texinfo 7.0.92 - en to ro translation catalogue (808 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
ro: 	Încercați «%s --help» pentru o lipsă completă de opțiuni.

en: 
    * Menu:
    
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
ro: 
    * Menu:
    
      (Fișier)Nod                        Linii   Mărime   Fișierul conține
      -----------                        -----   ------   ----------------

en: 
    For a summary of key bindings, type H within Info.
ro: 
    Pentru un rezumat al asocierilor de taste, tastați „H” în Info.

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
ro: 
    Primul argument fără opțiune, dacă este prezent, este intrarea din meniu de la care începe;
    acesta este căutat în toate fișierele „dir” de-a lungul INFOPATH.
    Dacă nu este prezent, info îmbină toate fișierele „dir” și arată rezultatul.
    Orice argumente rămase sunt tratate ca nume ale elementelor de meniu
    relativ la nodul inițial vizitat.

en:       --[no-]number-sections  output chapter and sectioning numbers;
                                    default is on.
ro:       --[no-]number-sections  afișează numerele de capitol și de secțiuni;
                                  implicit este activată.

en:       --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info and plain text output based on document
                                    encoding.
ro:       --disable-encoding      nu plasează caracterele accentuate și speciale
                                  în ieșirea Info și în textul simplu pe baza
                                  codificării documentului.

en:       --docbook               output Docbook XML.
ro:       --docbook               generează datele de ieșire în format XML Docbook.

en:       --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  call texi2dvi to generate given output,
                                    after checking validity of TEXINFO-FILE.
ro:       --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf
                                  apelează «texi2dvi» pentru a genera ieșirea cerută,
                                  după verificarea validității FIȘIERULUI-TEXINFO.

en:       --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
ro:       --enable-encoding       suprascrie „--disable-encoding” (implicit).

en:       --epub3                 output EPUB 3.
ro:       --epub3                 generează datele de ieșire în format EPUB 3.

en:       --fill-column=NUM       break Info lines at NUM columns (default %d).
ro:       --fill-column=NUMĂR     întrerupe liniile Info la NUMĂRul de coloane
                                  (implicit %d).

en:       --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
ro:       --footnote-style=STIL   afișează note de subsol în Info conform STILului:
                                  „separate” pentru a le pune pe fiecare în
                                  propriul nod; „end” pentru a le pune la capătul
                                  nodului, în care fiecare este definită (aceasta
                                  este valoarea implicită).

en:       --html                  output HTML.
ro:       --html                  generează datele de ieșire în format HTML.

en:       --latex                 output LaTeX.
ro:       --latex                 generează datele de ieșire în format LaTeX.

en:       --no-headers            suppress node separators, Node: lines, and menus
                                    from Info output (thus producing plain text)
                                    or from HTML (thus producing shorter output).
                                    Also, if producing Info, write to
                                    standard output by default.
ro:       --no-headers            suprimă separatorii de noduri, Nod: liniile și
                                  meniurile din ieșirea Info (producând astfel text
                                  simplu) sau din HTML (producând astfel o ieșire
                                  mai scurtă).
                                  De asemenea, dacă produce informații, le scrie în
                                  mod implicit la ieșirea standard.

en:       --no-split              suppress any splitting of the output;
                                    generate only one output file.
ro:       --no-split              suprimă orice divizare a ieșirii; generează
                                  un singur fișier de ieșire.

en:       --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
ro:       --paragraph-indent=VAL  indentează paragrafele Info cu VAL spații
                                  (implicit %d).
                                  dacă VAL este „none”, nu indentează; dacă VAL este
                                  „asis”, păstrează indentarea existentă.

en:       --plaintext             output plain text rather than Info.
ro:       --plaintext             generează datele de ieșire în format de text simplu,
                                  în loc de Info.

en:       --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
ro:       --split-size=NUMĂR      divide fișierele Info la dimensiunea NUMĂR
                                  (implicit %d).

en:       --subnodes               recursively output menu items
      -v, --variable VAR=VALUE     assign VALUE to Info variable VAR
          --version                display version information and exit
      -w, --where, --location      print physical location of Info file
ro:       --subnodes               afișează recursiv elementele de meniu
      -v, --variable VAR=VALOARE   atribuie valoarea VALOARE variabilei Info VAR
          --version                afișează informațiile despre versiune și iese
      -w, --where, --location      afișează locația fizică a fișierului Info

en:       --xml                   output Texinfo XML.
ro:       --xml                   generează datele de ieșire în format XML Texinfo.

en:     --base-level=NUM|NAME   level of the head1 commands; default 0
ro:     --base-level=NUM|NUME   nivelul comenzilor «head1»; implicit 0

en:     --debug=NUM             set debugging level
ro:     --debug=NUM             stabilește nivelul de depanare

en:     --headings-as-sections  no structuring command for sections
ro:     --headings-as-sections  nicio comandă de structurare a secțiunilor

en:     --help                  display this help and exit
ro:     --help                  afișează acest mesaj de ajutor și iese

en:     --menus                 generate node menus
ro:     --menus                 creează meniuri de noduri

en:     --no-fill-section-gaps  do not fill sectioning gaps
ro:     --no-fill-section-gaps  nu umple golurile între secţiuni

en:     --no-section-nodes      use anchors for sections instead of nodes
ro:     --no-section-nodes      utilizează ancore pentru secțiuni în loc de noduri

en:     --output=NAME           output to NAME for the first or main manual
                                instead of standard output
ro:     --output=NUME           trimite ieșirea la NUME pentru primul sau principalul
                                manual în loc de la ieșirea standard

en:     --preamble=STR          insert STR as beginning boilerplate.
                                Defaults to a minimal Texinfo document beginning
ro:     --preamble=ȘIR          inserează ȘIRul ca paragraf inițial.
                                Valoarea implicită pentru începerea unui document
                                Texinfo minimal

en:     --setfilename           @setfilename for the main manual
ro:     --setfilename           @setfilename pentru manualul principal

en:     --subdir=NAME           put files included in the main manual in NAME
ro:     --subdir=NUME           pune fișierele incluse în manualul principal în NUME

en:     --top                   top for the main manual
ro:     --top                   partea de sus pentru manualul principal

en:     --unnumbered-sections   do not number sections
ro:     --unnumbered-sections   nu numerotează secțiunile

en:     --version               display version information and exit
ro:     --version               afișează informații despre versiune și iese

en:    Source files groveled to make this file include:
ro:    Fișierele sursă strânse pentru a face acest fișier „include”:

en:   --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
ro:   --ifdocbook       procesează @ifdocbook și @docbook chiar dacă
                          nu generează Docbook.

en:   --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
ro:   --ifhtml          procesează @ifhtml și @html chiar dacă nu generează HTML.

en:   --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
ro:   --ifinfo          procesează @ifinfo chiar dacă nu generează Info.

en:   --iflatex         process @iflatex and @latex.
ro:   --iflatex         procesează @iflatex și @latex.

en:   --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
ro:   --ifplaintext     procesează @ifplaintext chiar dacă nu generează text simplu.

en:   --iftex           process @iftex and @tex.
ro:   --iftex           procesează @iftex și @tex.

en:   --ifxml           process @ifxml and @xml.
ro:   --ifxml           procesează @ifxml și @xml.

en:   --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
ro:   --no-ifdocbook    nu procesează textul @ifdocbook și @docbook.

en:   --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
ro:   --no-ifhtml       nu procesează textul @ifhtml și @html.

en:   --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
ro:   --no-ifinfo       nu procesează textul @ifinfo.

en:   --no-iflatex      do not process @iflatex and @latex text.
ro:   --no-iflatex      nu procesează textul @iflatex și @latex.

en:   --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
ro:   --no-ifplaintext  nu procesează textul @ifplaintext.

en:   --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
ro:   --no-iftex        nu procesează textul @iftex și @tex.

en:   --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
ro:   --no-ifxml        nu procesează textul @ifxml și @xml.

en:   -E, --macro-expand=FILE     output macro-expanded source to FILE,
                                    ignoring any @setfilename.
ro:   -E, --macro-expand=FIȘIER   scrie sursa extinsă a macrocomenzii în FIȘIER,
                                  ignorând orice @setfilename.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers
ro:   -b, --speech-friendly        redirecționează ieșirea către sintetizatoarele
                                   vocale

en:   -h, --help                   display this help and exit
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file
      -o, --output=FILE            output selected nodes to FILE
ro:   -h, --help                   afișează acest mesaj de ajutor și iese
          --index-search=ȘIR       accesează nodul indicat de intrarea ȘIR a indexului
      -n, --node=NUME_NOD          specifică nodul/nodurile de afișat din primul
                                   fișier Info deschis
      -o, --output=FIȘIER          scrie nodurile selectate în FIȘIER

en:   -o, --output=DEST           output to DEST.
                                    With split output, create DEST as a directory
                                    and put the output files there.
                                    With non-split output, if DEST is already
                                    a directory or ends with a /,
                                    put the output file there.
                                    Otherwise, DEST names the output file.
ro:   -o, --output=DESTINAȚIE     trimite datele la DESTINAȚIE.
                                  Cu ieșirea divizată, creează DESTINAȚIE ca
                                  director și pune fișierele de ieșire acolo.
                                  Cu ieșirea nedivizată dacă DESTINAȚIE este deja
                                  un director sau se termină cu /, pune fișierul
                                  de ieșire acolo.  În caz contrar, DESTINAȚIE
                                  denumește fișierul de ieșire.

en:   Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
ro:   De asemenea, pentru opțiunile „--no-ifFORMAT”, nu procesează textul @ifnotFORMAT.

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating Docbook, --ifdocbook is on and the others are off;
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating LaTeX, --iflatex is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
ro:   Valori implicite pentru condiționalele @if... depind de formatul de ieșire:
      dacă generați Docbook, „--ifdocbook” este selectată iar restul sunt deselectate;
      dacă generați HTML, „--ifhtml” este selectată iar restul sunt deselectate;
      dacă generați Info, „--ifinfo” este selectată iar restul sunt deselectate;
      dacă generați text simplu, „--ifplaintext” este selectată iar restul sunt deselectate;
      dacă generați LaTeX, „--iflatex” este selectată iar restul sunt deselectate;
      dacă generați XML, „--ifxml” este selectată iar restul sunt deselectate.

en:   info                         show top-level dir menu
ro:   info                         afișează meniul directorului de nivel superior

en:   info '(emacs)Files'          alternative way to start at Files node
ro:   info '(emacs)Files'          modalitate alternativă pentru a începe de la
                                   nodul Fișiere (Files)

en:   info --subnodes -o out.txt emacs
                                   dump entire emacs manual to out.txt
ro:   info --subnodes -o out.txt emacs
                                   descarcă întregul manual «emacs» în fișierul
                                   „out.txt”

en:   info -f ./foo.info           show file ./foo.info, not searching dir
ro:   info -f ./foo.info           afișează fișierul „./foo.info”, fără al căuta în
                                   directorul de căutare

en:   info emacs                   start at emacs node from top-level dir
ro:   info emacs                   începe de la nodul emacs din directorul de nivel
                                   superior

en:   info emacs -n Files          start at Files node within emacs manual
ro:   info emacs -n Files          începe de la nodul Fișiere (Files) din manualul emacs

en:   info emacs buffers           select buffers menu entry in emacs manual
ro:   info emacs buffers           selectează intrarea din meniu pentru memoriile
                                   tampon (buffers) din manualul emacs

en:   info info-stnd               show the manual for this Info program
ro:   info info-stnd               afișează manualul pentru acest program «Info»

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
ro:  --debug             raportează ce se face în fiecare moment.
     --delete            șterge intrările existente pentru FIȘIER-INFO din DIR-INDEX;
                         nu introduce nicio intrare nouă.
     --defsection=TEXT   precum „--section”, dar folosește TEXT numai dacă nu există 
                         secțiuni în FIȘIER-INFO (înlocuind „Miscellaneous”).
     --description=TEXT  descrierea intrării este TEXT; folosită cu opțiunea „--name” 
                         pentru a deveni sinonimă cu opțiunea „--entry”.
     --dir-file=NUME     specifică numele de fișier al fișierului de index Info;
                         echivalent cu utilizarea argumentului DIR-INDEX.
     --dry-run           la fel ca opțiunea „--test”.

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
ro:  --entry=TEXT        inserează TEXT ca o intrare în fișierul de index Info,
                         înlocuind orice intrare corespunzătoare din FIȘIER-INDEX.
                         TEXT este scris ca o linie de element de meniu Info urmată de
                         zero sau mai multe linii suplimentare care încep cu spații albe.
                         Dacă specificați mai mult de o intrare, toate sunt adăugate.
                         Dacă nu specificați nicio intrare, acestea sunt determinate
                         din informațiile din fișierul Info însuși.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
ro:  --help              afișează acest mesaj de ajutor și iese.
     --info-dir=DIR      la fel ca „--dir-file=DIR/dir”.
     --info-file=FIȘIER  specifică fișierul Info de instalat în director;
                         echivalent cu utilizarea argumentului FIȘIER-INFO.
     --item=TEXT         la fel ca „--entry=TEXT”.
     --keep-old          nu înlocuiește intrările și nu elimină secțiunile goale.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
ro:  --maxwidth, --max-width=COL  încadrează descrierea la coloana COL.
     --menuentry=TEXT    la fel ca „--name=TEXT”.
     --name=TEXT         numele intrării este TEXT; folosită cu „--description” 
                         pentru a deveni sinonimă cu opțiunea „--entry”.
     --no-indent         nu formatează intrările noi în fișierul de index.
     --quiet             suprimă avertismentele.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
ro:  --regex=R           pune intrările acestui fișier în toate secțiunile care se
                         potrivesc cu expresia regulată R (ignorând majusculele și
                         minusculele).
     --remove            la fel ca „--delete”.
     --remove-exactly    elimină numai dacă numele fișierului info se potrivește exact;
                         sufixele precum .info și .gz nu sunt ignorate.
     --section=SEC       pune intrări în secțiunea SEC a fișierului de index.
                         Dacă specificați mai multe secțiuni, toate intrările sunt
                         adăugate în fiecare dintre secțiuni.
                         Dacă nu specificați nicio secțiune, acestea sunt determinate
                         din informațiile din fișierul Info în sine; dacă nu este
                         nimic disponibil acolo, se folosește valoarea 
                         „--defsection”; dacă nu este specificată, valoarea
                         implicită finală este „Miscellaneous”.
     --section R SEC     echivalentă cu „--regex=R --section=SEC --add-once”.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
ro:  --silent            suprimă avertismentele.
     --test              suprimă actualizarea FIȘIER-INDEX.
     --version           afișează informațiile despre versiune și iese.

en:  -D 'VAR VAL'                 define VAR to VAL (one shell argument).
ro:  -D 'VAR VAL'                 definește variabila VAR la valoarea VAL
                                  (un argument de shell).

en:  -D VAR                       define the variable VAR, as with @set.
ro:  -D VAR                       definește variabila VAR, precum se face cu @set.

en:  -I DIR                       append DIR to the @include search path.
ro:  -I DIR                       adaugă directorul DIR la ruta de căutare @include.

en:  -P DIR                       prepend DIR to the @include search path.
ro:  -P DIR                       adaugă directorul DIR înaintea rutei de căutare
                                  @include.

en:  -U VAR                       undefine the variable VAR, as with @clear.
ro:  -U VARIABILA                 anulează definirea variabilei VARIABILA precum
                                  se face cu @clear.

en:  backward
ro:  înapoi

en:  case-sensitively
ro:  ținând cont de majuscule/minuscule

en: "%s" is invalid
ro: "%s" nu este validă

en: "%s", line %u:
ro: „%s”, linia %u:

en: %d completion:
     | %d completions:
ro[0]: o completare:
ro[1]: două completări:
ro[2]: %d completări:
ro[3]: %d de completări:

en: %s already exists but is not a directory
ro: %s există deja, dar nu este un director

en: %s can be invoked via %s
ro: %s poate fi invocat via %s

en: %s can only be invoked via %s
ro: %s poate fi invocat doar via %s

en: %s for %s
ro: %s pentru %s

en: %s is not a valid language code
ro: %s nu este un cod de limbă valid

en: %s is not a valid region code
ro: %s nu este un cod de regiune valid

en: %s is not a valid split possibility
ro: %s nu este o posibilitate de împărțire validă

en: %s is undefined
ro: %s nu este definit

en: %s not meaningful for non-split output
ro: %s nu are sens pentru ieșirea nedivizată

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
ro: indicatorul %s „%s” (pentru nodul „%s”) este diferit de numele %s „%s”

en: %s reference to nonexistent `%s'
ro: %s face referire la un inexistent „%s”

en: %s: %s: cannot parse language line
ro: %s: %s: nu se poate analiza linia de limbă

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
ro: %s: argumentul opțiunii „-footnote-style” trebuie să fie „separate” sau „end”, nu „%s”.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
ro: %s: argumentul opțiunii „--paragraph-indent” trebuie să fie numeric/„none”/“asis”, nu „%s”.

en: %s: Specify the Info file only once.
ro: %s: Specifică fișierul Info o singură dată.

en: %s: already have dir file: %s
ro: %s: are deja fișier dir: %s

en: %s: could not create directory %s: %s
ro: %s: nu s-a putut crea directorul %s: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
ro: %s: nu s-a putut deschide %s pentru scriere: %s

en: %s: could not open %s: %s
ro: %s: nu s-a putut deschide %s: %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
ro: %s: nu s-a putut citi (%s) și nu s-a putut crea (%s)

en: %s: empty file
ro: %s: fișier gol

en: %s: error closing errors: %s
ro: %s: eroare la închiderea erorilor: %s

en: %s: error closing input: %s
ro: %s: eroare la închiderea intrării: %s

en: %s: error closing output: %s
ro: %s: eroare la închiderea ieșirii: %s

en: %s: error on closing %s: %s
ro: %s: eroare la închiderea %s: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
ro: %s: eroare la închiderea fișierului cu legături interne %s: %s

en: %s: error on closing stdout: %s
ro: %s: eroare la închiderea ieșirii standard: %s

en: %s: errors: %s
ro: %s: erori: %s

en: %s: ignoring %s without content
ro: %s: se ignoră %s fără conținut

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: missing file argument
ro: %s: lipsește fișierul argument

en: %s: missing file argument.
ro: %s: lipsește argumentul fișierului.

en: %s: no highlighted language found
ro: %s: nu a fost găsită nicio limbă evidențiată

en: %s: no such variable
ro: %s: nu există o astfel de variabilă

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” necesită un argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: %s: output incompatible with split
ro: %s: ieșirea este incompatibilă cu divizarea

en: %s: removing %s as input file %s has no content
ro: %s: se elimină %s ca fișier de intrare %s nu are conținut

en: %s: rename %s failed: %s
ro: %s: redenumirea %s a eșuat: %s

en: %s: unknown formatting context %s
ro: %s: context de formatare necunoscut %s

en: %s: unknown special element information type %s
ro: %s: tip necunoscut de informații despre elementul special %s

en: %s: unknown variable %s
ro: %s: variabilă necunoscută %s

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiunea nerecunoscută „%s%s”

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
ro: %s: când se generează %s, poate fi specificat un singur FIȘIER de intrare cu opțiunea „-o”

en: %s: wrong argument for --base-level
ro: %s: argument greșit pentru opțiunea „--base-level”

en: '%s' is invalid
ro: „%s” nu este validă

en: '%s' is not on any keys
ro: „%s” nu este pe nicio tastă

en: ---------- Footnotes ----------
ro: ------- Note de subsol --------

en: -----Info: (), lines ----,
ro: -----Info: (), linii ----,

en: --Xopt option without printed output
ro: opțiunea „--Xopt” a fost dată fără a se specifica ieșirea pentru imprimare

en: --css-include ended in comment
ro: „--css-include” s-a terminat cu un comentariu

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
ro: 1...9       Alegeți primul ... al nouălea element din meniul acestui nod.

en: @%s `%s' file %s for redirection exists
ro: @%s „%s” fișierul %s pentru redirecționare există

en: @%s `%s' previously defined
ro: @%s „%s” definit anterior

en: @%s after the first element
ro: @%s după primul element

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
ro: @%s arg trebuie să fie „top” sau „bottom”, nu „%s”

en: @%s cross-reference name should not contain `:'
ro: numele de referință încrucișată @% s nu trebuie să conțină „:”

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
ro: @%s definit cu zero sau mai mult de un argument ar trebui invocat cu {}

en: @%s entry node name `%s' different from %s name `%s'
ro: numele nodului „%s” de la intrarea @%s, este diferit de numele %s „%s”

en: @%s expected braces
ro: @%s se așteptau acolade

en: @%s has text but no @item
ro: @%s are text, dar nu are @item

en: @%s in empty multitable
ro: @%s în tabelul multiplu gol

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
ro: @%s nu are sens în afara mediului „@float”

en: @%s is obsolete
ro: @%s este învechit

en: @%s is obsolete; %s
ro: @%s este învechit; %s

en: @%s is useless inside of a paragraph
ro: @%s este inutil în interiorul unui paragraf

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
ro: @%s ar face ca %s să fuzioneze cu el însuși, se ignoră

en: @%s missing argument
ro: @%s lipsește argumentul

en: @%s missing closing brace
ro: @%s lipsește acolada de închidere

en: @%s missing closing delimiter sequence: %s}
ro: @%s lipsește secvența delimitatoare de închidere: %s}

en: @%s missing first argument
ro: @%s lipsește primul argument

en: @%s node name should not contain `%s'
ro: numele nodului @%s nu trebuie să conțină „%s”

en: @%s not allowed inside `@copying' block
ro: @%s nu este permis în interiorul blocului „@copying”

en: @%s not empty
ro: @%s nu este gol

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
ro: @%s nu are sens în interiorul blocului „@%s”

en: @%s only meaningful on a @multitable line
ro: @%s are sens numai pe o linie @multitable

en: @%s output more than once: %s
ro: @%s iese mai mult de o dată: %s

en: @%s outside of any node
ro: @%s în afara oricărui nod

en: @%s outside of table or list
ro: @%s în afara tabelului sau a listei

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
ro: @%s referință la nodul inexistent „%s”

en: @%s requires a name
ro: @%s necesită un nume

en: @%s seen before @%s closing brace
ro: @%s găsit înainte de acolada de închidere a @%s

en: @%s seen before @end %s
ro: @%s găsit înainte de @end %s

en: @%s should be right below `@float'
ro: @%s ar trebui să fie chiar sub „@float”

en: @%s should not appear anywhere inside @%s
ro: @%s nu ar trebui să apară nicăieri în  @%s

en: @%s should not appear anywhere inside caption
ro: @%s nu ar trebui să apară nicăieri în legendă

en: @%s should not appear in @%s
ro: @%s nu ar trebui să apară în @%s

en: @%s should not appear in @%s block
ro: @%s nu ar trebui să apară în blocul @%s

en: @%s should not appear on @%s line
ro: @%s nu ar trebui să apară pe linia @%s

en: @%s should only appear at the beginning of a line
ro: @%s ar trebui să apară doar la începutul unei linii

en: @%s should only appear in an index entry
ro: @%s ar trebui să apară doar într-o intrare de index

en: @%s should only appear in heading or footing
ro: @%s ar trebui să apară numai în antet sau în nota de subsol

en: @%s should only appear in math context
ro: @%s ar trebui să apară numai în context matematic

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
ro: @%s pentru „%s”, diferit de numele %s „%s”

en: @%s: could not find %s
ro: @%s: nu s-a putut găsi %s

en: @%s: could not open %s: %s
ro: @%s: nu s-a putut deschide %s: %s

en: @\ should only appear in math context
ro: @\ ar trebui să apară numai în context matematic

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
ro: argumentul @allowcodebreaks trebuie să fie „true” sau „false”, nu „%s”

en: @author not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
ro: @author nu are sens în afara mediilor „@titlepage” și „@quotation”

en: @clear requires a name
ro: @clear necesită un nume

en: @clickstyle should only accept an @-command as argument, not `%s'
ro: @clickstyle ar trebui să accepte doar o comandă @ ca argument, nu „%s”

en: @columnfractions only meaningful on a @multitable line
ro: @columnfractions are sens numai pe o linie @multitable

en: @dircategory after first node
ro: @dircategory după primul nod

en: @direntry after first node
ro: @direntry după primul nod

en: @dotless expects `i' or `j' as argument, not `%s'
ro: @dotless așteaptă „i” sau „j” ca argument, nu „%s”

en: @end %s seen before @%s closing brace
ro: @end %s găsit înainte de acolada de închidere a @%s

en: @end %s should only appear at the beginning of a line
ro: @end %s ar trebui să apară doar la începutul unei linii

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
ro: argumentul @exampleindent trebuie să fie numeric/„asis”, nu „%s”

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
ro: argumentul @firstparagraphident trebuie să fie „none” sau „insert”, nu „%s”

en: @footnotestyle arg must be `separate' or `end', not `%s'
ro: argumentul @footnotestyle trebuie să fie „separate” sau „end”, nu „%s”

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
ro: fișierul @image „%s” (pentru HTML) nu a fost găsit, utilizând „%s”

en: @image file `%s' (for LaTeX) not found
ro: fișierul @image „%s” (pentru LaTeX) nu a fost găsit

en: @image file `%s' can not be copied
ro: @fișierul imagine „%s” nu poate fi copiat

en: @image file `%s' not found, using `%s'
ro: fișierul @image „%s” nu a fost găsit, utilizând „%s”

en: @image file `%s' unreadable: %s
ro: fișierul @image „%s” nu poate fi citit: %s

en: @image missing filename argument
ro: @image lipsește argumentul numelui fișierului

en: @import not finished in css file
ro: @import nu s-a terminat în fișierul CSS

en: @include: could not find %s
ro: @include: nu s-a putut găsi %s

en: @include: could not open %s: %s
ro: @include: nu s-a putut deschide %s: %s

en: @itemx must follow @item
ro: @itemx trebuie să fie după @item

en: @itemx should not begin @%s
ro: @itemx nu trebuie să înceapă cu @%s

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
ro: argumentul @kbdinputstyle trebuie să fie „code”/„example”/„distinct”, nu „%s”

en: @menu in invalid context
ro: @menu în context nevalid

en: @node %s name should not contain `,': %s
ro: numele @node %s nu trebuie să conțină «,»: %s

en: @node name should not contain `,': %s
ro: numele @node nu trebuie să conțină «,»: %s

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
ro: @node precede @%s, dar părțile nu pot să fie asociate cu noduri

en: @node precedes @part, but parts may not be associated with nodes
ro: @node precede @part, dar părțile nu pot fi asociate cu noduri

en: @nodedescription outside of any node
ro: @nodedescription în afara oricărui nod

en: @nodedescriptionblock outside of any node
ro: @nodedescriptionblock în afara oricărui nod

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
ro: argumentul @paragraphindent trebuie să fie numeric/„none”/„asis”, nu „%s”

en: @part should not be associated with @top
ro: @part nu trebuie asociat cu @top

en: @set requires a name
ro: @set necesită un nume

en: @setchapternewpage arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
ro: argumentul @setchapternewpage trebuie să fie „on”, „off” sau „odd”, nu „%s”

en: @setfilename after the first element
ro: @setfilename după primul element

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
ro: argumentul @sp trebuie să fie numeric, nu „%s”

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
ro: @strong{Note...} produce o referință încrucișată falsă în Info; reformulați pentru a o evita

en: @subentry should only occur in an index entry
ro: @subentry ar trebui să apară numai într-o intrare de index

en: @tab before @item
ro: @tab înainte de @item

en: @unmacro requires a name
ro: @unmacro necesită un nume

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
ro: argumentul @urefbreakstyle trebuie să fie „after”/„before”/„none”, nu „%s”

en: @verb without associated character
ro: @verb fără caracterul asociat

en: Accept (or force completion of) this line
ro: Acceptă (sau forțează completarea) acestei linii

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
ro: Adaugă sau elimină intrările care apar în FIȘIERUL-INFO din fișierul de index Info FIȘIER-INDEX.

en: Add this digit to the current numeric argument
ro: Adaugă această cifră la argumentul numeric curent

en: Archive::Zip is required for EPUB file output
ro: Archive::Zip este necesar pentru a produce fișier EPUB la ieșire

en: Basic Info command keys
ro: Tastele asociate cu comenzile de bază Info

en: Building completions...
ro: Se construiesc completările...

en: CSS file %s not found
ro: fișierul CSS %s nu a fost găsit

en: Cancel current operation
ro: Renunță la operația curentă

en: Cancel or quit operation
ro: Renunță sau termină operațiunea

en: Cannot delete a permanent window
ro: Nu se poate șterge o fereastră permanentă

en: Cannot delete the last window
ro: Nu se poate șterge ultima fereastră

en: Cannot execute an 'echo-area' command here
ro: Nu se poate executa o comandă din „zona de mesaje” aici

en: Cannot find '%s'
ro: Nu se poate găsi „%s”

en: Cannot find a window!
ro: Nu s-a putut găsi o fereastră!

en: Cannot find node '%s'
ro: Nu se poate găsi nodul „%s”

en: Cannot find node '(%s)%s'
ro: Nu se poate găsi nodul „(%s)%s”

en: Cannot open pipe to '%s'
ro: Nu se poate deschide linia de conectare către „%s”

en: Clear displayed search matches
ro: Șterge potrivirile de căutare afișate

en: Commands available in Info windows:
ro: Comenzile disponibile în fereastra Info:

en: Commands available in the echo area:
ro: Comenzile disponibile în zona de mesaje:

en: Conditional processing in input:
ro: Procesarea condiționată a datelor de intrare:

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
ro: Controlează ce se întâmplă când derularea este solicitată la sfârșitul unui nod

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
ro: Controlează dacă comportamentul derulării afectează comenzile de mișcare a cursorului

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Drepturi de autor © %s Fundația de Software Liber, Inc.
    Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau ulterioară <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: Could not create output file '%s'
ro: Nu s-a putut crea fișierul de ieșire „%s”

en: Could not read %s.
ro: Nu s-a putut citi %s.

en: Couldn't manipulate the file %s.
ro: Nu s-a putut manipula fișierul %s.

en: Delete all other windows
ro: Șterge toate celelalte ferestre

en: Delete the character behind the cursor
ro: Șterge caracterul din stânga cursorului

en: Delete the character under the cursor
ro: Șterge caracterul de sub cursor

en: Delete the current window
ro: Șterge fereastra curentă

en: Describe command:
ro: Descrie comanda:

en: Describe key: %s
ro: Descrie tastă: %s

en: Describe variable:
ro: Descrie variabila:

en: Display help message
ro: Afișează un mesaj de ajutor

en: Display version of Info being run
ro: Afișează versiunea de Info care rulează

en: Divide the available screen space among the visible windows
ro: Împarte spațiul de ecran disponibil între ferestrele vizibile

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
ro: END-INFO-DIR-ENTRY fără un START-INFO-DIR-ENTRY corespunzător

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
ro: Trimiteți prin e-mail rapoartele de eroare la bug-texinfo@gnu.org.
    Întrebări generale și discuții la adresa de e-mail help-texinfo@gnu.org.
    Pagina principală a Texinfo: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Error converting file character encoding
ro: Eroare la convertirea codificării caracterelor fișierului

en: Error in regular expression `%s': %s
ro: Eroare în expresia regulată „%s”: %s

en: Examples:
ro: Exemple:

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
ro: Exemple:
      makeinfo foo.texi                     scrie Info în @setfilename-ul lui foo
      makeinfo --html foo.texi              scrie HTML în @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi               scrie Texinfo XML în @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi           scrie DocBook XML în @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi         scrie text simplu la ieșirea standard
      makeinfo --pdf foo.texi               scrie PDF utilizând texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi scrie html fără linii, meniuri de noduri
      makeinfo --number-sections foo.texi   scrie Info fără secțiuni numerotate
      makeinfo --no-split foo.texi          scrie un singur fișier Info indiferent cât de mare

en: Exclude default directories from file search path
ro: Exclude directoarele implicite din ruta de căutare a fișierului

en: Explain the use of a variable
ro: Explică folosirea unei variabile

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
ro: Expresie regulată suplimentară specificată, se ignoră „%s”

en: Failing
ro: Nereușită

en: Find Invocation node of [%s]:
ro: Găsește nodul Invocare pentru [%s]:

en: Find file:
ro: Găsește fișier:

en: Find the node describing program invocation
ro: Găsește nodul ce descrie modul de invocare al programului

en: Finding index entries...
ro: Se caută intrări în index...

en: Follow menus:
ro: Urmărește meniurile:

en: Follow xref (%s):
ro: Urmărește referința încrucișată (%s):

en: Follow xref:
ro: Urmărește referința încrucișată:

en: Footnotes could not be displayed
ro: Notele de subsol nu pot fi afișate

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
ro: S-a găsit „%s” în %s. („\[next-index-match]” încearcă să găsească următorul.)

en: Frequently-used options:
      -a, --all                    use all matching manuals
      -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH
      -f, --file=MANUAL            specify Info manual to visit
ro: Opțiuni utilizate frecvent:
      -a, --all                    utilizează toate manualele care se potrivesc
      -k, --apropos=ȘIR            caută ȘIR în indexurile tuturor manualelor
      -d, --directory=DIR          adaugă DIR la variabila INFOPATH
      -f, --file=MANUAL            specifică manualul Info de vizitat

en: GNU Info version %s
ro: Versiunea de Info GNU %s

en: General options:
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR.
          --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR 
                                    to value VAL.
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
ro: Opțiuni generale:
          --document-language=COD localizarea utilizată la traducerea cuvintelor cheie
                                  Texinfo pentru documentul de ieșire (implicit C).
          --error-limit=NUM       termină după NUM erori (implicit %d).
          --force                 păstrează fișierul de ieșire chiar și în caz de erori
          --help                  afișează acest mesaj de ajutor și iese.
          --no-validate           suprimă validarea referințelor încrucișate ale nodurilor.
          --no-warn               suprimă avertismentele (dar nu și erorile).
          --conf-dir=DIR          caută, de asemenea, fișierele de inițializare în DIR.
          --init-file=FIȘIER      încărcă FIȘIERul pentru a modifica comportamentul implicit.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL atribuie valoarea VAL, variabilei de 
                                  personalizare VAR.
      -v, --verbose               explică ce se se face în fiecare moment al execuției.
          --version               afișează informații despre versiune și iese.

en: General output options:
ro: Opțiuni generale de ieșire:

en: Get Manpage:
ro: Obține pagina de manual:

en: Go to next match in Info sub-tree
ro: Mergeți la potrivirea următoare din sub-arborele Info

en: Go to previous match in Info sub-tree
ro: Mergeți la potrivirea precedentă din sub-arborele Info

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
ro: Mergeți la următorul element de index găsit de ultima comandă „\[index-search]”

en: Going back to last match from %s
ro: Se revine la ultima potrivire de la %s

en: Goto node:
ro: Mergeți la nodul:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
ro: Caută un șir în toate indexurile fișierelor Info și construiește un meniu

en: Grow (or shrink) this window
ro: Mărește (sau micșorează) această fereastră

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
ro: Aici este meniul cu nodurile pe care le-ați vizitat recent.
    Selectați un nod din acest meniu, sau utilizați „\[history-node]” într-o altă fereastră.

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
ro: Ascunde unele sintaxe ale fișierelor Info în textul nodurilor

en: Highlight search matches
ro: Evidențiază potrivirile căutării

en: How to follow a cross-reference
ro: Cum se urmărește o referință încrucișată

en: How to print the information line at the start of a node
ro: Cum se imprimă linia de informare la începutul unui nod

en: I-search backward:
ro: Căutare interactivă înapoi:

en: I-search:
ro: Căutare interactivă:

en: INFO-FILE and DIR-FILE are required unless the --info-file
    or --dir-file (or --info-dir) options are given, respectively.
ro: FIȘIER-INFO și FIȘIER-INDEX sunt necesare, cu excepția cazului
    în care sunt date opțiunile „--info-file” sau „--dir-file” (sau „--info-dir”).

en: Index apropos
ro: Index cu privire la

en: Index entries containing '%s':
ro: Intrări de index care conțin „%s”:

en: Index entry in @%s with : produces invalid Info: %s
ro: Intrarea de index în @%s cu : produce Info nevalide: %s

en: Index entry:
ro: Intrare în index:

en: Index topic
ro: Tema indexului

en: Input file options:
ro: Opțiuni pentru fișierul de intrare:

en: Insert a TAB character
ro: Inserează un caracter TAB

en: Insert completion
ro: Inserează completarea

en: Insert next character verbatim
ro: Inserează următorul caracter identic (verbatim)

en: Invalid back reference
ro: Referință inversă nevalidă

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere nevalid

en: Invalid collation character
ro: Caracter de comparare nevalid

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut nevalid al \{\}

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă nevalidă

en: Invalid range end
ro: Sfârșit de interval nevalid

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Kill ring is empty
ro: Inelul de ștergeri e gol

en: Kill the word following the cursor
ro: Șterge cuvântul situat în dreapta cursorului

en: Kill the word preceding the cursor
ro: Șterge cuvântul situat în stânga cursorului

en: Kill to the beginning of the line
ro: Șterge până la începutul liniei

en: Kill to the end of the line
ro: Șterge până la sfârșitul liniei

en: Length of time in milliseconds to wait for the next byte in a sequence indicating that a key has been pressed
ro: Perioada de timp în milisecunde de așteptare pentru următorul octet dintr-o secvență care indică faptul că o tastă a fost apăsată

en: List all matches of a string in the index
ro: Listează toate potrivirile unui șir din index

en: List possible completions
ro: Enumeră completările posibile

en: Look up a string in the index for this file
ro: Caută un șir de caractere în indexul acestui fișier

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
ro: Creează o fereastră care conține un meniu cu toate nodurile vizitate recent

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Menu item (%s):
ro: Element de meniu (%s):

en: Menu item:
ro: Element de meniu (%s):

en: Method to use to track mouse events
ro: Metoda de folosit pentru a urmări evenimentele mouse-ului

en: Minimal length of a search string
ro: Lungimea minimă a șirului de căutare

en: Move backward a character
ro: Mergi înapoi un caracter

en: Move backward a word
ro: Mergi înapoi un cuvânt

en: Move backwards or up through node structure
ro: Mergeți înapoi sau în sus prin structura de noduri

en: Move down to the next line
ro: Mergeți la linia următoare

en: Move forward a character
ro: Mergi înainte un caracter

en: Move forward a word
ro: Mergi înainte un cuvânt

en: Move forwards or down through node structure
ro: Mergeți înainte sau în jos prin structura de noduri

en: Move the cursor to a specific line of the window
ro: Mută cursorul la o anumită linie din fereastră

en: Move to the end of the line
ro: Mergeți la sfârșitul liniei

en: Move to the end of this line
ro: Mergi la sfârșitul acestei linii

en: Move to the end of this node
ro: Mergeți la sfârșitul acestui nod

en: Move to the next cross reference
ro: Mergeți la referința încrucișată următoare

en: Move to the previous cross reference
ro: Mergeți la referința încrucișată precedentă

en: Move to the start of the line
ro: Mergeți la începutul liniei

en: Move to the start of this line
ro: Mergi la începutul acestei linii

en: Move to the start of this node
ro: Mergeți la începutul acestui nod

en: Move to the start of this node's menu
ro: Mergeți la începutul meniului acestui nod

en: Move up to the previous line
ro: Mergeți la linia precedentă

en: NUL character (\000) not permitted
ro: caracterul NUL (\000) nu este permis

en: NUL character (^%c) not permitted
ro: caracterul NUL (^%c) nu este permis

en: No '%s' pointer for this node
ro: Nu există nicio legătură „%s” pentru acest nod

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document
ro: Nici un „Precedent” sau „Superior” pentru acest nod în acest document

en: No active search
ro: Nicio căutare activă

en: No available info files have '%s' in their indices
ro: Niciunul dintre fișierele Info disponibile nu are „%s” în index

en: No completions
ro: Nici o completare

en: No cross references in this node
ro: Nu există referințe încrucișate în acest nod

en: No dir file specified; try --help for more information.
ro: Nici un fișier dir specificat; încercați „--help” pentru informații suplimentare.

en: No earlier node in history
ro: Niciun nod anterior în istoric

en: No file index
ro: Fără index de fișiere

en: No footnotes in this node
ro: Nu există note de subsol în acest nod

en: No index entries containing '%s'
ro: Nicio intrare de index care să conțină „%s”

en: No index entries containing '%s'.
ro: Nicio intrare de index care să conțină „%s”.

en: No indices found
ro: Nu s-a găsit niciun index

en: No indices found.
ro: Nu s-a găsit niciun index.

en: No input file specified; try --help for more information.
ro: Nici un fișier de intrare specificat; încercați „--help” pentru informații suplimentare.

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: No menu in node '%s'
ro: Niciun meniu în nodul „%s”

en: No menu in this node
ro: Niciun meniu în acest nod

en: No menu item '%s' in node '%s'
ro: Niciun element de meniu „%s” în nodul „%s”

en: No more index entries containing '%s'
ro: Nu mai sunt intrări de index care să conțină „%s”

en: No more matches
ro: Nu mai sunt potriviri

en: No more nodes within this document
ro: Nu mai sunt alte noduri în acest document

en: No previous index search string
ro: Niciun șir de căutare de index, anterior

en: No previous regular expression
ro: Nicio expresie regulată anterioară

en: No previous search string
ro: Nici un șir de căutare anterior

en: No program name given
ro: Nu a fost dat niciun nume de program

en: Not complete
ro: Nu e completat

en: Not enough room for a help window, please delete a window
ro: Nu este destul spațiu pentru o fereastră de ajutor, ștergeți o fereastră

en: Only @fonttextsize 10 or 11 is supported, not `%s'
ro: Numai @fonttextsize 10 sau 11 este acceptat, nu „%s”

en: Only one window
ro: Există o singură fereastră

en: Options for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated.
ro: Opțiuni pentru DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPȚIUNEA         pasează OPȚIUNEA la texi2dvi; poate fi repetată.

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
ro: Opțiuni pentru HTML:
          --css-include=FIȘIER    include FIȘIERul între etichetele HTML <style>;
                                  citește de la intrarea standard dacă FIȘIERul este „-”.
          --css-ref=URL           generează referință CSS la adresa URL.
          --internal-links=FIȘIER produce o listă de legături interne în FIȘIER.
          --split=DIVIDE          divide la DIVIDE, unde DIVIDE poate fi „chapter”,
                                  „section” sau „node”.
          --transliterate-file-names  utilizează numele fișierelor în
                                  transliterarea ASCII.
          --node-files            produce fișiere de redirecționare pentru noduri și 
                                  ancore; este stabilit implicit doar dacă este divizat.

en: Options for Info and plain text:
ro: Opțiuni pentru Info și text simplu:

en: Options:
        --appendix-sections     use appendix-like sections
ro: Opțiuni:
        --appendix-sections     utilizează secțiuni asemănătoare apendicelor

en: Options:
     --add-once          add only to first matching section, not all.
     --align=COL         start description of new entries at column COL.
     --calign=COL        format second and subsequent description lines to
                           start at column COL.
ro: Opțiuni:
     --add-once          adaugă numai la prima secțiune care se potrivește, nu la toate.
     --align=COL         începe descrierea noilor intrări la coloana COL.
     --calign=COL        formatează a doua și următoarele linii de descriere pentru
                         a începe la coloana COL.

en: Output format selection (default is to produce Info):
ro: Selectarea formatului de ieșire (implicit este de a produce Info):

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
ro: Transmite conținutul acestui nod prin intermediul INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
ro: Indicatorul cursorului nu apare în interiorul nodului acestei ferestre!

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârșit prematur al expresiei regulate

en: Print documentation for KEY
ro: Afișează documentația pentru TASTA dată

en: Quit
ro: Ieșire

en: Quit using Info
ro: Ieșire din Info

en: Read a command name in the echo area and execute it
ro: Citește un nume de comandă în zona de mesaje și-o execută

en: Read a footnote or cross reference and select its node
ro: Citește o notă de subsol sau referință încrucișată și selectează nodul acesteia

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
ro: Citește o listă de meniuri pornind din dir și-le urmărește

en: Read a manpage reference and select it
ro: Citește o referință de pagină de manual și-o selectează

en: Read a menu item and select its node
ro: Citește un element de meniu și selectează nodul acestuia

en: Read a node name and select it
ro: Citește numele unui nod și-l selectează

en: Read a string and search backward for it
ro: Citește un șir și-l caută înapoi

en: Read a string and search for it
ro: Citește un șir și-l caută

en: Read a string and search for it case-sensitively
ro: Citește un șir și-l caută ținând cont de majuscule/minuscule

en: Read the name of a file and select it
ro: Citește numele unui fișier și-l selectează

en: Read the name of an Info command and describe it
ro: Citește numele unei comenzi Info și-o descrie

en: Redraw the display
ro: Redesenează ecranul

en: Regexp I-search backward:
ro: Căutare interactivă înapoi a expresiei regulate:

en: Regexp I-search:
ro: Căutare interactivă a expresiei regulate:

en: Regexp search
ro: Căutare de expresii regulate

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea lungă

en: Repeat last search in the reverse direction
ro: Repetă ultima căutare în direcție opusă

en: Repeat last search in the same direction
ro: Repetă ultima căutare în aceeași direcție

en: Resulting window would be too small
ro: Fereastra rezultată ar fi prea mică

en: Run command bound to this key's lowercase variant
ro: Execută comanda asociată de varianta cu minuscule a acestei taste

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
ro: START-INFO-DIR-ENTRY fără un END-INFO-DIR-ENTRY corespunzător

en: Same as scroll-behaviour
ro: La fel ca și comportamentul de derulare

en: Scanning indices of '%s'...
ro: Se scanează indexurile pentru „%s”...

en: Scroll backward in this window
ro: Derulează înapoi în acestă fereastră

en: Scroll backward in this window and set default window size
ro: Derulează înapoi în acestă fereastră și stabilește dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll backward in this window staying within node
ro: Derulează înapoi în această fereastră, rămânând în nod

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
ro: Derulează înapoi în această fereastră, rămânând în nod și stabilește dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll down by half screen size
ro: Derulează în jos jumătate de ecran

en: Scroll down by lines
ro: Derulează în jos pe linii

en: Scroll forward in this window
ro: Derulează înainte în această fereastră

en: Scroll forward in this window and set default window size
ro: Derulează înainte în această fereastră și stabilește dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll forward in this window staying within node
ro: Derulează înainte în această fereastră, rămânând în nod

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
ro: Derulează înainte în această fereastră, rămânând în nod și stabilește dimensiunea implicită a ferestrei

en: Scroll the completions window
ro: Derulați fereastra de completări

en: Scroll the other window
ro: Derulează cealaltă fereastră

en: Scroll the other window backward
ro: Derulează cealaltă fereastră înapoi

en: Scroll up by half screen size
ro: Derulează în sus jumătate de ecran

en: Scroll up by lines
ro: Derulează în sus pe linii

en: Search
ro: Căutare

en: Search continued from the beginning of the document
ro: Se continuă căutarea de la începutul documentului

en: Search continued from the end of the document
ro: Se continuă căutarea de la sfârșitul documentului

en: Search failed
ro: Căutarea a eșuat

en: Search interactively for a string as you type it
ro: Caută interactiv pentru un șir pe măsură ce este introdus

en: Search string too short
ro: Șirul de căutare este prea scurt

en: Search this node and subnodes for a string
ro: Căută un șir în acest nod și subnoduri

en: Search under %s:
ro: Caută sub %s:

en: Searching subfile %s ...
ro: Se caută subfișierul %s ...

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
ro: Selectează un nod care a fost vizitat anterior într-o fereastră vizibilă

en: Select reference or menu item appearing on this line
ro: Selectează referința sau elementul de meniu ce apare pe acestă linie

en: Select the Next node
ro: Selectează nodul Următor

en: Select the Prev node
ro: Selectează nodul Precedent

en: Select the Up node
ro: Selectează nodul Superior

en: Select the first node in this file
ro: Selectează primul nod din acest fișier

en: Select the last item in this node's menu
ro: Selectează ultimul element din meniul acestui nod

en: Select the last node in this file
ro: Selectează ultimul nod din acest fișier

en: Select the most recently selected node
ro: Selectează cel mai recent nod selectat

en: Select the next window
ro: Selectează fereastra următoare

en: Select the node '(dir)'
ro: Selectează nodul „(dir)”

en: Select the node 'Top' in this file
ro: Selectează nodul „Sup” din acest fișier

en: Select the previous window
ro: Selectează fereastra precedentă

en: Select this menu item
ro: Selectează acest element de meniu

en: Select visited node:
ro: Selectează nodul vizitat:

en: Set %s to value (%d):
ro: Stabilește %s cu valoarea (%d):

en: Set %s to value (%s):
ro: Stabilește %s cu valoarea (%s):

en: Set screen height to (%d):
ro: Stabilește înălțimea ecranului la (%d):

en: Set the height of the displayed window
ro: Setează înălțimea ferestrei de afișare

en: Set the value of an Info variable
ro: Setează valoarea unei variabile Info

en: Set variable:
ro: Definește variabila:

en: Show all matching files
ro: Afișează toate fișierele care se potrivesc

en: Show full file name of node being displayed
ro: Afișează numele complet al fișierului nodului ce este afișat

en: Show the footnotes associated with this node in another window
ro: Afișează notele de subsol asociate cu acest nod în această fereastră

en: Show what to type to execute a given command
ro: Arată ce să tastați pentru a executa o anumită comandă

en: Skip current window when searching
ro: Omite fereastra curentă când caută

en: Sole completion
ro: O singură completare

en: Split the current window
ro: Împarte fereastra curentă

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
ro: Începe (sau înmulțește cu 4) argumentul numeric curent

en: Styles for active links
ro: Stiluri pentru legăturile active

en: Styles for links
ro: Stiluri pentru legături

en: Styles for search matches
ro: Stiluri pentru potrivirile de căutare

en: Success
ro: Succes

en: Terminal cannot be initialized: %s
ro: Terminalul nu poate fi inițializat: %s

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info
ro: Tipul de terminal „%s” nu este suficient de inteligent pentru a rula Info

[ctx: Texinfo source file warning]
en: warning: %s
ro: avertisment: %s

[ctx: Texinfo source file warning]
en: warning: %s (possibly involving @%s)
ro: avertisment: %s (eventual implicând @%s)

en: The current search path is:
ro: Ruta curentă de căutare este:

en: The following commands can only be invoked via %s:
ro: Următoarele comenzi pot fi invocate doar via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
ro: Următoarele comenzi nu pot fi deloc invocate:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
ro: Numărul de linii de derulat când cursorul se mută în afara ferestrei

en: The reference disappeared! (%s)
ro: Referința a dispărut! (%s)

en: The reference disappeared! (%s).
ro: Referința a dispărut! (%s).

en: There is no function named '%s'
ro: Nu există nicio funcție numită „%s”

en: There isn't %d item in this menu | There aren't %d items in this menu
ro[0]: Nu există un element în acest meniu
ro[1]: Nu există două elemente în acest meniu
ro[2]: Nu există %d elemente în acest meniu
ro[3]: Nu există %d de elemente în acest meniu

en: This is GNU Info version %s.
ro: Aceasta este GNU Info versiunea %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "H" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
ro: Acesta este fișierul .../info/dir, care conține nodul
    cel mai de sus din ierarhia Info, numit (dir)Top.
    Prima dată când invocați Info veți vedea acest nod.
    %c
    %s	Acesta este vârful arborelui INFO
    
      Acesta (nodul Director) furnizează un meniu cu subiectele principale.
      Apăsând "q" se iese, "?" enumeră toate comenzile Info, "d" vă (re)aduce aici,
      "h" furnizează un tutorial pentru începători,
      "mEmacs<Return>" vizitați manualul Emacs, etc.
    
      În Emacs, puteți face clic cu butonul 2 al mausului pe un element de meniu
      sau o referință pentru a o selecta.
    
    %s

en: This window has no additional nodes
ro: Această fereastră nu are noduri suplimentare

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
ro: Activează sau dezactivează, încadrarea liniilor (față de margini); în fereastra curentă

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
ro: Activează sau dezactivează utilizarea expresiilor regulate în căutări

en: Trailing backslash
ro: Bară oblică inversă la sfârșit

en: Translate Perl Pod documentation file(s) to Texinfo.  There are two
    basic modes of operation.  First, by default, each Pod is translated to
    a standalone Texinfo manual.
    
    Second, if --base-level is set higher than 0, each Pod is translated
    to a file suitable for @include, and one more file with a main menu
    and all the @include is generated.
ro: Convertește fișierele de documentație „pod” de Perl în Texinfo.  Există două
    moduri de bază de operare.  În primul, în mod implicit, fiecare fișier „pod” 
    este convertit într-un manual Texinfo autonom.
    
    În al doilea, dacă „--base-level” este stabilit la o valoare mai mare decât 0,
    fiecare fișier „pod” este convertit într-un fișier potrivit pentru @include și
    este generat încă un fișier cu un meniu principal și toate @include-urile.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
ro: Translatează documentația sursă Texinfo în diferite alte formate, implicit
    fișiere Info potrivite pentru citirea online cu Emacs sau lectorul Info GNU.
    
    Acest program este instalat în mod obișnuit ca „makeinfo” și „texi2any”;
    comportamentul este identic, și nu depinde de numele instalat.

en: Transpose characters at point
ro: Transpune caracterele la acest punct

en: Try --help for more information.
ro: Încercați „--help” pentru informații suplimentare.

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercați «%s --help» pentru informații suplimentare.

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'
ro: Nu s-a putut găsi nodul la care face referire „%s” în „%s”

en: Unknown Info command '%c'; try '?' for help
ro: Comandă Info necunoscută „%c”; încercați „?” pentru ajutor

en: Unknown command (%s)
ro: Comandă necunoscută (%s)

en: Unknown file and id setting function: %s
ro: Funcție necunoscută pentru a configura fișierul și identificatorul: %s

en: Unknown formatting function: %s
ro: Funcție de formatare necunoscută: %s

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... FIȘIER-TEXINFO...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... [FIȘIER-INFO [FIȘIER-INDEX]

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... [ELEMENT_DE_MENIU...]
    
    Citește documentația în formatul Info.

en: Usage: pod2texi [OPTION]... POD...
ro: Utilizare: pod2texi [OPȚIUNE]... POD...

en: Using literal strings for searches
ro: Se utilizează șiruri literale pentru căutări

en: Using regular expressions for searches
ro: Se utilizează expresiile regulate pentru căutări

en: Virtual Index
    *************
    
    Index entries that match '%s':
ro: Index virtual
    *************
    
    Intrări de index care se potrivesc cu „%s”:

en: Visit Info node '(info)Help'
ro: Vizitează nodul Info „(info)Help”

en: Visit as many menu items at once as possible
ro: Vizitează cât mai multe elemente de meniu posibile deodată

en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
ro: Bun venit la Info versiunea %s.  Tastați \[get-help-window] pentru ajutor, \[get-info-help-node] pentru tutorial.

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
ro: Ce trebuie făcut atunci când o comandă de derulare este emisă la sfârșitul ultimului nod

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
ro: Când este „Activată”, Info acceptă și afișează caractere ISO Latin

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
ro: Când este „Activată”, Info colectează la gunoi fișierele care au trebuit să fie decomprimate

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
ro: Când este „Activată”, crearea sau ștergerea unei ferestre redimensionează alte ferestre

en: When "On", errors cause the bell to ring
ro: Când este „Activată”, erorile fac să sune clopoțelul

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
ro: Când este „Activată”, face să strălucească intermitent ecranul în loc să sune clopoțelul

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
ro: Când este „Activată”, notele de subsol apar și dispar automat

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
ro: Când este „Activată”, porțiunea din șirul de căutare care s-a potrivit este evidențiată

en: Where is command:
ro: Unde este comanda:

en: Yank back a previous kill
ro: Repune la locul ei o ștergere anterioară

en: Yank back the contents of the last kill
ro: Repune la locul lui conținutul ultimei ștergeri

en: You are already at the first page of this node
ro: Sunteți deja la prima pagină a acestui nod

en: You are already at the last page of this node
ro: Sunteți deja la ultima pagină a acestui nod

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
ro: \ din extinderea @%s este urmat de „%s” în loc de numele parametrului sau \

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
ro: \%-10[abort-key]  Renunță la operația curentă.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
ro: \%-10[beginning-of-node]  Mergeți la începutul acestui nod.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
ro: \%-10[dir-node]  Mergeți la nodul principal al „directorului”.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
ro: \%-10[end-of-node]  Mergeți la sfârșitul acestui nod.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
ro: \%-10[get-info-help-node]  Invocă tutorialul de utilizare al Info.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
ro: \%-10[global-next-node]  Mergeți la următorul nod din acest document.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
ro: \%-10[global-prev-node]  Mergeți la nodul precedent din acest document.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
ro: \%-10[goto-node]  Mergeți la un nod specificat prin nume.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
ro: \%-10[history-node]  Mergeți înapoi la ultimul nod văzut în această fereastră.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
ro: \%-10[index-search]  Caută șirul specificat în intrările indexului, și
                selectează nodul la care face referire prima intrare găsită.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
ro: \%-10[last-menu-item]  Alegeți ultimul element din meniul acestui nod.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
ro: \%-10[menu-item]  Alegeți un element de meniu specificat prin nume.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
ro: \%-10[move-to-next-xref]  Salt la următoarea legătură hypertext din acest nod.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
ro: \%-10[next-line]  Deplasați-vă în jos cu o linie.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
ro: \%-10[next-node]  Mergeți la următorul nod din acest nivel.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
ro: \%-10[prev-line]  Deplasați-vă în sus cu o linie.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
ro: \%-10[prev-node]  Mergeți la nodul precedent din acest nivel.

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
ro: \%-10[quit-help]  Închide această fereastră de ajutor.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
ro: \%-10[quit]  Ieșire din Info.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
ro: \%-10[scroll-backward]  Deplasați-vă înainte cu o pagină.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
ro: \%-10[scroll-forward]  Deplasați-vă înainte cu o pagină.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
ro: \%-10[search-next]  Caută următoarea apariție.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
ro: \%-10[search-previous]  Caută apariția anterioară.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
ro: \%-10[search]  Caută înainte un șir specificat.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
ro: \%-10[select-reference-this-line]  Urmărește legătura hypertext de sub cursor.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
ro: \%-10[top-node]  Mergeți la nodul cel mai de sus al acestui document.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
ro: \%-10[up-node]  Urcați un nivel.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
ro: \%-10[virtual-index]  Sintetizează meniul de intrări de index care se potrivesc.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
ro: \%-10[xref-item]  Urmărește o referință încrucișată specificată prin nume.

en: \verb delimiter `%s' (for LaTeX) used in text `%s'
ro: delimitator de verbe „%s” (pentru LaTeX) folosit în textul „%s”

en: `.' or `,' must follow @xref
ro: @xref trebuie să fie urmat de «.» sau «,»

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
ro: @xref trebuie să fie urmat de «.» sau «,», nu de %s

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
ro: „@end” se aștepta la „%s”, dar s-a găsit „%s”

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
ro: comanda de accentuare „@%s” nu este permisă ca argument @%s

en: action name too long
ro: nume de acțiune prea lung

en: argument for @U exceeds Unicode maximum 0x10FFFF: %s
ro: argumentul pentru @U depășește maximul Unicode 0x10FFFF: %s

en: bad argument to @%s
ro: argument greșit pentru @%s

en: bad argument to @%s: %s
ro: argument greșit pentru @%s: %s

en: bad argument to @alias
ro: argument greșit pentru @alias

en: bad argument to @definfoenclose
ro: argument greșit pentru @definfoenclose

en: bad argument to @end: %s
ro: argument greșit pentru @end: %s

en: bad argument to @headings: %s
ro: argument greșit pentru @headings: %s

en: bad argument to @need: %s
ro: argument greșit pentru @need: %s

en: bad argument to @printindex: %s
ro: argument greșit pentru @printindex: %s

en: bad encoding name `%s'
ro: nume de codificare greșit „%s”

en: bad name for @%s
ro: nume greșit pentru @%s

en: bad name for @clear
ro: nume greșit pentru @clear

en: bad name for @set
ro: nume greșit pentru @set

en: bad name for @unmacro
ro: nume greșit pentru @unmacro

en: bad or empty @%s formal argument:
ro: argument formal @%s greșit sau gol:

en: bad or empty @%s formal argument: %s
ro: argument formal @%s greșit sau gol: %s

en: bad syntax for @%s
ro: sintaxă incorectă pentru @%s

en: bad syntax for @%s argument: %s
ro: sintaxă greșită pentru argumentul @%s: %s

en: cannot bind key sequence to menu-digit
ro: nu se poate asocia secvența de taste la cifrele din meniu

en: cannot use absolute path or URL `%s' for JS_WEBLABELS_FILE when generating web labels file
ro: nu se poate folosi ruta absolută sau adresa URL „%s” pentru JS_WEBLABELS_FILE atunci când se generează fișierul de etichete web

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
ro: chm.pm: nu s-a putut deschide %s pentru scriere: %s

en: chm.pm: error on closing %s: %s
ro: chm.pm: eroare la închiderea %s: %s

en: closing %s
ro: se închide %s

en: column fraction not a number: %s
ro: fracțiunea de coloană nu este un număr: %s

en: command @%s does not accept arguments
ro: comanda @%s nu acceptă argumente

en: command @%s missing a node or external manual argument
ro: comanda @%s lipsește un nod sau un argument manual extern

en: command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
ro: comanda @%s care nu acceptă argument între acolade nu ar trebui să fie pe linia @%s

en: command `@%s' must not be followed by new line
ro: comanda „@%s” nu trebuie să fie urmată de o nouă linie

[ctx: conflict of redirection file with file based on node name]
en: conflict with @%s `%s' file
ro: conflict cu @%s fișierul „%s”

[ctx: conflict of redirection file with file based on section name]
en: conflict with @%s `%s' file
ro: conflict cu @%s fișierul „%s”

en: conflict with %s special element
ro: conflict cu elementul special %s

en: conflict with @%s `%s' redirection file
ro: conflict cu fișierul de redirecționare @%s „%s”.

en: conflict with Top file
ro: conflict cu fișierul „Sup”

en: conflict with file without known source
ro: conflict cu un fișier fără sursă cunoscută

en: conflict with unknown node file
ro: conflict cu un fișier de nod necunoscut

en: conflict with user-defined file
ro: conflict cu fișierul definit de utilizator

en: conflict with whole document file
ro: conflict cu întregul document al fișierului

en: could not copy `%s' to `%s': %s
ro: nu s-a putut copia „%s” în „%s”: %s

en: could not create directory `%s': %s
ro: nu s-a putut crea directorul „%s”: %s

en: could not create images directory `%s': %s
ro: nu s-a putut crea directorul de imagini „%s”: %s

en: could not create meta informations directory `%s': %s
ro: nu s-a putut crea directorul de meta-informații „%s”: %s

en: could not find @image file `%s.txt' nor alternate text
ro: nu s-a putut găsi fișierul @image „%s.txt” și nici un text alternativ

en: could not find html refs config file %s
ro: nu s-a putut găsi fișierul de configurare a referințelor html %s

en: could not open %s for writing: %s
ro: nu s-a putut deschide %s pentru scriere: %s

en: could not open %s for writing: %s
ro: nu s-a putut deschide %s pentru scriere: %s

en: could not open %s: %s
ro: nu s-a putut deschide %s: %s

en: could not open --include-file %s: %s
ro: nu s-a putut deschide „--include-file” %s: %s

en: could not open html refs config file %s: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul de configurare a referințelor html %s: %s

en: could not open init file %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul de inițializare %s

en: could not protect hash character in @%s
ro: nu s-a putut proteja caracterul diez „#” în @%s

en: could not read %s: %s
ro: nu s-a putut citi %s: %s

en: could not read extension file %s
ro: nu s-a putut citi fișierul cu extensia %s

en: could not read init file %s
ro: nu s-a putut citi fișierul de inițializare %s

en: document without Top node
ro: document fără nod Top

en: document without nodes
ro: document fără noduri

en: empty @columnfractions
ro: argument gol în @columnfractions

en: empty argument in @%s
ro: argument gol în @%s

en: empty index key in @%s
ro: cheie de index goală în @%s

en: empty index sub entry %d key in @%s
ro: sub-intrare de index goală %d cheie în @%s

en: empty menu entry name in `%s'
ro: nume gol al intrării de meniu în „%s”

en: empty multitable
ro: tabel multiplu gol

en: empty node name after expansion `%s'
ro: nume de nod gol după expandarea „%s”

en: empty node name in menu entry
ro: numele nodului gol în intrarea din meniu

en: encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
ro: codificarea „%s” nu este o codificare texinfo canonică

en: entry for index `%s' for @printindex %s outside of any node
ro: intrarea pentru indexul „%s” pentru @printindex %s în afara oricărui nod

en: entry for index `%s' for @printindex %s outside of any section
ro: intrarea pentru indexul „%s” pentru @printindex %s în afara oricărei secțiuni

en: entry for index `%s' outside of any node
ro: intrarea pentru indexul „%s” în afara oricărui nod

en: environment command %s as argument to @alias
ro: comanda de mediu %s ca argument pentru @alias

en: epub3.pm: could not open %s for writing: %s
ro: epub3.pm: nu s-a putut deschide %s pentru scriere: %s

en: epub3.pm: error adding %s to archive
ro: epub3.pm: eroare la adăugarea lui %s în arhivă

en: epub3.pm: error on closing %s: %s
ro: epub3.pm: eroare la închiderea %s: %s

en: epub3.pm: error writing archive %s
ro: epub3.pm: eroare la scrierea arhivei %s

en: epub3.pm: readdir %s error: %s
ro: epub3.pm: eroare readdir %s: %s

en: epub: no filename output
ro: epub: rezultatul ieșirii, într-un fișier fără nume

en: error creating directory: %s: %s
ro: eroare la crearea directorului: %s: %s

en: error creating directory: %s: creating %s: %s
ro: eroare la crearea directorului: %s: se creează %s: %s

en: error loading %s: %s
ro: eroare la încărcarea %s: %s

en: error on closing %s: %s
ro: eroare la închiderea %s: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului @verbatiminclude %s: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului CSS %s: %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului cadru de tablă de materii (TOC) %s: %s

en: error on closing empty %s: %s
ro: eroare la închiderea unui %s gol: %s

en: error on closing frame file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului cadru %s: %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului de configurare a referințelor html %s: %s

en: error on closing image text file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului text al imaginii %s: %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului de extindere a macrocomenzii %s: %s

en: error on closing redirection node file %s: %s
ro: eroare la închiderea fișierului nodului de redirecționare %s: %s

en: error on copying %s into %s
ro: eroare la copierea lui %s în %s

en: error on creating empty %s: %s
ro: eroare la crearea unui %s gol: %s

en: error parsing %s: %s
ro: eroare la analizarea %s: %s

en: error reading %s: %s
ro: eroare la citirea %s: %s

en: error removing directory: %s: %s
ro: eroare la eliminarea directorului: %s: %s

en: error removing directory: %s: unlinking %s: %s
ro: eroare la eliminarea directorului: %s: se înlătură legătura %s: %s

en: error writing to %s: %s
ro: eroare la scrierea în %s: %s

en: excess command line argument `%s'
ro: argument suplimentar în linia de comandă „%s”

en: expected @%s on or off, not `%s'
ro: se aștepta @%s „on” sau „off”, nu „%s”

en: expected @end %s
ro: se aștepta @end %s

en: extra characters following action `%s'
ro: caractere extra după acțiunea „%s”

en: fewer than four hex digits in argument for @U: %s
ro: mai puțin de patru cifre hexazecimale în argumentul pentru @U: %s

en: fill_gaps_in_sectioning transformation return no result. No section?
ro: Transformarea fill_gaps_in_sectioning nu a returnat niciun rezultat. Nicio secțiune?

en: finished printing node %s
ro: s-a terminat de imprimat nodul %s

en: found file %s
ro: s-a găsit fișierul %s

en: handler %d of stage %s priority %s failed
ro: gestionarul %d din etapa %s cu prioritatea %s, a eșuat

en: here is the previous definition as @%s
ro: aici este definiția anterioară ca @%s

en: here is the previous definition of `%s'
ro: aici este definiția anterioară a lui „%s”

en: highlight_syntax.pm: %s: %d separators; expected %d, the number of fragments +1
ro: highlight_syntax.pm: %s: %d separatori; se aștepta %d, numărul de fragmente +1

en: highlight_syntax.pm: %s: end of @%s item %d not found
ro: highlight_syntax.pm: %s: sfârșitul elementului @%s %d nu a fost găsit

en: highlight_syntax.pm: %s: retrieved %d items in HTML; expected %d
ro: highlight_syntax.pm: %s: s-au preluat %d elemente în HTML; se așteptau %d

en: highlight_syntax.pm: command did not succeed: %s
ro: highlight_syntax.pm: comanda nu a reușit: %s

en: highlight_syntax.pm: could not open %s: %s
ro: highlight_syntax.pm: nu s-a putut deschide %s: %s

en: highlight_syntax.pm: error on closing %s: %s
ro: highlight_syntax.pm: eroare la închiderea %s: %s

en: highlight_syntax.pm: output has HTML item for @%s but no language %s
ro: highlight_syntax.pm: ieșirea are un element HTML pentru @%s, dar nicio limbă %s

en: highlight_syntax.pm: output has no HTML item for @%s %s %s
ro: highlight_syntax.pm: ieșirea nu are niciun element HTML pentru @%s %s %s

en: ignoring @tab outside of multitable
ro: se ignoră @tab în afara tabelului multiplu

en: ignoring multiple @%s
ro: se ignoră multiple @%s

en: ignoring splitting for converted format %s (for %s)
ro: se ignoră divizarea pentru formatul convertit %s (pentru %s)

en: ignoring splitting for format %s
ro: se ignoră divizarea pentru formatul %s

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
ro: se ignoră valoarea nerecunoscută TEXINFO_OUTPUT_FORMAT „%s”

en: in @%s empty cross reference name after expansion `%s'
ro: în @%s nume de referință încrucișată gol după expandarea „%s”

en: in @%s empty cross reference title after expansion `%s'
ro: în @%s titlu de referință încrucișată gol după expandarea „%s”

[ctx: init file: warning: warning_message]
en: %s: warning: %s
ro: %s: avertisment: %s

en: input file %s; did you mean %s?
ro: fișierul de intrare %s; ați vrut să spuneți %s?

en: insert_nodes_for_sectioning_commands transformation return no result. No section?
ro: Transformarea insert_nodes_for_sectioning_commands nu a returnat niciun rezultat. Nicio secțiune?

en: invalid number: %s
ro: număr nevalid: %s

en: key sequence too long
ro: secvență de taste prea lungă

en: l2h: L2H_TMP directory contains a dot
ro: l2h: directorul L2H_TMP conține un punct

en: l2h: command did not succeed: %s
ro: l2h: comanda nu a reușit: %s

en: l2h: command not set
ro: l2h: comanda nu este configurată

en: l2h: could not compile %s: %s
ro: l2h: nu s-a putut compila %s: %s

en: l2h: could not extract the fragment %d for @%s, text %d, from HTML
ro: l2h: nu s-a putut extrage fragmentul %d pentru @%s, text %d, din HTML

en: l2h: could not load %s: %s
ro: l2h: nu s-a putut încărca %s: %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
ro: l2h: nu s-a putut deschide %s pentru scriere: %s

en: l2h: could not open %s: %s
ro: l2h: nu s-a putut deschide %s: %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
ro: l2h: nu s-a putut deschide fișierul latex %s pentru scriere: %s

en: l2h: current directory contains a dot
ro: l2h: directorul curent conține un punct

en: l2h: error loading %s
ro: l2h: eroare la încărcarea %s

en: l2h: image has invalid extension: %s
ro: l2h: imaginea are extensia nevalidă: %s

en: l2h: rename %s as %s failed: %s
ro: l2h: redenumirea lui %s ca %s a eșuat: %s

en: latex2html.pm: end of @%s text %d not found
ro: latex2html.pm: sfârșitul textului @%s %d nu a fost găsit

en: latex2html.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d
ro: latex2html.pm: procesarea a produs %d elemente în HTML; se aștepta %d

en: looking for file "%s"
ro: se caută fișierul „%s”

en: looking for file %s in %s
ro: se caută fișierul „%s” în %s

en: lowering the section level of @%s appearing after a lower element
ro: se coboară nivelul de secțiune al lui @%s care apare după un element inferior

en: macro `%s' called with too many args
ro: macrocomanda „%s” apelată cu prea multe argumente

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
ro: macrocomanda „%s” declarată fără argument apelată cu un argument

en: macro `%s' previously defined
ro: macrocomanda „%s” a fost definită anterior

en: macro call nested too deeply (set MAX_MACRO_CALL_NESTING to override; current value %d)
ro: apelul macro este suprapus prea profund (ajustați valoarea lui MAX_MACRO_CALL_NESTING dacă este necesar; valoarea curentă este %d)

en: malformed variable assignment: %s
ro: atribuire de variabilă incorectă: %s

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: menu entry name should not contain `:'
ro: numele intrării din meniu nu trebuie să conțină „:”

en: menu entry node name should not contain `%s'
ro: numele nodului de intrare din meniu nu trebuie să conțină „%s”

en: menu entry node name should not contain `:'
ro: numele nodului de intrare din meniu nu trebuie să conțină „:”

en: misplaced {
ro: { plasată greșit

en: misplaced }
ro: } plasată greșit

en: missing @%s argument
ro: argumentul @%s lipsește

en: missing `=' immediately after variable name
ro: lipsește caracterul „=” imediat după numele variabilei

en: missing action name
ro: nume de acțiune lipsă

en: missing category for @%s
ro: lipsește categoria pentru @%s

en: missing key sequence
ro: secvență de taste lipsă

en: missing name for @%s
ro: lipsește numele pentru @%s

en: missing type
ro: tipul lipsește

en: missing variable name
ro: nume de variabilă lipsă

en: multiple @%s
ro: @%s multiple

en: multiple node @nodedescription
ro: multiple noduri @nodedescription

en: multiple node @nodedescriptionblock
ro: multiple noduri @nodedescriptionblock

en: must be after `@%s' to use `@%s'
ro: trebuie să fie după „@%s” pentru a utiliza „@%s”

en: must specify a title with a title command or @top
ro: trebuie să specificați un titlu cu o comandă de titlu sau @top

en: no argument specified for @U
ro: niciun argument specificat pentru @U

en: no chapter-level command before @%s
ro: nicio comandă la nivel de capitol înainte de @%s

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
ro: nici o intrare găsită pentru „%s”; nu s-a șters nimic

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
ro: nu a fost găsită nicio intrare htmlxref.cnf pentru „%s”

en: no index entries found for '%s'
ro: nu au fost găsite intrări de index pentru „%s”

en: no info dir entry in `%s'
ro: nici o intrare dir info în „%s”

en: no matching `@end %s'
ro: nicio potrivire „@end %s”

en: no more than two levels of index subentry are allowed
ro: nu sunt permise mai mult de două niveluri de subintrare de index

en: no sectioning command associated with @%s
ro: nicio comandă de secționare asociată cu @%s

en: node %s for `%s' is `%s' in sectioning but not in menu
ro: nodul %s pentru „%s” este „%s” în secțiune, dar nu în meniu

en: node %s pointer for `%s' is `%s' but %s is `%s' in menu
ro: în nodul %s indicatorul pentru „%s” este „%s”, dar %s este „%s” în meniu

en: node `%s' is %s for `%s' in menu but not in sectioning
ro: nodul „%s” este %s pentru „%s” în meniu, dar nu în secțiune

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
ro: nodul „%s” nu are un element de meniu pentru „%s” în ciuda faptului că este ținta „Up” a acestui element

en: node `%s' unreferenced
ro: nodul „%s” nu are referință

en: node name with index entries should not contain `%s'
ro: numele nodului cu intrări de index nu trebuie să conțină „%s”

en: non-hex digits in argument for @U: %s
ro: cifre non-hexazecimale în argumentul pentru @U: %s

en: obsolete option: %s
ro: opțiune învechită: %s

en: printindex before document beginning: @printindex %s
ro: printindex înainte de începerea documentului: @printindex %s

en: printing an index `%s' merged in another one, `%s'
ro: imprimarea unui index „%s” îmbinat în altul, „%s”

en: printing node %s...
ro: se imprimă nodul %s...

[ctx: program name: warning: warning_message]
en: %s: warning: %s
ro: %s: avertisment: %s

en: raising the section level of @%s which is too low
ro: se ridică nivelul de secțiune al lui @%s, care este prea scăzut

en: raw format %s is not converted
ro: formatul brut %s nu este convertit

en: recursive alias definition of %s through %s ignored
ro: definiția alias-ului recursiv de la %s la %s ignorată

en: recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
ro: apelul recursiv al macrocomenzii %s nu este permis; utilizați @rmacro dacă este necesar

en: redefining Texinfo language command: @%s
ro: se redefinește comanda limbajului Texinfo: @%s

en: regexp error: %s
ro: eroare în expresia regulată: %s

en: remaining argument on @%s line: %s
ro: argument restant în linia @%s: %s

en: rename %s failed: %s
ro: redenumirea %s a eșuat: %s

en: reserved index name %s
ro: nume de index rezervat %s

en: resetting %s file path %s to %s
ro: se restabilește ruta fișierului %s de la %s la %s

en: string not closed in css file
ro: șir neînchis în fișierul css

en: superfluous argument to @%s
ro: argument de prisos pentru @%s

en: superfluous arguments for node
ro: argumente de prisos pentru nod

en: syntax for an external node used for `%s'
ro: sintaxa pentru un nod extern folosit pentru „%s”

en: tex4ht.pm: chdir %s failed: %s
ro: tex4ht.pm: schimbarea la directorul %s a eșuat: %s

en: tex4ht.pm: closing communication failed: %s: %s
ro: tex4ht.pm: închiderea comunicării a eșuat: %s: %s

en: tex4ht.pm: command failed: %s
ro: tex4ht.pm: comanda a eșuat: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
ro: tex4ht.pm: nu s-a putut deschide %s: %s

en: tex4ht.pm: end of %s item %d for @%s not found
ro: tex4ht.pm:: sfârșitul elementului %s %d pentru @%s, nu a fost găsit

en: tex4ht.pm: no expected items in the document for @%s
ro: tex4ht.pm: nu există elemente așteptate în document pentru @%s

en: tex4ht.pm: output counter UNDEF; expected %d for @%s
ro: tex4ht.pm: contor de ieșire UNDEF; era așteptat %d pentru @%s

en: tex4ht.pm: output file missing: %s
ro: tex4ht.pm: lipsește fișierul de ieșire: %s

en: tex4ht.pm: output has no HTML item for @%s %s
ro: tex4ht.pm: ieșirea nu are niciun element HTML pentru @%s %s

en: tex4ht.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d for format %s
ro: tex4ht.pm: procesarea a produs %d elemente în HTML; se aștepta %d, pentru formatul %s

en: tex4ht.pm: processing retrieved %d items in HTML; collected %d for @%s
ro: tex4ht.pm: se prelucrează %d elemente preluate în HTML; s-a colectat %d pentru @%s

en: tex4ht.pm: unable to return to initial directory: %s
ro: tex4ht.pm: nu se poate reveni la directorul inițial: %s

en: tex4ht.pm: unknown conversion type for @latex: %s
ro: tex4ht.pm: tip de conversie necunoscut pentru @latex: %s

en: tex4ht.pm: unknown conversion type for @tex: %s
ro: tex4ht.pm: tip de conversie necunoscut pentru @tex: %s

en: tex4ht.pm: unknown conversion type for math: %s
ro: tex4ht.pm: tip de conversie necunoscut pentru matematică: %s

en: too many columns in multitable item (max %d)
ro: prea multe coloane într-un element multi-tabel (max. %d)

en: undefined flag: %s
ro: marcaj nedefinit: %s

en: unexpected @
ro: neașteptat @

en: unexpected argument on @%s line: %s
ro: argument neașteptat pe linia @%s: %s

en: unhandled encoding name `%s'
ro: nume de codificare negestionat „%s”

en: unknown @end %s
ro: @end %s necunoscut

en: unknown action `%s'
ro: acțiune necunoscută „%s”

en: unknown command `%s'
ro: comandă necunoscută „%s”

en: unknown destination index in @%s: %s
ro: index de destinație necunoscut în @%s: %s

en: unknown index `%s' in @printindex
ro: index necunoscut „%s” în @printindex

en: unknown source index in @%s: %s
ro: index de origine necunoscută în @%s: %s

en: unknown tree transformation %s
ro: transformare necunoscută a arborelui %s

en: unknown variable from command line: %s
ro: variabilă necunoscută din linia de comandă: %s

en: unmatched `%c%s'
ro: „%c%s” fără pereche

en: unmatched `@end %s'
ro: „@end %s” fără pereche

en: unrecognized encoding name `%s'
ro: nume de codificare nerecunoscut „%s”

en: unrecognized type: %s
ro: tip nerecunoscut: %s

en: use %s instead of %s in macro arg
ro: utilizați %s în loc de %s în argumentul macrocomenzii

en: user-defined node file name not set for `%s'
ro: numele fișierului de nod definit de utilizator, nu este definit pentru „%s”

en: value %s is not valid for variable %s
ro: valoarea %s nu este validă pentru variabila %s

en: value call nested too deeply (set MAX_MACRO_CALL_NESTING to override; current value %d)
ro: apelul macro este suprapus prea profund (ajustați valoarea lui MAX_MACRO_CALL_NESTING dacă este necesar; valoarea curentă este %d)

en: value too long
ro: valoare prea lungă

en: variable name too long
ro: nume de variabilă prea lung

[ctx: whole document warning]
en: %s: warning: %s
ro: %s: avertisment: %s

[ctx: whole document warning]
en: warning: %s
ro: avertisment: %s

en: writing node %s...
ro: se scrie nodul %s...
