Mutt 2.3.0 - en to sv translation catalogue (1378 entries)

en: 
    Compile options:
sv: 
    Kompileringsflaggor:

en: 
    Generic bindings:
sv: 
    Allmänna bindningar:

en: 
    Unbound functions:
sv: 
    Obundna funktioner:

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
sv: 
    [-- Slut på S/MIME-krypterad data. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
sv: 
    [-- Slut på S/MIME-signerad data. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
sv: 
    [-- Slut på signerat data --]

en:                expires:
sv:                går ut:

en:      to %s
sv:      till %s

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
sv:     Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
        informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
        originaltexten.
    
        Detta program är fri mjukvara. Du kan distribuera det och/eller
        modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
        av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
        någon senare version.
    
        Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
        UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
        SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
        General Public License för ytterligare information.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
sv:     Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License
        tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software 
        Foundation,Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en:    from %s
sv:    från %s

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
sv:   -E		redigera utkastet (-H) eller inkludera (-i) filen
      -e <kommando>	ange ett kommando som ska utföras efter initialiseringen
      -f <fil>	ange vilken postlåda som ska läsas
      -F <fil>	ange en alternativ muttrc-fil
      -H <fil>	ange en utkastfil för att läsa rubrik och brödtext från
      -i <fil>	ange en fil som Mutt ska inkludera i brödtexten
      -m <typ>	ange en standardpostlåda
      -n		gör att Mutt inte läser systemets Muttrc
      -p		hämta ett uppskjutet meddelande

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
sv:   -Q <variabel>	undersök värdet på en konfigurationsvariabel
      -R		öppna postlåda i skrivskyddat läge
      -s <ämne>	ange ett ämne (måste vara inom citationstecken om det innehåller blanksteg)
      -v		visa version och definitioner vid kompileringen
      -x		simulera mailx's sändläge
      -y		välj en postlåda specifierad i din "mailboxes"-lista
      -z		avsluta omedelbart om det inte finns några meddelanden i postlådan
      -Z		öppna den första mappen med ett nytt meddelande, avsluta omedelbart om inget finns
      -h		den här hjälptexten

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
sv:   -d <nivå>	logga felsökningsutdata till ~/.muttdebug0
    		0 => ingen felsökning; <0 => rotera inte .muttdebug-filer

en:  ('?' for list):
sv:  ("?" för lista):

en:  (OppEnc mode)
sv:  (OppEnc-läge)

en:  (current time: %c)
sv:  (aktuell tid: %c)

en:  Press '%s' to toggle write
sv:  Tryck "%s" för att växla skrivning

en:  tagged
sv:  märkt

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
sv: "crypt_use_gpgme" satt men inte byggd med GPGME-stöd.

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
sv: $pgp_sign_as är inte inställt och ingen standardnyckel är angiven i ~/.gnupg/gpg.conf

en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
sv: $send_multipart_alternative_filter stöder inte generering av multipart-typer.

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
sv: $send_multipart_alternative_filter är inte inställt

en: $sendmail must be set in order to send mail.
sv: $sendmail måste vara inställt för att kunna skicka e-post.

en: %c: invalid pattern modifier
sv: %c: felaktig mönstermodifierare

en: %c: not supported in this mode
sv: %c: stöds inte i det här läget

en: %d kept, %d deleted.
sv: %d behölls, %d raderades.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
sv: %d behölls, %d flyttades, %d raderades.

en: %d labels changed.
sv: %d etiketter ändrade.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
sv: %d meddelanden har gått förlorade. Försök öppna postlådan igen.

en: %d: invalid message number.
sv: %d: ogiltigt meddelandenummer.

en: %s Do you really want to use the key?
sv: %s Vill du verkligen använda nyckeln?

en: %s [%d of %d messages read]
sv: %s [%d av %d meddelanden lästa]

en: %s authentication failed, trying next method
sv: %s autentisering misslyckades, försöker nästa metod

en: %s authentication failed.
sv: %s autentisering misslyckades.

en: %s connection using %s (%s)
sv: %s-anslutning med %s (%s)

en: %s does not exist. Create it?
sv: %s finns inte. Skapa den?

en: %s has insecure permissions!
sv: %s har osäkra rättigheter!

en: %s is an invalid IMAP path
sv: %s är en ogiltig IMAP-sökväg

en: %s is an invalid POP path
sv: %s är en ogilitig POP-sökväg

en: %s is not a directory.
sv: %s är inte en katalog.

en: %s is not a mailbox!
sv: %s är inte en postlåda!

en: %s is not a mailbox.
sv: %s är inte en postlåda.

en: %s is set
sv: %s är satt

en: %s is unset
sv: %s är inte satt

en: %s isn't a regular file.
sv: %s är inte en normal fil.

en: %s no longer exists!
sv: %s finns inte längre!

en: %s, %lu bit %s
sv: %s, %lu bitar %s

en: %s: Operation not permitted by ACL
sv: %s: Åtgärden är inte tillåten enligt ACL

en: %s: Unknown type.
sv: %s: Okänd typ.

en: %s: color not supported by term
sv: %s: färgen stöds inte av terminalen

en: %s: command valid only for index, body, header objects
sv: %s: kommandot gäller endast för index-, text- och rubrikobjekt

en: %s: invalid mailbox type
sv: %s: ogiltig typ av postlåda

en: %s: invalid value
sv: %s: ogiltigt värde

en: %s: invalid value (%s)
sv: %s: ogiltigt värde (%s)

en: %s: no such attribute
sv: %s: attributet finns inte

en: %s: no such color
sv: %s: färgen saknas

en: %s: no such function
sv: %s: ingen sådan funktion

en: %s: no such function in map
sv: %s: ingen sådan funktion i tabell

en: %s: no such menu
sv: %s: ingen sådan meny

en: %s: no such object
sv: %s: objektet finns inte

en: %s: too few arguments
sv: %s: för få parametrar

en: %s: unable to attach file
sv: %s: kunde inte bifoga fil

en: %s: unable to attach file.
sv: %s: kunde inte bifoga fil.

en: %s: unknown command
sv: %s: okänt kommando

en: %s: unknown editor command (~? for help)
sv: %s: okänt redigeringskommando (~? för hjälp)

en: %s: unknown sorting method
sv: %s: okänd sorteringsmetod

en: %s: unknown type
sv: %s: okänd typ

en: %s: unknown variable
sv: %s: okänd variabel

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
sv: %sgroup: saknar -rx eller -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
sv: %sgroup: varning: felaktigt IDN '%s'

en: (End message with a . on a line by itself)
sv: (Avsluta meddelande med en . på en egen rad)

en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
sv: (s)kapa ny eller (v)älj befintlig GPG-nyckel?

en: (continue)
sv: (fortsätt)

en: (i)nline
sv: (i)nfogat

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
sv: ("view-attachments" måste knytas till tangent!)

en: (no mailbox)
sv: (ingen postlåda)

en: (r)eject, accept (o)nce
sv: a(v)visa, (a)cceptera en gång

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
sv: a(v)visa, acceptera (e)n gång, (a)cceptera alltid

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
sv: a(v)visa, acceptera (e)n gång, (a)cceptera alltid, (h)oppa över

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
sv: a(v)visa, acceptera (e)n gång, (h)oppa över

en: (size %s bytes)
sv: (storlek %s byte)

en: (use '%s' to view this part)
sv: (använd "%s" för att visa den här delen)

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
sv: *** Notation börjar (signatur av: %s) ***

en: *** End Notation ***
sv: *** Notation slutar ***

en: *BAD* signature from:
sv: *FELAKTIG* signatur från:

en: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? New:%n?%?o? Old:%o?%?d? Del:%d?%?F? Flag:%F?%?t? Tag:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---
sv: -%r-Mutt: %f [Medd:%?M?%M/?%m%?n? Nya:%n?%?o? Gamla:%o?%?d? Ta bort:%d?%?F? Flagg:%F?%?t? Tagg:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inkl:%b?%?B? Bakåt:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---

en: -- Attachments
sv: -- Bilagor

en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
sv: -- Mutt: Skriv  [Ungefärlig medd.storlek: %l  Atts: %a]%>-

en: ----- End forwarded message -----
sv: ----- Slut på vidarebefordrat meddelande -----

en: ----- Forwarded message from %f -----
sv: ----- Vidarebefordrat meddelande från %f -----

en: ---Attachment: %s
sv: ---Bilaga: %s

en: ---Attachment: %s: %s
sv: ---Bilaga: %s: %s

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
sv: ---Kommando: %-20.20s Beskrivning: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
sv: ---Kommando: %-30.30s Bilaga: %s

en: -group: no group name
sv: -group: inget gruppnamn

en: ...  Exiting.
sv: ...  Avslutar.

en: <UNKNOWN>
sv: <OKÄND>

en: <default>
sv: <standard>

en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
sv: Ett allvarligt fel har inträffat.  Försöker återansluta.

en: A policy requirement was not met
sv: Ett policykrav blev inte uppfyllt

en: A system error occurred
sv: Ett systemfel inträffade

en: APOP authentication failed.
sv: APOP-verifiering misslyckades.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort download and close mailbox?
sv: Avbryt hämtning och stäng postlådan?

en: Abort unmodified message?
sv: Meddelandet har inte ändrats. Avbryt?

en: Aborted unmodified message.
sv: Meddelandet har inte ändrats. Avbröt.

en: Address:
sv: Adress:

en: Alias added.
sv: Lade till alias.

en: Alias as:
sv: Alias:

en: Aliases
sv: Alias

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
sv: Alla tillgängliga protokoll för TLS/SSL-anslutning inaktiverade

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
sv: Alla matchande nycklar är utgångna, återkallade, eller inaktiverade.

en: All matching keys are marked expired/revoked.
sv: Alla matchande nycklar är markerade utgångna/återkallade.

en: Already skipped past headers.
sv: Har redan hoppat förbi rubrikerna.

en: Anonymous authentication failed.
sv: Anonym verifiering misslyckades.

en: Append
sv: Lägg till

en: Append message(s) to %s?
sv: Lägg till meddelande(n) till %s?

en: Archives
sv: Arkiv

en: Argument must be a message number.
sv: Parametern måste vara ett meddelandenummer.

en: Attach file
sv: Bifoga fil

en: Attaching selected files...
sv: Bifogar valda filer...

en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
sv: Bilaga #%d ändrad. Uppdatera kodningen för %s?

en: Attachment #%d no longer exists: %s
sv: Bilaga #%d finns inte längre: %s

en: Attachment filtered.
sv: Bilaga filtrerad.

en: Attachment referenced in message is missing
sv: Bilagan som nämns i meddelandet saknas

en: Attachment saved.
sv: Bilaga sparad.

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Authenticating (%s)...
sv: Verifierar (%s)...

en: Authenticating (APOP)...
sv: Verifierar (APOP)...

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
sv: Verifierar (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
sv: Verifierar (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
sv: Verifierar (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
sv: Verifierar (anonym)...

en: Authentication failed.
sv: Autentiseringen misslyckades.

en: Autocrypt Accounts
sv: Autocrypt-konton

en: Autocrypt account address:
sv: Autocrypt-kontoadress:

en: Autocrypt account creation aborted.
sv: Skapande av autocrypt-konto avbröts.

en: Autocrypt account creation succeeded
sv: Autocrypt-konto skapades

en: Autocrypt database version is too new
sv: Autocrypt-databasversionen är för ny

en: Autocrypt is not available.
sv: Autocrypt är inte tillgängligt.

en: Autocrypt is not enabled for %s.
sv: Autocrypt är inte aktiverat för %s.

en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
sv: Autocrypt: (k)ryptera, (t)öm, (a)utomatisk?

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available CRL is too old
sv: Tillgänglig CRL är för gammal

en: Available mailing list actions
sv: Tillgängliga åtgärder för sändlistor

en: Background Compose Menu
sv: Skrivmeny i bakgrunden

en: Bad IDN "%s".
sv: Felaktigt IDN "%s".

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
sv: Felaktigt IDN %s vid förberedning av "resent-from".

en: Bad IDN in "%s": '%s'
sv: Felaktigt IDN i "%s": "%s"

en: Bad IDN in %s: '%s'
sv: Felaktigt IDN i %s: "%s"

en: Bad IDN: '%s'
sv: Felaktigt IDN: "%s"

en: Bad history file format (line %d)
sv: Felaktigt filformat för historik (rad %d)

en: Bad mailbox name
sv: Felaktigt namn på postlåda

en: Bad regexp: %s
sv: Felaktigt reguljärt uttryck: %s

en: Bottom of message is shown.
sv: Slutet av meddelande visas.

en: Bounce message to %s
sv: Återsänd meddelande till %s

en: Bounce message to:
sv: Återsänd meddelandet till:

en: Bounce messages to %s
sv: Återsänd meddelanden till %s

en: Bounce tagged messages to:
sv: Återsänd märkta meddelanden till:

en: CRAM-MD5 authentication failed.
sv: CRAM-MD5-verifiering misslyckades.

en: CREATE failed: %s
sv: CREATE misslyckades: %s

en: Can't append to folder: %s
sv: Kan inte lägga till i mapp: %s

en: Can't attach a directory!
sv: Kan inte bifoga en katalog!

en: Can't create %s.
sv: Kan inte skapa %s.

en: Can't create %s: %s.
sv: Kan inte skapa %s: %s.

en: Can't create file %s
sv: Kan inte skapa fil %s

en: Can't create filter
sv: Kan inte skapa filter

en: Can't create filter process
sv: Kan inte skapa filterprocess

en: Can't create temporary file
sv: Kan inte skapa tillfällig fil

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
sv: Kan inte avkoda alla märkta bilagor. MIME-inkapsla de övriga?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
sv: Kan inte avkoda alla märkta bilagor. MIME-vidarebefordra de övriga?

en: Can't decrypt encrypted message!
sv: Kan inte avkryptera krypterat meddelande!

en: Can't delete attachment from POP server.
sv: Kan inte radera bilaga från POP-server.

en: Can't dotlock %s.
sv: Kan inte "dotlock" %s.

en: Can't find any tagged messages.
sv: Kan inte hitta några märkta meddelanden.

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
sv: Kan inte hitta postlådeåtgärder för postlådetyp %d

en: Can't get mixmaster's type2.list!
sv: Kan inte hämta mixmasters type2.list!

en: Can't identify the contents of the compressed file
sv: Kan inte identifiera innehållet i den komprimerade filen

en: Can't invoke PGP
sv: Kan inte starta PGP

en: Can't match nametemplate, continue?
sv: Kan inte para ihop namnmall, fortsätt?

en: Can't open /dev/null
sv: Kan inte öppna /dev/null

en: Can't open OpenSSL subprocess!
sv: Kan inte öppna OpenSSL-underprocess!

en: Can't open PGP subprocess!
sv: Kan inte öppna PGP-underprocess!

en: Can't open message file: %s
sv: Kan inte öppna meddelandefil: %s

en: Can't open temporary file %s.
sv: Kan inte öppna tillfällig fil %s.

en: Can't open trash folder
sv: Kan inte öppna papperskorgen

en: Can't save message to POP mailbox.
sv: Kan inte spara meddelande till POP-postlåda.

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
sv: Kan inte signera: Inget nyckel angiven. Använd signera som.

en: Can't stat %s: %s
sv: Kan inte ta status på %s: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
sv: Kan inte synkronisera en komprimerad fil utan en close-hook

en: Can't verify due to a missing key or certificate
sv: Kan inte verifiera på grund av saknad nyckel eller certifikat

en: Can't view a directory
sv: Kan inte visa en katalog

en: Can't write header to temporary file!
sv: Kan inte skriva huvud till tillfällig fil!

en: Can't write message
sv: Kan inte skriva meddelande

en: Can't write message to temporary file!
sv: Kan inte skriva meddelande till tillfällig fil!

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
sv: Kan inte lägga till utan en append-hook eller close-hook : %s

en: Cannot create display filter
sv: Kan inte skapa filter för visning

en: Cannot create filter
sv: Kan inte skapa filter

en: Cannot delete message
sv: Kan inte ta bort meddelande

en: Cannot delete message(s)
sv: Kan inte ta bort meddelande(n)

en: Cannot delete root folder
sv: Kan inte ta bort rotmapp

en: Cannot edit message
sv: Kan inte redigera meddelande

en: Cannot flag message
sv: Kan inte flagga meddelande

en: Cannot link threads
sv: Kan inte länka trådar

en: Cannot mark message(s) as read
sv: Kan inte markera meddelande(n) som lästa

en: Cannot parse draft file
sv: Kan inte tolka utkastfilen

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
sv: Kan inte skjuta upp.  $postponed är inte inställt

en: Cannot rename root folder
sv: Kan inte byta namn på rotmappen

en: Cannot toggle new
sv: Kan inte växla ny

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
sv: Kan inte växla till skrivläge på en skrivskyddad postlåda!

en: Cannot undelete message
sv: Kan inte återställa meddelandet

en: Cannot undelete message(s)
sv: Kan inte återställa meddelanden

en: Cannot use -E flag with stdin
sv: Kan inte använda flaggan -E med stdin

en: Caught signal
sv: Fångad signal

en: Certificate host check failed: %s
sv: Certifikatvärdkontroll misslyckades: %s

en: Certificate saved
sv: Certifikat sparat

en: Certificate verification error (%s)
sv: Certifikatverifieringsfel (%s)

en: Changes to folder will be written on folder exit.
sv: Ändringarna i mappen skrivs när mappen lämnas.

en: Changes to folder will not be written.
sv: Ändringarna i mappen kommer inte att skrivas.

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
sv: Tecken = %s, Oktal = %o, Decimal = %d

en: Character set changed to %s; %s.
sv: Teckenuppsättning ändrad till %s; %s.

en: Chdir
sv: Ändra katalog

en: Chdir to:
sv: Ändra katalog till:

en: Check key
sv: Kontrollera nyckel

en: Checking for new messages...
sv: Kollar efter nya meddelanden...

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
sv: Välj algoritmfamilj: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, eller r(e)nsa?

en: Clear flag
sv: Ta bort flagga

en: Closing connection to %s...
sv: Stänger anslutning till %s...

en: Closing connection to POP server...
sv: Stänger anslutning till POP-server...

en: Collecting data...
sv: Samlar data...

en: Command TOP is not supported by server.
sv: Kommandot TOP stöds inte av servern.

en: Command UIDL is not supported by server.
sv: Kommandot UIDL stöds inte av servern.

en: Command USER is not supported by server.
sv: Kommandot USER stöds inte av servern.

en: Command:
sv: Kommando:

en: Committing changes...
sv: Skriver ändringar...

en: Compiling search pattern...
sv: Kompilerar sökmönster...

en: Compress command failed: %s
sv: Komprimeringskommandot misslyckades: %s

en: Compressed-appending to %s...
sv: Komprimerad tillägg till %s...

en: Compressing %s
sv: Komprimerar %s

en: Compressing %s...
sv: Komprimerar %s...

en: Connecting to %s...
sv: Ansluter till %s...

en: Connecting with "%s"...
sv: Ansluter med "%s"...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
sv: Anslutning tappad. Återanslut till POP-server?

en: Connection to %s closed
sv: Anslutning till %s stängd

en: Connection to %s timed out
sv: Anslutning till %s översteg tidsgränsen

en: Content-Type changed to %s.
sv: "Content-Type" ändrade till %s.

en: Content-Type is of the form base/sub
sv: "Content-Type" har formen bas/undertyp

en: Continue?
sv: Fortsätt?

en: Convert attachment from %s to %s?
sv: Konvertera bilaga från %s till %s?

en: Convert to %s upon sending?
sv: Konvertera till %s vid sändning?

en: Copy%s to mailbox
sv: Kopiera%s till postlåda

en: Copying %d messages to %s...
sv: Kopierar %d meddelanden till %s...

en: Copying message %d to %s...
sv: Kopierar meddelande %d till %s...

en: Copying tagged messages...
sv: Kopierar taggade meddelanden...

en: Copying to %s...
sv: Kopierar till %s...

en: Copyright (C) 1996-2026 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
sv: Copyright (C) 1996-2026 Michael R. Elkins och andra.
    Mutt levereras UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI; för mer information, skriv `mutt -vv'.
    Mutt är fri programvara och du är välkommen att distribuera den under
    vissa villkor; skriv `mutt -vv' för mer information.

en: Could not connect to %s (%s).
sv: Kunde inte ansluta till %s (%s).

en: Could not copy message
sv: Kunde inte kopiera meddelande

en: Could not create temporary file %s
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil %s

en: Could not create temporary file!
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil!

en: Could not decrypt PGP message
sv: Kunde inte avkryptera PGP-meddelande

en: Could not find sorting function! [report this bug]
sv: Kunde inte hitta sorteringsfunktion! [Rapportera det här felet]

en: Could not find the host "%s"
sv: Kunde inte hitta värden "%s"

en: Could not flush message to disk
sv: Kunde inte skriva meddelande till disk

en: Could not include all requested messages!
sv: Kunde inte inkludera alla begärda meddelanden!

en: Could not negotiate TLS connection
sv: Kunde inte förhandla fram TLS-anslutning

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Could not parse mailto: URI.
sv: Kunde inte tolka mailto: URI.

en: Could not reopen mailbox!
sv: Kunde inte återöppna postlåda!

en: Could not send the message.
sv: Kunde inte skicka meddelandet.

en: Couldn't lock %s
sv: Kunde inte låsa %s

en: Create
sv: Skapa

en: Create %s?
sv: Skapa %s?

en: Create a new GPG key for this account, instead?
sv: Skapa en ny GPG-nyckel för det här kontot?

en: Create an initial autocrypt account?
sv: Skapa ett första autocrypt-konto?

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast IMAP-postlådor kan skapas

en: Create mailbox:
sv: Skapa postlåda:

en: DATERANGE
sv: DATUMINTERVALL

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
sv: DEBUG var inte valt vid kompilering. Ignoreras.

en: Debugging at level %d.
sv: Avlusning på nivå %d.

en: Decode-copy%s to mailbox
sv: Avkoda-kopiera%s till postlåda

en: Decode-save%s to mailbox
sv: Avkoda-spara%s till postlåda

en: Decompressing %s
sv: Packar upp %s

en: Decrypt message attachment?
sv: Avkryptera meddelandebilaga?

en: Decrypt-copy%s to mailbox
sv: Dekryptera-kopiera%s till postlåda

en: Decrypt-save%s to mailbox
sv: Dekryptera-spara%s till postlåda

en: Decrypting message...
sv: Avkrypterar meddelande...

en: Decryption failed
sv: Avkryptering misslyckades

en: Decryption failed.
sv: Avkryptering misslyckades.

en: Del
sv: Ta bort

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast IMAP-postlådor kan tas bort

en: Delete messages from server?
sv: Radera meddelanden från server?

en: Delete messages matching:
sv: Radera meddelanden som matchar:

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
sv: Radering av bilagor från krypterade meddelanden stöds ej.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
sv: Borttagning av bilagor från signerade meddelanden kan göra att signaturen blir ogiltig.

en: Descrip
sv: Beskriv

en: Directory [%s], File mask: %s
sv: Katalog [%s], filmask: %s

en: Discouraged
sv: Rekommenderas inte

en: ERROR: please report this bug
sv: FEL: var vänlig rapportera den här buggen

en: EXPR
sv: UTTR

en: Edit forwarded message?
sv: Redigera vidarebefordrat meddelande?

en: Editing backgrounded.
sv: Redigering i bakgrunden.

en: Empty expression
sv: Tomt uttryck

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Encrypt with:
sv: Kryptera med:

en: Encrypted connection unavailable
sv: Krypterad anslutning otillgänglig

en: Enter PGP passphrase:
sv: Mata in PGP-lösenfras:

en: Enter S/MIME passphrase:
sv: Mata in S/MIME-lösenfras:

en: Enter keyID for %s:
sv: Ange nyckel-ID för %s:

en: Enter keyID:
sv: Ange nyckel-ID:

en: Enter keys (^G to abort):
sv: Ange nycklar (^G för att avbryta):

en: Enter macro stroke:
sv: Ange makrostreck:

en: Error History
sv: Felhistorik

en: Error History is currently being shown.
sv: Felhistorik visas för närvarande.

en: Error History is disabled.
sv: Felhistorik är inaktiverad.

en: Error allocating SASL connection
sv: Fel vid allokering av SASL-anslutning

en: Error bouncing message!
sv: Fel vid återsändning av meddelande!

en: Error bouncing messages!
sv: Fel vid återsändning av meddelanden!

en: Error connecting to server: %s
sv: Fel vid anslutning till server: %s

en: Error copying message
sv: Fel vid kopiering av meddelande

en: Error copying tagged messages
sv: Fel vid kopiering av taggade meddelanden

en: Error creating autocrypt key: %s
sv: Fel vid skapande av autocrypt-nyckel: %s

en: Error exporting key: %s
sv: Fel vid export av nyckel: %s

en: Error finding issuer key: %s
sv: Fel vid sökning av utfärdarnyckel: %s

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
sv: Fel vid hämtning av nyckelinformation för KeyID %s: %s

en: Error in %s, line %d: %s
sv: Fel i %s, rad %d: %s

en: Error in command line: %s
sv: Fel i kommandorad: %s

en: Error in expression: %s
sv: Fel i uttryck: %s

en: Error initialising gnutls certificate data
sv: Fel vid initiering av gnutls certifikatdata

en: Error initializing terminal.
sv: Fel vid initiering av terminalen.

en: Error opening mailbox
sv: Fel vid öppning av postlåda

en: Error parsing address!
sv: Fel vid tolkning av adress!

en: Error processing certificate data
sv: Fel vid bearbeting av certifikatdata

en: Error reading alias file
sv: Fel vid läsning av alias-filen

en: Error running "%s"!
sv: Fel uppstod vid körning av "%s"!

en: Error saving flags
sv: Fel vid sparande av flaggor

en: Error saving flags. Close anyway?
sv: Fel vid sparande av flaggor. Stäng ändå?

en: Error saving message
sv: Fel vid sparande av meddelande

en: Error saving tagged messages
sv: Fel vid sparande av taggade meddelanden

en: Error scanning directory.
sv: Fel vid läsning av katalog.

en: Error seeking in alias file
sv: Fel vid sökning i alias-filen

en: Error sending message, child exited %d (%s).
sv: Fel vid sändning av meddelande, barn returnerade %d (%s).

en: Error sending message, child exited %d.
sv: Fel vid sändning av meddelande, barn returnerade %d.

en: Error sending message.
sv: Fel vid sändning av meddelande.

en: Error setting SASL external security strength
sv: Fel vid sättning av SASL:s externa säkerhetsstyrka

en: Error setting SASL external user name
sv: Fel vid sättning av SASL:s externa användarnamn

en: Error setting SASL security properties
sv: Fel vid sättning av SASL:s säkerhetsinställningar

en: Error talking to %s (%s)
sv: Fel uppstod vid förbindelsen till %s (%s)

en: Error trying to view file
sv: Fel vid försök att visa fil

en: Error updating account record
sv: Fel vid uppdatering av kontouppgifter

en: Error while writing mailbox!
sv: Fel vid skrivning av postlåda!

en: Error. Preserving temporary file: %s
sv: Fel. Sparar tillfällig fil: %s

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
sv: Fel: %s kan inte användas som den sista återpostaren i en kedja.

en: Error: '%s' is a bad IDN.
sv: Fel: '%s' är ett felaktigt IDN.

en: Error: certification chain too long - stopping here
sv: Fel: certifieringskedjan är för lång – avbryter här

en: Error: copy data failed
sv: Fel: datakopiering misslyckades

en: Error: decryption/verification failed: %s
sv: Fel: avkryptering/verifiering misslyckades: %s

en: Error: multipart/signed has no protocol.
sv: Fel: "multipart/signed" har inget protokoll.

en: Error: no TLS socket open
sv: Fel: ingen TLS-socket öppen

en: Error: score: invalid number
sv: Fel: score: ogiltigt nummer

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
sv: Fel: kunde inte skapa OpenSSL-underprocess!

en: Error: verification failed: %s
sv: Fel: verifiering misslyckades: %s

en: Evaluating cache...
sv: Utvärderar cache...

en: Executing command on matching messages...
sv: Kör kommando på matchande meddelanden...

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit Mutt without saving?
sv: Avsluta Mutt utan att spara?

en: Exit Mutt?
sv: Avsluta Mutt?

en: Expired
sv: Utgången

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
sv: Explicit val av krypteringssvit via $ssl_ciphers stöds inte

en: Expunge failed
sv: Radering misslyckades

en: Expunging messages from server...
sv: Raderar meddelanden från server...

en: Failed to figure out sender
sv: Misslyckades att ta reda på sändare

en: Failed to find enough entropy on your system
sv: Misslyckades med att hitta tillräckligt med slumptal på ditt system

en: Failed to parse mailto: link
sv: Misslyckades att tolka mailto:-länk

en: Failed to verify sender
sv: Misslyckades att verifiera sändare

en: Failure to open file to parse headers.
sv: Misslyckades med att öpppna fil för att tolka huvuden.

en: Failure to open file to strip headers.
sv: Misslyckades med att öppna fil för att ta bort huvuden.

en: Failure to rename file.
sv: Misslyckades med att döpa om fil.

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
sv: Fatalt fel! Kunde inte öppna postlådan igen!

en: Fcc failed.  Aborting sending.
sv: Fcc misslyckades.  Avbryter sändningen.

en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
sv: Fcc misslyckades. (f)örsök igen, alternativ (p)ostlåda eller (h)oppa över?

en: Fcc mailbox
sv: Fcc-postlåda

en: Fetching PGP key...
sv: Hämtar PGP-nyckel...

en: Fetching flag updates...
sv: Hämtar flagguppdateringar...

en: Fetching list of messages...
sv: Hämtar lista över meddelanden...

en: Fetching message headers...
sv: Hämtar meddelandehuvuden...

en: Fetching message...
sv: Hämtar meddelande...

en: File Mask:
sv: Filmask:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
sv: Filen finns, skriv (ö)ver, (l)ägg till, eller (a)vbryt?

en: File is a directory, save under it?
sv: Filen är en katalog, spara i den?

en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
sv: Filen är en katalog, spara i den? [(j)a, n(ej), (a)lla]

en: File under directory:
sv: Fil i katalog:

en: Filling entropy pool: %s...
sv: Fyller slumptalscentral: %s...

en: Filter through:
sv: Filtrera genom:

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: First, please tag a message to be linked here
sv: Var vänlig att först markera ett meddelande som ska länkas här

en: Follow-up to %s%s?
sv: Svara till %s%s?

en: Forward MIME encapsulated?
sv: Vidarebefordra MIME inkapslat?

en: Forward as attachment?
sv: Vidarebefordra som bilaga?

en: Forward as attachments?
sv: Vidarebefordra som bilagor?

en: Forward attachments?
sv: Vidarebefordra bilagor?

en: From:
sv: Från:

en: Function not permitted in attach-message mode.
sv: Funktionen ej tillåten i "bifoga-meddelande"-läge.

en: GPGME: CMS protocol not available
sv: GPGME: CMS-protokollet är inte tillgängligt

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
sv: GPGME: OpenPGP-protokollet är inte tillgängligt

en: GSSAPI authentication failed.
sv: GSSAPI-verifiering misslyckades.

en: Generate multipart/alternative content?
sv: Generera multipart/alternative-innehåll?

en: Generating autocrypt key...
sv: Genererar autocrypt-nyckel...

en: Getting folder list...
sv: Hämtar mapplista...

en: Good signature from:
sv: Bra signatur från:

en: Group
sv: Grupp

en: Header search without header name: %s
sv: Huvudsökning utan huvudnamn: %s

en: Help
sv: Hjälp

en: Help for %s
sv: Hjälp för %s

en: Help is currently being shown.
sv: Hjälp visas just nu.

en: History '%s'
sv: Historik '%s'

en: I don't know how to print %s attachments!
sv: Jag vet inte hur man skriver ut %s-bilagor!

en: I don't know how to print that!
sv: Jag vet inte hur det där ska skrivas ut!

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: ID has undefined validity.
sv: ID:t har odefinierad giltighet.

en: ID is expired/disabled/revoked.
sv: ID:t är utgånget/inaktiverat/återkallat.

en: ID is not trusted.
sv: ID är inte tillförlitligt.

en: ID is not valid.
sv: ID:t är inte giltigt.

en: ID is only marginally valid.
sv: ID:t är endast marginellt giltigt.

en: Illegal S/MIME header
sv: Otillåtet S/MIME-huvud

en: Illegal crypto header
sv: Otillåtet krypto-huvud

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
sv: Felaktigt formatterad post för typ %s i "%s", rad %d

en: Include message in reply?
sv: Inkludera meddelande i svar?

en: Including quoted message...
sv: Inkluderar citerat meddelande...

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
sv: Inline PGP kan inte användas med bilagor.  Återgå till PGP/MIME?

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
sv: Inline PGP kan inte användas med format=flowed.  Återgå till PGP/MIME?

en: Insert
sv: Infoga

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
sv: Heltalsöverflödning -- kan inte allokera minne!

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
sv: Heltalsöverflödning -- kan inte allokera minne.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
sv: Internt fel.  Skicka in en felrapport.

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Invalid POP URL: %s
sv: Ogiltig POP-URL: %s

en: Invalid SMTP URL: %s
sv: Ogiltig SMTP-URL: %s

en: Invalid day of month: %s
sv: Ogiltig dag i månaden: %s

en: Invalid encoding.
sv: Ogiltig kodning.

en: Invalid index number.
sv: Ogiltigt indexnummer.

en: Invalid message number.
sv: Ogiltigt meddelandenummer.

en: Invalid month: %s
sv: Ogiltig månad: %s

en: Invalid relative date: %s
sv: Ogiltigt relativt datum: %s

en: Invalid server response
sv: Ogiltigt svar från servern

en: Invalid value for option %s: "%s"
sv: Ogiltigt värde för flaggan %s: "%s"

en: Invoking PGP...
sv: Startar PGP...

en: Invoking S/MIME...
sv: Startar S/MIME...

en: Invoking autoview command: %s
sv: Kommando för automatisk visning: %s

en: Issued By:
sv: Utfärdat av:

en: Jump to message:
sv: Hoppa till meddelande:

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: Jumping is not implemented for dialogs.
sv: Hoppning är inte implementerad för dialoger.

en: Key ID: 0x%s
sv: Nyckel-ID: 0x%s

en: Key Type:
sv: Nyckeltyp:

en: Key Usage:
sv: Nyckelanvändning:

en: Key is not bound.
sv: Tangent är inte bunden.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
sv: Tangenten är inte bunden.  Tryck "%s" för hjälp.

en: LOGIN disabled on this server.
sv: LOGIN inaktiverat på den här servern.

en: Label for certificate:
sv: Etikett för certifikat:

en: Limit to messages matching:
sv: Visa endast meddelanden som matchar:

en: Limit: %s
sv: Gräns: %s

en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
sv: Liståtgärder stöder endast mailto:-URI:er. (Prova en webbläsare?)

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
sv: Låsningsantal överskridet, ta bort låsning för %s?

en: Logged out of IMAP servers.
sv: Utloggad från IMAP-servrar.

en: Logging in...
sv: Loggar in...

en: Login failed.
sv: Inloggning misslyckades.

en: Looking for keys matching "%s"...
sv: Söker efter nycklar som matchar "%s"...

en: Looking up %s...
sv: Slår upp %s...

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
sv: MIME-typ ej definierad. Kan inte visa bilaga.

en: Macro loop detected.
sv: Oändlig slinga i macro upptäckt.

en: Mail
sv: Post

en: Mail not sent.
sv: Brevet skickades inte.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
sv: E-post skickades inte: inline PGP kan inte användas med bilagor.

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
sv: E-post skickades inte: inline PGP kan inte användas med format=flowed.

en: Mail sent.
sv: Brevet skickat.

en: Mailbox %s@%s closed
sv: Postlådan %s@%s stängd

en: Mailbox checkpointed.
sv: Postlåda är synkroniserad.

en: Mailbox created.
sv: Postlåda skapad.

en: Mailbox deleted.
sv: Postlådan har tagits bort.

en: Mailbox deletion failed.
sv: Borttagning av postlådan misslyckades.

en: Mailbox is corrupt!
sv: Postlådan är trasig!

en: Mailbox is empty.
sv: Postlådan är tom.

en: Mailbox is marked unwritable. %s
sv: Postlåda är märkt som ej skrivbar. %s

en: Mailbox is read-only.
sv: Postlådan är skrivskyddad.

en: Mailbox is unchanged.
sv: Postlåda är oförändrad.

en: Mailbox must have a name.
sv: Postlådan måste ha ett namn.

en: Mailbox not deleted.
sv: Postlådan togs inte bort.

en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
sv: Postlådan återansluten.  Vissa ändringar kan ha gått förlorade.

en: Mailbox renamed.
sv: Postlåda omdöpt.

en: Mailbox was corrupted!
sv: Postlådan blev skadad!

en: Mailbox was externally modified.
sv: Postlådan har ändrats externt.

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
sv: Postlådan har ändrats externt. Flaggor kan vara felaktiga.

en: Mailboxes [%d]
sv: Postlådor [%d]

en: Mailcap Edit entry requires %%s
sv: "edit"-posten i mailcap kräver %%s

en: Mailcap compose entry requires %%s
sv: "compose"-posten i mailcap kräver %%s

en: Make Alias
sv: Skapa alias

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
sv: Många andra som inte nämns här har bidragit med kod,
    korrigeringar och förslag.

en: Marking %d messages deleted...
sv: Märker %d meddelanden som raderade...

en: Marking messages deleted...
sv: Markerar raderade meddelanden...

en: Message bounced.
sv: Meddelande återsänt.

en: Message bound to %s.
sv: Meddelande bundet till %s.

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
sv: Meddelande kan inte skickas infogat. Återgå till att använda PGP/MIME?

en: Message contains:
sv: Meddelande innehåller:

en: Message could not be printed
sv: Meddelandet kunde inte skrivas ut

en: Message file is empty!
sv: Meddelandefilen är tom!

en: Message not bounced.
sv: Meddelande återsändes inte.

en: Message not modified!
sv: Meddelandet ej modifierat!

en: Message postponed.
sv: Meddelande uppskjutet.

en: Message printed
sv: Meddelande har skrivits ut

en: Message written.
sv: Meddelande skrivet.

en: Messages bounced.
sv: Meddelanden återsända.

en: Messages could not be printed
sv: Meddelanden kunde inte skrivas ut

en: Messages not bounced.
sv: Meddelanden återsändes inte.

en: Messages printed
sv: Meddelanden har skrivits ut

en: Missing arguments.
sv: Parametrar saknas.

en: Missing blank line separator from output of "%s"!
sv: Saknad tomradsavgränsare från utdata från "%s"!

en: Missing mime type from output of "%s"!
sv: Saknar mimetyp från utdata från "%s"!

en: Mix:
sv: Blanda:

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
sv: Mixmaster-kedjor är begränsade till %d element.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
sv: Mixmaster accepterar inte Cc eller Bcc-huvuden.

en: Move %d read messages to %s?
sv: Flytta %d lästa meddelanden till %s?

en: Moving read messages to %s...
sv: Flyttar lästa meddelanden till %s...

en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
sv: Mutt med %?m?%m meddelanden&inga meddelanden?%?n? [%n NYTT]?

en: MuttLisp: missing if condition: %s
sv: MuttLisp: saknar if-villkor: %s

en: MuttLisp: no such function %s
sv: MuttLisp: ingen sådan funktion %s

en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
sv: MuttLisp: oavslutad bakvänd apostrof: %s

en: MuttLisp: unclosed list: %s
sv: MuttLisp: ostängd lista: %s

en: Name:
sv: Namn:

en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
sv: Varken mailcap_path eller MAILCAPS angivna

en: New Query
sv: Ny sökning

en: New file name:
sv: Nytt filnamn:

en: New file:
sv: Ny fil:

en: New mail in
sv: Ny post i

en: New mail in this mailbox.
sv: Ny post i den här postlådan.

en: Next
sv: Nästa

en: NextPg
sv: Nästa sida

en: No
sv: Nej

en: No (valid) autocrypt key found for %s.
sv: Ingen (giltig) autocrypt-nyckel hittades för %s.

en: No (valid) certificate found for %s.
sv: Inga (giltiga) certifikat hittades för %s.

en: No Message-ID: header available to link thread
sv: Inget Message-ID: huvud tillgängligt för att länka tråd

en: No PGP backend configured
sv: Ingen PGP-backend konfigurerad

en: No S/MIME backend configured
sv: Ingen S/MIME-backend konfigurerad

en: No attachments, abort sending?
sv: Inga bilagor, avbryta sändningen?

en: No authenticators available
sv: Ingen verifieringsmetod tillgänglig

en: No backgrounded editing sessions.
sv: Inga redigeringssessioner i bakgrunden.

en: No boundary parameter found! [report this error]
sv: Ingen begränsningsparameter hittad! [Rapportera det här felet]

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
sv: Ingen krypto-backend konfigurerad.  Inaktiverar inställningen för meddelandesäkerhet.

en: No decryption engine available for message
sv: Ingen avkrypteringsmotor tillgänglig för meddelande

en: No entries.
sv: Inga poster.

en: No files match the file mask
sv: Inga filer matchar filmasken

en: No from address given
sv: Ingen avsändaradress angiven

en: No incoming mailboxes defined.
sv: Inga inkommande postlådor definierade.

en: No labels changed.
sv: Inga etiketter har ändrats.

en: No limit pattern is in effect.
sv: Inget avgränsande mönster är aktivt.

en: No lines in message.
sv: Inga rader i meddelandet.

en: No list action available for %s.
sv: Ingen liståtgärd tillgänglig för %s.

en: No mailbox is open.
sv: Ingen postlåda är öppen.

en: No mailbox with new mail.
sv: Ingen postlåda med ny post.

en: No mailbox.
sv: Ingen postlåda.

en: No mailboxes have new mail
sv: Inga postlådor har ny post

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
sv: Ingen "compose"-post i mailcap för %s, skapar tom fil.

en: No mailcap edit entry for %s
sv: Ingen "edit"-post i mailcap för %s

en: No mailing lists found!
sv: Inga sändlistor hittades!

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
sv: Ingen matchande mailcap-post hittades. Visar som text.

en: No message ID to macro.
sv: Inget meddelande-ID till makro.

en: No messages in that folder.
sv: Inga meddelanden i den mappen.

en: No messages matched criteria.
sv: Inga meddelanden matchade kriteriet.

en: No more quoted text.
sv: Ingen mer citerad text.

en: No more threads.
sv: Inga fler trådar.

en: No more unquoted text after quoted text.
sv: Ingen mer ociterad text efter citerad text.

en: No new mail in POP mailbox.
sv: Ingen ny post i POP-postlåda.

en: No new messages in this limited view.
sv: Inga nya meddelanden i denna begränsade vy.

en: No new messages.
sv: Inga nya meddelanden.

en: No output from OpenSSL...
sv: Ingen utdata från OpenSSL...

en: No postponed messages.
sv: Inga uppskjutna meddelanden.

en: No printing command has been defined.
sv: Inget utskriftskommando har definierats.

en: No recipients are specified!
sv: Inga mottagare är angivna!

en: No recipients specified.
sv: Inga mottagare angivna.

en: No recipients were specified.
sv: Inga mottagare blev angivna.

en: No secret keys found
sv: Inga hemliga nycklar hittades

en: No subject specified.
sv: Inget ärende angivet.

en: No subject, abort sending?
sv: Inget ärende, avbryt sändning?

en: No subject, abort?
sv: Inget ämne, avbryt?

en: No subject, aborting.
sv: Inget ämne, avbryter.

en: No such folder
sv: Ingen sådan mapp

en: No tagged entries.
sv: Inga märkta poster.

en: No tagged messages are visible!
sv: Inga märkta meddelanden är synliga!

en: No tagged messages.
sv: Inga märkta meddelanden.

en: No text past headers.
sv: Ingen text efter rubrikerna.

en: No thread linked
sv: Ingen tråd länkad

en: No undeleted messages.
sv: Inga återställda meddelanden.

en: No unread messages in this limited view.
sv: Inga olästa meddelanden i denna begränsade vy.

en: No unread messages.
sv: Inga olästa meddelanden.

en: No visible messages.
sv: Inga synliga meddelanden.

en: None
sv: Ingen

en: Not available in this menu.
sv: Inte tillgänglig i den här menyn.

en: Not enough subexpressions for template
sv: Otillräckligt antal underuttryck för mall

en: Not found.
sv: Hittades inte.

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Nothing to do.
sv: Ingenting att göra.

en: Off
sv: Av

en: On %d, %n wrote:
sv: Den %d, skrev %n:

en: One or more parts of this message could not be displayed
sv: En eller flera delar av detta meddelande kunde inte visas

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
sv: Endast radering av "multipart"-bilagor stöds.

en: Open mailbox
sv: Öppna postlåda

en: Open mailbox in read-only mode
sv: Öppna postlåda i skrivskyddat läge

en: Open mailbox to attach message from
sv: Öppna postlåda att bifoga meddelande från

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: Output of the delivery process
sv: Utdata från sändprocessen

en: Owner
sv: Ägare

en: PATTERN
sv: MÖNSTER

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sv: PGP (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda, %s-format, (t)öm eller (o)ppenc-läge?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
sv: PGP (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda, %s-format eller (t)öm?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sv: PGP (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda, (t)öm eller (o)ppenc-läge?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
sv: PGP (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda eller (t)öm?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
sv: PGP (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda, s/m(i)me eller (t)öm?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sv: PGP (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda, s/m(i)me, (t)öm eller (o)ppenc-läge?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sv: PGP (s)ignera, signera so(m), %s-format, (t)öm eller (o)ppenc-läge avstängt?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sv: PGP (s)ignera, signera so(m), (t)öm eller (o)ppenc-läge avstängt?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sv: PGP (s)ignera, signera so(m), s/m(i)me, (t)öm eller (o)ppenc-läge avstängt?

en: PGP Key %s.
sv: PGP-nyckel %s.

en: PGP Key 0x%s.
sv: PGP-nyckel 0x%s.

en: PGP already selected. Clear & continue ?
sv: PGP redan valt. Rensa och fortsätt?

en: PGP and S/MIME keys matching
sv: PGP- och S/MIME-nycklar som matchar

en: PGP keys matching
sv: PGP-nycklar som matchar

en: PGP keys matching "%s".
sv: PGP-nycklar som matchar "%s".

en: PGP keys matching <%s>.
sv: PGP-nycklar som matchar <%s>.

en: PGP message is not encrypted.
sv: PGP-meddelandet är inte krypterat.

en: PGP message successfully decrypted.
sv: PGP-meddelande avkrypterades framgångsrikt.

en: PGP passphrase forgotten.
sv: PGP-lösenfras glömd.

en: PGP signature could NOT be verified.
sv: PGP-signaturen kunde INTE verifieras.

en: PGP signature successfully verified.
sv: PGP-signaturen verifierades framgångsrikt.

en: PKA verified signer's address is:
sv: PKA verifierade att signerarens adress är:

en: POP host is not defined.
sv: POP-värd är inte definierad.

en: POP timestamp is invalid!
sv: POP-tidsstämpel är felaktig!

en: Parent message is not available.
sv: Första meddelandet är inte tillgängligt.

en: Parent message is not visible in this limited view.
sv: Första meddelandet är inte synligt i den här begränsade vyn.

en: Passphrase(s) forgotten.
sv: Lösenfrasen glömd.

en: Password for %s client cert:
sv: Lösenord för %s-klientcertifikat:

en: Password for %s@%s:
sv: Lösenord för %s@%s:

en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
sv: Mönstermodifieraren '~%c' är inaktiverad.

en: Patterns
sv: Mönster

en: Personal name:
sv: Namn:

en: Pipe
sv: Rör

en: Pipe to command:
sv: Öppna rör till kommando:

en: Pipe to:
sv: Skicka genom rör till:

en: Please enter a single email address
sv: Ange en enda e-postadress

en: Please enter the key ID:
sv: Var vänlig ange nyckel-ID:

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
sv: Var vänlig och sätt "hostname"-variabeln till ett passande värde vid användande av mixmaster!

en: Post
sv: Inlägg

en: Postpone this message?
sv: Skjut upp det här meddelandet?

en: Postponed Messages
sv: Uppskjutna meddelanden

en: Preconnect command failed.
sv: "Preconnect"-kommandot misslyckades.

en: Prefer encryption?
sv: Föredra kryptering?

en: Preparing forwarded message...
sv: Förbereder vidarebefordrat meddelande...

en: Press any key to continue...
sv: Tryck på valfri tangent för att fortsätta...

en: PrevPg
sv: Föreg. sida

en: Prf Encr
sv: För kryp

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print attachment?
sv: Skriv ut bilaga?

en: Print message?
sv: Skriv ut meddelande?

en: Print tagged attachment(s)?
sv: Skriv ut märkta bilagor?

en: Print tagged messages?
sv: Skriv ut märkta meddelanden?

en: Problem signature from:
sv: Problemsignatur från:

en: Process is still running. Really select?
sv: Processen körs fortfarande. Vill du verkligen välja?

en: Purge %d deleted message?
sv: Rensa %d raderat meddelande?

en: Purge %d deleted messages?
sv: Rensa %d raderade meddelanden?

en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
sv: QRESYNC misslyckades.  Öppnar postlådan igen.

en: Query '%s'
sv: Sökning "%s"

en: Query command not defined.
sv: Sökkommando ej definierat.

en: Query:
sv: Sökning:

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit Mutt?
sv: Avsluta Mutt?

en: RANGE
sv: INTERVALL

en: Reading %s...
sv: Läser %s...

en: Reading new messages (%d bytes)...
sv: Läser nya meddelanden (%d byte)...

en: Really delete account "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort kontot "%s"?

en: Really delete mailbox "%s"?
sv: Ta bort postlådan "%s"?

en: Really delete the main message?
sv: Vill du verkligen radera huvudmeddelandet?

en: Recall postponed message?
sv: Återkalla uppskjutet meddelande?

en: Recoding only affects text attachments.
sv: Omkodning påverkar bara textbilagor.

en: Recommendation:
sv: Rekommendation:

en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
sv: Återanslutningen misslyckades.  Postlådan stängd.

en: Reconnect failed. Sleeping %d seconds.
sv: Återanslutningen misslyckades. Vilar %d sekunder.

en: Reconnect succeeded.
sv: Återanslutningen lyckades.

en: Redraw
sv: Rita om

en: Rename failed: %s
sv: Kunde ej döpa om: %s

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast IMAP-postlådor kan döpas om

en: Rename mailbox %s to:
sv: Döp om postlådan %s till:

en: Rename to:
sv: Byt namn till:

en: Reopening mailbox...
sv: Återöppnar postlåda...

en: Reply
sv: Svara

en: Reply to %s%s?
sv: Svara till %s%s?

en: Reply-To:
sv: Svara till:

en: Resume
sv: Återuppta

en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
sv: Omv-Sortera Datum/Från/Mott/Ämne/tiLl/Tråd/Osortera/sTorlek/poänG/sPam/Etikett?:

en: Reverse search for:
sv: Sök i omvänd ordning efter:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
sv: Omvänd sortering efter (d)atum, (a)lfabetisk, sto(r)lek, a(n)tal, (o)lästa, eller sortera (i)nte?

en: Revoked
sv: Återkallad

en: Root message is not visible in this limited view.
sv: Rotmeddelandet syns inte i denna begränsade vy.

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sv: S/MIME (k)ryptera, (s)ignera, kryptera m(e)d, signera so(m), (b)åda, (t)öm eller (o)ppenc-läge?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
sv: S/MIME (k)ryptera, (s)ignera, kryptera (m)ed, signera s(o)m, (b)åda, eller (r)ensa?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
sv: S/MIME (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda, (p)gp eller (t)öm?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
sv: S/MIME (k)ryptera, (s)ignera, signera so(m), (b)åda, (p)gp, (t)öm eller (o)ppenc-läge?

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sv: S/MIME (s)ignera, kryptera m(e)d, signera so(m), (t)öm eller (o)ppenc-läge avstängt?

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
sv: S/MIME (s)ignera, signera so(m), (p)gp, (t)öm eller (o)ppenc-läge avstängt?

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
sv: S/MIME redan valt. Rensa och fortsätt?

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
sv: Ägarens S/MIME-certifikat matchar inte avsändarens.

en: S/MIME certificates matching "%s".
sv: S/MIME-certifikat som matchar "%s".

en: S/MIME keys matching
sv: S/MIME-nycklar som matchar

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
sv: S/MIME-meddelanden utan ledtrådar till innehållet stöds ej.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
sv: S/MIME-signaturen kunde INTE verifieras.

en: S/MIME signature successfully verified.
sv: S/MIME-signaturen verifierades framgångsrikt.

en: SASL authentication failed
sv: SASL-autentisering misslyckades

en: SASL authentication failed.
sv: SASL-verifiering misslyckades.

en: SHA1 Fingerprint: %s
sv: SHA1 Fingeravtryck: %s

en: SHA256 Fingerprint:
sv: SHA256-fingeravtryck:

en: SMTP authentication method %s requires SASL
sv: SMTP-autentiseringsmetod %s kräver SASL

en: SMTP authentication requires SASL
sv: SMTP-autentisering kräver SASL

en: SMTP session failed: %s
sv: SMTP-session misslyckades: %s

en: SMTP session failed: cannot add recipient <%s>
sv: SMTP-session misslyckades: kan inte lägga till mottagare <%s>

en: SMTP session failed: read error
sv: SMTP-session misslyckades: läsfel

en: SMTP session failed: unable to open %s
sv: SMTP-session misslyckades: kunde inte öppna %s

en: SMTP session failed: write error
sv: SMTP-session misslyckades: skrivfel

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
sv: SSL-certifikatskontroll (certifikat %d av %d i kedjan)

en: SSL disabled due to the lack of entropy
sv: SSL inaktiverat på grund av bristande entropi

en: SSL failed: %s
sv: SSL misslyckades: %s

en: SSL is unavailable.
sv: SSL är otillgängligt.

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
sv: SSL/TLS-anslutning använder %s (%s/%s/%s)

en: Save
sv: Spara

en: Save a copy of this message?
sv: Spara en kopia detta meddelande?

en: Save attachments in Fcc?
sv: Spara bilagor i Fcc?

en: Save to file:
sv: Spara till fil:

en: Save%s to mailbox
sv: Spara%s till postlåda

en: Saving Fcc to %s
sv: Sparar Fcc till %s

en: Saving changed messages... [%d/%d]
sv: Sparar ändrade meddelanden... [%d/%d]

en: Saving tagged messages...
sv: Sparar taggade meddelanden...

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
sv: Sök igenom en postlåda efter autocrypt-rubriker?

en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
sv: Sök igenom en annan postlåda efter autocrypt-rubriker?

en: Scan mailbox
sv: Sök igenom postlåda

en: Scanning %s...
sv: Scannar %s...

en: Search
sv: Sök

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search hit bottom without finding match
sv: Sökning nådde slutet utan att hitta träff

en: Search hit top without finding match
sv: Sökning nådde början utan att hitta träff

en: Search interrupted.
sv: Sökning avbruten.

en: Search is not implemented for this menu.
sv: Sökning är inte implementerad för den här menyn.

en: Search wrapped to bottom.
sv: Sökning fortsatte från slutet.

en: Search wrapped to top.
sv: Sökning fortsatte från början.

en: Searching...
sv: Söker...

en: Secure connection with TLS?
sv: Säker anslutning med TLS?

en: Security:
sv: Säkerhet:

en: See $%s for more information.
sv: Se $%s för mer information.

en: Select
sv: Välj

en: Select
sv: Välj

en: Select a remailer chain.
sv: Välj en återpostarkedja.

en: Selecting %s...
sv: Väljer %s...

en: Send
sv: Skicka

en: Send attachment with name:
sv: Skicka bilaga med namnet:

en: Sending in background.
sv: Skickar i bakgrunden.

en: Sending message...
sv: Skickar meddelande...

en: Serial-No:
sv: Serienummer:

en: Server certificate has expired
sv: Servercertifikat har utgått

en: Server certificate is not yet valid
sv: Servercertifikat är inte giltigt än

en: Server closed connection!
sv: Servern stängde förbindelsen!

en: Set flag
sv: Sätt flagga

en: Setting reply flags.
sv: Ställer in svarsflaggor.

en: Shell command:
sv: Skalkommando:

en: Sign
sv: Signera

en: Sign as:
sv: Signera som:

en: Sign, Encrypt
sv: Signera, Kryptera

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
sv: Sortera Datum/Frå/Mott/ämNe/Till/tRåd/Osortera/Storlek/poänG/sPam/Etikett?:

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
sv: Sortera efter (d)atum, (a)lfabetisk ordning, (s)torlek, a(n)tal, (o)lästa eller sortera (i)nte?

en: Sorting mailbox...
sv: Sorterar postlåda...

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
sv: Strukturella ändringar till avkrypterade bilagor stöds inte

en: Subj
sv: Ämne

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subkey:
sv: Undernyckel:

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribed [%s], File mask: %s
sv: Prenumererar på [%s], filmask: %s

en: Subscribed to %s
sv: Prenumererar på %s

en: Subscribing to %s...
sv: Prenumererar på %s...

en: Tag messages matching:
sv: Märk meddelanden som matchar:

en: Tag the messages you want to attach!
sv: Märk de meddelanden du vill bifoga!

en: Tagging is not supported.
sv: Märkning stöds inte.

en: Tgl Active
sv: Tgl Aktiv

en: That email address is already assigned to an autocrypt account
sv: Den e-postadressen är redan kopplad till ett autocrypt-konto

en: That message is not visible.
sv: Det meddelandet är inte synligt.

en: The CRL is not available
sv: CRL:en är inte tillgänglig

en: The current attachment will be converted.
sv: Den aktiva bilagan kommer att bli konverterad.

en: The current attachment won't be converted.
sv: Den aktiva bilagan kommer inte att bli konverterad.

en: The key %s is not usable for autocrypt
sv: Nyckeln %s kan inte användas för autocrypt

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
sv: Brevindexet är fel. Försök att öppna postlådan igen.

en: The remailer chain is already empty.
sv: Återpostarkedjan är redan tom.

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
sv: Det finns $background_edit sessioner. Vill du verkligen avsluta Mutt?

en: There are no attachments.
sv: Det finns inga bilagor.

en: There are no messages.
sv: Inga meddelanden.

en: There are no subparts to show!
sv: Det finns inga underdelar att visa!

en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
sv: Det uppstod ett problem vid avkodningen av meddelandet för bilagan.  Försök igen med avkodningen inaktiverad?

en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
sv: Det uppstod ett problem vid avkryptering av meddelandet för bilagan.  Vill du försöka igen med avkryptering inaktiverad?

en: There was an error displaying all or part of the message
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hela eller delar av meddelandet

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
sv: Den här IMAP-servern är uråldrig. Mutt fungerar inte med den.

en: This certificate belongs to:
sv: Det här certifikatet tillhör:

en: This certificate is valid
sv: Det här certifikatet är giltigt

en: This certificate was issued by:
sv: Det här certifikatet utfärdades av:

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
sv: Den här nyckeln kan inte användas: utgången/inaktiverad/återkallad.

en: Thread broken
sv: Tråd bruten

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
sv: Tråden kan inte brytas, meddelandet ingår inte i en tråd

en: Thread contains unread messages.
sv: Tråden innehåller olästa meddelanden.

en: Threading is not enabled.
sv: Trådning ej aktiverat.

en: Threads linked
sv: Trådar länkade

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
sv: Maxtiden överskreds när "fcntl"-låsning försöktes!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
sv: Maxtiden överskreds när "flock"-låsning försöktes!

en: To
sv: Till

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
sv: För att kontakta utvecklarna, skicka e-post till <mutt-dev@mutt.org>.
    För att rapportera ett fel, kontakta Mutt-underhållarna via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: To view all messages, limit to "all".
sv: För att visa alla meddelanden, begränsa till "all".

en: To:
sv: Till:

en: Toggle display of subparts
sv: Växla visning av underdelar

en: Top of message is shown.
sv: Början av meddelande visas.

en: Trusted
sv: Betrodd

en: Trying to extract PGP keys...
sv: Försöker att extrahera PGP-nycklar...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
sv: Försöker att extrahera S/MIME-certifikat...

en: Trying to reconnect...
sv: Försöker återansluta...

en: Tunnel error talking to %s: %s
sv: Tunnelfel vid förbindelsen till %s: %s

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
sv: Tunnel till %s returnerade fel %d (%s)

en: Type '%s' to background compose session.
sv: Skriv '%s' för att starta en skrivsession i bakgrund.

en: Unable to append to trash folder
sv: Det går inte att lägga till i papperskorgen

en: Unable to attach %s!
sv: Kunde inte bifoga %s!

en: Unable to attach!
sv: Kunde inte bifoga!

en: Unable to create SSL context
sv: Det går inte att skapa SSL-kontext

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
sv: Kunde inte hämta huvuden från den versionen av IMAP-servern.

en: Unable to get certificate from peer
sv: Kunde inte hämta certifikat från "peer"

en: Unable to leave messages on server.
sv: Kunde inte lämna meddelanden på server.

en: Unable to lock mailbox!
sv: Kunde inte låsa postlåda!

en: Unable to open autocrypt database %s
sv: Kunde inte öppna autocrypt-databasen %s

en: Unable to open mailbox %s
sv: Kunde inte öppna postlådan %s

en: Unable to open temporary file!
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil!

en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
sv: Kunde inte spara bilagor till %s.  Använder cwd

en: Unable to write %s!
sv: Kan inte skriva %s!

en: Undel
sv: Återställ

en: Undelete messages matching:
sv: Återställ meddelanden som matchar:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Content-Type %s
sv: Okänd "Content-Type" %s

en: Unknown SASL profile
sv: Okänd SASL-profil

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Unsubscribed from %s
sv: Avslutar prenumeration på %s

en: Unsubscribing from %s...
sv: Avslutar prenumeration på %s...

en: Unsupported mailbox type for appending.
sv: Postlådans typ stöds inte för att lägga till.

en: Untag messages matching:
sv: Avmarkera meddelanden som matchar:

en: Untrusted server certificate
sv: Servercertifikatet inte pålitligt

en: Unverified
sv: Overifierad

en: Uploading message...
sv: Skickar upp meddelande...

en: Usage: set variable=yes|no
sv: Användning: set variable=yes|no

en: Use '%s' to select a directory
sv: Använd '%s' för att välja en katalog

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
sv: Använd "toggle-write" för att återaktivera skrivning!

en: Use keyID = "%s" for %s?
sv: Använd nyckel-ID = "%s" för %s?

en: Username at %s:
sv: Användarnamn på %s:

en: Valid From:
sv: Giltigt från:

en: Valid To:
sv: Giltigt till:

en: Verified
sv: Verifierad

en: Verify signature?
sv: Verifiera signatur?

en: Verifying message indexes...
sv: Verifierar meddelandeindex...

en: View Attachm.
sv: Visa bilaga

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
sv: VARNING! Du är på väg att skriva över %s, fortsätt?

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
sv: VARNING: Det är INTE säkert att nyckeln tillhör personen med namnet som visas ovanför

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
sv: VARNING: PKA-post matchar inte signerarens adress:

en: WARNING: Server certificate has been revoked
sv: VARNING: Servercertifikat har återkallats

en: WARNING: Server certificate has expired
sv: VARNING: Servercertifikat har utgått

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
sv: VARNING: Servercertifikat är inte giltigt än

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
sv: VARNING: Servervärdnamnet matchar inte certifikat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
sv: VARNING: Signerare av servercertifikat är inte en CA

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
sv: VARNING: Nyckeln TILLHÖR INTE personen med namnet som visas ovanför

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
sv: VARNING: Vi har INGEN indikation hurvida nyckeln tillhör personen med namnet som visas ovanför

en: Waiting for editor to exit
sv: Väntar på att redigeraren ska stängas

en: Waiting for fcntl lock... %d
sv: Väntar på fcntl-låsning... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
sv: Väntar på "flock"-försök... %d

en: Waiting for response...
sv: Väntar på svar...

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
sv: Varning: "%s" är ett felaktigt IDN.

en: Warning: At least one certification key has expired
sv: Varning: Åtminstone en certifikatsnyckel har utgått

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
sv: Varning: Felaktigt IDN "%s" i alias "%s".

en: Warning: Couldn't save certificate
sv: Varning: kunde inte spara certifikat

en: Warning: Fcc to %s failed
sv: Varning: Fcc till %s misslyckades

en: Warning: One of the keys has been revoked
sv: Varning: En av nycklarna har blivit återkallad

en: Warning: Part of this message has not been signed.
sv: Varning: En del av detta meddelande har inte blivit signerat.

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
sv: Varning: Servercertifikatet signerades med en osäker algoritm

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
sv: Varning: Nyckeln som användes för att skapa signaturen utgick vid:

en: Warning: The signature expired at:
sv: Varning: Signaturen utgick vid:

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
sv: Varning: Detta alias kommer kanske inte att fungera. Fixa det?

en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
sv: Varning: rensning av oväntade serverdata före TLS-förhandling

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
sv: Varning: fel vid aktivering av ssl_verify_partial_chains

en: Warning: message contains no From: header
sv: Varning: meddelandet innehåller ingen From:-rubrik

en: Warning: unable to set TLS SNI host name
sv: Varning: det går inte att ställa in TLS SNI-värdnamn

en: What we have here is a failure to make an attachment
sv: Vad vi har här är ett misslyckande att skapa en bilaga

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
sv: Skrivning misslyckades! Sparade del av postlåda i %s

en: Write fault!
sv: Fel vid skrivning!

en: Write message to mailbox
sv: Skriv meddelande till postlåda

en: Writing %s...
sv: Skriver %s...

en: Writing message to %s ...
sv: Skriver meddelande till %s ...

en: Yes
sv: Ja

en: You already have an alias defined with that name!
sv: Du har redan definierat ett alias med det namnet!

en: You already have the first chain element selected.
sv: Du har redan valt det första kedjeelementet.

en: You already have the last chain element selected.
sv: Du har redan valt det sista kedjeelementet.

en: You are on the first entry.
sv: Du är på den första posten.

en: You are on the first message.
sv: Du är på det första meddelandet.

en: You are on the first page.
sv: Du är på den första sidan.

en: You are on the first thread.
sv: Du är på den första tråden.

en: You are on the last entry.
sv: Du är på den sista posten.

en: You are on the last message.
sv: Du är på det sista meddelandet.

en: You are on the last page.
sv: Du är på den sista sidan.

en: You cannot scroll down farther.
sv: Du kan inte rulla längre ner.

en: You cannot scroll up farther.
sv: Du kan inte rulla längre upp.

en: You have no aliases!
sv: Du saknar alias!

en: You may not delete the only attachment.
sv: Du får inte ta bort den enda bilagan.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
sv: Du kan bara återsända "message/rfc822"-delar.

en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
sv: Du får endast skriva till avsändaren med message/rfc822-delar.

en: [%s = %s] Accept?
sv: [%s = %s] Godkänn?

en: [-- %s output follows%s --]
sv: [-- %s utdata följer%s --]

en: [-- %s/%s is unsupported
sv: [-- %s/%s stöds inte

en: [-- Attachment #%d
sv: [-- Bilaga #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
sv: [-- Automatisk visning av standardfel gällande %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
sv: [-- Automatisk visning med %s --]

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
sv: [-- PGP-MEDDELANDE BÖRJAR --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sv: [-- START PÅ BLOCK MED PUBLIK PGP-NYCKEL --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
sv: [-- START PÅ PGP-SIGNERAT MEDDELANDE --]

en: [-- Begin signature information --]
sv: [-- Signaturinformation börjar --]

en: [-- Can't run %s. --]
sv: [-- Kan inte köra %s. --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
sv: [-- PGP-MEDDELANDE SLUTAR --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sv: [-- SLUT PÅ BLOCK MED PUBLIK PGP-NYCKEL --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
sv: [-- SLUT PÅ PGP-SIGNERAT MEDDELANDE --]

en: [-- End of OpenSSL output --]
sv: [-- Slut på utdata från OpenSSL --]

en: [-- End of PGP output --]
sv: [-- Slut på PGP-utdata --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
sv: [-- Slut på PGP/MIME-krypterad data --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
sv: [-- Slut på PGP/MIME-signerad och krypterad data --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
sv: [-- Slut på S/MIME-krypterad data --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
sv: [-- Slut på S/MIME-signerad data --]

en: [-- End signature information --]
sv: [-- Slut på signaturinformation --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
sv: [-- Fel : Kan inte visa någon del av "Multipart/Alternative"! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
sv: [-- Fel: Saknad eller felformaterad multipart/signed-signatur! --]

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
sv: [-- Fel: Okänt "multipart/signed" protokoll %s! --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa en PGP-underprocess! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa tillfällig fil! --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
sv: [-- Fel: kunde inte hitta början av PGP-meddelande! --]

en: [-- Error: decryption failed --]
sv: [-- Fel: avkryptering misslyckades --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
sv: [-- Fel: avkryptering misslyckades: %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
sv: [-- Fel: "message/external-body" har ingen åtkomsttypsparameter --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa OpenSSL-underprocess! --]

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa PGP-underprocess! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
sv: [-- Följande data är PGP/MIME-krypterad --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
sv: [-- Följande data är PGP/MIME-signerad och krypterad --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-krypterad --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-krypterad --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-signerad --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
sv: [-- Följande data är S/MIME-signerad --]

en: [-- The following data is signed --]
sv: [-- Följande data är signerat --]

en: [-- This %s/%s attachment
sv: [-- Den här %s/%s bilagan

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
sv: [-- Den här %s/%s bilagan är inte inkluderad, --]

en: [-- This is an attachment
sv: [-- Detta är en bilaga

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
sv: [-- Typ: %s/%s, Kodning: %s, Storlek: %s --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
sv: [-- Varning: Kan inte hitta några signaturer. --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
sv: [-- Varning: Vi kan inte verifiera %s/%s signaturer. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
sv: [-- och den angivna åtkomsttypen %s stöds inte --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
sv: [-- och den angivna externa källan har --]
    [-- utgått. --]

en: [-- name: %s --]
sv: [-- namn: %s --]

en: [-- on %s --]
sv: [-- på %s --]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
sv: [Kan inte visa det här användar-ID:t (felaktig DN)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
sv: [Kan inte visa det här användar-ID:t (felaktig kodning)]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
sv: [Kan inte visa det här användar-ID:t (okänd kodning)]

en: [Disabled]
sv: [Inaktiverad]

en: [Expired]
sv: [Utgången]

en: [Invalid]
sv: [Ogiltig]

en: [Revoked]
sv: [Återkallad]

en: [invalid date]
sv: [ogiltigt datum]

en: [unable to calculate]
sv: [kan inte beräkna]

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
sv: _maildir_commit_message(): kan inte ställa in tid på filen

en: accept the chain constructed
sv: acceptera den konstruerade kedjan

en: active
sv: aktiv

en: add, change, or delete a message's label
sv: lägg till, ändra eller ta bort en meddelandeetikett

en: aka:
sv: alias:

en: alias: no address
sv: alias: ingen adress

en: all messages
sv: alla meddelanden

en: already read messages
sv: redan lästa meddelanden

en: ambiguous specification of secret key `%s'
sv: otydlig specifikation av hemlig nyckel `%s'

en: append a remailer to the chain
sv: lägg till en remailer till kedjan

en: append new query results to current results
sv: lägg till nya förfrågningsresultat till aktuellt resultat

en: apply next function ONLY to tagged messages
sv: applicera nästa funktion ENDAST på märkta meddelanden

en: apply next function to tagged messages
sv: applicera nästa funktion på märkta meddelanden

en: attach a PGP public key
sv: bifoga en publik nyckel (PGP)

en: attach file(s) to this message
sv: bifoga fil(er) till det här meddelandet

en: attach message(s) to this message
sv: bifoga meddelande(n) till det här meddelandet

en: attachments: invalid disposition
sv: bilagor: ogiltig disposition

en: attachments: no disposition
sv: bilagor: ingen disposition

en: badly formatted command string
sv: felaktigt formaterad kommandosträng

en: bind: too many arguments
sv: bind: för många parametrar

en: break the thread in two
sv: dela tråden i två

en: calculate message statistics for all mailboxes
sv: beräkna meddelandestatistik för alla postlådor

en: cannot get certificate common name
sv: kan inte hämta certifikatets vanliga namn

en: cannot get certificate subject
sv: kan inte få certifikatets ämne

en: capitalize the word
sv: skriv ordet med versaler

en: certificate owner does not match hostname %s
sv: certifikatets ägare stämmer inte överens med värdnamnet %s

en: certification
sv: certifikat

en: change directories
sv: byt kataloger

en: check for classic PGP
sv: kolla efter klassisk PGP

en: check mailboxes for new mail
sv: kolla postlådor efter ny post

en: clear a status flag from a message
sv: rensa en statusflagga från ett meddelande

en: clear and redraw the screen
sv: rensa och rita om skärmen

en: collapse/uncollapse all threads
sv: komprimera/expandera alla trådar

en: collapse/uncollapse current thread
sv: komprimera/expandera aktuell tråd

en: color: too few arguments
sv: color: för få parametrar

en: complete address with query
sv: komplettera adress med fråga

en: complete filename or alias
sv: komplettera filnamn eller alias

en: compose a new mail message
sv: komponera ett nytt brevmeddelande

en: compose new attachment using mailcap entry
sv: komponera ny bilaga med "mailcap"-post

en: compose new message to the current message sender
sv: skriv nytt meddelande till den aktuella avsändaren

en: contact list owner
sv: kontakta listägaren

en: convert the word to lower case
sv: konvertera ordet till gemener

en: convert the word to upper case
sv: konvertera ordet till versaler

en: converting
sv: konverterar

en: copy a message to a file/mailbox
sv: kopiera ett meddelande till en fil/postlåda

en: could not create temporary folder: %s
sv: kunde inte skapa tillfällig mapp: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
sv: kunde inte avkorta tillfällig brevmapp: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
sv: kunde inte skriva tillfällig brevmapp: %s

en: create a hotkey macro for the current message
sv: skapa ett snabbtangentmakro för aktuellt meddelande

en: create a new autocrypt account
sv: skapa ett nytt autocrypt-konto

en: create a new mailbox (IMAP only)
sv: skapa en ny postlåda (endast IMAP)

en: create an alias from a message sender
sv: skapa ett alias från avsändaren av ett meddelande

en: created:
sv: skapad:

en: cryptographically encrypted messages
sv: kryptografiskt krypterade meddelanden

en: cryptographically signed messages
sv: kryptografiskt signerade meddelanden

en: cryptographically verified messages
sv: kryptografiskt verifierade meddelanden

en: current mailbox shortcut '^' is unset
sv: aktuell genväg till postlådan '^' är inte inställd

en: cycle among incoming mailboxes
sv: rotera bland inkomna postlådor

en: default colors not supported
sv: standardfärgerna stöds inte

en: delete a remailer from the chain
sv: ta bort en remailer från kedjan

en: delete all chars on the line
sv: radera alla tecken på raden

en: delete all messages in subthread
sv: radera alla meddelanden i undertråd

en: delete all messages in thread
sv: radera alla meddelanden i tråd

en: delete chars from cursor to end of line
sv: radera tecknen från markören till slutet på raden

en: delete chars from the cursor to the end of the word
sv: radera tecknen från markören till slutet på ordet

en: delete messages matching a pattern
sv: radera meddelanden som matchar ett mönster

en: delete the char in front of the cursor
sv: radera tecknet före markören

en: delete the char under the cursor
sv: radera tecknet under markören

en: delete the current account
sv: ta bort det aktuella kontot

en: delete the current entry
sv: radera den aktuella posten

en: delete the current entry, bypassing the trash folder
sv: ta bort den aktuella posten, utan att lägga den i papperskorgen

en: delete the current mailbox (IMAP only)
sv: radera den aktuella postlådan (endast för IMAP)

en: delete the word in front of the cursor
sv: radera ordet framför markören

en: deleted messages
sv: raderade meddelanden

en: descend into a directory
sv: gå ner i en katalog

en: display a message
sv: visa ett meddelande

en: display full address of sender
sv: visa avsändarens fullständiga adress

en: display message and toggle header weeding
sv: visa meddelande och växla rensning av huvud

en: display recent history of error messages
sv: visa senaste historiken av felmeddelanden

en: display the currently selected file's name
sv: visa namnet på den valda filen

en: display the keycode for a key press
sv: visa tangentkoden för en tangenttryckning

en: drac
sv: drae

en: duplicated messages
sv: dubbletta meddelanden

en: edit attachment content type
sv: redigera "content type" för bilaga

en: edit attachment description
sv: redigera bilagebeskrivning

en: edit attachment transfer-encoding
sv: redigera transportkodning för bilagan

en: edit attachment using mailcap entry
sv: redigera bilaga med "mailcap"-posten

en: edit the BCC list
sv: redigera BCC-listan

en: edit the CC list
sv: redigera CC-listan

en: edit the Reply-To field
sv: redigera Reply-To-fältet

en: edit the TO list
sv: redigera TO-listan

en: edit the file to be attached
sv: redigera filen som ska bifogas

en: edit the from field
sv: redigera avsändarfältet

en: edit the message
sv: redigera meddelandet

en: edit the message with headers
sv: redigera meddelandet med huvuden

en: edit the raw message
sv: ändra i själva meddelandet

en: edit the subject of this message
sv: redigera ämnet på det här meddelandet

en: empty pattern
sv: tomt mönster

en: encryption
sv: kryptering

en: end of conditional execution (noop)
sv: slut på villkorlig exekvering (noop)

en: enter a file mask
sv: ange en filmask

en: enter a file to save a copy of this message in
sv: ange en fil att spara en kopia av det här meddelandet till

en: enter a muttrc command
sv: ange ett muttrc-kommando

en: error adding recipient `%s': %s
sv: fel vid tilläggning av mottagare `%s': %s

en: error allocating data object: %s
sv: fel vid allokering av dataobjekt: %s

en: error creating gpgme context: %s
sv: fel vid skapande av gpgme-kontext: %s

en: error creating gpgme data object: %s
sv: fel vid skapande av gpgme dataobjekt: %s

en: error enabling CMS protocol: %s
sv: fel vid aktivering av CMS-protokoll: %s

en: error encrypting data: %s
sv: fel vid kryptering av data: %s

en: error importing key: %s
sv: fel vid import av nyckel: %s

en: error in pattern at: %s
sv: fel i mönster vid: %s

en: error reading data object: %s
sv: fel vid läsning av dataobjekt: %s

en: error rewinding data object: %s
sv: fel vid tillbakaspolning av dataobjekt: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
sv: fel vid sättning av notation för PKA-signatur: %s

en: error setting secret key `%s': %s
sv: fel vid sättning av hemlig nyckel `%s': %s

en: error signing data: %s
sv: fel vid signering av data: %s

en: error: unknown op %d (report this error).
sv: fel: okänd operation %d (rapportera det här felet).

en: esabmfc
sv: ksobmr

en: esabpfc
sv: ksobpr

en: eswabfc
sv: ksmobr

en: exec: no arguments
sv: exec: inga parametrar

en: execute a macro
sv: kör ett makro

en: exit this menu
sv: avsluta den här menyn

en: expired messages
sv: utgångna meddelanden

en: extract supported public keys
sv: extrahera stödda publika nycklar

en: filter attachment through a shell command
sv: filtrera bilaga genom ett skalkommando

en: finished
sv: färdig

en: flagged messages
sv: flaggade meddelanden

en: force retrieval of mail from IMAP server
sv: tvinga hämtning av post från IMAP-server

en: force viewing of attachment using mailcap
sv: tvinga visning av bilagor med "mailcap"

en: format error
sv: formatfel

en: forward a message with comments
sv: vidarebefordra ett meddelande med kommentarer

en: get a temporary copy of an attachment
sv: hämta en tillfällig kopia av en bilaga

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
sv: gpgme_op_keylist_next misslyckades: %s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
sv: gpgme_op_keylist_start misslyckades: %s

en: has been deleted --]
sv: har raderats --]

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
sv: imap_sync_mailbox: EXPUNGE misslyckades

en: inactive
sv: inaktiv

en: insert a remailer into the chain
sv: infoga en remailer i kedjan

en: invalid header field
sv: ogiltigt huvudfält

en: invoke a command in a subshell
sv: starta ett kommando i ett underskal

en: jump to an index number
sv: hoppa till ett indexnummer

en: jump to parent message in thread
sv: hoppa till första meddelandet i tråden

en: jump to previous subthread
sv: hoppa till föregående undertråd

en: jump to previous thread
sv: hoppa till föregående tråd

en: jump to root message in thread
sv: hoppa till rotmeddelandet i tråden

en: jump to the beginning of the line
sv: hoppa till början av raden

en: jump to the bottom of the message
sv: hoppa till slutet av meddelandet

en: jump to the end of the line
sv: hoppa till slutet av raden

en: jump to the next new message
sv: hoppa till nästa nya meddelande

en: jump to the next new or unread message
sv: hoppa till nästa nya eller olästa meddelande

en: jump to the next subthread
sv: hoppa till nästa undertråd

en: jump to the next thread
sv: hoppa till nästa tråd

en: jump to the next unread message
sv: hoppa till nästa olästa meddelande

en: jump to the previous new message
sv: hoppa till föregående nya meddelande

en: jump to the previous new or unread message
sv: hoppa till föregående nya eller olästa meddelande

en: jump to the previous unread message
sv: hoppa till föregående olästa meddelande

en: jump to the top of the message
sv: hoppa till början av meddelandet

en: keys matching
sv: nycklar som matchar

en: link tagged message to the current one
sv: länka markerade meddelande till det aktuella

en: list and select backgrounded compose sessions
sv: lista och välj skrivsessioner i bakgrunden

en: list mailboxes with new mail
sv: lista postlådor med ny post

en: logout from all IMAP servers
sv: logga ut från alla IMAP-servrar

en: macro: empty key sequence
sv: macro: tom tangentsekvens

en: macro: too many arguments
sv: macro: för många parametrar

en: mail a PGP public key
sv: skicka en publik nyckel (PGP)

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
sv: postlådans genväg expanderad till tom regexp

en: mailcap entry for type %s not found
sv: "mailcap"-post för typ %s hittades inte

en: make decoded (text/plain) copy
sv: skapa avkodad (text/plain) kopia

en: make decoded copy (text/plain) and delete
sv: skapa avkodad kopia (text/plain) och radera

en: make decrypted copy
sv: skapa avkrypterad kopia

en: make decrypted copy and delete
sv: skapa avkrypterad kopia och radera

en: make the sidebar (in)visible
sv: göra sidofältet (o)synligt

en: manage autocrypt accounts
sv: hantera autocrypt-konton

en: manual encrypt
sv: manuell kryptering

en: mark the current subthread as read
sv: märk den aktuella undertråden som läst

en: mark the current thread as read
sv: märk den aktuella tråden som läst

en: message hotkey
sv: snabbtangent för meddelande

en: message(s) not deleted
sv: meddelande(n) inte raderade

en: messages addressed to known mailing lists
sv: meddelanden adresserade till kända sändlistor

en: messages addressed to subscribed mailing lists
sv: meddelanden adresserade till prenumererade sändlistor

en: messages addressed to you
sv: meddelanden adresserade till dig

en: messages from you
sv: meddelanden från dig

en: messages having an immediate child matching PATTERN
sv: meddelanden som har ett direkt barn som matchar MÖNSTER

en: messages in collapsed threads
sv: meddelanden i hopfällbara trådar

en: messages in threads containing messages matching PATTERN
sv: meddelanden i trådar som innehåller meddelanden som matchar MÖNSTER

en: messages received in DATERANGE
sv: meddelanden som mottagits under DATUMINTERVALL

en: messages sent in DATERANGE
sv: meddelanden skickade inom DATUMINTERVALL

en: messages which contain PGP key
sv: meddelanden som innehåller PGP-nyckel

en: messages which have been replied to
sv: meddelanden som har besvarats

en: messages whose CC header matches EXPR
sv: meddelanden vars CC-rubrik matchar UTTR

en: messages whose From header matches EXPR
sv: meddelanden vars From-rubrik matchar UTTR

en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
sv: meddelanden vars Från/Avsändare/Till/CC matchar UTTR

en: messages whose Message-ID matches EXPR
sv: meddelanden vars meddelande-ID matchar UTTR

en: messages whose References header matches EXPR
sv: meddelanden vars referensrubrik matchar UTTR

en: messages whose Sender header matches EXPR
sv: meddelanden vars avsändarrubrik matchar UTTR

en: messages whose Subject header matches EXPR
sv: meddelanden vars ämnesrad matchar UTTR

en: messages whose To header matches EXPR
sv: meddelanden vars To-rubrik matchar UTTR

en: messages whose X-Label header matches EXPR
sv: meddelanden vars X-Label-rubrik matchar UTTR

en: messages whose body matches EXPR
sv: meddelanden vars brödtext matchar UTTR

en: messages whose body or headers match EXPR
sv: meddelanden vars brödtext eller rubriker matchar UTTR

en: messages whose header matches EXPR
sv: meddelanden vars rubrik matchar UTTR

en: messages whose immediate parent matches PATTERN
sv: meddelanden vars direkt överordnade matchar UTTR

en: messages whose number is in RANGE
sv: meddelanden vars nummer ligger inom INTERVALL

en: messages whose recipient matches EXPR
sv: meddelanden vars mottagare matchar UTTR

en: messages whose score is in RANGE
sv: meddelanden vars poäng ligger inom INTERVALL

en: messages whose size is in RANGE
sv: meddelanden vars storlek ligger inom INTERVALL

en: messages whose spam tag matches EXPR
sv: meddelanden vars spam-tagg matchar UTTR

en: messages with RANGE attachments
sv: meddelanden med INTERVALL bilagor

en: messages with a Content-Type matching EXPR
sv: meddelanden med en Content-Type som matchar UTTR

en: mismatched brackets: %s
sv: missmatchande hakparenteser: %s

en: mismatched parenthesis: %s
sv: missmatchande parentes: %s

en: missing filename.
sv: saknar filnamn.

en: missing parameter
sv: saknar parameter

en: missing pattern: %s
sv: saknat mönster: %s

en: mono: too few arguments
sv: mono: för få parametrar

en: move attachment down in compose menu list
sv: flytta bilagan nedåt i skrivmenylistan

en: move attachment up in compose menu list
sv: flytta bilagan uppåt i skrivmenylistan

en: move entry to bottom of screen
sv: flytta post till slutet av skärmen

en: move entry to middle of screen
sv: flytta post till mitten av skärmen

en: move entry to top of screen
sv: flytta post till början av skärmen

en: move the cursor one character to the left
sv: flytta markören ett tecken till vänster

en: move the cursor one character to the right
sv: flytta markören ett tecken till höger

en: move the cursor to the beginning of the word
sv: flytta markören till början av ordet

en: move the cursor to the end of the word
sv: flytta markören till slutet av ordet

en: move the highlight to next mailbox
sv: flytta markeringen till nästa postlåda

en: move the highlight to next mailbox with new mail
sv: flytta markeringen till nästa postlåda med ny e-post

en: move the highlight to previous mailbox
sv: flytta markeringen till föregående postlåda

en: move the highlight to previous mailbox with new mail
sv: flytta markeringen till föregående postlåda med ny e-post

en: move the highlight to the first mailbox
sv: flytta markeringen till den första postlådan

en: move the highlight to the last mailbox
sv: flytta markeringen till den sista postlådan

en: move to the bottom of the page
sv: flytta till slutet av sidan

en: move to the first entry
sv: flytta till den första posten

en: move to the last entry
sv: flytta till den sista posten

en: move to the middle of the page
sv: flytta till mitten av sidan

en: move to the next entry
sv: flytta till nästa post

en: move to the next page
sv: flytta till nästa sida

en: move to the next undeleted message
sv: flytta till nästa icke raderade meddelande

en: move to the previous entry
sv: flytta till föregående post

en: move to the previous page
sv: flytta till föregående sida

en: move to the previous undeleted message
sv: flytta till föregående icke raderade meddelande

en: move to the top of the page
sv: flytta till början av sidan

en: multipart message has no boundary parameter!
sv: "multipart"-meddelande har ingen avgränsningsparameter!

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
sv: mutt_account_getoauthbearer: Kommandot returnerade tom sträng

en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
sv: mutt_account_getoauthbearer: Inget OAUTH-uppdateringskommando definierat

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
sv: mutt_account_getoauthbearer: Kunde inte köra uppdateringskommando

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
sv: mutt_restore_default(%s): fel i reguljärt uttryck: %s

en: new messages
sv: nya meddelanden

en: no
sv: nej

en: no certfile
sv: ingen certifikatfil

en: no mbox
sv: ingen mbox

en: no signature fingerprint available
sv: inget signaturfingeravtryck tillgängligt

en: nospam: no matching pattern
sv: nospam: inget matchande mönster

en: not converting
sv: konverterar inte

en: not enough arguments
sv: inte tillräckligt med argument

en: null key sequence
sv: tom tangentsekvens

en: null operation
sv: effektlös operation

en: number overflow
sv: nummeröverflöde

en: oac
sv: öla

en: old messages
sv: gamla meddelanden

en: open a different folder
sv: öppna en annan mapp

en: open a different folder in read only mode
sv: öppna en annan mapp i skrivskyddat läge

en: open highlighted mailbox
sv: öppna markerad postlåda

en: open next mailbox with new mail
sv: öppna nästa postlåda med ny post

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
sv: flaggor:
      -A <alias>	expandera det angivna aliaset
      -a <fil> [...] --	bifoga fil(er) till meddelandet
    		listan över filer måste avslutas med sekvensen "--"
      -b <adress>	ange en blindkopieadress (BCC)
      -c <adress>	ange en kopieadress (CC)
      -D		skriv ut värdet på alla variabler till stdout

en: out of arguments
sv: slut på parametrar

en: perform mailing list action
sv: utför åtgärd på sändlista

en: pipe message/attachment to a shell command
sv: skicka meddelandet/bilagan genom rör till ett skalkommando

en: post to mailing list
sv: skicka till sändlista

en: prefer encrypt
sv: föredra kryptering

en: prefix is illegal with reset
sv: prefix är otillåtet med "reset"

en: print the current entry
sv: skriv ut den aktuella posten

en: push: too many arguments
sv: push: för många parametrar

en: query external program for addresses
sv: fråga ett externt program efter adresser

en: quote the next typed key
sv: citera nästa tryckta tangent

en: recall a postponed message
sv: återkalla ett uppskjutet meddelande

en: remail a message to another user
sv: återsänd ett meddelande till en annan användare

en: rename the current mailbox (IMAP only)
sv: döp om den aktuella postlådan (endast för IMAP)

en: rename/move an attached file
sv: byt namn på/flytta en bifogad fil

en: reply to a message
sv: svara på ett meddelande

en: reply to all recipients
sv: svara till alla mottagare

en: reply to all recipients preserving To/Cc
sv: svara alla mottagare och behåll Till/Cc

en: reply to specified mailing list
sv: svara till angiven sändlista

en: retrieve list archive information
sv: hämta information om listarkiv

en: retrieve list help
sv: hämta listhjälp

en: retrieve mail from POP server
sv: hämta post från POP-server

en: run ispell on the message
sv: kör ispell på meddelandet

en: run: too many arguments
sv: run: för många argument

en: running
sv: kör

en: save changes to mailbox
sv: spara ändringar av postlåda

en: save changes to mailbox and quit
sv: spara ändringar till postlåda och avsluta

en: save message/attachment to a mailbox/file
sv: spara meddelande/bilaga till en postlåda/fil

en: save this message to send later
sv: spara det här meddelandet för att skicka senare

en: score: too few arguments
sv: score: för få parametrar

en: score: too many arguments
sv: score: för många parametrar

en: scroll down 1/2 page
sv: rulla ner en halv sida

en: scroll down one line
sv: rulla ner en rad

en: scroll down through the history list
sv: rulla ner genom historielistan

en: scroll the sidebar down 1 page
sv: bläddra nedåt i sidofältet 1 sida

en: scroll the sidebar up 1 page
sv: bläddra uppåt i sidofältet 1 sida

en: scroll up 1/2 page
sv: rulla upp en halv sida

en: scroll up one line
sv: rulla upp en rad

en: scroll up through the history list
sv: rulla upp genom historielistan

en: search backwards for a regular expression
sv: sök bakåt efter ett reguljärt uttryck

en: search for a regular expression
sv: sök efter ett reguljärt uttryck

en: search for next match
sv: sök efter nästa matchning

en: search for next match in opposite direction
sv: sök efter nästa matchning i motsatt riktning

en: search through the history list
sv: sök igenom historiklistan

en: secret key `%s' not found: %s
sv: hemlig nyckel `%s' hittades inte: %s

en: select a new file in this directory
sv: välj en ny fil i den här katalogen

en: select a new mailbox from the browser
sv: välj en ny postlåda från bläddraren

en: select a new mailbox from the browser in read only mode
sv: välj en ny postlåda från bläddraren i skrivskyddat läge

en: select the current entry
sv: välj den aktuella posten

en: select the next element of the chain
sv: välj nästa element i kedjan

en: select the previous element of the chain
sv: välj föregående element i kedjan

en: send attachment with a different name
sv: skicka bilaga med ett annat namn

en: send the message
sv: skicka meddelandet

en: send the message through a mixmaster remailer chain
sv: skicka meddelandet genom en "mixmaster remailer" kedja

en: set a status flag on a message
sv: sätt en statusflagga på ett meddelande

en: show MIME attachments
sv: visa MIME-bilagor

en: show PGP options
sv: visa PGP-flaggor

en: show S/MIME options
sv: visa S/MIME-flaggor

en: show autocrypt compose menu options
sv: visa alternativ i skrivmenyn för autocrypt

en: show currently active limit pattern
sv: visa aktivt begränsningsmönster

en: show only messages matching a pattern
sv: visa endast meddelanden som matchar ett mönster

en: show the Mutt version number and date
sv: visa Mutts versionsnummer och datum

en: signing
sv: signering

en: skip beyond headers
sv: hoppa förbi rubriker

en: skip beyond quoted text
sv: hoppa över citerad text

en: sort messages
sv: sortera meddelanden

en: sort messages in reverse order
sv: sortera meddelanden i omvänd ordning

en: source: error at %s
sv: source: fel vid %s

en: source: errors in %s
sv: source: fel i %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
sv: source: läsningen avbröts på grund av för många fel i %s

en: source: too many arguments
sv: source: för många parametrar

en: spam: no matching pattern
sv: spam: inget matchande mönster

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
sv: prenumerera på aktuell postlåda (endast IMAP)

en: subscribe to mailing list
sv: prenumerera på sändlista

en: superseded messages
sv: ersatta meddelanden

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
sv: sync: mbox modifierad, men inga modifierade meddelanden! (rapportera det här felet)

en: tag messages matching a pattern
sv: märk meddelanden som matchar ett mönster

en: tag the current entry
sv: märk den aktuella posten

en: tag the current subthread
sv: märk den aktuella undertråden

en: tag the current thread
sv: märk den aktuella tråden

en: tagged messages
sv: taggade meddelanden

en: this screen
sv: den här skärmen

en: toggle a message's 'important' flag
sv: växla ett meddelandes "important"-flagga

en: toggle a message's 'new' flag
sv: växla ett meddelandes "nytt" flagga

en: toggle display of quoted text
sv: växla visning av citerad text

en: toggle disposition between inline/attachment
sv: växla dispositionen mellan integrerat/bifogat

en: toggle recoding of this attachment
sv: växla omkodning av den här bilagan

en: toggle search pattern coloring
sv: växla färg på sökmönster

en: toggle the current account active/inactive
sv: växla mellan aktivt/inaktivt konto

en: toggle the current account prefer-encrypt flag
sv: växla mellan flagga att föredra kryptering för aktuellt konto

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
sv: växla vy av alla/prenumererade postlådor (endast IMAP)

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
sv: växla huruvida postlådan ska skrivas om

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
sv: växla bläddring över postlådor eller alla filer

en: toggle whether to delete file after sending it
sv: växla om fil ska tas bort efter att den har sänts

en: too few arguments
sv: för få parametrar

en: too many arguments
sv: för många parametrar

en: transpose character under cursor with previous
sv: byt tecknet under markören med föregående

en: unable to determine home directory
sv: kunde inte avgöra hemkatalog

en: unable to determine nodename via uname()
sv: kan inte bestämma nodnamn via uname()

en: unable to determine username
sv: kunde inte avgöra användarnamn

en: unattachments: invalid disposition
sv: gamla bilagor: ogiltigt disposition

en: unattachments: no disposition
sv: gamla bilagor: ingen disposition

en: undelete all messages in subthread
sv: återställ alla meddelanden i undertråden

en: undelete all messages in thread
sv: återställ all meddelanden i tråden

en: undelete messages matching a pattern
sv: återställ meddelanden som matchar ett mönster

en: undelete the current entry
sv: återställ den aktuella posten

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
sv: "unhook": Kan inte ta bort en %s inifrån en %s.

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
sv: "unhook": Kan inte göra "unhook *" inifrån en "hook".

en: unhook: unknown hook type: %s
sv: "unhook": okänd "hook"-typ: %s

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unread messages
sv: olästa meddelanden

en: unreferenced messages
sv: meddelanden utan referenser

en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
sv: avsluta prenumereration på aktuell postlåda (endast IMAP)

en: unsubscribe from mailing list
sv: avregistrera dig från sändlistan

en: untag messages matching a pattern
sv: avmarkera meddelanden som matchar ett mönster

en: update an attachment's encoding info
sv: uppdatera en bilagas kodningsinformation

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
sv: användning: mutt [<flaggor>] [-z] [-f <fil> | -yZ]
           mutt [<flaggor>] [-Ex] [-Hi <fil>] [-s <ämne>] [-bc <adr>] [-a <fil> [...] --] <adr> [...]
           mutt [<flaggor>] [-x] [-s <ämne>] [-bc <adr>] [-a <fil> [...] --] <adr> [...] < meddelande
           mutt [<flaggor>] -p
           mutt [<flaggor>] -A <alias> [...]
           mutt [<flaggor>] -Q <fråga> [...]
           mutt [<flaggor>] -D
           mutt -v[v]

en: use the current message as a template for a new one
sv: använd det aktuella meddelande som mall för ett nytt

en: value is illegal with reset
sv: värde är otillåtet med "reset"

en: verify a PGP public key
sv: verifiera en publik nyckel (PGP)

en: view attachment as text
sv: visa bilaga som text

en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
sv: visa bilaga i pager med hjälp av copiousoutput mailcap-post

en: view attachment using mailcap entry if necessary
sv: visa bilaga med "mailcap"-posten om nödvändigt

en: view file
sv: visa fil

en: view multipart/alternative
sv: visa multipart/alternative

en: view multipart/alternative as text
sv: visa multipart/alternative som text

en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
sv: visa multipart/alternative i pager med hjälp av copiousoutput mailcap-post

en: view multipart/alternative using mailcap
sv: visa multipart/alternative med mailcap

en: view the key's user id
sv: visa nyckelns användaridentitet

en: wipe passphrase(s) from memory
sv: rensa lösenfras(er) från minnet

en: write the message to a folder
sv: skriv meddelandet till en mapp

en: yes
sv: ja

en: yna
sv: jna

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
sv: ~q		skriv fil och avsluta redigerare
    ~r fil	läs in en fil till redigeraren
    ~t adresser	lägg till adresser till To:-fältet
    ~u		hämta föregående rad
    ~v		redigera meddelande med $visual-redigeraren
    ~w fil	skriv meddelande till fil
    ~x		avbryt ändringar och avsluta redigerare
    ~?		det här meddelandet
    .		ensam på en rad avslutar inmatning

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
sv: ~~		infoga en rad som börjar med ett enda ~
    ~b adresser	lägg till adresser i fältet Bcc:
    ~c adresser	lägg till adresser i fältet Cc:
    ~f meddelanden	inkludera meddelanden
    ~F meddelanden	samma som ~f, men inkluderar även rubriker
    ~h		redigera meddelandets rubrik
    ~m meddelanden	inkludera och citera meddelanden
    ~M meddelanden	samma som ~m, men inkluderar rubriker
    ~p		skriv ut meddelandet
