätaso lokitiedostossa ~/.muttdebug0
    		0 => ei vianetsintää <0 =>.muttdebug-tiedostoja ei siirrellä

en:  ('?' for list):
fi:  (? listaa):

en:  (OppEnc mode)
fi:  (OppEnc-moodi)

en:  (current time: %c)
fi:  (aika nyt: %c)

en:  (inline PGP)
fi:  (sisäll. PGP)

en:  Press '%s' to toggle write
fi:  %s vaihtaa kirjoitussuojausta

en:  tagged
fi:  tägätty

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
fi: "crypt_use_gpgme" on päällä mutta GPGME-tukea ei ole mukana.

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
fi: $pgp_sign_as on asettamatta eikä oletusavainta ole määritelty tiedostossa ̃~/.gnupg/gpg.conf

en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
fi: $send_multipart_alternative_filter ei tue multipart-tyyppien luontia.

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
fi: $send_multipart_alternative_filter on pois päältä

en: $sendmail must be set in order to send mail.
fi: $sendmail pitää olla asetettuna jotta viestejä voi lähettää.

en: %c: invalid pattern modifier
fi: %c: viallinen ilmaus-parametri

en: %c: not supported in this mode
fi: %c: ei tuettu tässä tilassa

en: %d kept, %d deleted.
fi: %d tallella, %d poistettu.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
fi: %d tallella, %d siirretty, %d poistettu.

en: %d labels changed.
fi: %d merkintää muutettu.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
fi: %d viestiä on hävinyt, yritetään avata postilaatikkoa uudelleen.

en: %d: invalid message number.
fi: %d: virheellinen viestinnumero.

en: %s "%s".
fi: %s ”%s”

en: %s Do you really want to use the key?
fi: %s Käytetäänkö siitä huolimatta?

en: %s [%d of %d messages read]
fi: %s [%d/%d viestiä luettu]

en: %s authentication failed, trying next method
fi: %s-autentikointi epäonnistui, yritetään seuraavaa menetelmää

en: %s authentication failed.
fi: %s-autentikaatio epäonnistui.

en: %s connection using %s (%s)
fi: %s-yhteys %s (%s)

en: %s does not exist. Create it?
fi: %s puuttuu, luodaanko se?

en: %s has insecure permissions!
fi: kohteen %s käyttöoikeudet ovat vaaralliset.

en: %s is an invalid IMAP path
fi: %s ei ole toimiva IMAP-polku

en: %s is an invalid POP path
fi: %s ei ole toimiva POP-polku

en: %s is not a directory.
fi: %s ei ole hakemisto.

en: %s is not a mailbox!
fi: %s ei ole postilaatikko.

en: %s is not a mailbox.
fi: %s ei ole postilaatikko.

en: %s is set
fi: %s on asetettu

en: %s is unset
fi: %s on asettamatta

en: %s isn't a regular file.
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto.

en: %s no longer exists!
fi: %s ei ole enää olemassa.

en: %s, %lu bit %s
fi: %s, %lu-bittinen %s

en: %s: Operation not permitted by ACL
fi: %s: Operaatio on estetty ACL:n perusteella

en: %s: Unknown type.
fi: %s: Tuntematon tyyppi.

en: %s: color not supported by term
fi: %s: väri ei toimi tässä terminaalissa

en: %s: command valid only for index, body, header objects
fi: %s: komento toimii vain objekteille index, body tai header

en: %s: invalid mailbox type
fi: %s: väärä postilaatikkotyyppi

en: %s: invalid value
fi: %s: väärä arvo

en: %s: invalid value (%s)
fi: %s: väärä arvo (%s)

en: %s: no such attribute
fi: %s: attribuuttia ei ole olemassa

en: %s: no such color
fi: %s: väriä ei löydy

en: %s: no such function
fi: %s: funktiota ei ole

en: %s: no such function in map
fi: %s: funktio puuttuu kartalta

en: %s: no such menu
fi: %s: valikko puuttuu

en: %s: no such object
fi: %s: objektia ei löydy

en: %s: too few arguments
fi: %s: liian vähän argumentteja

en: %s: unable to attach file
fi: %s: ei voitu liittää tiedostoa

en: %s: unable to attach file.
fi: %s: ei voitu liittää tiedostoa.

en: %s: unknown command
fi: %s: tuntematon komento

en: %s: unknown editor command (~? for help)
fi: %s: tuntematon muokkauskomento (~? näyttää ohjeita)

en: %s: unknown sorting method
fi: %s: tuntematon järjestelymetodi

en: %s: unknown type
fi: %s: tuntematon tyyppi

en: %s: unknown variable
fi: %s: tuntematon muuttuja

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
fi: %sryhmä: -rx tai -addr puuttuu.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
fi: %sryhmä: varoitus: huono IDN '%s'.

en: (End message with a . on a line by itself)
fi: (Lopeta viesti rivillä jolla on pelkkä .)

en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
fi: (l)uodaanko uusi vai (v)alitaanko olemassaoleva GPG-avain?

en: (continue)
fi: (jatka)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
fi: ('view-attachments' pitää olla asetettu näppäimeen)

en: (no mailbox)
fi: (ei postilaatikkoa)

en: (r)eject, accept (o)nce
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran, hyväksy (a)ina

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran, hyväksy (a)ina, (s)kippaa

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
fi: (h)ylkää, hyväksy (k)erran, (s)kippaa

en: (size %s bytes)
fi: (koko %s tavua)

en: (use '%s' to view this part)
fi: (avaa komennolla '%s')

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
fi: *** Notaation alku (allekirjoittaja: %s) ***

en: *** End Notation ***
fi: *** Notaation loppu ***

en: *BAD* signature from:
fi: HUONO allekirjoitus käyttäjälle:

en: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? New:%n?%?o? Old:%o?%?d? Del:%d?%?F? Flag:%F?%?t? Tag:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---
fi: -%r-Mutt: %f [Viestit:%?M?%M/?%m%?n? Uusi:%n?%?o? Vanha:%o?%?d? Pois:%d?%?F? Lippu:%F?%?t? Tägi:%t?%?p? Posti:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---

en: -- Attachments
fi: -- Liitteet

en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
fi: -- Mutt: Kirjoitus [Koko noin: %l  Attribuutit: %a]%>-

en: ----- End forwarded message -----
fi: ----- Välitetty viesti loppuu -----

en: ----- Forwarded message from %f -----
fi: ----- Välitetty viesti osoitteesta %f -----

en: ---Attachment: %s
fi: ---Liite: %s

en: ---Attachment: %s: %s
fi: ---Liite: %s: %s

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
fi: ---Komento: %-20.20s Kuvaus: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
fi: ---Komento: %-30.30s Liite: %s

en: -group: no group name
fi: -group: ei ryhmän nimeä

en: ...  Exiting.
fi: ... lopetetaan.

en: 1: DES, 2: Triple-DES
fi: 1: DES, 2: tripla-DES

en: <UNKNOWN>
fi: <tuntematon>

en: <default>
fi: <oletus>

en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
fi: Vakava virhe havaittu, yhdistetään uudelleen.

en: A policy requirement was not met
fi: Käytäntövaatimusta ei saavutettu

en: A system error occurred
fi: Järjestelmävirhe

en: APOP authentication failed.
fi: APOP-autentilointi epäonnistui.

en: Abort
fi: Peru

en: Abort download and close mailbox?
fi: Perutaanko lataus ja suljetaan postilaatikko?

en: Abort unmodified message?
fi: Perutaanko muokkaamaton viesti?

en: Aborted unmodified message.
fi: Muokkaamaton viesti peruttu.

en: Address:
fi: Osoite:

en: Alias added.
fi: Alias lisätty.

en: Alias as:
fi: Aliakseksi:

en: Aliases
fi: Aliakset

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
fi: Kaikki protokollat TLS/SSL-yhteyttä varten ovat pois käytöstä

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
fi: Kaikki täsmäävät avaimet ovat joko vanhentuneet, poistettu käytöstä tai pois päältä.

en: All matching keys are marked expired/revoked.
fi: Kaikki täsmäävät avaimet on merkitty vanhenneiksi tai käytöstä poistetuiksi

en: Already skipped past headers.
fi: Otsakkeet jo ohitettu.

en: Anonymous authentication failed.
fi: Anonyymi autentikointi epäonnistui.

en: Append
fi: Jatka perään

en: Append message(s) to %s?
fi: Lisätäänkö viestejä kohteeseen %s?

en: Archives
fi: Arkistot

en: Argument must be a message number.
fi: Argumentin pitää olla viestinnumero.

en: Attach file
fi: Liitä tiedosto

en: Attaching selected files...
fi: Liitetään valittuja tiedostoja...

en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
fi: Liitettä #%d on muokattu, päivitetäänkö koodaus kohteelle %s?

en: Attachment #%d no longer exists: %s
fi: liite #%d on kadonnut: %s

en: Attachment filtered.
fi: Liite filtteröity.

en: Attachment referenced in message is missing
fi: Viite, joka on mainittu viestin sisällössä, puuttuu

en: Attachment saved.
fi: Liite tallennettu.

en: Attachments
fi: Liitteitä

en: Authenticating (%s)...
fi: Autentikoidaan (%s)...

en: Authenticating (APOP)...
fi: Autentikoidaan (APOP)...

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
fi: Autentikoidaan (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
fi: Autentikoidaan (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
fi: Autentikoidaan (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
fi: Autentikoidaan (anonyymi)...

en: Authentication failed.
fi: Autentikaatio epäonnistui.

en: Autocrypt Accounts
fi: Autcrypt-tilit

en: Autocrypt account address:
fi: Autocrypt-osoite:

en: Autocrypt account creation aborted.
fi: Autocrypt-tilin luonti peruttiin.

en: Autocrypt account creation succeeded
fi: Autocrypt-tilin luonti onnistui

en: Autocrypt database version is too new
fi: Autocrypt-tietokannan versio on liian uusi

en: Autocrypt is not available.
fi: Autocrypt ei ole saatavilla.

en: Autocrypt is not enabled for %s.
fi: Autocrypt ei ole saatavilla kohteelle %s.

en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
fi: Autocrypt: (s)alaa, (p)oista, (a)utomaattinen?

en: Available
fi: Saatavilla

en: Available CRL is too old
fi: CRL on liian vanha

en: Available mailing list actions
fi: Postituslistatoiminnot saatavilla

en: Background Compose Menu
fi: Taustallamuokkausvalikko

en: Bad IDN "%s".
fi: Viallinen IDN %s.

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
fi: Huono IDN %s resent-from-otsakkeen valmistelussa.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
fi: Toimimaton IDN kohteessa %s: %s

en: Bad IDN in %s: '%s'
fi: Virheellinen IDN %s: %s

en: Bad IDN: '%s'
fi: Viallinen IDN: %s

en: Bad history file format (line %d)
fi: Historiatiedoston muotovirhe (rivillä %d)

en: Bad mailbox name
fi: Postilaatikon nimi ei kelpaa

en: Bad regexp: %s
fi: Viallinen regexp: %s

en: Bottom of message is shown.
fi: Viestin loppu näkyy.

en: Bounce message to %s
fi: Käännytä viesti kohteeseen %s

en: Bounce message to:
fi: Käännytä viesti osoitteeseen:

en: Bounce messages to %s
fi: Käännytä viestit kohteeseen %s

en: Bounce tagged messages to:
fi: Käännytä tägätyt viestit osoitteeseen:

en: CC
fi: Kopio

en: CRAM-MD5 authentication failed.
fi: CRAM-MD5-autentikointi epäonnistui.

en: CREATE failed: %s
fi: CREATE epäonnistui: %s

en: Can't append to folder: %s
fi: Ei voitu avata kansiota: %s

en: Can't attach a directory!
fi: Ei voida liittää tiedostoa

en: Can't create %s.
fi: Ei voitu luoda kohdetta %s.

en: Can't create %s: %s.
fi: Ei voitu luoda kohdetta %s: %s.

en: Can't create file %s
fi: Tiedostoa ei voitu luoda %s

en: Can't create filter
fi: Ei voida luoda filtteriä

en: Can't create filter process
fi: Ei voida aloittaa filtteröintiprosessia

en: Can't create temporary file
fi: Ei voitu luoda väliaikaistiedostoa

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
fi: Ei voitu purkaa kaikkia liitteitä, MIME-koodataanko muut?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
fi: Ei voitu purkaa kaikkia liitteitä, lähetäänlkö eteenpäin MIMEnä?

en: Can't decrypt encrypted message!
fi: Ei voitu purkaa salattua viestiä

en: Can't delete attachment from POP server.
fi: Ei voitu poistaa liitettä POP-palvelimelta.

en: Can't dotlock %s.
fi: Dotlock %s ei toimi.

en: Can't find any tagged messages.
fi: Ei löytynyt merkittyjä viestejä.

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
fi: Postilaatokkotoimintoja tyypille %d ei löydy

en: Can't get mixmaster's type2.list!
fi: Ei voitu hakea mixmasterin type2.listaa.

en: Can't identify the contents of the compressed file
fi: Ei voida tunnistaa pakatun tiedoston sisältöä

en: Can't invoke PGP
fi: Ei voitu kutsua PGP:tä

en: Can't match nametemplate, continue?
fi: Ei täsmää nimimallineeseen, jatketaanko?

en: Can't open /dev/null
fi: Ei voitu avata laitetta /dev/null

en: Can't open OpenSSL subprocess!
fi: Ei voitu avata OpenSSL-prosessia.

en: Can't open PGP subprocess!
fi: Ei voitu avata PGP-prosessia.

en: Can't open message file: %s
fi: Ei voitu avata viestitiedostoa: %s

en: Can't open temporary file %s.
fi: Ei voitu avata väliaikaistiedostoa %s.

en: Can't open trash folder
fi: Ei voitu avata roskahakemistoa

en: Can't save message to POP mailbox.
fi: Ei voida tallentaa POP-laatikkoon.

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
fi: Ei voida allekirjoittaa: Avain määrittelemättä. Valitse allekirjoita nimellä.

en: Can't stat %s: %s
fi: stat ei onnistunut %s: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
fi: Ei voida synkata pakattua tiedostoa ilman close-hookkia

en: Can't verify due to a missing key or certificate
fi: Ei voida varmistaa puuttuvan avaimen tai sertifikaatin takia

en: Can't view a directory
fi: Ei voida näyttää tiedostoa

en: Can't write header to temporary file!
fi: Ei voida kirjoittaa otsaketta väliaikaistiedostoon.

en: Can't write message
fi: Ei voitu kirjoittaa viestiä

en: Can't write message to temporary file!
fi: Ei voitu kirjoittaa väliaikaistiedostoon.

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
fi: Ei voi lisätä ilman append- tai close-hookkia: %s

en: Cannot create display filter
fi: Ei voitu luoda filtteriä näyttämistä varten

en: Cannot create filter
fi: Ei voida luoda filtteriä

en: Cannot delete message
fi: Ei voitu poistaa viestejä

en: Cannot delete message(s)
fi: Ei voitu poistaa viestejä

en: Cannot delete root folder
fi: Juurikansiota ei voi poistaa

en: Cannot edit message
fi: Ei voitu muokata viestiä

en: Cannot flag message
fi: Ei voitu merkitä viestejä

en: Cannot link threads
fi: Ei voitu yhdistää ketjuja

en: Cannot mark message(s) as read
fi: Ei voitu merkitä viestejä lukemattomiksi

en: Cannot parse draft file
fi: Ei voitu jäsentää luonnostiedostoa

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
fi: Ei voida lähettää myöhemmin, koska $postponed on asettamatta.

en: Cannot rename root folder
fi: Juurikansiota ei voi uudelleennimetä

en: Cannot toggle new
fi: Ei voitu vaihtaa uudeksi

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
fi: Ei voida vaihtaa kirjoitustilaan kirjoitussuojatussa postilaatikossa.

en: Cannot undelete message
fi: Ei voitu perua viestin poistoa

en: Cannot undelete message(s)
fi: Ei voitu perua viestien poistoa

en: Cannot use -E flag with stdin
fi: Valitsin -E ei toimi yhdessä vakiosyötteen kanssa

en: Caught signal
fi: Signaali napattu:

en: Certificate host check failed: %s
fi: Sertifikaatin palvelintesti epäonnistui: %s

en: Certificate saved
fi: Sertifikaatti tallennettu

en: Certificate verification error (%s)
fi: Sertifikaatin varmennusvirhe (%s)

en: Changes to folder will be written on folder exit.
fi: Muutokset kansioon tallennetaan poistuttaessa.

en: Changes to folder will not be written.
fi: Muutoksia kansioon ei tallenneta.

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
fi: Merkki = %s, Oktaali = %o, Desimaali = %d

en: Character set changed to %s; %s.
fi: Merkistöksi asetettiin %s; %s.

en: Chdir to:
fi: Vaihda hakemistoa:

en: Check key
fi: Tarkasta avain

en: Checking for new messages...
fi: Haetaan uusia viestejä...

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
fi: Valitse algoritmiperhe: 1: DES, 2: RC2, 3: AES tai (t)yhjennä

en: Clear flag
fi: Poista lippu

en: Closing connection to %s...
fi: Suljetaan yhteyttä %s...

en: Closing connection to POP server...
fi: Suljetaan yhteyttä POP-palvelimeen...

en: Collecting data...
fi: Haetaan dataa...

en: Command TOP is not supported by server.
fi: Komento TOP ei toimi tällä palvelimella.

en: Command UIDL is not supported by server.
fi: Komento UIDL ei toimi tällä palvelimella.

en: Command USER is not supported by server.
fi: Komento USER ei toimi tällä palvelimella.

en: Command:
fi: Komento:

en: Committing changes...
fi: Toteutetaan muutoksia...

en: Compiling search pattern...
fi: Käännetään hakuilmausta...

en: Compress command failed: %s
fi: Pakkaus epäonnistui: %s

en: Compressed-appending to %s...
fi: Pakattu lisäys kohteeseen %s...

en: Compressing %s
fi: Pakataan kohdetta %s

en: Compressing %s...
fi: Pakataan kohdetta %s...

en: Connecting to %s...
fi: Yhdistetään kohteeseen %s...

en: Connecting with "%s"...
fi: Yhdistetään kohteeseen %s...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
fi: Yhteys katkesi, yhdistetäänkö POP-palvelimelle uudestaan?

en: Connection to %s closed
fi: Yhteys kohteeseen %s on katkaistu

en: Connection to %s timed out
fi: Yhteys %s aikakatkaistu

en: Content-Type changed to %s.
fi: Sisältötyypiksi asetettiin %s.

en: Content-Type is of the form base/sub
fi: Sisältötyypin muoto on perusosa/aliosa

en: Continue?
fi: Jatketaanko?

en: Convert attachment from %s to %s?
fi: Muunnetaan viestiä merkistöstä %s merkistöön %s?

en: Convert to %s upon sending?
fi: Konvertoidaanko muotook %s lähetettäessä?

en: Copy%s to mailbox
fi: Copy%s postilaatikkoon

en: Copying %d messages to %s...
fi: Kopioidaan %d viestiä kansioon %s...

en: Copying message %d to %s...
fi: Kopioidaan viestiä %d kohteeseen %s...

en: Copying tagged messages...
fi: Kopioidaan tägättyjä viestejä...

en: Copying to %s...
fi: Kopioidaan kohteeseen%s...

en: Copyright (C) 1996-2026 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
fi: Copyright (C) 1996-2026 Michael R. Elkins ja muut.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; lisätietoja komennolla `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; lisätietoja komennolla `mutt -vv'.

en: Could not connect to %s (%s).
fi: Ei voitu yhdistää kohteeseen %s (%s).

en: Could not copy message
fi: Ei voitu kopioida viestiä

en: Could not create temporary file %s
fi: Ei voitu luoda väliaikaistiedostoa %s

en: Could not create temporary file!
fi: Ei voitu kirjoittaa väliaikaistiedostoon.

en: Could not decrypt PGP message
fi: Ei voitu purkaa PGP-viestiä

en: Could not find sorting function! [report this bug]
fi: Ei voitu löytää järjestelyfunktiota. (ilmoita ohjelmistoviasta)

en: Could not find the host "%s"
fi: Ei löytynyt palvelinta %s

en: Could not flush message to disk
fi: Ei voitu kirjoittaa viestiä levylle

en: Could not include all requested messages!
fi: Ei voitu sisällyttää kaikkia pyydettyjä viestejä.

en: Could not negotiate TLS connection
fi: Ei voitu neuvotella TLS-yhteyttä

en: Could not open %s
fi: Ei voitu avata tiedostoa %s

en: Could not parse mailto: URI.
fi: Ei voitu jäsentää mailto-URIa.

en: Could not reopen mailbox!
fi: Ei voitu uudelleenavata postilaatikkoa.

en: Could not send the message.
fi: Ei voitu lähettää viestiä.

en: Couldn't lock %s
fi: Ei voitu lukita kohdetta %s

en: Create
fi: Luo

en: Create %s?
fi: Luodaanko %s?

en: Create a new GPG key for this account, instead?
fi: Luodaanko uusi GPG-avan tälle tilille sen sijaan?

en: Create an initial autocrypt account?
fi: Luodaanko uusi autocrypt-tili?

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
fi: Luonti toimii vain IMAP-postille

en: Create mailbox:
fi: Luo postilaatikko:

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
fi: makro DEBUG ei ollut määritelty käännösaikana, joten ohitetaan.

en: Debugging at level %d.
fi: Virheenjäljitystaso %d.

en: Decode-copy%s to mailbox
fi: Decode-copy%s postilaatikkoon

en: Decode-save%s to mailbox
fi: Decode-save%s postilaatikkoon

en: Decompressing %s
fi: Puretaan %s

en: Decrypt message attachment?
fi: Dekryptataanko viestin liite?

en: Decrypt-copy%s to mailbox
fi: Decrypt-copy%s postilaatikkoon

en: Decrypt-save%s to mailbox
fi: Decrypt-save%s postilaatikkoon

en: Decrypting message...
fi: Puretaan viestin salausta...

en: Decryption failed
fi: Purku epäonnistui

en: Decryption failed.
fi: Purku epäonnistui

en: Del
fi: Poista

en: Delete
fi: Poista

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
fi: Poisto toimii vain IMAP-laatikoille

en: Delete messages from server?
fi: Poistetaanko viestit palvelimelta?

en: Delete messages matching:
fi: Poista täsmäävät viestit:

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
fi: Liitteiden poistoa salatuista viesteistä ei tueta.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
fi: Liitteiden poista allekirjoitetusta viestistä saattaa mitätöidä allekirjoituksen.

en: Descrip
fi: Kuvaus

en: Directory [%s], File mask: %s
fi: Hakemisto [%s], Tiedostomaski: %s

en: Discouraged
fi: Ei suositella

en: ERROR: please report this bug
fi: Virhe: ilmoita tästä viasta

en: Edit forwarded message?
fi: Muokataanko edelleenlähetettävää viestiä?

en: Editing backgrounded.
fi: Muokkaus taustalla.

en: Empty expression
fi: Tyhjä ilmaus

en: Encrypt
fi: Salaa

en: Encrypt with:
fi: Salaa käyttäen:

en: Encrypted connection unavailable
fi: Salattu yhteys ei käytettävissä

en: Enter PGP passphrase:
fi: PGP-salasana:

en: Enter S/MIME passphrase:
fi: S/MIME-salasana:

en: Enter keyID for %s:
fi: Anna keyID kohteelle %s:

en: Enter keyID:
fi: Anna avain-ID:

en: Enter keys (^G to abort):
fi: Näppäimet (^G peruu):

en: Enter macro stroke:
fi: Makronäppäimet:

en: Error History
fi: Virhehistoria

en: Error History is currently being shown.
fi: Virhehistoriaa näytetään.

en: Error History is disabled.
fi: Virhehistoria on pois käytöstä.

en: Error allocating SASL connection
fi: Virhe SASL-yhteyden allokoinnissa

en: Error bouncing message!
fi: Viestinpompotusvirhe.

en: Error bouncing messages!
fi: Viestienpompotusvirhe.

en: Error connecting to server: %s
fi: Ei voitu yhdistää palvelimeen: %s

en: Error copying message
fi: Virhe viestin kopioinnissa

en: Error copying tagged messages
fi: Virhe merkittyjen viestien kopioinnissa

en: Error creating autocrypt key: %s
fi: Virhe autocrypt-avaimen luonnissa: %s

en: Error exporting key: %s
fi: Virhe avainta vietäessä: %s

en: Error finding issuer key: %s
fi: Ei löytynyt myöntäjän avainta: %s

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
fi: Virhe haettaessa avaimen tietoja avaimelle %s: %s

en: Error in %s, line %d: %s
fi: Virhe tiedostossa %s rivillä %d: %s

en: Error in command line: %s
fi: Virhe komentorivillä: %s

en: Error in expression: %s
fi: Virhe ilmauksessa: %s

en: Error initialising gnutls certificate data
fi: Virhe alustettaessa gnutls-sertifikaattidataa

en: Error initializing terminal.
fi: Virhe terminaalin alustuksessa.

en: Error opening mailbox
fi: Virhe avattaessa postilaatikkoa

en: Error parsing address!
fi: Virhe osoitteen jäsennyksessä.

en: Error processing certificate data
fi: Virhe käsiteltäessä sertifikaattidataa

en: Error reading alias file
fi: Virhe luettaessa aliastiedostoa

en: Error running "%s"!
fi: Virhe toiminnolla %s.

en: Error saving flags
fi: Virhe tallennettaessa lippuja.

en: Error saving flags. Close anyway?
fi: Virhe tallennettaessa lippuja, suljetaanko joka tapauksessa?

en: Error saving message
fi: Virhe viestin tallentamisessa

en: Error saving tagged messages
fi: Virhe merkittyjen viestien tallennuksessa

en: Error scanning directory.
fi: Virhe skannatessa hakemistoa.

en: Error seeking in alias file
fi: Virhe haettaessa aliastiedostosta

en: Error sending message, child exited %d (%s).
fi: Virhe viestin lähetyksessä, lapsiprosessi palautti arvon %d (%s).

en: Error sending message, child exited %d.
fi: Virhe viestin lähetyksessä, lapsiprosessi palautti arvon %d.

en: Error sending message.
fi: Virhe viestin lähetyksessä.

en: Error setting SASL external security strength
fi: Virhe ulkoisen SASL-turvallisuusvahvuuden määrittämisessä

en: Error setting SASL external user name
fi: Virhe ulkoisen SASL-käyttäjänimen asetuksessa

en: Error setting SASL security properties
fi: Virhe SASL-turvallisuusasetusten määrittämisessä

en: Error talking to %s (%s)
fi: Virhe kohteen %s kanssa keskustellessa (%s)

en: Error trying to view file
fi: Virhe tiedostoa näytettäessä

en: Error updating account record
fi: Tilitiedonpäivitysvirhe

en: Error while writing mailbox!
fi: Virhe postilaatikkoon kirjoitettaessa.

en: Error. Preserving temporary file: %s
fi: Virhe. Varattaessa väliaikaistiedostoa: %s

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
fi: Virhe: %s ei voi olla uudelleenpostitusketjun viimeinen osa.

en: Error: '%s' is a bad IDN.
fi: Virhe: %s ei ole kelvollinen IDN.

en: Error: certification chain too long - stopping here
fi: Virhe: ylipitkä sertifikaattiketju, lopetettiin tähän

en: Error: copy data failed
fi: Virhe: datan kopiointi ei onnistunut

en: Error: decryption/verification failed: %s
fi: Virhe: purku tai varmistus ei onnistunut: %s

en: Error: multipart/signed has no protocol.
fi: Virhe: multipart/signed ilman protokollaa.

en: Error: no TLS socket open
fi: Virhe: Ei TLS-sokettia avoinna

en: Error: score: invalid number
fi: Virhe: score: ei ole numero

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
fi: Virhe: ei voitu luoda OpenSSL-prosessia.

en: Error: verification failed: %s
fi: Virhe: varmennus epäonnistui: %s

en: Evaluating cache...
fi: Käydään läpi välimuistia...

en: Executing command on matching messages...
fi: Suoritetaan viestintäsmäyskomentoa...

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit Mutt without saving?
fi: Poistutaanko muttista tallentamatta?

en: Exit Mutt?
fi: Lopetetaanko mutt?

en: Expired
fi: Vanhennut

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
fi: Salauksen valintaa $ssl_ciphers-muuttujalla ei tueta

en: Expunge failed
fi: Poisto epäonnistui

en: Expunging messages from server...
fi: Poistetaan viestejä palvelimelta...

en: Failed to figure out sender
fi: Ei voitu selvittää lähettäjää

en: Failed to find enough entropy on your system
fi: Ei löytynyt tarpeeksi entropiaa järjestelmästä

en: Failed to parse mailto: link
fi: Virhe mailto:-linkin jäsennyksessä

en: Failed to verify sender
fi: Ei voitu varmistaa lähettäjää

en: Failure to open file to parse headers.
fi: Ei voitu avata tiedostoa otsakkeiden jäsentämiseksi.

en: Failure to open file to strip headers.
fi: Ei voitu avata tiedostoa otsakkeiden poistamiseksi.

en: Failure to rename file.
fi: Virhe uudelleennimeämisessä.

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
fi: Kriittinen virhe, ei voitu uudelleenavata postilaatikkoa.

en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
fi: Fcc epäonnistui. (y)ritetäänkö uudelleen, vaihtoehtosta(p)ostilaatiokka vai (o)hitetaanko?

en: Fcc mailbox
fi: Fcc-postilaatikko

en: Fetching PGP key...
fi: Haetaan PGP-avainta...

en: Fetching flag updates...
fi: Haetaan uusia merkintöjä...

en: Fetching list of messages...
fi: Haetaan viestiluetteloa...

en: Fetching message headers...
fi: Haetaan viestien otsakkeita...

en: Fetching message...
fi: Haetaan viestejä...

en: File Mask:
fi: Tiedostomaski:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
fi: Tiedosto on olemassa, k(o)rvaa, j(a)tka tai (p)eru?

en: File is a directory, save under it?
fi: Tiedosto on hakemisto, tallennetaanko sen alle?

en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
fi: Tiedosto on hakemisto, tallennetaanko sen alle? [k(y)llä, (e)i, k(a)ikki]

en: File under directory:
fi: Tiedosto hakemistossa:

en: Filling entropy pool: %s...
fi: Täytetään entropialähdettä: %s...

en: Filter through:
fi: Filtteröintikomento:

en: Fingerprint:
fi: Sormenjälki:

en: First, please tag a message to be linked here
fi: Ensin pitää merkitä viesti linkitettäväksi

en: Follow-up to %s%s?
fi: Vastineetko osoitteeseen %s%s?

en: Forward MIME encapsulated?
fi: Edelleenlähetetäänkö MIME-koodattuna?

en: Forward as attachment?
fi: Lähetetäänkö edelleen liitteenä?

en: Forward as attachments?
fi: Lähetetäänkö edelleen liitteenä?

en: Forward attachments?
fi: Lähetetäänkö liitteetkin edelleen?

en: Function not permitted in attach-message mode.
fi: Funktio ei toimi viestinliitetilassa.

en: GPGME: CMS protocol not available
fi: GPGME: CMS-protokolla puuttuu

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
fi: GPGME: OpenPGP-protokolla puuttuu

en: GSSAPI authentication failed.
fi: GSSAPI-autentikointi epäonnistui.

en: Generate multipart/alternative content?
fi: Luodaanko multipart/alternative-sisältö?

en: Generating autocrypt key...
fi: Generoidaan autocrypt-avainta...

en: Getting folder list...
fi: Haetaan kansiolistaa...

en: Good signature from:
fi: Hyvä allekirjoitus käyttäjälle:

en: Group
fi: Ryhmä

en: Header search without header name: %s
fi: Otsakehausta puuttuu otsakkeen nimi: %s

en: Help
fi: Ohje

en: Help for %s
fi: Ohje %s

en: Help is currently being shown.
fi: Ohje näkyy.

en: History '%s'
fi: Historia %s

en: I don't know how to print %s attachments!
fi: Ei tulostuskeinoa tyypin %s liitteille.

en: I don't know how to print that!
fi: Tätä ei voi tulostaa.

en: I/O error
fi: I/O-virhe

en: ID has undefined validity.
fi: Tunnuksen voimassaolo on määrittelemättä.

en: ID is expired/disabled/revoked.
fi: Tunnus on vanhentunt/pois käytöstä/käytöstä poistettu

en: ID is not trusted.
fi: ID ei ole luotettu.

en: ID is not valid.
fi: Tunnus ei ole voimassa.

en: ID is only marginally valid.
fi: Tunnus on rajallisesti voimassa.

en: Illegal S/MIME header
fi: Viallinen S/MIME-otsake

en: Illegal crypto header
fi: Viallinen crypto-otsake

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
fi: Väärin muodostettu tietue tyypille %s kohteessa %s rivillä %d

en: Include message in reply?
fi: Sisällytetäänkö viesti vastaukseen?

en: Including quoted message...
fi: Sisällytetään lainattua viestiä...

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
fi: Inline-PGP ei toimi liitteiden kanssa, käytetäänkö sittenkin PGP/MIMEä?

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
fi: Inline-PGP ei toimi tekstimuodossa format=flowed, käytetäänkö sittenkin PGP/MIMEä?

en: Insert
fi: Sisällytä

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
fi: Kokonaislukuylivuoto, ei voitu allokoida muistia

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
fi: Kokonaislukuylivuoto, muistia ei voitu allokoida.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
fi: Sisäinen virhe, lähetä vikailmoitus.

en: Invalid
fi: Viallinen

en: Invalid POP URL: %s
fi: Viallinen POP-verkko-osoite: %s

en: Invalid SMTP URL: %s
fi: Viallinen SMTP-URL: %s

en: Invalid day of month: %s
fi: Virheellinen kuukaudenpäivä: %s

en: Invalid encoding.
fi: Virheellinen koodaus.

en: Invalid index number.
fi: Virheellinen indeksi.

en: Invalid message number.
fi: Viestinnumero ei kelpaa.

en: Invalid month: %s
fi: Virheellinen kuukausi: %s

en: Invalid relative date: %s
fi: Virheellinen suhteellinen päiväys: %s

en: Invalid server response
fi: Viallinen palvelinvastaus

en: Invalid value for option %s: "%s"
fi: Väärä arvo asetuksella %s: %s

en: Invoking PGP...
fi: Kutsutaan PGP:tä...

en: Invoking S/MIME...
fi: Kutsutaan S/MIMEä...

en: Invoking autoview command: %s
fi: Avataan automaattinen näyttö: %s

en: Issued By:
fi: Myöntäjä:

en: Jump to message:
fi: Siirry viestiin:

en: Jump to:
fi: Hyppää kohteeseen:

en: Jumping is not implemented for dialogs.
fi: Siirtymistä ei ole toteutettu dialogeille.

en: Key ID: 0x%s
fi: Avaimen ID: 0x%s

en: Key Type:
fi: Avaintyyppi:

en: Key Usage:
fi: Avaimen käyttö:

en: Key is not bound.
fi: Näppäin on asettamatta.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
fi: Näppäin on asettamatta, näppäimellä %s saa ohjeita.

en: KeyID
fi: avain-ID

en: LOGIN disabled on this server.
fi: LOGIN on poistettu käytöstä palvelimella.

en: Label for certificate:
fi: Sertifikaatin nimi:

en: Limit to messages matching:
fi: Rajoita viestit täsmäämään:

en: Limit: %s
fi: Rajoite: %s

en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
fi: Postituslistakomennot toimivat vain mailto-URIen kanssa. (Koeta selaimella.)

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
fi: Lukkojen enimmäismäärä ylittyi, poistetaanko lukko kohteelle %s?

en: Logged out of IMAP servers.
fi: Kirjauduttiin ulos IMAP-palvelimelta.

en: Logging in...
fi: Kirjaudutaan siäsään...

en: Login failed.
fi: Kirjautuminen epäonnistui.

en: Looking for keys matching "%s"...
fi: Etsitään täsmääviä avaimia %s...

en: Looking up %s...
fi: Haetaan kohdetta %s...

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
fi: MIME-tyyppiä ei ole määritelty, joten liitettä ei voi avata.

en: Macro loop detected.
fi: Makrosilmukka.

en: Mail
fi: Posti

en: Mail not sent.
fi: Viestiä ei lähetetty.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
fi: Viestiä ei lähetetty: inline-PGP ei toimi liitteiden kanssa.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
fi: Viestiä ei lähetetty: inline-PGP ei toimi tekstimuodossa format=flowed.

en: Mail sent.
fi: Viesti lähetetty.

en: Mailbox %s@%s closed
fi: Postilaatikko %s@%s on katkaistu

en: Mailbox checkpointed.
fi: Postilaatikon tila on tallennettu.

en: Mailbox created.
fi: Postilaatikko luotu.

en: Mailbox deleted.
fi: Laatikko poistettu.

en: Mailbox deletion failed.
fi: Laatikon poisto ei onnistunut.

en: Mailbox is corrupt!
fi: Postilaatikko on rikki.

en: Mailbox is empty.
fi: Postilaatikko on tyhjä.

en: Mailbox is marked unwritable. %s
fi: Postilaatikko on merkitty kirjoitussuojatuksi. %s

en: Mailbox is read-only.
fi: Kirjoitussuojattu postilaatikko.

en: Mailbox is unchanged.
fi: Postilaatikko ei muuttunut.

en: Mailbox must have a name.
fi: Postilaatikolla pitää olla nimi.

en: Mailbox not deleted.
fi: Laatikkoa ei poistettu.

en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
fi: Postilatikko uudelleenyhdistetty, osa muutoksista voi puuttua.

en: Mailbox renamed.
fi: Postilaatikko uudelleennimetty.

en: Mailbox was corrupted!
fi: Postilaatikko oli rikki.

en: Mailbox was externally modified.
fi: Postilaatikkoa on muokattu muualla.

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
fi: Postilaatikkoa on muokattu muualla, joten liput voivat olla pielessä.

en: Mailboxes [%d]
fi: Postilaatikot [%d]

en: Mailcap Edit entry requires %%s
fi: Mailcapin edit-tietueessa pitää olla %%s

en: Mailcap compose entry requires %%s
fi: Mailcapin compose-tietueessa pitää olla %%s

en: Make Alias
fi: Tee alias

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
fi: Monet muutkin ovat lähettäneet koodia, korjauksia ja ehdotuksia.

en: Marking %d messages deleted...
fi: Merkataan %d viestiä poistetuksi...

en: Marking messages deleted...
fi: Merkitään viestejä poistetuiksi...

en: Mask
fi: Maski

en: Message bounced.
fi: Viesti käännytetty.

en: Message bound to %s.
fi: Viesti yhdistetty makroon %s.

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
fi: Viestiä ei voi lähettää sisällytettynä, käytetäänkö sittenkin PGP/MIMEä?

en: Message contains:
fi: Viesti sisältää:

en: Message could not be printed
fi: Viestiä ei voitu tulostaa

en: Message file is empty!
fi: Viestitiedosto on tyhjä.

en: Message not bounced.
fi: Viestiä ei käännytetty.

en: Message not modified!
fi: Viestiä ei ole muokattu.

en: Message postponed.
fi: Viesti lykätty.

en: Message printed
fi: Viesti tulostettu

en: Message written.
fi: Viesti kirjoitettu

en: Messages bounced.
fi: Viestit käännytetty.

en: Messages could not be printed
fi: Viestejä ei voitu tulostaa

en: Messages not bounced.
fi: Viestiejä ei käännytetty.

en: Messages printed
fi: Viestit tulostettu

en: Missing arguments.
fi: Puuttuu argumentteja.

en: Missing blank line separator from output of "%s"!
fi: Tyhjä rivi -erotin puuttuu tulosteesta %s.

en: Missing mime type from output of "%s"!
fi: Mime-tyyppi puuttuu tulosteesta %s.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
fi: Mixmaster-ketjuissa voi olla enintään %d elementtiä.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
fi: Mixmaster ei tue CC- tai BCC-otsakkeita.

en: Move %d read messages to %s?
fi: Siirretäänkö %d luettua viestiä kohteeseen %s?

en: Moving read messages to %s...
fi: Siirretään luettuja viestejä kohteeseen %s...

en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
fi: Mutt %?m?%m vistieä&ei viestejä?%?n? [%n uusi]?

en: MuttLisp: missing if condition: %s
fi: MuttLisp: puuttuva if-ehto: %s

en: MuttLisp: no such function %s
fi: MuttLisp: funktiota %s ei ole

en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
fi: MuttLisp: parittomia takapilkkuja: %s

en: MuttLisp: unclosed list: %s
fi: MuttLisp: avoin lista: %s

en: Name:
fi: Nimi:

en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
fi: Sekä mailcap_path- että MAILCAPS-asetukset puuttuvat

en: New Query
fi: Uusi haku

en: New file name:
fi: Uusi tiedostonimi:

en: New file:
fi: Uusi tiedosto:

en: New mail in
fi: Uutta postia kohteessa

en: New mail in this mailbox.
fi: Uusi viesti postilaatikossa.

en: Next
fi: Seuraava

en: NextPg
fi: Seur.siv.

en: No
fi: Ei

en: No (valid) autocrypt key found for %s.
fi: Ei toimivaa autocrypt-avainta kohteelle %s.

en: No (valid) certificate found for %s.
fi: Ei toimivaa sertifikaattia kohteelle %s.

en: No Message-ID: header available to link thread
fi: Ei Viesti-ID-otsaketta ketjun yhdistämiseksi

en: No PGP backend configured
fi: PGP-sovellusta ei ole asetettu

en: No S/MIME backend configured
fi: S/MIME-sovellusta ei ole asetettu

en: No attachments, abort sending?
fi: Ei liitteitä, perutaanko lähetys?

en: No authenticators available
fi: Ei autentikoijia

en: No backgrounded editing sessions.
fi: Ei muokkaussessioita taustalla.

en: No boundary parameter found! [report this error]
fi: Ei rajamerkkiparametriä. (ilmoita ohjelmistovirheestä)

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
fi: Crypto-backend on asettamatta, joten turvallisuusasetukset on pois käytöstä.

en: No decryption engine available for message
fi: Ei viestille sopivaa salauksenpurkujärjestelmää saatavilla

en: No entries.
fi: Ei tietueita.

en: No files match the file mask
fi: Ei tiedostoja jotka täsmäävät maskiin

en: No from address given
fi: Ei lähettäjäosoitetta

en: No incoming mailboxes defined.
fi: Tulevien viestien postilaatikoita ei ole määritelty.

en: No labels changed.
fi: Ei muuttuneita merkintöjä.

en: No limit pattern is in effect.
fi: Ei rajoittavaa kuviota.

en: No lines in message.
fi: Ei rivejä viestissä.

en: No list action available for %s.
fi: Postituslistalle ei ole määritelty toimintoa %s.

en: No mailbox is open.
fi: Ei postilaatikoita auki.

en: No mailbox with new mail.
fi: Ei uutta postia postilaatikoissa.

en: No mailbox.
fi: Ei postilaatikkoa.

en: No mailboxes have new mail
fi: Ei uusia viestejä postilaatikoissa

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
fi: Ei mailcapin compose-tietuetta kohteelle %s, luodaan tyhjä tiedosto.

en: No mailcap edit entry for %s
fi: Ei mailcapin edit-tietuetta kohteelle %s

en: No mailing lists found!
fi: Ei löytynyt postituslistoja

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
fi: Ei löytynyt sopivaa mailcap-tietueita, näytetään tekstinä.

en: No message ID to macro.
fi: Ei viesti-ID:tä makrolle.

en: No messages in that folder.
fi: Ei viestejä tässä kansiossa.

en: No messages matched criteria.
fi: Ei täsmääviä viestejä.

en: No more quoted text.
fi: Ei enää lainauksia.

en: No more threads.
fi: Ei enää ketjuja.

en: No more unquoted text after quoted text.
fi: Ei enää lainaamatont tekstiä lainausten jälkeen.

en: No new mail in POP mailbox.
fi: Ei uusia viestejä POP-postilaatikossa.

en: No new messages in this limited view.
fi: Ei uusia viestejä tässä rajallisessa näkymässä.

en: No new messages.
fi: Ei uusia viestejä.

en: No output from OpenSSL...
fi: Ei tulostetta OpenSSL:ltä...

en: No postponed messages.
fi: Ei lykättyjä viestejä.

en: No printing command has been defined.
fi: Tulostuskomento puuttuu.

en: No recipients are specified!
fi: Ei vastaanottajia.

en: No recipients specified.
fi: Ei vastaanottajia.

en: No recipients were specified.
fi: Ei vastaanottajia.

en: No secret keys found
fi: Salaisia avaimia ei löytynyt

en: No subject specified.
fi: Ei aihetta.

en: No subject, abort sending?
fi: Ei aihetta, perutaanko lähetys?

en: No subject, abort?
fi: Ei aihetta, perutaanko?

en: No subject, aborting.
fi: Ei aihetta, joten peruttiin.

en: No such folder
fi: Kansiota ei ole

en: No tagged entries.
fi: Ei merkittyjä tietueita.

en: No tagged messages are visible!
fi: Ei merkittyjä viestejä näkyvissä.

en: No tagged messages.
fi: Ei merkittyjä viestejä.

en: No text past headers.
fi: Ei tekstiä otsakkeiden jälkeen.

en: No thread linked
fi: Ei ketjuja linkitetty

en: No undeleted messages.
fi: Ei poistetusta palautettuja viestejä.

en: No unread messages in this limited view.
fi: Ei lukemattomia viestejä tässä rajallisessa näkymässä.

en: No unread messages.
fi: Ei lukemattomia viestejä.

en: No visible messages.
fi: Ei näkyviä viestejä.

en: None
fi: Ei mitään

en: Not available in this menu.
fi: Ei tässä valikossa.

en: Not enough subexpressions for template
fi: Ei tarpeeksi ali-ilmaisuja mallinetta varten

en: Not found.
fi: Ei löytynyt.

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Nothing to do.
fi: Ei mitään tehtävissä.

en: Off
fi: Pois

en: On %d, %n wrote:
fi: %d, %n kirjoitti:

en: One or more parts of this message could not be displayed
fi: Yhtä tai useampaa osa viestistä ei voitu näyttää

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
fi: Vain multipart-liitteiden poisto on tuettu.

en: Open mailbox
fi: Avaa postilaatikko

en: Open mailbox in read-only mode
fi: Avaa postilaatikko kirjoitussuojattuna

en: Open mailbox to attach message from
fi: Avaa postilaatikko josta liitetään viesti

en: Out of memory!
fi: muisti loppui

en: Output of the delivery process
fi: Lähetysprosessin tuloste

en: Owner
fi: Omistaja

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (m)olemmat, %s-formaatti, (t)yhjennä, tai (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (m)olemmat, %s-formaatti, tai (t)yhjennä?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (t)yhjennä tai (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fi: PGP-(s)alaa, -(a)llekirjoita, (n)imellä, (m)olemmat tai (t)yhjennä

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
fi: PGP-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, -allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (s)/mime, tai (t)yhjennä?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: PGP-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (s)/mime, (t)yhennä, tai poista (o)ppenc käytöstä?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: PGP-(a)llekirjoita, (n)imellä, %s-formaatti, (t)yhjennä, (o)ppenc pois?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: PGP-(a)llekirjoita, (n)imellä, (t)yhjennä, (o)ppenc pois?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: PGP-(a)llekirjoita, -allekirjoita (n)imellä, (s)/mime, (t)yhjennä tai poista (o)ppenc käytöstä?

en: PGP Key %s.
fi: PGP-avain %s.

en: PGP Key 0x%s.
fi: PGP-avain 0x%s.

en: PGP already selected. Clear & continue ?
fi: PGP on jo valittu, poistetaanko ja jatketaan?

en: PGP and S/MIME keys matching
fi: PGP ja S/MIME täsmäävät

en: PGP keys matching
fi: PGP-avaimet täsmäävät

en: PGP keys matching "%s".
fi: PGP-avaimet täsmäävät %s.

en: PGP keys matching <%s>.
fi: PGP-avaimet täsmäävät <%s>.

en: PGP message is not encrypted.
fi: PGP-viestiä ei ole salattu.

en: PGP message successfully decrypted.
fi: PGP-viesti purettiin.

en: PGP passphrase forgotten.
fi: PGP-salasana unohdettu.

en: PGP signature could NOT be verified.
fi: PGP-allekirjoitusta ei voitu vahvistaa.

en: PGP signature successfully verified.
fi: PGP-allekirjoitus vahvistettu.

en: PGP/M(i)ME
fi: PGP/M(I)ME

en: PKA verified signer's address is:
fi: PKA-varmistettu allekirjoitusosoite on:

en: POP host is not defined.
fi: POP-palvelin on määrittelemättä.

en: POP timestamp is invalid!
fi: POP-aikaleima on viallinen.

en: Parent message is not available.
fi: Ylempi viesti ei ole saatavilla.

en: Parent message is not visible in this limited view.
fi: Ylempi viesti ei ole näkyvissä tässä rajatussa näkymässä.

en: Passphrase(s) forgotten.
fi: Salasanoja unohdettiin.

en: Password for %s client cert:
fi: Salasana asiakassertifikaatille %s:

en: Password for %s@%s:
fi: Salasana kohteelle %s@%s:

en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
fi: Kuviota ~%c ei voi käyttää koska se on poistettu käytöstä.

en: Patterns
fi: Kuviot

en: Personal name:
fi: Henkilönnimi:

en: Pipe
fi: Putki

en: Pipe to command:
fi: Ohjaa putkitse komennolle:

en: Pipe to:
fi: Putkikomento:

en: Please enter a single email address
fi: Kirjoita yksi sähköpostiosoite

en: Please enter the key ID:
fi: Anna avaimen tunnus:

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
fi: Verkkonimimuuttujan pitää olla toimiva mixmasteria varten.

en: Post
fi: Viesti

en: Postpone this message?
fi: Lykätäänkö viestiä?

en: Postponed Messages
fi: Lykättyjä viestejä

en: Preconnect command failed.
fi: Esiyhdistyskomento epäonnistui.

en: Prefer encryption?
fi: Suositaanko salausta?

en: Preparing forwarded message...
fi: Valmistellaan edelleenlähetettävää viestiä...

en: Press any key to continue...
fi: Paina jotain näppäintä jatkaaksesi...

en: PrevPg
fi: Ed.Siv.

en: Prf Encr
fi: Suosi kr.

en: Print
fi: Tulosta

en: Print attachment?
fi: Tulostetaanko liite?

en: Print message?
fi: Tulostetaanko

en: Print tagged attachment(s)?
fi: Tulostetaanko merkityt liitteet?

en: Print tagged messages?
fi: Tulostetaanko tägätyt viestit?

en: Problem signature from:
fi: Ongelmallinen allekirjoitus käyttäjälle:

en: Process is still running. Really select?
fi: Prosessi on vielä kesken, valitaanko?

en: Purge %d deleted message?
fi: Poistetaanko %d poistettu viesti lopullisesti?

en: Purge %d deleted messages?
fi: Poistetaanko %d poistettua viestiä lopullisesti?

en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
fi: QRESYNC epäonnistui. Uudelleenavataan postilaatikkoa.

en: Query '%s'
fi: Haku %s

en: Query command not defined.
fi: Hakukomentoa ei ole määritelty.

en: Query:
fi: Haku:

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit Mutt?
fi: Lopetetaanko mutt?

en: Reading %s...
fi: Luetaan kohdetta %s...

en: Reading new messages (%d bytes)...
fi: Luetaan uusia viestejä (%d tavua)...

en: Really delete account "%s"?
fi: Poistetaanko tili %s?

en: Really delete mailbox "%s"?
fi: Poistetaanko %s?

en: Really delete the main message?
fi: Poistetaanko pääviesti?

en: Recall postponed message?
fi: Palautetaanko lykätty viesti?

en: Recoding only affects text attachments.
fi: Uudelleenkoodaus vaikuttaa vain tekstiliitteisiin.

en: Recommendation:
fi: Suositus:

en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
fi: Uudelleenyhdistäminen epäonnistui ja postilaatikko on suljettu.

en: Reconnect succeeded.
fi: Uudelleenyhdistämnen onnistui.

en: Redraw
fi: Piirrä uudelleen

en: Rename failed: %s
fi: Uudelleennimeys epäonnistui: %s

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
fi: Uudellennimeys toimii vain IMAP-laatikoille

en: Rename mailbox %s to:
fi: Uudelleennimeä postilaatikko %s:

en: Rename to:
fi: Uudelleennimeä:

en: Reopening mailbox...
fi: Uudelleenavataan postilaatikko...

en: Reply
fi: Vastaa

en: Reply to %s%s?
fi: Vastataanko osoitteeseen %s%s?

en: Resume
fi: Palaa

en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
fi: Järjestä laskevasti Päiväys/Läh/Vast/Otsikko/To/Säie/Epäjärj/Koko/sCore/spAm/Merkintä?:

en: Reverse search for:
fi: Hae takaperin:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
fi: Järjestele (p)äivän, (a)akkosten, (k)oon, (m)äärän, l(u)kemattomien mukaan laskevasti, vai ei lai(n)kaan?

en: Revoked
fi: Poistettu käytöstä

en: Root message is not visible in this limited view.
fi: Juuriviesti ei ole näkyvissä tässä rajatussa näkymässä.

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: S/MIME-(s)alaa, -(a)llekirjoita, -salaa (k)anssa, -allek. (n)imellä, (m)olemmat, (t)yhjennä, tai (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fi: S/MIME-(s)alaa, (a)llekirjoita, -salaa (k)anssa, -allek. (n)imellä, (m)olemmat, tai (t)yhjennä?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
fi: S/MIME-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (p)gp, (t)yhjennä, tai poista (o)ppenc käytöstä?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fi: S/MIME-sa(l)aa, -(a)llekirjoita, allekirjoita (n)imellä, (m)olemmat, (p)gp, (t)yhjennä, tai poista (o)ppenc käytöstä?

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: S/MIME-(a)llekirjoita, -salaa (k)anssa, allek. (n)imellä, (t)yhjennä, tai (o)ppenc pois?

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fi: S/MIME-(a)llekirjoita, -allekirjoita (n)imellä, (p)gp, (t)yhjennä tai poista (o)ppenc käytöstä?

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
fi: S/MIME on jo valittu, poistetaanko ja jatketaan?

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
fi: S/MIME-sertifikaatin omistaja ei täsmää lähettäjään.

en: S/MIME certificates matching "%s".
fi: S/MIME-sertifikaatit täsmäävät %s.

en: S/MIME keys matching
fi: S/MIME-avaimet täsmäävät

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
fi: S/MIME-viestejä ilman sisältövihjeitä ei tueta.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
fi: S/MIME-allekirjoitusta ei voitu vahvistaa.

en: S/MIME signature successfully verified.
fi: S/MIME-allekirjoitus varmistettiin.

en: SASL authentication failed
fi: SASL-autentikointi epäonnistui

en: SASL authentication failed.
fi: SASL-autentikaatio epäonnistui.

en: SHA1 Fingerprint: %s
fi: SHA1-sormenjälki: %s

en: SHA256 Fingerprint:
fi: SHA256-sormenjälki:

en: SMTP authentication method %s requires SASL
fi: SMTP-autentikointimenetelmä %s vaatii SASL:n

en: SMTP authentication requires SASL
fi: SMTP-autentikaatio vaatii SASLia

en: SMTP session failed: %s
fi: SMTP-sessio epäonnistui: %s

en: SMTP session failed: read error
fi: SMTP-sessio epäonnistui: lukuvirhe

en: SMTP session failed: unable to open %s
fi: SMTP-sessio epäonnistui: ei voitu avata kohdetta %s

en: SMTP session failed: write error
fi: SMTP-sessio epäonnistui: kirjoitusvirhe

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
fi: SSL-sertifikaatin tarkastus (sertifikaatti %d/%d ketjussa)

en: SSL disabled due to the lack of entropy
fi: SSL on pois käytöstä vajavaisen entropian takia

en: SSL failed: %s
fi: SSL epäonnistui: %s

en: SSL is unavailable.
fi: Ei SSL:ää saavutettavissa.

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
fi: SSL/TLS-yhteys %s (%s/%s/%s)

en: Save
fi: Tallenna

en: Save a copy of this message?
fi: Tallennetaanko viestin kopio?

en: Save attachments in Fcc?
fi: Tallennetaanko liitteet FCC-kansioon myös?

en: Save to file:
fi: Tallenna tiedostoon:

en: Save%s to mailbox
fi: Save%s postilaatikkoon

en: Saving Fcc to %s
fi: Tallennetaan Fcc postilaatikkoon %s

en: Saving changed messages... [%d/%d]
fi: Tallennetaan muutettuja viestejä... [%d/%d]

en: Saving tagged messages...
fi: Tallennetaan tägättyjä viestejä...

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
fi: Skannataanko postilaatikosta autocrypt-otsakkeita?

en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
fi: Skannataanko toinen postilaatikko autocrypt-otsakkeilta?

en: Scan mailbox
fi: Skannaa postilaatikko

en: Scanning %s...
fi: Skannataan kohdetta %s...

en: Search
fi: Haku

en: Search for:
fi: Hae:

en: Search hit bottom without finding match
fi: Haku eteni loppuun ilman täsmäyksiä

en: Search hit top without finding match
fi: Haku eteni alkuun ilman täsmäyksiä

en: Search interrupted.
fi: Haku katkaistu.

en: Search is not implemented for this menu.
fi: Hakua ei ole toteutettu tälle valikolle.

en: Search wrapped to bottom.
fi: Haku jatkoi alhaalta.

en: Search wrapped to top.
fi: Haku jatkoi ylhäältä.

en: Searching...
fi: Haetaan...

en: Secure connection with TLS?
fi: Salataanko yhteys TLS:llä?

en: See $%s for more information.
fi: Lisätietoja kohteesta %s.

en: Select
fi: Valitse

en: Select
fi: Valitse

en: Select a remailer chain.
fi: Valitse uudelleenpostitusketju.

en: Selecting %s...
fi: Valitaan %s...

en: Send
fi: Lähetä

en: Send attachment with name:
fi: Lähetä liite nimellä:

en: Sending in background.
fi: Lähetetää taustalla.

en: Sending message...
fi: Lähetetään viestiä...

en: Serial-No:
fi: Sarjanumero:

en: Server certificate has expired
fi: Palvelimen sertifikaatti on vanhentunut

en: Server certificate is not yet valid
fi: Palvelimen sertifikaatti ei kelpaa

en: Server closed connection!
fi: Palvelin katkaisi yhteyden.

en: Set flag
fi: Aseta lippu

en: Setting reply flags.
fi: Asetetaan vastauslippuja.

en: Shell command:
fi: Komentorivikomento:

en: Sign
fi: Allekirjoita

en: Sign, Encrypt
fi: Allekirjoita, salaa

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
fi: Järjestä Päiväys/Läh/Vast/Otsikko/To/Säie/Epäjärj/Koko/sCore/spAm/Merkintä?:

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
fi: Järjestele (p)äivän, (a)akkosten, (k)oon, (m)äärän, l(u)kemattomien, mukaan, vai ei lai(n)kaan?

en: Sorting mailbox...
fi: Järjestellään postilaatikkoa...

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
fi: Rakenteelliset muutokset puretuissa liiitteissä eivät toimi

en: Subj
fi: Aihe

en: Subkey:
fi: Aliavain:

en: Subscribe
fi: Tilaus

en: Subscribed [%s], File mask: %s
fi: Tilattu [%s], Tiedostomaski: %s

en: Subscribed to %s
fi: %s tilattu

en: Subscribing to %s...
fi: Tilataan hakemistoa %s...

en: Tag messages matching:
fi: Merkitse täsmäävät viestit:

en: Tag the messages you want to attach!
fi: Tägää viestit jotka haluat liittää.

en: Tagging is not supported.
fi: Merkitsemistä ei tueta.

en: Tgl Active
fi: In/aktivoi

en: That email address is already assigned to an autocrypt account
fi: Tällä sähköpostiosoitteella on jo autocrypt-tili

en: That message is not visible.
fi: Se viesti ei ole näkyvissä.

en: The CRL is not available
fi: CRL puuttuu

en: The current attachment will be converted.
fi: Tämä liite konvertoidaan.

en: The current attachment won't be converted.
fi: Tätä liitettä ei konvertoida.

en: The key %s is not usable for autocrypt
fi: Avain %s ei sovellu autocryptille

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
fi: Viesti-indeksi on pielessä, joten kannattaa avata postilaatikko uudelleen

en: The remailer chain is already empty.
fi: Uudelleenpostitusketju on jo tyhjä.

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
fi: $background_edit-sessioita avoinna, suljetaanko mutt?

en: There are no attachments.
fi: Ei liitteitä.

en: There are no messages.
fi: Ei viestejä.

en: There are no subparts to show!
fi: Ei aliosia näytettäväksi

en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
fi: Viestin liitteen dekoodaus epäonnistui, kokeillaanko ilman dekoodausta?

en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
fi: Viestin liitteen dekryptaus epäonnistui, kokeillaanko ilman dekryptausta?

en: There was an error displaying all or part of the message
fi: Virhe viestin tai sen osien näyttämisessä

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
fi: IMAP-palvelin on niin vanha ettei mutt toimi sen kanssa.

en: This certificate belongs to:
fi: Sertifikaatin omistaja:

en: This certificate is valid
fi: Käypä sertifikaatti

en: This certificate was issued by:
fi: Sertifikaatin myöntäjä:

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
fi: Tätä avainta ei voi käyttää, koska se on vanhentunut/pois käytöstä/poistettu käytöstä

en: Thread broken
fi: Ketju rikki

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
fi: Ketjua ei voi rikkoa, kun viesti ei ole osa ketjua

en: Thread contains unread messages.
fi: Ketjussa on lukemattomia viestejä.

en: Threading is not enabled.
fi: Ketjutus ei ole päällä.

en: Threads linked
fi: Ketjut linkitetty

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
fi: Aikakatkaisu ylittyi fcntl-lukolle.

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
fi: Aikakatkaisu ylittyi flock-lukolle.

en: To
fi: Vastaanottaja

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
fi: Kehittäjät saa kiinni osoitteesta <mutt-dev@mutt.org> englanniksi.
    Vikailmoitukset voi lähettää gitlabin kautta:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: To view all messages, limit to "all".
fi: Kaikkiin viesteihin täsmää rajoite "all"

en: Toggle display of subparts
fi: Vaihda aliosien näkyvyyttä

en: Top of message is shown.
fi: Viestin alku näkyy.

en: Trusted
fi: Luotettu

en: Trying to extract PGP keys...
fi: Yritetään hakea PGP-avaimia...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
fi: Yritetäään hakea S/MIME-sertifikaatteja...

en: Trying to reconnect...
fi: Yhdistetään uudelleen...

en: Tunnel error talking to %s: %s
fi: Tunnelivirhe yhteydessä kohteeseen %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
fi: Tunneli kohteeseen %s palautti virheen %d (%s)

en: Type '%s' to background compose session.
fi: Kirjoita %s niin muokkainsessio jätetään taustalle.

en: Unable to append to trash folder
fi: Ei voida jatkaa roskahakemistoa

en: Unable to attach %s!
fi: Ei voida liittää kohdetta %s.

en: Unable to attach!
fi: Ei voida liittää.

en: Unable to create SSL context
fi: Ei voitu yhdistää SSL-kontekstiin

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
fi: Ei voida hakea otsakkeita tämän IMAP-version palvelimelta.

en: Unable to get certificate from peer
fi: Ei voitu hakea sertifikaattia vertaiselta

en: Unable to leave messages on server.
fi: Ei voitu jättää viestejä palvelimelle.

en: Unable to lock mailbox!
fi: Ei voitu lukita postilaatikkoa.

en: Unable to open autocrypt database %s
fi: Ei voitu avata autocrypt-tietokantaa %s

en: Unable to open mailbox %s
fi: Ei voitu avata postilaatikkoa %s

en: Unable to open temporary file!
fi: Ei voitu avata väliaikaistiedostoa!

en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
fi: Liitteitä ei voitu tallentaa hakemistoon %s, käytetään nykyistä hakemistoa

en: Unable to write %s!
fi: Ei voida kirjoittaa kohteeseen %s.

en: Undel
fi: Palauta

en: Undelete messages matching:
fi: Peru täsmäävien viestien poisto:

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Content-Type %s
fi: Tuntematon sisältötyyppi %s

en: Unknown SASL profile
fi: Tuntematon SASL-profiili

en: Unsubscribe
fi: Tilauksenpoisto

en: Unsubscribed from %s
fi: Kansion %s tilaus poistettu

en: Unsubscribing from %s...
fi: Poistetaan hakemiston %s tilaus...

en: Unsupported mailbox type for appending.
fi: Postilaatikkotyyppiä ei tueta lisäyksessä.

en: Untag messages matching:
fi: Peru täsmäävien viestien merkintä:

en: Unverified
fi: Varmistamaton

en: Uploading message...
fi: Ladataan viestiä verkkoon...

en: Usage: set variable=yes|no
fi: Käyttö: set variable=yes|no

en: Use '%s' to select a directory
fi: Valitse hakemisto painikkeella %s

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
fi: Komento toggle-write palauttaa kirjoitussuojaamattoman tilan.

en: Use keyID = "%s" for %s?
fi: Käytetäänkö avainta keyID = ”%s” kohteelle %s?

en: Username at %s:
fi: Käyttäjänimi kohteelle %s:

en: Valid From:
fi: Voimassa lähtien:

en: Valid To:
fi: Voimassa saakka:

en: Verified
fi: Varmistettu

en: Verify signature?
fi: Tarkistetaanko allekirjoitus

en: Verifying message indexes...
fi: Varmistetaan viesti-indeksejä...

en: View Attachm.
fi: Näytä liite

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
fi: Varoitus: tiedostoa %s ollaan korvaamassa, jatketaanko?

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
fi: Varoitus: Ei ole varmaa kuuluuko avain yllämainitulle henkilölle

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
fi: Varoitus: PKA-tietue ei täsmää allekirjoittajan osoitteeseen:

en: WARNING: Server certificate has been revoked
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatti on poistettu käytöstä

en: WARNING: Server certificate has expired
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatti on vanhentunut

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatti ei ole käypä vielä

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
fi: Varoitus: Palvelimen verkkonimi ei täsmää sertifikaattiin

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
fi: Varoitus: Palvelinsertifikaatin allekirjoittaja ei ole CA

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
fi: Varoitus: Avain ei varmasti kuulu yllä mainitulle henkilölle

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
fi: Varoitus: Ei ole tiedossa kuuluuko avain yllä mainitulle henkilölle

en: Waiting for editor to exit
fi: Odotetaan että muokkain sulkeutuu

en: Waiting for fcntl lock... %d
fi: Odotetaan fcntl-lukkoa... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
fi: Odotetaan flock-yritystä... %d

en: Waiting for response...
fi: Odotetaan vastausta...

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
fi: Varoitus: %s ei ole toimiva IDN.

en: Warning: At least one certification key has expired
fi: Varoitus: Ainakin yksi avain on vanhennut

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
fi: Varoitus: Viallinen IDN %s aliaksessa %s.

en: Warning: Couldn't save certificate
fi: Varoitus: sertifikaatin tallennus epäonnistui

en: Warning: One of the keys has been revoked
fi: Varoitus: Yksi avaimista on poistettu käytöstä

en: Warning: Part of this message has not been signed.
fi: Varoitus: Viestin osa on allekirjoittamatta

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
fi: Varoitus: Palvelimen sertifikaatti on allekirjoitettu epäturvalliseslla algoritmilla

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
fi: Varoitus: Avain jolla allekirjoitus on luotu vanheni:

en: Warning: The signature expired at:
fi: Varoitus: allekirjoitus vanheni:

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
fi: Varoitus: Tämä alias ei ehkä toimi, korjataanko?

en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
fi: Varoitus: poistetaan odottamaton palvelindata ennen TLS-neuvottelua

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
fi: Varoitus: ssl_verify_partial_chains-asetus epäonnistui

en: Warning: message contains no From: header
fi: Varoitus: viestissä ei ole From:-kenttää

en: Warning: unable to set TLS SNI host name
fi: Varoitus: Ei voitu asettaa TLS:n SNI-palvelinnimeä

en: What we have here is a failure to make an attachment
fi: Tässä on epäonnistunut yritys liitteen tuottamisessa

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
fi: Kirjoitus epäonnistui.  Osittainen tallennus postilaatikossa %s

en: Write fault!
fi: Kirjoittamisvirhe

en: Write message to mailbox
fi: Kirjoita viesti postilaatikkoon

en: Writing %s...
fi: Kirjoitetaan kohdetta %s...

en: Writing message to %s ...
fi: Kirjoitetaan viestiä kohteesee %s...

en: Yes
fi: Kyllä

en: You already have an alias defined with that name!
fi: Tällä nimellä on jo alias.

en: You already have the first chain element selected.
fi: Ketjun ensimmäinen elementti on jo valittu.

en: You already have the last chain element selected.
fi: Ketjun viimeinen elementti on jo valittu.

en: You are on the first entry.
fi: Ensimmäisessä tietueessa.

en: You are on the first message.
fi: Ensimmäisessä viestissä.

en: You are on the first page.
fi: Ensimmäisellä sivulla.

en: You are on the first thread.
fi: Ensimmäisessä ketjussa.

en: You are on the last entry.
fi: Viimeisessä tietueessa.

en: You are on the last message.
fi: Viimeisessä viestissä.

en: You are on the last page.
fi: Viimeisellä sivulla.

en: You cannot scroll down farther.
fi: Ei voida vierittää alemmas.

en: You cannot scroll up farther.
fi: Ei voida vierittää ylemmäs.

en: You have no aliases!
fi: Aliaksia ei ole

en: You may not delete the only attachment.
fi: Ainoaa liitettä ei voi poistaa.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
fi: Vain message/rfc822-osia voi pompottaa.

en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
fi: Vain message/rfc822-osia kirjoittaa lähettäjälle.

en: [%s = %s] Accept?
fi: [%s = %s] Hyväksytäänkö?

en: [-- %s output follows%s --]
fi: [-- %s tuloste seuraa%s --]

en: [-- %s/%s is unsupported
fi: [-- %s/%s ei ole tuettu

en: [-- Attachment #%d
fi: [-- Liite #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
fi: [-- Näytetään stderr komennosta %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
fi: [-- Automaattisesti näytetään komennolla %s --]

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
fi: [-- PGP-VIESTIN ALKU --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fi: [-- JULKISEN PGP-AVAIMEN ALKU --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
fi: [-- PGP-ALLEKIRJOITETUN VIESTIN ALKU --]

en: [-- Begin signature information --]
fi: [-- Allekirjoituksen tiedot --]

en: [-- Can't run %s. --]
fi: [-- Ei voitu suorittaa %s. --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
fi: [-- PGP-VIESTIN LOPPU --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fi: [-- JULKISEN PGP-AVAIMEN LOPPU --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
fi: [-- PGP-ALLEKIRJOITETUN VIESTIN LOPPU --]

en: [-- End of OpenSSL output --]
fi: [-- OpenSSL-tulosteen loppu --]

en: [-- End of PGP output --]
fi: [-- PGP-tulosteen loppu --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
fi: [-- PGP/MIME-salatun datan loppu --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
fi: [-- PGP/MIME-allekirjoitetun ja salatun datan loppu --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
fi: [-- S/MIME-salatun datan loppu --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
fi: [-- S/MIME-allekirjoitetun datn loppu --]

en: [-- End signature information --]
fi: [-- Allekirjoitustietojen loppu --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
fi: [-- Virhe:  Ei voitu näyttää osia tyypistä Multipart/Alternative! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
fi: [-- Virhe: Puuttuva tai viallinen multipart/signed-allekirjoitus --]

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
fi: [-- Virhe: Tuntematon multipart/signed-protokolla %s. --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
fi: [-- Virhe: PGP-prosessin käynnistys ei onnistunut! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
fi: [-- Virhe: ei voitu luoda väliaikaistiedostoa. --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
fi: [-- Virhe: PGP-viestin alkua ei löydy. --]

en: [-- Error: decryption failed --]
fi: [-- Virhe: purku ei onnistunut --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
fi: [-- Virhe: purku ei onnistunut: %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
fi: [-- Virhe: message/external-body ei sisällä access-type-parametriä --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
fi: [-- Virhe: ei voitu luoda OpenSSL-prosessia. --]

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
fi: [-- Virhe: ei voitu luoda PGP-aliprosessia. --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on PGP/MIME-salattu --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on PGP/MIME-allekirjoitettu ja salattu --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-salattu --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-salattu --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-allekirjoitettu --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
fi: [-- Seuraava data on S/MIME-allekirjoitettu --]

en: [-- The following data is signed --]
fi: [-- Seuraava data on allekirjoitettu --]

en: [-- This %s/%s attachment
fi: [-- Liite %s/%s

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
fi: [-- Liite %s/%s ei ole mukana, --]

en: [-- This is an attachment
fi: [-- Tämä on liite

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
fi: [-- Tyyppi: %s/%s, Koodaus: %s, Koko: %s --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
fi: [-- Varoitus: Ei löydetty allekirjoituksia. --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
fi: [-- Varoitus: Ei voitu tarkistaa %s/%s allekirjoitusta. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
fi: [-- eikä annettua access-typeä %s tueta  --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
fi: [-- ja ulkoinen lähde on vanhentunut --]

en: [-- name: %s --]
fi: [-- nimi: %s --]

en: [-- on %s --]
fi: [-- %s --]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
fi: [Ei voida näyttää käyttäjätunnusta (huono domain)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
fi: [Ei voida näyttää käyttäjätunnusta (huono koodaus)]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
fi: [Ei voida näyttää käyttäjätunnusta (tuntematon koodaus)]

en: [Disabled]
fi: [Ei käytössä]

en: [Expired]
fi: [Vanhentunut]

en: [Invalid]
fi: [Kelvoton]

en: [Revoked]
fi: [Käytöstä poistettu]

en: [invalid date]
fi: [viallinen päiväys]

en: [unable to calculate]
fi: [ei voida laskea]

en: ^(re)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*
fi: ^(re|vs|sv)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
fi: _maildir_commit_message(): tiedoston ajan asetus ei onnistunut

en: accept the chain constructed
fi: hyväksy rakennettu ketju

en: active
fi: aktiivinen

en: add, change, or delete a message's label
fi: lisää, muuta tai poista viestin merkintöjä

en: aka:
fi: alias:

en: alias: no address
fi: alias: ei osoitetta

en: all messages
fi: kaikki viestit

en: already read messages
fi: luetut viestit

en: ambiguous specification of secret key `%s'
fi: salaisen avaimen määritys %s täsmää moneen

en: append a remailer to the chain
fi: lisää uudelleenpostitus ketjun perään

en: append new query results to current results
fi: lisää uudet hakutulokset nykyisiin

en: apply next function ONLY to tagged messages
fi: tee seuraava komento vain merkityille viesteille

en: apply next function to tagged messages
fi: tee seuraava komento merkityille viesteille

en: attach a PGP public key
fi: liitä julkinen PGP-avain

en: attach file(s) to this message
fi: liitä tiedostoja tähän viestiin

en: attach message(s) to this message
fi: liitä viestejä tähän viestiin

en: attachments: invalid disposition
fi: liitteet: dispositio on väärä

en: attachments: no disposition
fi: liitteet: dispositio puuttuu

en: badly formatted command string
fi: epäkelpo komentojono

en: bind: too many arguments
fi: bind: liikaa argumentteja

en: break the thread in two
fi: katkaise ketju kahtia

en: calculate message statistics for all mailboxes
fi: laske viestin tilastot kaikille postilaatikoille

en: cannot get certificate common name
fi: ei voitu löytää sertifikaatin yleisnimeä (cn)

en: cannot get certificate subject
fi: ei voitu löytää sertifikaatin kohdetta (subject)

en: capitalize the word
fi: kirjoita sana isolla alkukirjaimella

en: certificate owner does not match hostname %s
fi: sertifikaatin omistaja on eri kuin hostname %s

en: certification
fi: sertifikaation

en: change directories
fi: vaihda hakemistoa

en: check for classic PGP
fi: tarkista klassinen PGP

en: check mailboxes for new mail
fi: tarkasta uusi posti postilaatikoista

en: clear a status flag from a message
fi: poista statusmerkit viestistä

en: clear and redraw the screen
fi: tyhjennä ja piirrä ruutu uudestaan

en: collapse/uncollapse all threads
fi: avaa/sulje kaikki ketjut

en: collapse/uncollapse current thread
fi: avaa/sulje ketju

en: color: too few arguments
fi: color: liian vähän argumentteja

en: complete address with query
fi: täydennä osoite haulla

en: complete filename or alias
fi: täydennä tiedostonimi tai alias

en: compose a new mail message
fi: kirjoita uusi viesti

en: compose new attachment using mailcap entry
fi: luo uusi liite mailcapin perusteella

en: compose new message to the current message sender
fi: kirjoita uusi viesti ja lähetä lähettäjälle

en: contact list owner
fi: ota yhteys listan omistajaan

en: convert the word to lower case
fi: kirjoita sana pienellä

en: convert the word to upper case
fi: kirjoita sana isolla

en: converting
fi: konvertoidaan

en: copy a message to a file/mailbox
fi: kopioi viesti tiedostoon/postilaatikkoon

en: could not create temporary folder: %s
fi: ei voitu luoda väliaikaistiedostoa: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
fi: ei voitu lyhentää väliaikaista sähköpostihakemistoa: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
fi: ei voitu kirjoittaa väliaikaiseen sähköpostihakemistoon: %s

en: create a hotkey macro for the current message
fi: luo näppäinmakro tälle viestille

en: create a new autocrypt account
fi: luo uusi autocrypt-tili

en: create a new mailbox (IMAP only)
fi: luo uusi postilaatikko (vain IMAP)

en: create an alias from a message sender
fi: luo alias viestin lähettäjästä

en: created:
fi: luotu:

en: cryptographically encrypted messages
fi: kryptografisesti salatut viestit

en: cryptographically signed messages
fi: kryptografisesti allekirjoitetut viestit

en: cryptographically verified messages
fi: kryptografisesti varmennetut viestit

en: cs
fi: lv

en: current mailbox shortcut '^' is unset
fi: nykyisen postilaatikon oikopolku ^ on asettamatta

en: cycle among incoming mailboxes
fi: vaihda vastaanottopostilaatikoiden välillä

en: dazcun
fi: pakmun

en: default colors not supported
fi: oletusvärejä ei tueta

en: delete a remailer from the chain
fi: poista uudelleenpostitus ketjusta

en: delete all chars on the line
fi: poista kaikki merkit riviltä

en: delete all messages in subthread
fi: poista kaikki viestit aliketjussa

en: delete all messages in thread
fi: poista kaikki viestit ketjussa

en: delete chars from cursor to end of line
fi: poista merkkejä kursorista rivin loppuun

en: delete chars from the cursor to the end of the word
fi: poista merkkejä kursorista sanan loppuun

en: delete messages matching a pattern
fi: poista viestit hakulausekkeen perusteella

en: delete the char in front of the cursor
fi: poista merkkejä kursorin edestä

en: delete the char under the cursor
fi: poista merkki kursorin alta

en: delete the current account
fi: poista nykyinen tili

en: delete the current entry
fi: poista nykyinen tietue

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
fi: poista tämä tietue käyttämättä roskakoria

en: delete the current mailbox (IMAP only)
fi: poista nykyinen postilaatikko (vain IMAP)

en: delete the word in front of the cursor
fi: poista sana kursorin edestä

en: deleted messages
fi: poistetut viestit

en: descend into a directory
fi: mene alihakemistoon

en: dfrsotuzcpl
fi: plvotsekcam

en: display a message
fi: näytä viesti

en: display full address of sender
fi: näytä lähettäjän koko osoite

en: display message and toggle header weeding
fi: näytä viesti ja vaihda otsakkeiden suodatusta

en: display recent history of error messages
fi: näytä virheviestihistoria

en: display the currently selected file's name
fi: näytä nykyisen valitun tiedoston nimi

en: display the keycode for a key press
fi: näytä näppäinkoodi näppäilylle

en: drac
fi: drat

en: duplicated messages
fi: duplikaattiviestit

en: eca
fi: spa

en: edit attachment content type
fi: muokkaa liitteen sisältötyyppiä

en: edit attachment description
fi: muokkaa liitteen kuvausta

en: edit attachment transfer-encoding
fi: muokkaa liitteen transfer-encodingia

en: edit attachment using mailcap entry
fi: muokkaa liitettä mailcapin perusteella

en: edit the BCC list
fi: muokkaa BCC:tä

en: edit the CC list
fi: muokkaa CC:tä

en: edit the Reply-To field
fi: muokka Reply-To-kenttää

en: edit the TO list
fi: muokkaa vastaanottajia

en: edit the file to be attached
fi: muokkaa tiedostoa joka liitettään

en: edit the from field
fi: muokkaa lähettäjä-kenttää

en: edit the message
fi: muokkaa viestiä

en: edit the message with headers
fi: muokkaa viestiä otsakkeineen

en: edit the raw message
fi: muokkaa raakaviestiä

en: edit the subject of this message
fi: muokkaa viestin aihekenttää

en: empty pattern
fi: tyhjä kuvio

en: encryption
fi: salaus

en: end of conditional execution (noop)
fi: ehdollisen suorituksen loppu (noop)

en: enter a file mask
fi: tiedostomaski

en: enter a file to save a copy of this message in
fi: tiedosto johon kopio viestistä tallennetaan

en: enter a muttrc command
fi: muttrc-komento

en: error adding recipient `%s': %s
fi: virhe vastaanottajan %s lisäyksessä: %s

en: error allocating data object: %s
fi: virhe data-objektin allokoinnissa: %s

en: error creating gpgme context: %s
fi: virhe gpgme-kontekstin luonnissa: %s

en: error creating gpgme data object: %s
fi: virhe gpgpme-dataobjektin luonnissa: %s

en: error enabling CMS protocol: %s
fi: virhe CMS-protokollan käyttöönotossa: %s

en: error encrypting data: %s
fi: virhe salatessa dataa: %s

en: error importing key: %s
fi: Virhe avainta tuotaessa: %s

en: error in pattern at: %s
fi: virhe ilmauksen kohdassa: %s

en: error reading data object: %s
fi: virhe data-objketin lukemisessa: %s

en: error rewinding data object: %s
fi: virhe data-objektin takaisinkelauksessa: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
fi: Virhe asetettaessa PKA-allekirjoitusnotaatiota: %s

en: error setting secret key `%s': %s
fi: virhe salaisen avaimen %s asettamisessa: %s

en: error signing data: %s
fi: virhe allekirjoittaessa dataa: %s

en: error: unknown op %d (report this error).
fi: virhe: tuntematon operaatio %d (ilmoita viasta).

en: esabfc
fi: sanmtt

en: esabfci
fi: sanmtti

en: esabfco
fi: sanmtto

en: esabfcoi
fi: sanmttoi

en: esabmfc
fi: lanmsft

en: esabmfco
fi: lanmsfto

en: esabpfc
fi: lanmpfto

en: esabpfco
fi: lanmpfto

en: eswabfc
fi: saknmtt

en: eswabfco
fi: saknmtto

en: exec: no arguments
fi: exec: ei argumentteja

en: execute a macro
fi: suorita makro

en: exit this menu
fi: poistu valikosta

en: expired messages
fi: vanhenneet viestit

en: extract supported public keys
fi: hae tuetut julkiset avaimet

en: filter attachment through a shell command
fi: filtteröi liitteet shell-komennolla

en: finished
fi: valmis

en: flagged messages
fi: merkityt viestit

en: force retrieval of mail from IMAP server
fi: hae viestit IMAP-palvelimelta väkisin

en: force viewing of attachment using mailcap
fi: näytä liitteet väkisin mailcapin perusteella

en: format error
fi: muotovirhe

en: forward a message with comments
fi: edelleenlähetä ja kommentoi

en: get a temporary copy of an attachment
fi: hae väliaikaiskopio liitteestä

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
fi: gpgme_op_keylist_next-virhe: %s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
fi: gpgme_op_keylist_stasrt-virhe: %s

en: has been deleted --]
fi: on poistettu --]

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
fi: imap_sync_mailbox: EXPUNGE epäonnistui

en: inactive
fi: epäaktiivinen

en: insert a remailer into the chain
fi: lisää uudelleenpostitus ketjuun

en: invalid header field
fi: viallinen otsakekenttä

en: invoke a command in a subshell
fi: käynnistä komento subshellissä

en: jump to an index number
fi: siirry indeksinumeroon

en: jump to parent message in thread
fi: siirry ylempään viestiin ketjussa

en: jump to previous subthread
fi: siirry edelliseen aliketjuun

en: jump to previous thread
fi: siirry edelliseen ketjuun

en: jump to root message in thread
fi: siirry ketjun aloitusviestiin

en: jump to the beginning of the line
fi: siirry rivin alkuun

en: jump to the bottom of the message
fi: siirry viestin loppuun

en: jump to the end of the line
fi: siirry rivin loppuun

en: jump to the next new message
fi: siirry seuraavaan uuteen viestiin

en: jump to the next new or unread message
fi: siirry seuraavaan uuteen tai lukemattomaan viestiin

en: jump to the next subthread
fi: siirry seuraavaan aliketjuun

en: jump to the next thread
fi: siirry seuraavaan ketjuun

en: jump to the next unread message
fi: siirry seuraavaan lukemattomaan viestiin

en: jump to the previous new message
fi: siirry edelliseen uuteen viestiin

en: jump to the previous new or unread message
fi: siirry edelliseen uuteen tai lukemattomaan viestiin

en: jump to the previous unread message
fi: siirry edelliseen lukemattomaan viestiin

en: jump to the top of the message
fi: siirry viestin alkuun

en: keys matching
fi: avaimet täsmäävät

en: link tagged message to the current one
fi: linkitä merkitty viesti tähän

en: list and select backgrounded compose sessions
fi: luettele ja valitse taustalla olevia muokkaus-sessioita

en: list mailboxes with new mail
fi: luettele postilaatikot joissa on uutta postia

en: logout from all IMAP servers
fi: kirjaudu ulos kaikilta IMAP-palvelimilta

en: macro: empty key sequence
fi: macro: tyhjä näppäinsekvenssi

en: macro: too many arguments
fi: macro: liikaa argumentteja

en: mail a PGP public key
fi: lähetä julkinen PGP-avain

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
fi: postilaatikon oikopolku laventui tyhjäksi ilmaukseksi

en: mailcap entry for type %s not found
fi: Mailcap-tietue tyypille %s puuttuu

en: make decoded (text/plain) copy
fi: tee purettu (text/plain) kopio

en: make decoded copy (text/plain) and delete
fi: tee purettu kopio (text/plain) ja poista

en: make decrypted copy
fi: luo purettu kopio

en: make decrypted copy and delete
fi: luo purettu kopio ja poista

en: make the sidebar (in)visible
fi: tee palkista näkyvä / näkymätön

en: manage autocrypt accounts
fi: hallinnoi autocrypt-tilejä

en: manual encrypt
fi: kryptaa manuaalisesti

en: mark the current subthread as read
fi: merkitse tämä aliketju luetuksi

en: mark the current thread as read
fi: merkitse tämä ketju luetuksi

en: message hotkey
fi: viestin pikanäppäin

en: message(s) not deleted
fi: viestejä ei poistettu

en: messages addressed to known mailing lists
fi: viestit jotka on osoitettu tunnetuille postituslistoille

en: messages addressed to subscribed mailing lists
fi: viestit jotka on osoitettu tilatulle postituslistalle

en: messages addressed to you
fi: viestit jotka on osoitettu sinulle

en: messages from you
fi: viestin sinulta

en: messages having an immediate child matching PATTERN
fi: viestit joiden välitön lapsi täsmää kuvioon PATTERN

en: messages in collapsed threads
fi: viestit piilotetuissa ketjuissa

en: messages in threads containing messages matching PATTERN
fi: viestit joiden ketjuissa on viestejä jotka täsämäävät ilmaukseen PATTERN

en: messages received in DATERANGE
fi: viestit jotka on saatu aikana DATERANGE

en: messages sent in DATERANGE
fi: viestit jotka on lähetetty aikavälillä DATERANGE

en: messages which contain PGP key
fi: viestit joissa on PGP-avain

en: messages which have been replied to
fi: viestit joihin on jo vastattu

en: messages whose CC header matches EXPR
fi: viestit joiden CC-otsakkeeseen täsmää EXPR

en: messages whose From header matches EXPR
fi: viestit joiden

en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
fi: viestit joiden From/Sender/To/CC-otsakkeisiin täsmää EXPR

en: messages whose Message-ID matches EXPR
fi: viestit joiden Message-ID:hen täsmää EXPR

en: messages whose References header matches EXPR
fi: viestit joiden References-otsakkeeseen täsmää EXPR

en: messages whose Sender header matches EXPR
fi: viestit joiden Sender-otsakkeeseen täsmää EXPR

en: messages whose Subject header matches EXPR
fi: viestit joiden aihe-otsakkeeseen täsmää EXPR

en: messages whose To header matches EXPR
fi: viestit joiden vastaanottaja-otsakkeeseen täsmää EXPR

en: messages whose X-Label header matches EXPR
fi: Viestit joiden X-Label-otsakkeeseen täsmää EXPR

en: messages whose body matches EXPR
fi: viestit joiden sisältöön täsmää EXPR

en: messages whose body or headers match EXPR
fi: viestit joiden sisältöön tai otsakkeisiin täsmää EXPR

en: messages whose header matches EXPR
fi: viestit joiden otsakkeisiin täsmää EXPR

en: messages whose immediate parent matches PATTERN
fi: viestit joiden välitön vanhempi täsmää kuvioon PATTERN

en: messages whose number is in RANGE
fi: viestit joiden numero on alueella RANGE

en: messages whose recipient matches EXPR
fi: viestit joiden vastaanottajaan täsmää EXPR

en: messages whose score is in RANGE
fi: viestit joiden pisteitykseen täsmää RANGE

en: messages whose size is in RANGE
fi: viestit joiden koko on alueella RANGE

en: messages whose spam tag matches EXPR
fi: viestit joiden spam-tägiin täsmää EXPR

en: messages with RANGE attachments
fi: viestit joissa on RANGE liitettä

en: messages with a Content-Type matching EXPR
fi: viestit joiden Content-Typeen täsmää EXPR

en: mismatched brackets: %s
fi: pariton sulje: %s

en: mismatched parenthesis: %s
fi: pariton sulje: %s

en: missing filename.
fi: puuttuva tiedostonimi.

en: missing parameter
fi: puuttuva parametri

en: missing pattern: %s
fi: puuttuvua ilmaus: %s

en: mono: too few arguments
fi: mono: liian vähän argumentteja

en: move attachment down in compose menu list
fi: siirrä liitettä alaspäin muokkausvalikkolistassa

en: move attachment up in compose menu list
fi: siirrä liitettä ylöspäin muokkausvalikkolistassa

en: move entry to bottom of screen
fi: siirrä tietue näytön pohjalle

en: move entry to middle of screen
fi: siirrä tietue näytön puoliväliin

en: move entry to top of screen
fi: siirrä tietue näytön alkuun

en: move the cursor one character to the left
fi: siirrä kursoria vasemmalle merkin verran

en: move the cursor one character to the right
fi: siirrä kursoria merkin verran oikealle

en: move the cursor to the beginning of the word
fi: siirrä kursori sanan alkuun

en: move the cursor to the end of the word
fi: siirrä kursoria sanan loppuun

en: move the highlight to next mailbox
fi: siirrä korostus seuraavaan postilaatikkoon

en: move the highlight to next mailbox with new mail
fi: siirrä korostus seuraavaan postilaatikkoon jossa on uusia viestejä

en: move the highlight to previous mailbox
fi: siirrä korostus seuravaan postilaatikkoon

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
fi: siirrä korostus edelliseen postilaatikkoon jossa on uusia viestejä

en: move the highlight to the first mailbox
fi: siirrä korostus ensimmäiseen postilaatikkoon

en: move the highlight to the last mailbox
fi: siirrä korostus viimeiseen postilaatikkoon

en: move to the bottom of the page
fi: siirry sivun loppuun

en: move to the first entry
fi: siirry ensimmäiseen tietueeseen

en: move to the last entry
fi: siirry viimeiseen

en: move to the middle of the page
fi: siirry sivun puoliväliin

en: move to the next entry
fi: siirry seuraavaan tietueeseen

en: move to the next page
fi: siirry seuraavalle sivulle

en: move to the next undeleted message
fi: siirry seuraavaan viestiin jonka poistaminen on peruttu

en: move to the previous entry
fi: siirry edelliseen tietueeseen

en: move to the previous page
fi: siirry edelliselle sivulle

en: move to the previous undeleted message
fi: siirry edelliseen viestiin jonka poistaminen on peruttu

en: move to the top of the page
fi: siirry sivun alkuun

en: multipart message has no boundary parameter!
fi: multipart-viestillä ei ole rajoitinmerkkiparametriä.

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
fi: mutt_account_getoauthbearer: Komento palautti tyhjän merkkijonon

en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
fi: mutt_account_getoauthbearer: OAUTH refresh komento puuttuu

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
fi: mutt_account_getoauthbearer: Refresh-komento ei toimi

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
fi: mutt_restore_default(%s): virhe regexpissä: %s

en: new messages
fi: uudet viestit

en: no
fi: ei

en: no certfile
fi: certfile puuttuu

en: no mbox
fi: mbox puuttuu

en: no signature fingerprint available
fi: ei sormenjälkeä allekirjoitukselle

en: nospam: no matching pattern
fi: nospam: ei täsmää

en: not converting
fi: ei konvertoida

en: not enough arguments
fi: ei tarpeeksi argumentteja

en: null key sequence
fi: tyhjä avainsekvenssi

en: null operation
fi: nollatoiminto

en: number overflow
fi: lukuarvoylivuoto

en: oac
fi: oap

en: old messages
fi: vanhat viestit

en: open a different folder
fi: avaa uusi kansio

en: open a different folder in read only mode
fi: avaa toinen kansio kirjoitussuojattuna

en: open highlighted mailbox
fi: avaa korostettu postilaatikko

en: open next mailbox with new mail
fi: avaa seuraava postilaatikko jossa on uutta postia

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
fi: options:
      -A <alias>	lavenna alias
      -a <tiedosto> [...] --	liitä tiedostoja viestiin
    		luettelo lopetetaan "--"-merkeillä
      -b <address>	piilokopiot (BCC) osoitteeseen address
      -c <address>	kopiot (CC) osoitteeseen address
      -D		tulosta kaikki muuttujat vakiotulsteeseen

en: out of arguments
fi: argumentit loppuivat

en: perform mailing list action
fi: tee postitutslistatoiminto

en: pipe message/attachment to a shell command
fi: putkita viesti/liite shell-komennolle

en: post to mailing list
fi: lähetä postituslistalle

en: prefer encrypt
fi: suosi kryptausta

en: prefix is illegal with reset
fi: prefiksi ei toimi resetin kanssa

en: print the current entry
fi: tulosta tämä tietue

en: push: too many arguments
fi: push: liikaa argumentteja

en: query external program for addresses
fi: käytä ulkoista sovellusta osoitehakuun

en: quote the next typed key
fi: lainaa seuraava merkki

en: recall a postponed message
fi: hae lykätty viesti

en: remail a message to another user
fi: uudelleenpostita viesti toiselle käyttäjälle

en: rename the current mailbox (IMAP only)
fi: uudelleennimeä tämä postilaatikko (vain IMAP)

en: rename/move an attached file
fi: uudelleennimeä/siirrä liitetiedostoa

en: reply to a message
fi: vastaa viestiin

en: reply to all recipients
fi: vastaa kaikille vastaanottajille

en: reply to all recipients preserving To/Cc
fi: vastaa kaikille vastaanottajille ja säilytä To/CC-otsakkeet

en: reply to specified mailing list
fi: vastaa postituslistalle

en: retrieve list archive information
fi: hae postituslistan arkiston tiedot

en: retrieve list help
fi: hae postituslistan ohjeet

en: retrieve mail from POP server
fi: hae viestit POP-palvelimelta

en: rms
fi: ypo

en: ro
fi: hk

en: roa
fi: hka

en: roas
fi: hkas

en: run ispell on the message
fi: käytä ispelliä viestiin

en: run: too many arguments
fi: run: liikaa argumentteja

en: running
fi: kesken

en: safco
fi: antto

en: safcoi
fi: anttoi

en: samfco
fi: ansfto

en: sapfco
fi: anpfto

en: save changes to mailbox
fi: tallenna muutokset postilaatikkoon

en: save changes to mailbox and quit
fi: tallenna muutokset postilaatikkoon ja lopeta

en: save message/attachment to a mailbox/file
fi: tallenna viesti/liite postilaatikkoon/tiedostoon

en: save this message to send later
fi: tallenna viesti myöhempää lähetystä varten

en: score: too few arguments
fi: score: liian vähän argumentteja

en: score: too many arguments
fi: score: liikaa argumentteja

en: scroll down 1/2 page
fi: vieritä alaspäin puoli sivua

en: scroll down one line
fi: vieritä alaspäin rivin verran

en: scroll down through the history list
fi: vieritä alaspäin historialistaa

en: scroll the sidebar down 1 page
fi: vieritä palkkia alas sivun verran

en: scroll the sidebar up 1 page
fi: vieritä palkkia ylös sivun verran

en: scroll up 1/2 page
fi: vieritä ylöspäin puoli sivua

en: scroll up one line
fi: vieritä ylöspäin rivin verran

en: scroll up through the history list
fi: vieritä ylöspäin historialistaa

en: search backwards for a regular expression
fi: hae takaperin säännöllisellä ilmauksella

en: search for a regular expression
fi: hae säännöllisellä ilmauksella

en: search for next match
fi: hae seuraavaa täsmäystä

en: search for next match in opposite direction
fi: hae seuraavaa täsmäystä vastakkaiseen suuntaan

en: search through the history list
fi: hae historialistan lävitse

en: secret key `%s' not found: %s
fi: salaista avainta %s ei löydetty: %s

en: select a new file in this directory
fi: valitse uusi tiedosto hakemistosta

en: select a new mailbox from the browser
fi: valitse uusi postilaatikko selaimella

en: select a new mailbox from the browser in read only mode
fi: Valitse uusi postilaatikko selaimella kirjoitussuojattuna

en: select the current entry
fi: valitse nykyinen tietue

en: select the next element of the chain
fi: valitse seuraava elementti ketjusta

en: select the previous element of the chain
fi: valtise edellinen elementti ketjusta

en: send attachment with a different name
fi: lähetä liite toisella nimellä

en: send the message
fi: lähetä viesti

en: send the message through a mixmaster remailer chain
fi: lähetä viestit mixmastern uudelleenpostitusketjun lävitse

en: set a status flag on a message
fi: aseta status-merkintä viestille

en: show MIME attachments
fi: näytä MIME-liitteet

en: show PGP options
fi: näytä PGP-asetukset

en: show S/MIME options
fi: näytä S/MIME-asetukset

en: show autocrypt compose menu options
fi: näytä autocrypt-muokkausvalikkoasetukset

en: show currently active limit pattern
fi: näytä aktiivinen hakulauseke

en: show only messages matching a pattern
fi: näytä vain täsmäävät viestit

en: show the Mutt version number and date
fi: näytä Muttin versionumero ja päiväys

en: signing
fi: allekirjotus

en: skip beyond headers
fi: ohita otsakkeet

en: skip beyond quoted text
fi: ohita lainatun tekstin ohi

en: sort messages
fi: järjestele viestit

en: sort messages in reverse order
fi: järjestele viestit takaperin

en: source: error at %s
fi: source: virhe kohteessa %s

en: source: errors in %s
fi: source: virheet kohteessa %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
fi: source: lukeminen peruttu liian monen virheen takia kohteessa %s

en: source: too many arguments
fi: source: liikaa argumentteja

en: spam: no matching pattern
fi: spam: ei täsmää

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
fi: tilaa tämä postilaatikko (vain IMAP)

en: subscribe to mailing list
fi: kirjaudu postituslistalle

en: superseded messages
fi: korvatut viestit

en: swafco
fi: akntto

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
fi: sync: mbox muuttui, mutta viestit eivät (lähetä vikailmoitus)

en: tag messages matching a pattern
fi: merkitse täsmäävät viestit

en: tag the current entry
fi: merkitse tämä tietue

en: tag the current subthread
fi: merkitse tämä aliketju

en: tag the current thread
fi: merkitse tämä ketju

en: tagged messages
fi: merkittyt viestit

en: this screen
fi: tämä näyttö

en: toggle a message's 'important' flag
fi: vaihda viestin important-merkintää

en: toggle a message's 'new' flag
fi: vaihda viestin uutuusmerkkiä

en: toggle display of quoted text
fi: vaihda lainatun tekstin näkyvyyttä

en: toggle disposition between inline/attachment
fi: vaihda dispositioksi inline/attachment

en: toggle recoding of this attachment
fi: vaihda liitteen uudelleenkoodausta

en: toggle search pattern coloring
fi: vaihda hakulausekkeen väritystä

en: toggle the current account active/inactive
fi: vaihd nykyine tili aktiiviseksi tai inaktiiviseksi

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
fi: vaihda nykyisen tilin suosi salausta -asetusta

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
fi: vaihda näkyvyyttä kaikille/tilatuille (vain IMAP)

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
fi: vaihda postilaatikon uudelleenkirjoitusta

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
fi: vaihda selataanko postilaatikoita vai tiedostoja

en: toggle whether to delete file after sending it
fi: vaihda poistetanako tiedosto lähettämisen jälkeen

en: too few arguments
fi: liian vähän argumentteja

en: too many arguments
fi: liikaa argumentteja

en: transpose character under cursor with previous
fi: vaihda merkki kursorin alla edellisen kanssa

en: unable to determine home directory
fi: ei voitu ratkaista kotihakemistoa

en: unable to determine nodename via uname()
fi: ei voitu ratkaista laitenimeä uname()-funktiolla

en: unable to determine username
fi: ei voitu ratkaista käyttäjänimeä

en: unattachments: invalid disposition
fi: epäliitteet: viallinen dispositio

en: unattachments: no disposition
fi: epäliitteet: dispositio puuttuu

en: undelete all messages in subthread
fi: peru kaikkien viestien poistot aliketjusta

en: undelete all messages in thread
fi: peri kaikkien viestin poistot tästä ketjusta

en: undelete messages matching a pattern
fi: peru täsmäävien viestien poisto

en: undelete the current entry
fi: peru tämän tietueen poisto

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
fi: unhook: Ei voitu poistaa kohdetta %s kohteesta %s.

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
fi: unhook: unhook * ei toimi hookin sisältä.

en: unhook: unknown hook type: %s
fi: unhook: tuntematon hook-tyyppi: %s

en: unknown error
fi: tuntematon virhe

en: unread messages
fi: lukemattomat viestit

en: unreferenced messages
fi: viittaamattomat viestit

en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
fi: poista tämän postilaatikon tilaus (vain IMAP)

en: unsubscribe from mailing list
fi: poistu postituslistalta

en: untag messages matching a pattern
fi: peru täsmäävien viestine merkinnät

en: update an attachment's encoding info
fi: päivitä liitteen koodausinfo

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
fi: usage: mutt [<asetuksia>] [-z] [-f <tiedosto> | -yZ]
           mutt [<asetuksia>] [-Ex] [-Hi <tiedosto>] [-s <subj>] [-bc <oso>] [-a <tiedosto> [...] --] <oso> [...]
           mutt [<asetuksia>] [-x] [-s <subj>] [-bc <oso>] [-a <tiedosto> [...] --] <oso> [...] < message
           mutt [<asetuksia>] -p
           mutt [<asetuksia>] -A <alias> [...]
           mutt [<asetuksia>] -Q <haku> [...]
           mutt [<asetuksia>] -D
           mutt -v[v]

en: use the current message as a template for a new one
fi: käytä nykyistä viestiä mallineenan uudelle

en: value is illegal with reset
fi: arvo ei toimi resetin kanssa

en: verify a PGP public key
fi: varmista julkinen PGP-avain

en: view attachment as text
fi: näytä liitteet tekstinä

en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
fi: näytä liite sivuttimessa mailcapin copiousoutputin mukaan

en: view attachment using mailcap entry if necessary
fi: näytä liitteet mailcapin perusteella jos tarpeen

en: view file
fi: näytä tiedosto

en: view multipart/alternative
fi: näytä multipart/alternative

en: view multipart/alternative as text
fi: näytä multipart/alternative tekstinä

en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
fi: näytä multipart/alternative sivuttimessa mailcapin copiousoutput-tietueen perusteella

en: view multipart/alternative using mailcap
fi: näytä multipart/alternative mailcapin perusteella

en: view the key's user id
fi: näytä avainmen käyttäjätunnus

en: wipe passphrase(s) from memory
fi: pyyhi salasanat pois muistista

en: write the message to a folder
fi: kirjoita viesti kansioon

en: yes
fi: kyllä

en: yna
fi: yea

en: {internal}
fi: {sisäinen}

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
fi: ~q		kirjoita tiedosto ja lopeta muokkain
    ~r file		lue file muokkaimeen
    ~t users	lisää users To:-kenttään
    ~u		toista edellinen rivi
    ~v		muokkaa $visual-muokkaimella
    ~w file		kirjoita tiedostoon file
    ~x		peru muutokset ja lopeta muokkain
    ~?		tämä ohje
    .		rivillä yksinään lopettaa

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
fi: ~~		Lisää rivi joka alkaa yhdellä ~:lla
    ~b addresses	lisää addresses Bcc:-kenttään
    ~c addresses	lisää addresses Cc:-kenttään
    ~f messages	sisällytä messages
    ~F messages	sama kuin ~f, mutta otsakkeiden kanssa
    ~h		muokkaa viestin otsakkeita
    ~m messages	sisällytä ja lainaa messages
    ~M messages	sama kuin ~m, mutta otsakkeiden kanssa
    ~p		tulosta viesti
