texinfo 6.7.91 - en to tr translation catalogue (650 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
tr: 	Seçeneklerin tam bir listesi için `%s --help' komutunu deneyiniz.

en: 
    * Menu:
    
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
tr: 
    * Menü:
    
      (Dosya)Düğüm                Satır   Boyut   İçerdiği Dosya
      ------------                     -----   -----   --------------

en: 
    For a summary of key bindings, type H within Info.
tr: 
    Tuş bağlantılarının bir özeti için Info içinden H tuşlayın.

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
tr: 
    Eğer mevcutsa, ilk seçenek-olmayan argüman başlanacak menü girdisidir;
    bu, tüm INFOYOLU içindeki 'dir' dosyalarında aranır.
    Mevcut değilse, info tüm 'dir' dosyalarını birleştirir ve sonucu gösterir.
    Kalan tüm argümanlar, ilk ziyaret edilen düğüme göreceli menü
    ögesi isimleri olarak işlem görür.

en:       --subnodes               recursively output menu items
      -v, --variable VAR=VALUE     assign VALUE to Info variable VAR
          --version                display version information and exit
      -w, --where, --location      print physical location of Info file
tr:       --subnotes               menü ögelerinin özyineli çıktısını alır
      -v, --variable VAR=DEĞER     Info değişkeni VAR'a DEĞER atar
          --version                sürüm bilgisini gösterir ve çıkar
      -w, --where, --location      Info dosyasının fiziksel konumunu yazdırır

en:     --base-level=NUM|NAME   level of the head1 commands; default 0
tr:    --base-level=NUM|NAME   head1 komutlarının seviyesi; varsayılan 0

en:     --debug=NUM             set debugging level
tr:    --debug=NUM             hata ayıklama düzeyini ayarlama

en:     --help                  display this help and exit
tr:     --help                      bu yardımı göster ve çık

en:     --no-fill-section-gaps  do not fill sectioning gaps
tr:     --no-fill-section-gaps  kesit boşluklarını doldurmayın

en:     --no-section-nodes      use anchors for sections instead of nodes
tr:     --no-section-nodes      düğümler yerine bölümler için çapalar kullanın

en:     --output=NAME           output to NAME for the first or main manual
                                instead of standard output
tr:     --output=NAME           ilk veya ana kılavuzun ADINA çıktı
                                standart çıktı yerine

en:     --subdir=NAME           put files included in the main manual in NAME
tr:     --subdir=NAME           ana kılavuzda yer alan dosyaları NAME içine koyun

en:     --top                   top for the main manual
tr:     --top                   ana kullanım kılavuzu için top

en:     --version               display version information and exit
tr:     --version               sürüm bilgilerini görüntüleme ve çıkış

en:    Source files groveled to make this file include:
tr:    Bu dosyanın içermesini sağlamak için peşi sıra sürüklenen kaynak dosyalar:

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers
tr:   -b, --speech-friendly        konuşma sentezcilerine dostça davranır

en:   -h, --help                   display this help and exit
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file
      -o, --output=FILE            output selected nodes to FILE
tr:   -h, --help                   bu yardımı görüntüler ve çıkar
          --index-search=DİZGE     İndeks girdisi DİZGE tarafından işaret edilen düğüme gider
      -n, --node=DÜĞÜMADI          İlk ziyaret edilen Info dosyasında düğümleri belirler
      -o, --output=DOSYAADI        Seçili düğümlerden DOSYAADI'na çıktı alır

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
tr:  --debug             yapılmakta olanı rapor et.
     --delete             DIZIN-DOSYASI'ndan INFO-DOSYASI için mevcut girdileri sil;
                          hiç yeni girdi ekleme.
     --defsection=METİN   --section gibi, ama INFO-DOSYASI içinde bölüm yoksa
                             yalnızca METİN kullanılır ("Çeşitli"nin yerine)
    . --description=METİN  girdinin açıklaması METİN'dir; --entry seçeneğiyle
                          eşanlamlı hale gelmesi için --name seçeneğiyle birlikte
                          kullanılır.
     --dir-file=AD     Info dizindosyasının adını belirtir; DİZİN-DOSYASI
                          argümanını kullanmakla eşdeğerdir.
     --dry-run           --test ile aynı.

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
tr:  --entry=METİN        METİN'i, DIR-FILE'den karşılık gelen girdileri
                          geçersiz kılarak Info dizin girdisi olarak ekler.
                          METİN, Info menü ögesi olarak yazılıp, sıfır ya da
                            boşlukla başlayan diğer satırlarla devam eder.
                           Eğer birden fazla girdi belirtirseniz, tümü eklenir.
                            Eğer hiçbir girdi belirtmezseniz bunlar, Info
                           dosyasının içindeki bilgiden belirlenir.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
tr:  --help              bu yardımı gösterir ve çıkar.
     --info-dir=DİZİN      --dir-file=DİZİN/dizin ile aynı.
     --info-file=DOSYA    dizine kurulacak Info dosyasını belirler;
                          INFO-DOSYASI argümanını kullanmakla eşdeğerdir.
     --item=METİN         --entry=METİN ile aynı.
     --keep-old          girdileri değiştirmez ya da boş bölümleri silmez.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
tr:  --maxwidth,  --maxwidth=SÜT  tarifi SÜT sütununda sarmalar.
     -menuentry=METİN    --name=METİN ile aynı.
     --name=METİN         girdinin adı METİN'dir; --description ile
                          kullanıldığında --entry seçeneğiyle eşanlamlı olur.
     --no-indent         DİZİN dosyasındaki yeni girdileri biçemlemez.
     --quiet             uyarıları baskılar.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
tr:  --regex=R           bu dosyanın tüm bölümlerindeki R düzenli ifadesine uyan (büyük/
                          küçük harf duyarsız) tüm girdilerini koyar.
     --remove            --delet ile aynı.
     --remove-exactly    yalnızca info dosya adı tam olarak eşleşirse siler;
                          .info ve .gz uzantıları yok sayılmaz.
     --section=BÖLÜM       girdileri dizinin BÖLÜM bölümüne koyar.
                          Birden fazla bölüm belirtirseniz, her bir bölüme tüm girdiler
                           eklenir.
                           Eğer hiçbir bölüm belirtmezseniz bunlar, Info dosyasındaki
                           bilgiden belirlenir, son varsayılan "Muhtelif"dir.
     --section R BÖLÜM     --regex=R --section=BÖLÜM --add-once ile eşdeğer.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
tr:  --silent            uyarıları baskılar.
     --test              DİZİN-DOSYASI'nın güncellenmesini engeller.
     --version           sürüm bilgisini gösterir ve çıkar.

en:  backward
tr:  geriye doğru

en:  case-sensitively
tr:  büyük/küçük harf duyarlı şekilde

en: "%s" is invalid
tr: "%s" geçersiz

en: "%s", line %u:
tr: "%s", satır %u:

en: %d completion:
     | %d completions:
tr[0]: %d tamamlanan:
tr[1]: %d tamamlananlar:

en: %s already exists but is not a directory
tr: %s zaten var fakat bir dizin değil

en: %s can be invoked via %s
tr: %s, %s üzerinden çağrılabilir

en: %s can only be invoked via %s
tr: %s sadece %s üzerinden çağrılabilir

en: %s for %s
tr: %s için %s

en: %s is not a valid language code
tr: %s geçerli bir dil kodu değildir

en: %s is not a valid region code
tr: %s geçerli bir bölge kodu değildir

en: %s is not a valid split possibility
tr: %s geçerli bir bölme olasılığı değildir

en: %s is undefined
tr: %s atanmamış

en: %s not meaningful for non-split output
tr: %s bölünmemiş çıktı için anlamlı değil

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
tr: `%s' %s göstergesi (düğüm `%s' için) `%s' %s adından farklı

en: %s reference to nonexistent `%s'
tr: varolmayan düğüm `%s' e %s referansı

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
tr: %s: --footnote-style arg. `separate' ya da `end' olmalıdır, `%s' değil.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
tr: %s: --paragraph-indent arg. sayısal/`none'/`asis' olmalıdır, `%s' değil.

en: %s: Specify the Info file only once.
tr: %s: Info dosyasını yalnızca bir kez belirtin.

en: %s: already have dir file: %s
tr: %s: zaten dir dosyası var: %s

en: %s: could not create directory %s: %s
tr: %s: %s dizin oluşturulamadı: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
tr: %s: %s yazmak için açılamıyorı: %s

en: %s: could not open %s: %s
tr: %s: %s açılamadı: %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
tr: %s: (%s) okunamıyor ve (%s) oluşturulamıyor

en: %s: empty file
tr: %s: boş dosya

en: %s: error on closing %s: %s
tr: %s: %s'i kapatmada hata: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
tr: %s: %s dahili bağlantı dosyasını kapatmada hata: %s

en: %s: error on closing stdout: %s
tr: %s: stdout'u kapatmada hata: %s

en: %s: ignoring %s without content
tr: %s: içerik olmadan %s yoksayılıyor

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: geçersiz seçenek -- '%c'

en: %s: missing file argument.
tr: %s: dosya argümanı eksik.

en: %s: no such variable
tr: %s: böyle bir değişken yok

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği bağımsız değişkene izin vermez

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
tr: %s: '%s%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
tr: %s: '%s%s' seçeneği belirsiz; olasılıklar:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği bir bağımsız değişken gerektirir

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- '%c'

en: %s: output incompatible with split
tr: %s: çıktı bölmeyle uyumsuz

en: %s: removing %s as input file %s has no content
tr: %s: %s giriş dosyası olarak kaldırılıyor %s içeriği yok

en: %s: rename %s failed: %s
tr: %s: %s'in yeniden adlandırması başarısız: %s

en: %s: unknown variable %s
tr: %s: bilinmeyen değişken %s

en: %s: unrecognized option '%s%s'
tr: %s: '%s%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
tr: %s: %s oluşturulurken -o ile yalnızca bir girdi DOSYAsı belirtilebilir

en: %s: wrong argument for --base-level
tr: %s: --base-level için yanlış argüman

en: '%s' is invalid
tr: '%s' geçersiz

en: '%s' is not on any keys
tr: '%s' bir tuş üzerinde değil

en: ---------- Footnotes ----------
tr: ----------- Dipnotlar ---------

en: -----Info: (), lines ----,
tr: -----Info: (), satır ----,

en: --Xopt option without printed output
tr: yazdırılmış çıktı olmadan--Xopt seçeneği

en: --css-include ended in comment
tr: --css-include yorum içinde sonlandı

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
tr: 1...9       Bu düğümün menüsündeki ilk...dokuzuncu öğeyi seçer.

en: @%s `%s' previously defined
tr: @%s `%s' daha önce tanımlanmış

en: @%s after the first element
tr: ilk unsurdan sonra @%s

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
tr: @%s arg `top' ya da `bottom' olmalıdır, `%s' değil

en: @%s cross-reference name should not contain `:'
tr: @%s çapraz-başvuru adı `:' içermemeli

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
tr: sıfırla tanımlanmış @%s ya da birden çok argüman {} ile çağrılmalı

en: @%s entry node name `%s' different from %s name `%s'
tr: @%s girdi düğüm adı `%s', %s adından farklı `%s'

en: @%s expected braces
tr: @%s küme parantezi bekledi

en: @%s has text but no @item
tr: @%s'in metni var fakat @item'ı yok

en: @%s in empty multitable
tr: boş @multitable'de @%s

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
tr: `@float' çevresi dışında @%s anlamlı değil

en: @%s is obsolete; %s
tr: @%s kullanımdan kalkmış; %s

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
tr: @%s, %s'in kendi içine kaynaşmasına yol açar, yok sayılıyor

en: @%s missing argument
tr: @%s kayıp argüman

en: @%s missing closing brace
tr: @%s kapanış parantezi eksik

en: @%s missing closing delimiter sequence: %s}
tr: @%s kayıp kapanış sınır belirteci sıralı ögeleri: %s}

en: @%s missing first argument
tr: @%s'de eksik ilk argüman

en: @%s node name should not contain `%s'
tr: @%s düğüm adı `%s' içermemeli

en: @%s not allowed inside `@copying' block
tr: `@copying' bloğu içinde @%s'e izin verilmez

en: @%s not empty
tr: @%s boş değil

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
tr: `@%s' bloğu içinde @%s anlamlı değil

en: @%s only meaningful on a @multitable line
tr: @%s yalnızca bir @multitable satırında anlamlıdır

en: @%s output more than once: %s
tr: @%s çıktısı birden fazla: %s

en: @%s outside of any node
tr: @%s tüm düğümlerin dışında

en: @%s outside of table or list
tr: tablo ya da liste dışında @%s

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
tr: varolmayan düğüm `%s' e @%s referansı

en: @%s requires a name
tr: @%s bir isim gerektirir

en: @%s seen before @%s closing brace
tr: @%s, @%s'in kapama küme parantezinden önce görüldü

en: @%s seen before @end %s
tr: @%s, @end'den önce görüldü %s

en: @%s should be right below `@float'
tr: @%s, `@float' ın hemen altında olmalıdır

en: @%s should not appear in @%s
tr: @%s @%s'de görülmemeli

en: @%s should only appear at the beginning of a line
tr: @%s sadece bir satırın başında görünmelidir

en: @%s should only appear in an index entry
tr: @%s yalnızca indeks bağlamında görünmelidir

en: @%s should only appear in heading or footing
tr: @%s yalnızca alt ya da üst kısımda görülmelidir

en: @%s should only appear in math context
tr: @%s yalnızca matematik bağlamında görünmelidir

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
tr: `%s' e @%s, `%s' %s adından farklı

en: @%s: could not find %s
tr: @%s: %s bulunamıyor

en: @%s: could not open %s: %s
tr: @%s: %s açılamıyor: %s

en: @\ should only appear in math context
tr: @\ yalnızca matematik bağlamında görünmelidir

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
tr: @allowcodebreaks arg `true' ya da `false' olmalıdır, `%s' değil

en: @author not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
tr: `@titlepage' ve `@quotation' çevreleri dışında @author anlamlı değil

en: @clear requires a name
tr: @clear bir isim gerektirir

en: @clickstyle should only accept an @-command as argument, not `%s'
tr: @clickstyle bağımsız değişken olarak yalnızca bir @-command kabul etmelidir, `%s' değil

en: @columnfractions only meaningful on a @multitable line
tr: @columnfractions yalnızca bir @multitable satırında anlamlıdır

en: @dircategory after first node
tr: ilk düğümden sonra @dircategory

en: @direntry after first node
tr: ilk düğümden sonra @direntry

en: @dotless expects `i' or `j' as argument, not `%s'
tr: @dotless argüman olarak `i' ya da `j' gerektirir, `%s' değil

en: @end %s seen before @%s closing brace
tr: @end %s, @%s'in kapama küme parantezinden önce görüldü

en: @end %s should only appear at the beginning of a line
tr: @end %s sadece bir satırın başında görünmelidir

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
tr: @exampleindent arg sayısal/`asis' olmalıdır, `%s' değil

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
tr: @firstparagraphindent arg `none' ya da `insert' olmalıdır, `%s' değil

en: @footnotestyle arg must be `separate' or `end', not `%s'
tr: @footnotestyle arg `separate' veya `end' olmalıdır, `%s' değil

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
tr: @image dosyası `%s' (HTML için) bulunamadı, `%s' kullanılacak

en: @image file `%s' not found, using `%s'
tr: @image dosyası `%s' bulunamıyor, `%s' kullanılacak

en: @image file `%s' unreadable: %s
tr: @image dosyası `%s' okunamıyor: %s

en: @image missing filename argument
tr: @image eksik dosyaadı argümanı

en: @import not finished in css file
tr: css dosyasında @import bitmedi

en: @include: could not find %s
tr: @include: %s bulunamıyor

en: @itemx must follow @item
tr: @itemx, @item'dan sonra gelmeli

en: @itemx should not begin @%s
tr: @itemx başlamamalı @%s

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
tr: @kbdinputstyle arg `code'/`example'/`distinct' olmalıdır, `%s' değil

en: @menu in invalid context
tr: @menu geçersiz bağlamda

en: @node name should not contain `,': %s
tr: @node adı `,' içermemeli: %s

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
tr: @node @%s'den önce geliyor, fakat parçaları düğümlerle ilişkili olmayabilir

en: @node precedes @part, but parts may not be associated with nodes
tr: @node @part'den önce geliyor, fakat parçaları düğümlerle ilişkili olmayabilir

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
tr: @paragrafindent arg sayısal/'none'/`asis' olmalıdır, `%s' değil

en: @part should not be associated with @top
tr: @part @top ile ilintili olmamalı

en: @set requires a name
tr: @set bir isim gerektirir

en: @setchapternewpage arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
tr: @setchapternewpage arg `on', `off' veya `odd' olmalıdır, `%s' değil

en: @setfilename after the first element
tr: ilk unsurdan sonra @setfilename

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
tr: @sp arg sayısal olmalıdır `%s' değil

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
tr: @strong{Not...} Info'da sahte bir çapraz-başvuru oluşturur; bundan kaçınmak için yazımı değiştirin

en: @subentry should only occur in an index entry
tr: @subentry yalnızca indeks bağlamında görünmelidir

en: @tab before @item
tr: @item'den önce @tab

en: @unmacro requires a name
tr: @unmacro bir isim gerektirir

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
tr: @urefbreakstyle arg `after'/`before'/`none' olmalıdır, `%s' değil

en: @verb without associated character
tr: ilişkili karakteri olmayan @verb

en: Accept (or force completion of) this line
tr: Bu satırı kabul eder (ya da tamamlanması için zorlar)

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
tr: DİZİN-DOSYASI Info dizininden INFO-DOSYASI içine girdi ekle ya da çıkar.

en: Add this digit to the current numeric argument
tr: Mevcut sayısal argümana bu sayıyı ekle

en: Basic Info command keys
tr: Temel Info komut tuşları

en: Building completions...
tr: Tamamlamaları oluşturuyor...

en: CSS file %s not found
tr: CSS dosyası %s bulunamadı

en: Cancel current operation
tr: Mevcut işlemi iptal eder

en: Cancel or quit operation
tr: İşlemi keser ya da çıkar

en: Cannot delete a permanent window
tr: Kalıcı bir pencere silinemez

en: Cannot delete the last window
tr: Son pencere silinemez

en: Cannot execute an 'echo-area' command here
tr: Bir 'eko-alanı' komutu burada çalıştırılamaz

en: Cannot find '%s'
tr: '%s' bulunamıyor

en: Cannot find a window!
tr: Bir pencere bulunamadı!

en: Cannot find node '%s'
tr: '%s' düğümü bulunamadı

en: Cannot find node '(%s)%s'
tr: '(%s)%s' düğümü bulunamadı

en: Cannot open pipe to '%s'
tr: Veri yolu '%s' e açılamıyor

en: Clear displayed search matches
tr: Görüntülenen eşleşmiş aramaları sil

en: Commands available in Info windows:
tr: Info pencerelerinde kullanılabilecek komutlar:

en: Commands available in the echo area:
tr: Eko alanında kullanılabilecek komutlar:

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
tr: Bir düğüm sonunda kaydırma istendiğinde ne olacağını kontrol eder

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
tr: Metin kaydırma davranışının imleç hareket komutlarını etkileyip etkilemeyeceğini kontrol eder

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
tr: Telif Hakkı (C) %s Özgür Yazılım Vakfı Inc.
    Lisans GPLv3+: GNU GPL sürüm 3 ya da sonrası <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Bu özgür yazılımdır: değiştirip dağıtma özgürlüğüne sahipsiniz.
    Yasaların elverdiği ölçüde HİÇBİR GARANTİ yoktur.

en: Could not create output file '%s'
tr: Çıktı dosyası '%s' oluşturulamıyor

en: Could not read %s.
tr: %s okunamıyor.

en: Couldn't manipulate the file %s.
tr: %s dosyası manipüle edilemedi.

en: Delete all other windows
tr: Diğer tüm pencereleri siler

en: Delete the character behind the cursor
tr: İmleçden önceki karakteri siler

en: Delete the character under the cursor
tr: İmlecin altındaki karakteri siler

en: Delete the current window
tr: Mevcut pencereyi siler

en: Describe command:
tr: Komut açıklaması:

en: Describe key: %s
tr: Tuş açıklaması: %s

en: Describe variable:
tr: Açıklanacak değişken:

en: Display help message
tr: Bu yardım iletisini gösterir

en: Display version of Info being run
tr: Çalışan Ino'nun sürüm bilgisini görüntüler

en: Divide the available screen space among the visible windows
tr: Mevcut ekran boşluğunu görünür pencereler arasında bölüştürür

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
tr: Eşleşen START-INFO-DIR-ENTRY'siz END-INFO-DIR-ENTRY

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
tr: Yazılım hatalarını bug-texinfo@gnu.org'a,
    genel soru ve tartışmaları help-texinfo@gnu.org'a gönderiniz.
    Texinfo anasayfası: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Error converting file character encoding
tr: Dosya karakter kodlamasını dönüştürmede hata

en: Error in regular expression `%s': %s
tr: Düzenli ifadede hata `%s': %s

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
tr: Örnekler:
      makeinfo foo.texi                     foo'nun @setfilename'ine Info yazar
      makeinfo --html foo.texi              @setfilename'e HTML yazar
      makeinfo --xml foo.texi               @setfilename'e XML yazar
      makeinfo --docbook foo.texi           @setfilename'e DocBook XML yazar
      makeinfo --plaintext foo.texi          standart çıktıya salt metin yazar
      makeinfo --pdf foo.texi                texi2dvi kullanarak PDF yazar
    
      makeinfo --html --no-headres foo.texi düğüm çizgisiz, menüsüz html yazar
      makeinfo --number-sections foo.texi   numaralanmış kısımları olan Info yazar
      makeinfo --no-split foo.texi      ne büyüklükte olursa olsun tek Info dosyası yazar

en: Exclude default directories from file search path
tr: Öntanımlı dizinleri dosya arama yolundan hariç tut

en: Explain the use of a variable
tr: Bir değişkenin kullanımını açıklar

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
tr: Bir başka düzenli ifade belirlendi, `%s' yok sayılıyor

en: Failing
tr: Başarılamıyor

en: Find Invocation node of [%s]:
tr: [%s] in çağırma düğümünü bulur:

en: Find file:
tr: Dosyayı bul:

en: Find the node describing program invocation
tr: Program çağırmayı açıklayan düğümü bulur

en: Finding index entries...
tr: İndeks girdilerini buluyor...

en: Follow menus:
tr: Menüleri izle:

en: Follow xref (%s):
tr: İzlenecek xref (%s):

en: Follow xref:
tr: İzlenecek xref:

en: Footnotes could not be displayed
tr: Dipnotlar gösterilemedi

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
tr: '%s' %s'nin içinde bulundu. ('\[next-index-match]' sonrakini bulmayı dener.)

en: Frequently-used options:
      -a, --all                    use all matching manuals
      -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH
      -f, --file=MANUAL            specify Info manual to visit
tr: Sıklıkla-kullanılan seçenekler:
      -a, --all                    eşleşen tüm manüelleri kullan
      -k, --apopros=DİZGE          tüm manüellerin tüm indekslerinde DİZGE'yi arar
      -d, --directory=DİZ          DİZ'i INFO YOLU'na ekler
      -f, --file=DOSYAADI          ziyaret edilecek Info dosyasını belirler

en: GNU Info version %s
tr: GNU Info sürüm %s

en: General options:
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR.
          --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR 
                                    to value VAL.
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
tr: Genel seçenekler:
          --document-language=STR Çıktı belgesi için Texinfo anahtar sözcüklerini
                                    çevirmekte kullanılacak yerel (öntanımlı C).
          --error-limit=ADET      ADET hatadan sonra çıkar (öntanımlı %d).
          --force                 hatalarda dahi çıktıyı korur.
          --help                  bu yardımı görüntüler ve çıkar.
          --no-validate           düğüm çapraz-başvuru onaylamasını baskılar.
          --no-warn               uyarıları baskılar (fakat hataları değil).
          --conf-dir=DİZİN        DİZİN'de ilklendirme dosyalarını da arar.
          --init-file=DOSYA       öntanımlı davranışı değiştirmek için DOSYA'yı yükle.
      -c, --set-customization-variable DĞŞ=DEĞ özelleştirme değişkeni DĞŞ'e
                                    DEĞ'i atar
      -v, --verbose               ne yapılıyor olduğunu açıklar.
          --version               sürüm bilgisini görüntüler ve çıkar.

en: Get Manpage:
tr: Alınacak klavuz sayfası:

en: Go to next match in Info sub-tree
tr: Info alt-ağacında bir sonraki eşleşmeye git

en: Go to previous match in Info sub-tree
tr: Info alt-ağacındaki önceki eşleşmeye git

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
tr: Son '\[index-search]' komutundan bir sonraki eşleşen indeks öğesine git

en: Going back to last match from %s
tr: %s'den son karşılaşmaya geri dönüyor

en: Goto node:
tr: Düğüme gider:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
tr: Bir dizge için tüm bilinen bilgi dosyalarının indislerinide ekleyerek bir menu oluşturur

en: Grow (or shrink) this window
tr: Bu pencereyi büyütür (veya küçültür)

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
tr: En son uğradığınız düğüm menüsünü görmektesiniz.
    Ya bu menüden seçin, ya da başka bir pencerede '\[history-node]' kullanın.

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
tr: Bazı Info dosyası söz dizimini düğüm metni içine gizle

en: Highlight search matches
tr: Eşleşen aramaları vurgula

en: How to follow a cross-reference
tr: Bir çapraz referans nasıl takip edilir

en: How to print the information line at the start of a node
tr: Bilgi satırını bir düğümün başlangıcında nasıl yazdırabilirim

en: I-search backward:
tr: I-arama, geriye doğru:

en: I-search:
tr: I-arama:

en: INFO-FILE and DIR-FILE are required unless the --info-file
    or --dir-file (or --info-dir) options are given, respectively.
tr: Eğer sırasıyla --info-file ya da --dir-file (ya da --info-dir) seçenekleri
    verilmemişse INFO-FILE ve DIR-FILE gerekmektedir.

en: Index apropos
tr: İndeks hakkında

en: Index entries containing '%s':
tr: '%s' içeren indeks girdileri:

en: Index entry in @%s with : produces invalid Info: %s
tr: Dizin girdisi @%s ile : geçersiz Info üretiyor: %s

en: Index entry:
tr: İndeks girişi:

en: Index topic
tr: İndeks konusu

en: Insert a TAB character
tr: Bir TAB karakteri yerleştirir

en: Insert completion
tr: Tamamlamayı yerleştir

en: Insert next character verbatim
tr: Sonraki karakteri aynen yerleştirir

en: Invalid back reference
tr: Geçersiz geri başvurusu

en: Invalid character class name
tr: Geçersiz karakter sınıf adı

en: Invalid collation character
tr: Geçersiz karşılaştırma karakteri

en: Invalid content of \{\}
tr: \{\} de geçersiz içerik

en: Invalid preceding regular expression
tr: Önceki düzenli ifadede hata

en: Invalid range end
tr: Geçersiz aralık sonu

en: Invalid regular expression
tr: Düzenli ifade geçersiz

en: Kill ring is empty
tr: Silinen zincir boş

en: Kill the word following the cursor
tr: İmleçten sonraki kelimeyi siler

en: Kill the word preceding the cursor
tr: İmleçten önceki kelimeyi siler

en: Kill to the beginning of the line
tr: Satırın başına kadar siler

en: Kill to the end of the line
tr: Satırın sonuna kadar siler

en: Length of time in milliseconds to wait for the next byte in a sequence indicating that a key has been pressed
tr: Bir tuşa basıldığını belirten sıradaki bitin milisaniye biriminde bekleme süresi

en: List all matches of a string in the index
tr: İndekste dizgeyle eşleşenleri listele

en: List possible completions
tr: Olası tamamlamaları listeler

en: Look up a string in the index for this file
tr: Bu dosyada indeks içinde bir dizgeyi arar

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
tr: Son zamanlarda uğradığınız tüm düğümlerin menüsünü içeren bir pencere oluşturur

en: Memory exhausted
tr: Bellek tükendi

en: Menu item (%s):
tr: Menü öğesi (%s):

en: Menu item:
tr: Menü öğesi:

en: Method to use to track mouse events
tr: Fare olaylarını izlemek için kullanılacak yöntem

en: Minimal length of a search string
tr: Arama dizgesinin minimum uzunluğu

en: Move backward a character
tr: Bir karakter geri gider

en: Move backward a word
tr: Bir kelime geri gider

en: Move backwards or up through node structure
tr: Düğüm yapısı içinde geriye ya da yukarıya gider

en: Move down to the next line
tr: Sonraki satıra (aşağı) gider

en: Move forward a character
tr: Bir karakter ileri gider

en: Move forward a word
tr: Bir kelime ileri gider

en: Move forwards or down through node structure
tr: Düğüm yapısı içinde ileriye ya da aşağıya gider

en: Move the cursor to a specific line of the window
tr: İmleci pencerenin belirli bir satırına taşır

en: Move to the end of the line
tr: Satır sonuna gider

en: Move to the end of this line
tr: Satırın sonuna gider

en: Move to the end of this node
tr: Bu düğümün sonuna gider

en: Move to the next cross reference
tr: Sonraki çapraz başvuruya gider

en: Move to the previous cross reference
tr: Önceki çapraz başvuruya gider

en: Move to the start of the line
tr: Satır başına gider

en: Move to the start of this line
tr: Satırın başlangıcına gider

en: Move to the start of this node
tr: Bu düğümün başlangıcına gider

en: Move to the start of this node's menu
tr: Bu düğüm menüsünün başlangıcına gider

en: Move up to the previous line
tr: Önceki satıra (yukarı) gider

en: NUL character (\000) not permitted
tr: NUL karakterine (\000) izin verilmiyor

en: NUL character (^%c) not permitted
tr: NUL karakterine (^%c) izin verilmiyor

en: No '%s' pointer for this node
tr: Bu düğüm için '%s' yer gösterici yok

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document
tr: Bu belge içinde, bu düğüm için 'Önceki' ya da 'Yukarı' yok

en: No active search
tr: Etkin arama yok

en: No available info files have '%s' in their indices
tr: Mevcut bilgi dosyalarından hiçbirisinin indisinde '%s' yok

en: No completions
tr: Tamamlama yok

en: No cross references in this node
tr: Bu düğümde çapraz başvuru yok

en: No dir file specified; try --help for more information.
tr: Dizin dosyası belirtilmemiş; daha fazla bilgi için --help deneyin.

en: No earlier node in history
tr: Geçmişte daha önceki bir düğüm yok

en: No file index
tr: Dosya indeksi yok

en: No footnotes in this node
tr: Bu düğümde dipnot yok

en: No index entries containing '%s'
tr: '%s' içeren indeks girdisi yok

en: No index entries containing '%s'.
tr: '%s' içeren indeks girdisi yok.

en: No indices found
tr: Hiç indis bulunamadı

en: No indices found.
tr: Hiç indis yok.

en: No input file specified; try --help for more information.
tr: Girdi dosyası belirtilmemiş; daha fazla bilgi için --help deneyin.

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: No menu in node '%s'
tr: Menüsü olmayan düğüm '%s'

en: No menu in this node
tr: Bu düğümde menü yok

en: No menu item '%s' in node '%s'
tr: '%s' düğümünde '%s' menü öğesi yok

en: No more index entries containing '%s'
tr: '%s' içeren daha başka indeks girdisi yok

en: No more matches
tr: Daha fazla eşleşme yok

en: No more nodes within this document
tr: Bu belge içinde başka düğüm yok

en: No previous index search string
tr: Daha önce bir indeks arama dizgesi yok

en: No previous regular expression
tr: Öncesinde düzenli ifade yok

en: No previous search string
tr: Daha önceden arama dizgesi yok

en: No program name given
tr: Program adı verilmedi

en: Not complete
tr: Bitmedi

en: Not enough room for a help window, please delete a window
tr: Bir yardım penceresi için yer yok, lütfen bir pencere silin

en: Only @fonttextsize 10 or 11 is supported, not `%s'
tr: Yalnızca @fonttextsize 10 veya 11 destekleniyor, `%s' değil

en: Only one window
tr: Sadece bir pencere

en: Options for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated.
tr: DVI/PS/PDF için Seçenekler:
          --Xopt=OPT              OPT'i texi2dvi'e aktar; yinelenebilir.

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
tr: HTML seçenekleri:
          --css-include=DOSYA     DOSYA'yı HTML <style> çıktısında içerir;
                                    eğer DOSYA - ise stdin'i okur.
          --css-ref=URL           bir CSS dosyasına başvuru oluşturur.
          --internal-links=DOSYA  DOSYA içinde iç linklerin listesini üretir.
          --split=AYIR            AYIR noktasından böler; AYIR `kısım', `bölüm'
                                   ya da `düğüm' olabilir
          --transliterate-file-names   dosya isimlerini ASCII alfabesine dönüştürerek üretir.
          --node-files           düğümler ve çıpalar için yeniden yönlendirme dosyaları üretir;
                                    öntanımlısı yalnızca bölünmüşse atanır.

en: Options:
        --appendix-sections     use appendix-like sections
tr: Seçenekler:
        --appendix-sections    ek-benzeri bölümleri kullanın

en: Options:
     --add-once          add only to first matching section, not all.
     --align=COL         start description of new entries at column COL.
     --calign=COL        format second and subsequent description lines to
                           start at column COL.
tr: Seçenekler:
     --add-once            yalnızca ilk eşleşen bölüme eklenir, hepsine değil.
     --align=SÜT            yeni girdilerin tarifini SÜT sütunundan başlatır.
     calign=SÜT               tariflerin ikinci ve devam eden satırlarını SÜT
                         sütunundan başlatır.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
tr: Bu düğümün içeriğini INFO_PRINT_COMMAND üzerinden veri yolla

en: Point doesn't appear within this window's node!
tr: Orası bu pencerenin düğümü gibi görünmüyor!

en: Premature end of regular expression
tr: Düzenli ifadede zamanından önce sonlanma

en: Print documentation for KEY
tr: KEY ile ilgili belgeleri basar

en: Quit
tr: Çık

en: Quit using Info
tr: Info'dan çıkar

en: Read a command name in the echo area and execute it
tr: Eko alanından komut ismini okur ve onu çalıştırır

en: Read a footnote or cross reference and select its node
tr: Oku yada ve select

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
tr: Dizinden başlayarak bir menü listesini oku ve izle

en: Read a manpage reference and select it
tr: Bir klavuz sayfası başvurusunu okur ve seçer

en: Read a menu item and select its node
tr: Bir menü öğesini okur ve düğümünü seçer

en: Read a node name and select it
tr: Bir düğüm adı okur ve seçer

en: Read a string and search backward for it
tr: Bir dizge okur ve (onu) geriye doğru arar

en: Read a string and search for it
tr: Bir dizge okur ve (onu) arar

en: Read a string and search for it case-sensitively
tr: Bir dizge okur ve onu büyük/küçük harf duyarlı şekilde arar

en: Read the name of a file and select it
tr: Bir dosyanın adını okur ve seçer

en: Read the name of an Info command and describe it
tr: Bir Info komut ismini okur ve onu açıklar

en: Redraw the display
tr: Görüntüyü yeniden çizer

en: Regexp I-search backward:
tr: Düzenli ifade I-arama, geriye doğru:

en: Regexp I-search:
tr: Düzenli ifade I-arama:

en: Regexp search
tr: Düzenli ifade arama

en: Regular expression too big
tr: Düzenli ifade çok büyük

en: Repeat last search in the reverse direction
tr: Son aramayı ters yönde yineler

en: Repeat last search in the same direction
tr: Son aramayı aynı yönde yineler

en: Resulting window would be too small
tr: Pencere çok küçük olacaktı

en: Run command bound to this key's lowercase variant
tr: Bu tuşun küçük harfine atanmış komutu yürütür

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
tr: Eşleşen END-INFO-DIR-ENTRY'siz START-INFO-DIR-ENTRY

en: Same as scroll-behaviour
tr: Metin kaydırma davranışıyla aynı

en: Scanning indices of '%s'...
tr: '%s' indislerini tarıyor...

en: Scroll backward in this window
tr: Bu pencerede geriye doğru kaydırır

en: Scroll backward in this window and set default window size
tr: Bu pencerede geriye doğru kaydırır ve öntanımlı pencere boyutunu ayarlar

en: Scroll backward in this window staying within node
tr: Bu pencerede, düğüm içinde kalarak geriye doğru kaydırır

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
tr: Düğüm içinde kalan bu pencerede geriye doğru ilerleyin ve varsayılan pencere boyutunu ayarlayın

en: Scroll down by half screen size
tr: Aşağıya doğru yarım ekran boyutu kaydırır

en: Scroll down by lines
tr: Aşağıya doğru satır kaydırır

en: Scroll forward in this window
tr: Bu pencerede ileriye doğru kaydırır

en: Scroll forward in this window and set default window size
tr: Bu pencerede ileriye doğru kaydırır ve öntanımlı pencere boyutuna ayarlar

en: Scroll forward in this window staying within node
tr: Bu pencerede, düğüm içinde kalarak ileriye doğru kaydırır

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
tr: Bu pencerede, düğüm içinde kalarak ileriye doğru kaydırır ve öntanımlı pencere boyutunu ayarlar

en: Scroll the completions window
tr: Tamamlama penceresini kaydırır

en: Scroll the other window
tr: Diğer pencereyi kaydırır

en: Scroll the other window backward
tr: Diğer pencereyi geriye doğru kaydırır

en: Scroll up by half screen size
tr: Yukarıya doğru yarım ekran boyutu kaydırır

en: Scroll up by lines
tr: Yukarıya doğru satır kaydırır

en: Search
tr: Ara

en: Search continued from the beginning of the document
tr: Arama, belgenin başından sürdürülüyor

en: Search continued from the end of the document
tr: Arama, belgenin sonundan sürdürülüyor

en: Search failed
tr: Arama başarısız

en: Search interactively for a string as you type it
tr: Bir dizgeyi siz yazarken etkileşimli şekilde arar

en: Search string too short
tr: Arama dizgesi çok kısa

en: Search this node and subnodes for a string
tr: Bu düğümü ve alt düğümleri bir dizi için ara

en: Search under %s:
tr: %s altında ara:

en: Searching subfile %s ...
tr: %s altdosyası aranıyor ...

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
tr: Daha önce, görünür bir pencereden uğradığınız bir düğüm seçiniz

en: Select reference or menu item appearing on this line
tr: Bu satırdaki referans ya da menü öğesini seçer

en: Select the Next node
tr: Sonraki düğümü seçer

en: Select the Prev node
tr: Önceki düğümü seçer

en: Select the Up node
tr: Üstteki düğümü seçer

en: Select the first node in this file
tr: Bu dosyadaki ilk düğümü seçer

en: Select the last item in this node's menu
tr: Bu düğümün menüsündeki son öğeyi seçer

en: Select the last node in this file
tr: Bu dosyadaki son düğümü seçer

en: Select the most recently selected node
tr: En son seçilen düğümü seçer

en: Select the next window
tr: Sonraki pencereyi seçer

en: Select the node '(dir)'
tr: '(dizin)' düğümünü seç

en: Select the node 'Top' in this file
tr: Bu dosyadaki 'En Üst' düğümü seç

en: Select the previous window
tr: Önceki pencereyi seçer

en: Select this menu item
tr: Bu menü öğesini seçer

en: Select visited node:
tr: Uğramış olduğunuz düğümü seçiniz:

en: Set %s to value (%d):
tr: %s'e atanacak değer (%d):

en: Set %s to value (%s):
tr: %s'e atanacak değer (%s):

en: Set screen height to (%d):
tr: Ekran yüksekliğini (%d) ye ayarlar:

en: Set the height of the displayed window
tr: Gösterilen pencerenin yüksekliği belirtilir

en: Set the value of an Info variable
tr: Bir Info değişkeninin değerini belirler

en: Set variable:
tr: Değişkeni ata:

en: Show all matching files
tr: Eşleşen tüm dosyaları göster

en: Show full file name of node being displayed
tr: Görüntülenen düğümün tam dosya adını göster

en: Show the footnotes associated with this node in another window
tr: Diğer penceredeki bu düğümle ilişkili dipnotları gösterir

en: Show what to type to execute a given command
tr: Verilen komutu çalıştıracak türü gösterir

en: Skip current window when searching
tr: Ararken mevcut pencereyi atla

en: Sole completion
tr: Tek tamamlama

en: Split the current window
tr: Mevcut pencereyi böler

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
tr: Mevcut sayısal argümanı başlat (veya 4'le çarp)

en: Styles for active links
tr: Bağlantılar için aktif stiller

en: Styles for links
tr: Bağlantılar için stiller

en: Styles for search matches
tr: Arama eşlemeleri için stiller

en: Success
tr: Başarılı

en: Terminal cannot be initialized: %s
tr: Terminal ilklendirilemiyor: %s

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info
tr: '%s' terminal türü Info çalıştırmak için yeterince akıllı değil

en: The current search path is:
tr: Şu anki arama yolu:

en: The following commands can only be invoked via %s:
tr: Aşağıdaki komutlar yalnızca %s aracılığıyla çağrılabilirler:

en: The following commands cannot be invoked at all:
tr: Aşağıdaki komutlar hiç çağrılmaz:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
tr: İmleç penceere dışına taşındığında kaydırılacak satır sayısı

en: The reference disappeared! (%s)
tr: Referans yokoldu! (%s)

en: The reference disappeared! (%s).
tr: Referans yokoldu! (%s).

en: There is no function named '%s'
tr: '%s' isimli bir işlev yok

en: There isn't %d item in this menu | There aren't %d items in this menu
tr[0]: Bu menüde %d öğesi yok
tr[1]: Bu menüde %d adet öğe yok

en: This is GNU Info version %s.
tr: Bu, GNU Info sürüm %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "H" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
tr: Bu, .../info/dir dosyası olup, (dir) Üst adı verilen, Info
    hiyerarşisinin en üst düğümünü içerir.
    Info'yu ilk çalıştırdığınızda bu düğüme bakarak başlıyor olursunuz.
    %c
    %s	Bu, INFO ağacının tepesidir
    
      Bu (Dizin düğümü), temel konuların bir menüsünü verir.
      "q" tuşuyla çıkar, "?" ile tüm Info komutlarını listeler, "d" ile buraya döner,
      "h" ile yeni başlayanlar için bir kılavuz alabilir,
      "mEmacs<Return>" ile Emacs kılavuzunu ziyaret edebilirsiniz, vs.
    
      Emacs'ta, bir menü öğesi ya da çapraz başvuru üzerinde sağ fare tuşunu
      tıklayarak seçim yapabilirsiniz.
    
    %s

en: This window has no additional nodes
tr: Bu pencerenin başka düğümü yok

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
tr: Mevcut penceredeki satır sarma durumunu değiştirir

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
tr: Aramalarda düzenli ifade kullanımına geç

en: Trailing backslash
tr: İzleyen sola yatık bölü çizgisi

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
tr: Öntanımlı olarak Texinfo kaynak belgelerini diğer çeşitli biçemlere çevirir
    Info dosyaları çevrimiçi Emacs ya da tek başına GNU Info'yla okunmak için uygundur.
    
    Bu program genellikle hem `makeinfo', hem de `texi2any' şeklinde kurulur;
    davranış, kurulum adından bağımsız olarak, özdeştir.

en: Transpose characters at point
tr: Verilen yerde karakterleri yer değiştirir

en: Try --help for more information.
tr: Daha fazla bilgi için --help seçeneğini kullanın.

en: Try `%s --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' yazın.

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'
tr: '%s' de '%s' tarafından başvurulan düğüm bulunamadı

en: Unknown Info command '%c'; try '?' for help
tr: Info komutu '%c' bilinmiyor; yardım almak için '?' deneyin

en: Unknown command (%s)
tr: Bilinmeyen komut (%s)

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Unmatched ( or \(
tr: Eşleşmemiş ( ya da \(

en: Unmatched ) or \)
tr: Eşleşmemiş ) ya da \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
tr: Eşleşmemiş [, [^, [:, [., veya [=

en: Unmatched \{
tr: Eşleşmemiş \{

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... TEXINFO-DOSYASI...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [INFO-DOSYASI [DİZİN-DOSYASI]]

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... [MENÜ ÖGESİ...]
    
    Info biçemindeki belgeleri okuyun.

en: Usage: pod2texi [OPTION]... POD...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]... TEXINFO-DOSYASI...

en: Using literal strings for searches
tr: Aramalarda yazılı dizge kullanılıyor

en: Using regular expressions for searches
tr: Aramalarda düzenli ifade kullanılıyor

en: Virtual Index
    *************
    
    Index entries that match '%s':
tr: Sanal İndeks
    *************
    
    Eşleşen indeks girişleri '%s':

en: Visit Info node '(info)Help'
tr: Info düğümünü '(info)Help' ziyaret eder

en: Visit as many menu items at once as possible
tr: Tek seferde mümkün olan en fazla sayıda menü öğesine uğrar

en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
tr: Info sürüm %s'e hoş geldiniz. Yardım için \[get-help-window], rehber için \[get-info-help-node] yazınız.

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
tr: Son düğümün sonunda kaydırma istendiğinde yapılacak şey

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
tr: "Açık" olduğunda Info, ISO Latin karakterleri kabul eder ve görüntüler

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
tr: "Açık" olduğunda Info çöpü, sıkıştırması açılmak zorunda olan dosyaları biriktirir

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
tr: "Açık" olduğunda, bir pencereyi oluşturma ya da silme, diğerlerini yeniden boyutlandırır

en: When "On", errors cause the bell to ring
tr: "Açık" olduğunda, hatalar zilin çalmasına neden olur

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
tr: "Açık" olduğunda, zil çalınacağına ekran yanıp söner

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
tr: "Açık" olduğunda, dipnotlar otomatik olarak görünür ve kaybolur

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
tr: "Açık" olduğunda, arama dizgesinin eşleşen kısmı ışıklandırılır

en: Where is command:
tr: Komutun yeri:

en: Yank back a previous kill
tr: Bir önceki silinen kadar geri çeker

en: Yank back the contents of the last kill
tr: Son silinenin içeriği kadar geri çeker

en: You are already at the first page of this node
tr: Zaten bu düğümün ilk sayfasındasınız

en: You are already at the last page of this node
tr: Zaten bu düğümün son sayfasındasınız

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
tr: @%s açılımındaki \ parametre adı veya \ yerine `%s' i izliyor

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
tr: \%-10[abort-key]  Mevcut işlemi iptal eder.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
tr: \%-10[beginning-of-node]  Bu düğümün başlangıcına gider.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
tr: \%-10[dir-node]  Ana 'directory' düğümüne gider.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
tr: \%-10[end-of-node]  Bu düğümün sonuna gider.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
tr: \%-10[get-info-help-node]  Info öğreticiyi çağırır.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
tr: \%-10[global-next-node]  Belgede bundan sonraki düğüme gider.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
tr: \%-10[global-prev-node]  Belgede bundan önceki düğüme gider.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
tr: \%-10[goto-node]  ismiyle belirtilen düğüme gider.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
tr: \%-10[history-node]  Bu pencerede görünen en son düğüme gider.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
tr: \%-10[index-search]  İndeks girdileri içinde belirli bir dizgeyi arar
                  ve bulunan ilk girdi tarafından gönderme yapılan düğümü seçer.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
tr: \%-10[last-menu-item]  Bu düğümün menüsündeki son öğeyi seçer.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
tr: \%-10[menu-item]  İsmi ile belirtilen menü öğesini seçer.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
tr: \%-10[move-to-next-xref]  Bir sonraki yardımlı metin linkine atlar.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
tr: \%-10[next-line]  Bir satır aşağı git.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
tr: \%-10[next-node]  Bu düzeydeki bundan sonraki düğüme gider.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
tr: \%-10[prev-line]  Bir satır yukarı git.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
tr: \%-10[prev-node]  Bu düzeydeki bundan önceki düğüme gider.

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
tr: \%-10[quit help]  Bu yardım penceresini kapatır.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
tr: \%-10[quit]  Info'dan büsbütün çıkar.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
tr: \%-10[scroll-backward]  Geriye doğru bir ekran kaydırır.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
tr: \%-10[scroll-forward]  İleriye doğru bir ekran kaydırır.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
tr: \%-10[search-next]  Sonraki bulunmayı arar.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
tr: \%-10[search-previous]  Önceki bulunmayı arar.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
tr: \%-10[search]  Belirli bir dizgeyi ileriye doğru arar

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
tr: \%-10[select-reference-this-line]  İmleç altındaki yardımlı metin linkini izler.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
tr: \%-10[top-node]  Bu belgenin en üst düğümüne gider.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
tr: \%-10[up-node]  Bir düzey üste gider.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
tr: \%-10[sanal-indeks]  Eşleşen indeks girdilerinden menü sentezle.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
tr: \%-10[xref-item]  İşmiyle belirtilen bir çapraz başvuruyu izler.

en: `.' or `,' must follow @xref
tr: `.' ya da `,' @xref'i izlemelidir

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
tr: `.' ya da `,' @xref'i izlemelidir, `%s'i değil

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
tr: `@end'  `%s' beklerdi, `%s' gördü

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
tr: vurgu komutu `@%s' in @%s argümanı olmasına izin verilmiyor

en: action name too long
tr: eylem adı çok uzun

en: argument for @U exceeds Unicode maximum 0x10FFFF: %s
tr: @U için olan argüman Unicode maksimumu olan 0x10FFF'yi aşıyor: %s

en: bad argument to @%s
tr: @%s'ye hatalı argüman

en: bad argument to @%s: %s
tr: @%s'e hatalı argüman: %s

en: bad argument to @alias
tr: @alias'a hatalı argüman

en: bad argument to @definfoenclose
tr: @definfoenclose'a hatalı argüman

en: bad argument to @end: %s
tr: @end'e kötü argüman: %s

en: bad argument to @headings: %s
tr: @headings'e hatalı argüman: %s

en: bad argument to @need: %s
tr: @need'e hatalı argüman: %s

en: bad argument to @printindex: %s
tr: @printindex'e hatalı argüman: %s

en: bad name for @%s
tr: @%s için kötü isim

en: bad name for @clear
tr: @clear için kötü isim

en: bad name for @set
tr: @set için kötü isim

en: bad name for @unmacro
tr: @unmacro için kötü isim

en: bad or empty @%s formal argument:
tr: hatalı ya da boş @%s resmi argümanı:

en: bad or empty @%s formal argument: %s
tr: hatalı ya da boş @%s resmi argümanı: %s

en: bad syntax for @%s argument: %s
tr: @%s argümanı için hatalı sözdizimi: %s

en: cannot bind key sequence to menu-digit
tr: anahtar sıralaması menü-rakamına bağlanamadı

en: cannot use absolute path or URL `%s' for JS_WEBLABELS_FILE when generating web labels file
tr: web etiketleri dosyası oluşturulurkenJS_WEBLABELS_FILE için mutlak yol veya `%s' URL'si kullanılamaz

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
tr: chm.pm %s'i yazmak için açamıyor: %s

en: chm.pm: error on closing %s: %s
tr: chm.pm: %s'i kapatmada hata: %s

en: closing %s
tr: %s kapatılıyor

en: column fraction not a number: %s
tr: sütun kesiri numara değil: %s

en: command @%s does not accept arguments
tr: @%s komutu argüman kabul etmez

en: command @%s missing a node or external manual argument
tr: @%s komutunda bir düğüm ya da harici manüel argüman eksik

en: command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
tr: @%s komutu küme parantezi içinde argüman kabul etmiyor @%s satırında olmamalı

en: could not create directory `%s': %s
tr: `%s' dizini oluşturulamıyor: %s

en: could not find @image file `%s.txt' nor alternate text
tr: @image dosyası `%s.txt' ya da alternatif metin bulunamadı

en: could not open %s for writing: %s
tr: %s yazmak için açılamıyor: %s

en: could not open %s for writing: %s
tr: %s yazmak için açılamıyorı: %s

en: could not open %s: %s
tr: %s açılamıyor: %s

en: could not open --include-file %s: %s
tr: --include-file %s açılamadı: %s

en: could not open html refs config file %s: %s
tr: %s html başvuru ayar dosyası açılamıyor: %s

en: could not open init file %s
tr: init dosyası %s açılamadı

en: could not protect hash character in @%s
tr: @%s içindeki sayı karakteri korunamıyor

en: could not read %s: %s
tr: %s okunamıyor: %s

en: could not read init file %s
tr: init dosyası %s okunamıyor

en: document without Top node
tr: düğümü olmayan belge Top

en: document without nodes
tr: düğümsüz belge

en: empty @columnfractions
tr: @columnfractions'da boş argüman

en: empty argument in @%s
tr: @%s'de boş argüman

en: empty index key in @%s
tr: @%s'de boş dizin anahtarı

en: empty menu entry name in `%s'
tr: `%s' de boş menü girdi adı

en: empty multitable
tr: boş çoklutablo

en: empty node name after expansion `%s'
tr: `%s' açılımından sonra boş düğüm adı

en: empty node name in menu entry
tr: menü girdisinde boş düğüm adı

en: encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
tr: `%s' kodlaması kanonik bir texinfo kodlaması değil

en: entry for index `%s' outside of any node
tr: `%s' indeks girdisi tüm düğümlerin dışında

en: environment command %s as argument to @alias
tr: @alias'a argüman olarak çevre komutu %s

en: error on closing %s: %s
tr: %s'i kapatmada hata: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
tr: %s @verbatiminclude dosyasını kapatmada hata: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
tr: dosya CSS %s'i kapatmada hata: %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
tr: çerçeve dosyası TOC %s'i kapatmada hata: %s

en: error on closing frame file %s: %s
tr: çerçeve dosyası %s'i kapatmada hata: %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
tr: %s html başvuru ayar dosyasını kapatmada hata: %s

en: error on closing image text file %s: %s
tr: imge metin dosyası %s'i kapatmada hata: %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
tr: %s makro genişletme dosyasını kapatmada hata: %s

en: error on closing redirection node file %s: %s
tr: yeniden yönlendirme düğüm dosyası %s'i kapatmada hata: %s

en: error on copying %s into %s
tr: %s içinde %s kopyalama hatası

en: error writing to %s: %s
tr: %s'e yazma hatası:%s

en: excess command line argument `%s'
tr: fazladan komut satırı argümanı `%s'

en: expected @%s on or off, not `%s'
tr: @%s açık ya da kapalı bekleniyordu, `%s' değil

en: expected @end %s
tr: @end beklenirdi %s

en: extra characters following action `%s'
tr: `%s' eylemini izleyen fazladan karakterler

en: fewer than four hex digits in argument for @U: %s
tr: @U için olan argümanda dörtten az sayıda hex rakam: %s

en: fill_gaps_in_sectioning transformation return no result. No section?
tr: fill_gaps_in_sectioning dönüşümü sonuç geri döndürmedi. Bölüm yok mu?

en: finished printing node %s
tr: %s düğümünün yazdırılması tamamlandı

en: found file %s
tr: dosya %s bulundu

en: here is the previous definition as @%s
tr: işte @%s olarak önceki tanım

en: here is the previous definition of `%s'
tr: işte `%s' nin önceki tanımı

en: highlight_syntax.pm: %s: %d separators; expected %d, the number of fragments +1
tr: highlight_syntax.pm: %s: %d ayırıcılar; beklenen %d, parça sayısı +1

en: highlight_syntax.pm: %s: end of @%s item %d not found
tr: highlight_syntax.pm: %s: @%s öğesinin sonu %d bulunamadı

en: highlight_syntax.pm: command did not succeed: %s
tr: highlight_syntax.pm: komut başarılı olamadı: %s

en: highlight_syntax.pm: could not open %s: %s
tr: highlight_syntax.pm: %s açılamadı: %s

en: highlight_syntax.pm: output has HTML item for @%s but no language %s
tr: highlight_syntax.pm: çıktıda @%s için HTML öğesi var fakat %s dili yok

en: highlight_syntax.pm: output has no HTML item for @%s %s %s
tr: highlight_syntax.pm: çıktı için HTML öğesi yok @%s %s %s

en: ignoring @tab outside of multitable
tr: çok-tablolunun dışındaki @tab yoksayılıyor

en: ignoring multiple @%s
tr: çok sayıda @%s yok sayılıyor

en: ignoring splitting for format %s
tr: %s biçemi için bölme yok sayılıyor

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
tr: tanınamayan TEXINFO_OUTPUT_FORMAT değeri `%s' yok sayılıyor.

en: in @%s empty cross reference name after expansion `%s'
tr: @%s'de `%s' açılımından sonra boş çapraz başvuru adı

en: in @%s empty cross reference title after expansion `%s'
tr: @%s'de `%s' açılımından sonra boş çapraz başvuru başlığı

en: insert_nodes_for_sectioning_commands transformation return no result. No section?
tr: insert_nodes_for_sectioning_commands dönüşümü sonuç geri döndürmüyor. Bölüm yok mu?

en: invalid number: %s
tr: geçersiz numara: %s

en: key sequence too long
tr: anahtar sıralaması çok uzun

en: l2h: L2H_TMP directory contains a dot
tr: l2h: L2H_TMP dizini bir nokta içeriyor

en: l2h: command did not succeed: %s
tr: l2h: komut başarılı omadı: %s

en: l2h: could not load %s: %s
tr: l2h: %s yüklenemedi: %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
tr: l2h: %s yazmak için açılamıyor: %s

en: l2h: could not open %s: %s
tr: l2h: %s açılamıyor: %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
tr: l2h: latex dosyası %s yazmak için açılamıyor: %s

en: l2h: current directory contains a dot
tr: l2h: mevcut dizin bir nokta içeriyor

en: l2h: image has invalid extension: %s
tr: l2h: resmin geçersiz uzantısı var: %s

en: l2h: rename %s as %s failed: %s
tr: l2h: %s'in %s olarak yeniden adlandırılması başarısız: %s

en: looking for file "%s"
tr: dosya "%s" aranıyor

en: looking for file %s in %s
tr: dosya %s içinde %s aranıyor

en: lowering the section level of @%s appearing after a lower element
tr: daha düşük düzeyde bir unsurdan sonra görülen @%s'in bölüm düzeyi düşürülüyor

en: macro `%s' called with too many args
tr: makro `%s' çok sayıda arg.la çağrıldı

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
tr: makro `%s' argümansız tanımlandı, argümanla kullanıldı

en: macro `%s' previously defined
tr: makro `%s' daha önce tanımlanmış

en: malformed variable assignment: %s
tr: kusurlu değişken ataması: %s

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: menu entry name should not contain `:'
tr: menü girdi adı `:' içermemeli

en: menu entry node name should not contain `%s'
tr: menü girdisi düğüm adı `%s' içermemeli

en: menu entry node name should not contain `:'
tr: menü girdisi düğüm adı `:' içermemeli

en: misplaced {
tr: yanlış yerleştirilmiş {

en: misplaced }
tr: yanlış yerleştirilmiş }

en: missing `=' immediately after variable name
tr: değişken adından hemen sonra kayıp `='

en: missing action name
tr: kayıp eylem adı

en: missing category for @%s
tr: @%s için kayıp kategori

en: missing key sequence
tr: anahtar sıralaması kayıp

en: missing name for @%s
tr: @%s için kayıp isim

en: missing type
tr: kayıp tür

en: missing variable name
tr: kayıp değişken adı

en: multiple @%s
tr: çok sayıda @%s

en: must be after `@%s' to use `@%s'
tr: `@%s' kullanmak için `@%s' den sonra ol(un)malıdır

en: must specify a title with a title command or @top
tr: başlık komutu ya da @top ile bir başlık belirlemelisiniz

en: no argument specified for @U
tr: @U için argüman belirtlimedi

en: no chapter-level command before @%s
tr: @%s'den önce kısım düzeyi komutu yok

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
tr: `%s' için girdi bulunamadı; hiçbir şey silinmedi

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
tr: `%s' için htmlxref.cnf girdisi bulunamadı

en: no index entries found for '%s'
tr: '%s' için indeks girdisi yok.

en: no info dir entry in `%s'
tr: `%s' içinde info dizin girdisi yok

en: no matching `@end %s'
tr: eşleşen `@end %s' yok

en: no more than two levels of index subentry are allowed
tr: ikiden fazla indeks alt seviyesine izin verilmez

en: no sectioning command associated with @%s
tr: @%s ile ilintili bir bölümleme komutu yok

en: node %s for `%s' is `%s' in sectioning but not in menu
tr: `%s' için %s düğümü, bölümlemede `%s' dir fakat menüde değildir

en: node %s pointer for `%s' is `%s' but %s is `%s' in menu
tr: `%s' için düğüm %s işaretçisi `%s', ancak %s menüde `%s' dir

en: node `%s' is %s for `%s' in menu but not in sectioning
tr: düğüm `%s' menüdeki `%s' için %s fakat bölümlemede değil

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
tr: düğüm `%s', Yukarı hedefi olmasına karşın, `%s' için eksik menü öğesi içeriyor

en: node `%s' unreferenced
tr: düğüm '%s' başvurulmamış

en: non-hex digits in argument for @U: %s
tr: @U için olan argümanda hex olmayan rakamlar: %s

en: printindex before document beginning: @printindex %s
tr: belge başlangıcından önce printindex: @printindex %s

en: printing an index `%s' merged in another one, `%s'
tr: `%s' içine birleştirilmiş bir diğer `%s' dizini yazdırılıyor

en: printing node %s...
tr: %s düğümü yazdırılıyor...

en: raising the section level of @%s which is too low
tr: @%s'in çok düşük olan bölüm düzeyi yükseltiliyor

en: raw format %s is not converted
tr: ham biçem %s dönüştürülmedi

en: recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
tr: %s makrosunun özyineli çağrısına izin verilmiyor; gerekirse @rmacro kullanın

en: redefining Texinfo language command: @%s
tr: dil komutu Texinfo yeniden tanımlanıyor: @%s

en: regexp error: %s
tr: düzenli ifade hatası: %s

en: remaining argument on @%s line: %s
tr: @%s satırında kalan argüman: %s

en: rename %s failed: %s
tr: %s yeniden adlandırma başarısız: %s

en: reserved index name %s
tr: ayrılmış dizin adı %s

en: string not closed in css file
tr: css dosyasında dizge kapatılmadı

en: superfluous argument to @%s
tr: @%s'e fazladan argüman

en: superfluous arguments for node
tr: düğüm için çok fazla argüman

en: syntax for an external node used for `%s'
tr: `%s' için kullanılan bir harici düğümün sözdizimi

en: tex4ht.pm: chdir %s failed: %s
tr: tex4ht.pm: %s dizinine geçme başarısız: %s

en: tex4ht.pm: closing communication failed: %s: %s
tr: tex4ht.pm: kapanış iletişimi başarısız oldu: %s: %s

en: tex4ht.pm: command failed: %s
tr: tex4ht.pm: komut başarısız: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
tr: tex4ht.pm: %s açılamadı: %s

en: tex4ht.pm: output file missing: %s
tr: tex4ht.pm: çıktı dosyası kayıp: %s

en: tex4ht.pm: output has no HTML item for @%s %s
tr: tex4ht.pm: çıktıda @%s %s için hiç HTML ögesi yok

en: tex4ht.pm: unable to return to initial directory: %s
tr: tex4ht.pm: başlangıç dizinine dönülemedi: %s

en: too many columns in multitable item (max %d)
tr: çok-tablolu ögede, çok fazla sütun (maks %d)

en: undefined flag: %s
tr: tanımlanmamış bayrak: %s

en: unexpected @
tr: beklenmedik @

en: unexpected argument on @%s line: %s
tr: @%s satırında beklenmedik argüman: %s

en: unknown @end %s
tr: bilinmeyen @end %s

en: unknown action `%s'
tr: bilinmeyen eylem `%s'

en: unknown command `%s'
tr: bilinmeyen komut `%s'

en: unknown destination index in @%s: %s
tr: @%s'de bilinmeyen hedef dizini: %s

en: unknown index `%s' in @printindex
tr: @printindex içinde bilinmeyen indeks `%s'

en: unknown source index in @%s: %s
tr: @%s'de bilinmeyen kaynak dizini: %s

en: unknown tree transformation %s
tr: bilinmeyen ağaç dönüşümü %s

en: unmatched `%c%s'
tr: eşleşmeyen `%c%s'

en: unmatched `@end %s'
tr: eşleşmeyen `@end %s'

en: unrecognized encoding name `%s'
tr: tanınmayan kodlama adı `%s'

en: unrecognized type: %s
tr: bilinmeyen tür: %s

en: value %s is not valid for variable %s
tr: %s değeri %s değişkeni için geçerli değil

en: value too long
tr: değer çok uzun

en: variable name too long
tr: değişken adı çok uzun

en: writing node %s...
tr: %s düğümü yazılıyor...
